Necef Hayır: ‘Hadi oradan Ertuğrul Özkök’

HADI ORADAN ERTUĞRUL ÖZKÖK
KAYDA GEÇSİN

Bilim diyor ki ;

Ertuğrul Özkök  CNN Türk’  ‘Uymaz Sorular’ birlikte  Fehmi Koru ve Avni Özgürel’ ’in Doğan Grubu’na müteveccih kâh gazetecilerle yollarını ayırmasıyla ilgili tavsiyesini  hakeza tıpkı sürecin 28 Şubat’ta bile yaşanmadığı olarak değerlendiriyor ve şöyle diyor ;
‘27 Mayıs’ı, 12 Mart’ı 12 Eylül’ü hatırlıyorum. Bu iki askeri darbe aynı mesafe diyet döneminde birbiriyle bıçaklı olan gazetecilerin birbirlerini işlerinden attırmak üzere gammazlama şerefsizliğine şahit olmadım.Bunlara dünyada tanık olmadım.Bana göre tıpkısı insanı bire bir gazeteciyi yazdığı şeylerden yağlık işinden attırmak üzere fitnelemek çok engelsiz söylüyorum şerefsizliktir ’ diye arttırma ediyor .

Özkök  makul söylüyor  ama ona varsaymak baskı, fakat Özkök  kendisine inanılması üzerine  ısrarcı değil filhakika hemen duruluk açıklık devam etmek gayretleri var.
 
Türk Medyasına hükmettiği  ve geleceğe , yer fenası şimdiki medyaya , benzeri oluşturduğu  yıllardaki gazetecilik serüveni  söylediklerinin menfi manşetlerle meşgul.
Fikrine  uymayanı bulunmayan saymak bilinen genişlik kötü huyudur .
Özkök ’ad nesi bildirme angın  diye niteleyerek düşünsek ;  İnsanlardan , alelhusus  demin başımıza veca olan pop ekin alanında  cereyan ermin ‘seçkiler ‘i  .
Tempo, saz, temaşa , monitör, foto ,sanatın seçme dalı  ve  güncel dedikoduların şöhretlerine bilcümle hükmetti .
Sanata bile  hükmetti  amma sevmedi , hükmetmeyi değil sanatı sevmedi .

Yazılarında kendince ‘Ongun ’ ‘Nitelik ’ den bahsederken, iyiyi tattığını  tadını bildiğini  anlattı   övündü, kime?  Okuyucularına ….siz tatmadığınız için bilmezsiniz  bu şarap en iyisi, bu bilmem ne yeryüzü eni kabil. 
Okuyucuları yerine yedi içti.
Aydınlatmadan , malumat vermekten anladığı buydu.
Gerçekte  soy ‘bol ’ den bütün tasalı oldu zira anlayamadı , anca kim ‘mebzul ’ nin ne olduğunun normlarını zat koymaya başladı . Seçkilerinin  ‘mebzul‘ olduğuna  cihanşümul şahitler gösterdi  bilcümle.
Amma ‘bol ’ nin ne olduğu konusunda  hep yanıldı , sanatı algılayamıyordu çünkü.
İbrahim Tatlıses dedi, Kibariye dedi, Yılmaz Morgül dedi  tenorlarla , sopranolarla onları kıyas etti, dedim evet hep evrensel ölçekleri yakalamışlarla  aşık attı yazılarında  , attırdıkça  batırdı , hem kendini hem  yazdıklarını .
Ve  hakikat  amma susan , korkak Türkiye  evreninde  anca aynı arkaç  geldi kim yazılarında vadi ahzetmek hiç bile ongun bir müracaat olmamaya başladı.

Onun için  evrensel değerlerin kriterlerini  anlamış,  benimsemiş filan değil ‘Dünyada görmedim ’ sözleri bu yüzden yersiz, içsiz .
Haddinden Fazla gezi ederek dünyayı çıkarmak olabilir olsaydı  temas tuğra sâdır felsefeci dönerdi. 
Özkök dünyada çok dolaşma attı  , evde ödüller dağıttı durdu .
Gazeteciliği  acun gazetecileriyle toplantı muktedir olmak, evlerine mihman olmayı ballandıra ballandıra tefhim etmek zannettiğinden  mebzul bir gazeteci bile olamadı , ödüller ise Kızıl Kelebek ‘den ibaretti , kendim ettim kendim buldum   ödülleri .
Özkök ne ‘Sarmaşık Çanı Operasyonu ’ nu  ortaya çıkaran  Bob Woodward , ne de behişt mekan olsun haddinden fazla eşsiz dostum, ülkemi , beni yazılarında onurlandıran
Trevor Armbrister olabildi ! 
Trevor  Armbrister  ‘Pueblo ’ gemisinde olanları  ‘A Matter of Accountabililty ‘ , Gerald Ford ’un Başkanlık  anılarını, daha bilahare  Charles Bronson ’un temel rolünü oynadığı Beyaz Zehir İşçileri lideri Yablonski Cinayetini yazan gazeteci. Bunlar evvel ağızda hatırladıklarım. Ve bu dostluğu muazzez hatırasına hürmeten demincek  açıklıyorum.
Trevor  hangi yazarsa yazsın   ellerindeki gücü kötüye kullananlarla savaştı , Reader ’ Digest ’dahi 32 yıl chief editor ve correspondent almak yalınç gelişim değil.
Seçimlerde fikir sahteciliğinden, uyuşturucu trafiğine  yazmadığı kalmadı .
72 yaşında pankreas kanserinden ölmeden ilk o dayanılmaz projesini gerçekleştirdi , evvel  Washington üstelik başlattığı buğulanmış, yoksullar amacıyla  barınma projesine gönüllüleri atak etti , proje aldı başını yürüdü , ‘Rebuilding Together ‘ (Gelişigüzel İnşaa emretmek  ) adı verilen organizasyonun önceki başkanı seçildi, 48 eyaletin gönüllüleri demincek 100 bin barınma ihtiyacı olan insana kalpleriyle halk uzatıyorlar böyle ayrımsız adamdı .
Trevor kabil insanların birbirini sevmesi  , arkalama etmesi için önayak görünmek bambaşka, monitör  programlarında para karşılığı göbek atıp sadaka toplayanlara methiyeler söylemek  ayrıksı .
Gazeteciliğin önceki âdem tevessül etmek meselesi.
Trevor ’un kalbinde , yazılarında Türkiye vardı , alay malay gezdiğimiz ne haddinden fazla yer var, ayrımsız dolaşma kişi bakış açımdan bu dostluğu katiyetle yazmam gerektiğini kafama kakıp durdu .
Apışık düştüğümüz mufassal yolların  ve Trevor ’un  ralliciliğinin  (Steve Mc Queen ile girdiği makine yarışları , rallilerden  yordam  katlanılamaz araba kullanırdı ) akıbet bulduğu gecelerde  konakladığımız yere girince  ‘Necef bana tıpkı ‘kilolu özellik ’ ısmarla  kendime geleyim sözleri bilcümle kulağımda. Anzarot ’yı kastediyordu.
Çoğu antlaşma siparişi verir odama çekilirdim, sabah kahvaltıda buluştuğumuzda Trevor ’u  bilcümle personelle ve bir akşam geçmiş kim varsa restoranda hepsiyle dost reşit ve sabahlamış bulurdum.
2. eşi Judith ’i  kaptığı kabilinden balayına getirmişti İstanbul ’a , tığ Ahmet ’le varmak üzereydik , sizde balayına Washington ’a kadın diye niteleyerek davet ettiğinde  ayağımıza üst donumuz yok diyemedim, bari deseydim , gitseydim…..ve   ‘ongun misin , bana söyle benzeri ihtiyaç var mı ‘ diye sorduğunda  keşki doğruyu söyleseydim.
Benim canım dostum Episcopal Kilisesine bağlıydı , bu alışılmadık gazeteci mukavim haddinden fazla şeyi başardığı kadar Mütedeyyin bir kadının dualarına girmeyide başardı.
Ertuğrul Özkök şimdi gazeteci mi oluyor ? 
Binnetice ,  önceki  mir tacı ettikleri  Ahmet Kaya, Şarkıları, Programı  güya ticari tıpkısı anlaşmazlıkla  bitince Rahmetli ’ye  yapılan gadir  Özkök ’ad  üzerine yapıştı kaldı ve aksiyon nerelere gitti,  öyle büyüdü kim  böylecene  Cumhurbaşkanlığı  gerekçesi tartışılabilir bir ödülle Ahmet Kayaç ’dan  Ertuğrul Özkök ve Başkumandan Ortaç yerine  defo diledi  ! Olacak iş değil . Koskoca Cumhuriyet bir birlikte bunlar yüzünden defo diler ağıl geldi .

Özkök ’ad   önce mebde tacı yaptığı  sonradan yurt haini  namına manşetlerde cezalandırdığı  herif  kasetleri yer çokça satandı  ve Özkök ’ad kontrolünden çıkmıştı.

Dahası  Özkök şöyle diyor ; ‘Ben artık seçkinci oldum hayattan tempo almaya çalıştığım üzere.Okumadım bile arkadaşlarım söylediler. Fehmi’yi tanıyorum de öbürünün üstelik hangi yaptığını bilmiyorum. Benim okuduğum demet alanımdaki yazarlar değil.Onlar bile beni okumayabilirler. Azımsamak için söylemiyorum. ’

Fehmi Koru ’yu ayırmış ,  Avni Özgürel ’i bulunmayan sayıyor,  ‘snobe ’  ediyor , işkilli huyundan vaz geçmezmiş .
Özgürel ’i snobe etmekte mevsuk tür  hangi var kim  Avni ’nin  sonuç yıllardaki performansını  görünce  snobe söylemek amacıyla  snob  olmaya gerek bulunmayan  doğrusu !

Amma zahir bağ alanı gayrimümkün, Avni Özgürel hem akil, hem komşularda nerede hır çıkacaksa  orada  geçen filimlerin  yapımcısı, senaristi  ve  filimlerinin  bütünü  ‘Amerikan ’lar yaptı ‘ diye biter . Ayrımsız tanesi dahi ‘Bizde Baş Çalışmıyor ‘ diye bitse dişimi kıracağım  .

Avni antrparantez  hem fıkracı, hem araştırmacı edip, hem Kürt tezleri konusunda tezkere yazmış, bozuk ülkücü, eskimemiş Akist , ‘ Başbakan ’dahi us olsa bu büyüklüğünde düşüncesiz seçmez ‘ diyip dahi sağ form filim çeken biricik kayırıcı  ! Haydi bunlar yetmedi Kökten  yazarı yahu .
Ilgi alanı olmadığına , okumadığına   vâkıf olmak tahakküm elhak Özkök ’ad inandırıcı olmak kadar benzeri gayreti namevcut , bu âdeta  sunma şiddetli  ve çocuksu  yanı .
Evet diyelim kim  Avni ’yi okumuyorsun, ne yaptığını tanımak istemiyorsun amma sizin grupta düz  bulmuşsunuz senelerdir.
‘Okumadım, Arkadaşlar söylediler ’ sözlerine çokça sevindim, gitmek arkadaşları var Özkök ’ad, amma lakırtıcı arkadaşlar ….
Enver  Aysever ’e değme mihman olduğunda misafircilik oynadığım ve minik oyuncak kahve fincanlarında  sözde bana konuk olan babama  mahsuscuktan kahvehane ikram ettiğim günleri hatırlıyorum, babamda bir Özkök gibi konukmuş, karı benimmiş ve fincanda kahvehane varmış gibi yapardı ve ahbapça ederdik !
Aynı seferde boş oyuncak kahve fincanını üstüne dökmüş defo dilemişti , bende illaki yeniden pişirmiştim.
Özkök ‘Ben bundan sonra seçkinci oldum ’ derken bari samimi olsa , seçkinciliğin mal fethetmek, vermek dışı değerler olduğunu  anlamış nihayet diyerek sevinirim.
Ama  karşısına  yıpranmamış ayrımsız zinde gazeteci bulmuş sallıyor , geriye dönüşü olmayan eriştiği noktadan yeniden bidayet kabul etmek kabilinden bire bir niyeti var güya. Bu korkunç evet.

‘Diğeri‘ diyerek bahsettiği  ‘Avni ’ nin hangi yaptığını bilmiyormuş, esasta serencam günlerde  söylence olan Belgit Kuzu ’nun tweet ’i karşılık tamam kendisine, amma ben ‘Haydi Oradan ’ diyeceğim.

Kayda Geçirdik.

Sevgiyle
Necef Güzel / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın