Necef Hayır: ‘İçimizdeki cinler’

Monitör dramalarında ise bırakın memleketin gerçeklerini ,  hamur olmayan amma doyurucu , derinlikleri özlük gerçeğinde amal ise on paralık yoktur.

Yıpranmamış kitap dönme kanalların mazruf tercihlerine  şöyle aynı baktığınızda  görüyorsunuz ki ; kurulmuş nizamın  devletiyle, iktidarıyla, muhalefetiyle ongun geçinen al çizgileri aşmayan    bol , tevazulu  suya sabuna dokunmayan işler ,  bu işlerden   ongun gazeteci, ferah senaryo yazarı, gani edip çıkmaz.

Bereketli  yazar çıkmıyor diyerek şikayet edenler evet da,  durumun fecaatini  ‘çokça başarılıyız ’ diye  örtenler için yazıyorum bu yazıyı, izleyicinin okuyucunun zaten malumu.

Eskimemiş diziler eskilerin devamı hikayeler, oyuncularda öyle. Niçin zahmet yazar bakir setler açıyorlar analizini  ekonomistlere bırakıyorum.

Gani yazarlık  anlatacak derdi olan , balkı edinenlerin işi. Dünyaya çok öz katmış yazarlara baktığınız aman kendilerini birlikte aygın baygın ettiklerini görürsünüz acılara bastırmak macerasız hareket değildir , ve acayip amma nesep o kim,  fars fora etmek  da acılardan , sorunlardan  neşet boy bos , ayrımsız nevi acıyı bal eyler .

Yazarlara  gelince ;

Coleridge mızrap müptelasıydı.

Poe alkolikti.

Marlowe bıçaklamaya çalıştığı bir kayırıcı tarafından öldürüldü.

Pope  yazmamak  için şantajla mülk alır sonradan yazacağını yeniden yazardı

Byron üvey kız kardeşi  Augusta ‘ya aşıktı  ondan bire bir kızı olduğu  yazılır, henüz sonradan  temelli mülk için evlendiği kadınların  sayısını hatırlamıyorum  .

Capote ’nin gerçeklerden yola çıkarak yazdığı ‘In Cold Blood ’ romanındaki gözünü kırpmadan  benzeri aileyi öldüren  sapkın caniye  mahpushane görüşmeleri sırasında bakraç olduğu yazıldı, filmi yapıldı.

Mütehammil Kaçan  ipin ucunu kaçırdığı belki dahi sonrasını hatırlayamadığı tıpkı akşam karıştığı hız olayının bedelini yıllarca hapiste ödedi.

Bu tabloya bakınca insanın  kim bu şartlarda edip kalkmak gerek diyesi geliyor. Hangi var kim yazdıklarına baktığınızda gırtlaklarına kadar battıkları çok melanete rağmen  kırıcı insanlar olmadıklarını anlıyorsunuz .

Bu adamların bütünü iri yazarlardı. Dertleri vardı anlatacak. Acıları algıladılar kendileri feda ettiler , adam ruhunun kaknem dehlizlerinde dolaşıp durdular.

Mebzul edip kalkışmak amacıyla engebeli atılmak gerekir anlamında söylemiyorum , ama her dolgunca ocak çocuğu , müesses nizamın iktidarı, muhalefetiyle  geçinen  iyi yazar olmuyor  gelmek . Haddinden Fazla uzattım lafı ,  yalakalardan  haddinden fazla az  dolgunca edip gazeteci çıkıyor , amma arızalılardan çokça  çıkıyor.

Bittabi yazar koyulmak için arızalı olmakta yiyecek dahi değil.

Diyeceğim o kim,

Bizde uzanım az buçuk henüz antika  ;   başörtülü mümine ;   başı ve kıçı vazıh  fark etmez  bütünü sistemle eğlenceli , anlaşma ehli , elden nüfuz olma sırasını bekliyor gibiler ve birbirlerini birlikte kolluyorlar  bereketli hoşta ,  bu  nakız  gür yazar olmaya yetmiyor.

Bol yazar olmak için  heybet ve duyum kurumlarıyla  yakın ilişkide olmakta kafi gelmiyor.

Sanatkarane, dâhice amal çoğu ant  kafası kenef , güvenilmez kendisine yaftalanmış   insanların elinden  çıkıyor, yukarıda bazılarını saydım, onlara tahammüllü toplumlar  ilerliyor.

Geçtiğimiz aylarda DOĞRU Fırka  milletvekili  ,  gazeteci  Şamil Tayyar ’ın  , ’MIT ajanlığı yapmış çok sayıda sanatkâr ve film yıldızları var. MITOS arşivi açıklansa söz gelimi…. ’ diyerek devam fail sözleri çok önemliydi.

Dizileri laf ve yazım kısırı tıpkısı televizyon dünyamız var , nedenleri Kaplayan Koca ’in  cümlesinde aramak yerinde evet.

İktidarla, muhalefetle, istihbaratla, askerle çok yalaş bulaş benzeri medya dünyasından bol hareket çıkmaz .

Hele  bu çevrelere ajanlık yapanlardan tek sokak.

Bu iğrenç mahlukat , içimizdeki cinler diyorum ben onlara   kimlerdir acaba ve ne yaptılar  noktasında  dikkatimi çekici benzeri ayrıksı  kapı ;   fısırtı gazetesinde  deşifre ergin bu kadar ‘casus ’ gönüllüsü arasından  benzeri Ian Fleming , benzeri John  Le Carre  dahi  çıkmadı bizden.

Arasında  aynı eserleri namevcut , istihbarat alanında  dişe dokunur tıpkı hareket yaptıklarını bile sanmam çapsızlar casus olsa ne evet,  edip olsa   hangi olur, ajanlıklarının bile yazdıkları kabilinden benzeri halta yaramadığını düşünüyorum.

Bunlar bütün Amerikalı oyunundan bahsedip dururlar  yazdıklarında,   filimlerinde,  Başka  antagonistleri bulunmayan . Biricik düşmanları Amerika , ne olduysa Amerika sorumludur, kolaycıdır rüfeka ve on paralık realist değiller. Bari iki üç işbirlikçi yan ıra kucak domestik, sıkar.

Eski Cumhurbaşkanlarımızdan biri  geçtiğimiz yıllarda bu filimlerden birinin  galasında filmi  stabil beğendiğini olayların asıl olduğunu söyleyip bu yıl  Amerika ’lılar lehine çark etmesin mi !

Filmin yazarı bile  senkronize tıpkı çark durumu içerisinde eh hakeza celal büyüğüne  böyle edip yerinde  amma bu millete böyleleri  mukavim yakışmıyor !

Devletle çöz içe  bereketli edip olamaz mı ? Peki bittabi .

John Le Carre ve Ian Fleming  gelişigüzel ikisi birlikte İngiliz istihbaratın adamıydılar .

Bilahare romanlar  yazdılar , filme çekilen   acun edebiyatında yerlerini alan içki kesen romanlar.

Arkadaşlarını   gammazlayarak ,  elde söyleyecek yoksa şişirme haber  paranoyalar  yaratarak , iftiralar kurgulayarak , değme sene birinin  adamı yerine  ve arkadaşlarının hayatını  karartarak  hangi dolgunca çaşıt hangi ongun edip gelmek türlü, mebzul insandan çoktan konma geçtik doğrusu.

Kötülük  birlikte yazar  yetiştirmiyor .

Ian Fleming  ve John Le CArre istihbaratta görevliyken   düşmanı şaşırtıcı senaryolar yazmış iki dil avcısı.  Ian Fleming ‘mağara  II. Acun savaşı sırasında  Almanları çalmak  üzere yazdığı  Mincemeat Operasyonun senaryosu müthiştir. İngiliz  İstihbaratı  Felming ’in yazdığı senaryoya göre  morgda aldıkları aynı cesedi paraşütçü kılığı giydirip  Alman ’ların  ferah ferah bulabilecekleri İspanya sahiline atarlar, cesedin üstünde   İngilizlerin belirsiz planlarını bulan Almanlar  çıkartmanın  Sicilya değil Yunanistan ve Sardinya üzerinden olacağını öğrenmenin mutluluğu içindeyken İngilizler Sicilya ’dan girerler.  (  Ian Fleming daha sonra  James Bond romanlarıyla ünlendi.)

Var mı bizde PKK ile ilişik politik oyunları, espiyonajı  ele almış külhanbeyi ayrımsız senaryoya imza atmış ve sonra  yazar olmuş bir istihbaratçı ?

Varsa bilelim iftihar ederiz.

İşini iyi yapan, savaş zamanı ülkelerine iri hizmetler vermiş iki temsilci Ian Fleming ve John Le Carre  ve görevleri bittikten bilahare  senaryo ihdas yeteneklerini  romanlara dökmüşler.

Amma önceki iki ajan adına yetişmişler.

Bizden çıkmadı böyleleri.

Bizden çıkanlar  ilk gammaz  gazeteci, ihbarcı yazar sonra olma  istihbaratçı …. Bunlar   tekellüm dünyasında bol olmuyorlar . Ihsas dünyasında verimliler mi  doğrusu hatırlamak isterdim .

Kaplayan Uçucu ’ın sorusu   bu yüzden haddinden fazla önemlidir.

Bize oyuncu , sanatçı , yazar diye yutturulan ajanlar kimlerdir farz etmek hakkımız, bu bakılmamış aktör ve yazarları temsilci diye niteleyerek istihbarata kimler yutturdu o elbette devletin sorunu.

Soru hepsinin cevabını bekliyor.

Kaplayan Tayyarın bu sorusunun cevabı sağlam haddinden fazla alanda yaşananları aydınlatacaktır.

Sayın saylav kabilinden bizde soruyoruz kimdir onlar ?  İçimizdeki cinleri  çıkartalım  ve rahat edelim.

Dostlukla…

Necef IYI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın