Necef Hayır: ‘Lahmacun ve The Newsroom’

Tükenmez aynı aldanmaz masalıdır Lahmacun ve Cumhuriyet Altını  Döneminde  nesilden nesile geçmektedir.

Umum büyüklüğünde kıymalı pide ile didişen  bizden başka büyüklük duyulmamıştır, dünya insanları yemekleriyle hoşgörülü yaşıyorlar , bizde ise lahmacuna bayındır verilmez.

Bodrumda tanesi, aptal tıpkısı işletmeci eliyle elli liraya satılınca esasen lahmacun üzerinden siyasi, sosyolojik  analizlerin biri bitti diğeri başladı medyada .

Okumuş  medyamız,  sosyolojik, siyasal, soylu erki çözümleme amacıyla neymiş  Sahir Şair ’ın  Lah ’ı elli kağıttan satmasını beklemişler  , bu ülkenin gazetecilerinin hep   dönüp geleceği saha ‘Lahmacun ’ mu olacak …

Medyanın havadan budur elimizden gelen lahmacundur.

Diziler, medya gündemleri ve siyasa birbirine koşut  bantlarda koştukça  ‘ Lahmacun ’  artık sürgü düzlük , ağır  lahmacuna yetmektedir.

Fenomen kilo verince, Can Bonomo  Alaçatı ’da öpüşünce, ve şort mevsimi açılınca Lahmacun az buçuk gündemden düştü ise da,  zaten hortlayacaktır,  Sahir Saz Şairi  remiks yapıp tekini 100 dolardan  satsın bakın Hadisenin  zayıflamış  kıçı tez ediyorum  Lahmacun karşısında gündemde ka-la-maz. Zira medyamızın esas konusu Lahmacundur.

Evet bizim medyanın ikide birde mukavemetli öykündükleri, dizilerini arakladıkları ve birbirlerini ‘Adamı ’ olmakla suçladıkları  KÖLE ‘nin   medyası şüphesiz benzeri bomba düşürdü tıpkısı bakalım ;

HBO ’dahi  The Newsroom (Haberodası) adlı tıpkı seri yayınlanmaya başladı. Oskar ve Emmy ödüllü Sorkin ’mağara Amerikan medyasını kötü halde sıkıştırdığı , kültürlü yorum ve halkçı eğlencelik arasına sıkışmış  günün sermaye , yöntem  kontrolündeki  gazetecilik ve haberciliğin tartışıldığı tıpkısı saf.

Ortamında kanı olan bir prime soap.

Karakterler, pabuç girgin haberciler, gazeteciler, televizyoncular birbirlerine tıpkı söyleyip bin yanıt alıp veren tipler, eleştirdikleri iletişim araçları günahlarının parçası oldukları ve kendilerinin dahi ‘etik bilimi ’ dışına çoktan çıktıklarını asla inkar etmiyorar.

Şoven, düzeysiz, halkı aşağılık aldatılabilir mahlukat gören , rating uğruna yenmedik halt kalmamış  medyanın tek bile soy sıfır ve olamayacak ama iyicene ayrımsız masalı olan dizinin  kahramanları , içinde yaşadıkları kötülüklerin sonucunda medyanın yarattığı hiç de bembeyaz sıfır geleceğin farkına varmış haberciler.

Jeff Daniels ’ın canlandırdığı ‘Anchorman ’ değiş yaptıkları haberlerde küşat konuşmasında ‘Ben intihap sonuçlarını kavisli okuyan, hesap edemeyen , yıldırı korkusunu körükleyen, tartışmalarda insanların içindeki cinleri çıkartmayı hedefleyen, ülkedeki tektonik cephe değişimini göremeyen, finans sisteminin çöküşünün tehlikelerini gizleyen,binlerce güre savaşmaya gönderilirken sizin dikkatinizi bambaşka şeylere yönlendiren Hudini kabil ayrımsız sihirbazlığın yaşandığı bir endüstrinin  lideriyim.diyor.

Kol fasit, hiddetli,yediği onca haltı aldatılmışlık, kullanılmışlığını itiraf eden gazetecilerin dizisi.

Sorkin, yazar, affedilmek, defo dilemek peşinde değil, daha müthişini yapmaya çalışıyor , kimi insanları aşağılayan , kimilerini yücelten  kitap pazarlamacılığına değnek sokuyor.

Ve bittabi taraflaşmışları deklare etmenin zamanını bilcümle üstelik ESIR ’bile ki seçimlere denk getirmiş.

Tavsiye Mektubu ederim, elit izleyiciler için bire bir imtihan bu dizi.

Aklınıza çokça istifham  geliyorsa ve kavi çoğunun cevabını televizyonlarda bulamıyorsanız, ki entellektüelizm budur, soruların cevabını aramaktır ve bizim medyada seçme sorunun cevabını veren bilen ucubelerin Taraftar, Candaş ayırt etmez  daha çok tımarhaneye kaldırılma zamanı geldiğini düşünüyorsanız  The Newsroom ’u izleyin, bizde taklidi üstelik imkansızdır.

Bu yüzden medyada yer fazla düzlük kayran , konuşulan diziler , komik amma ana kaldırılanlar oluyor !

Bu durumun siyasetçiler süresince makbul olacağı kanaatindeyim , hangi büyüklüğünde çok medyada saha alırsan o kadar etkilersin palavrasına Hâkim Hediye ’de kani gözüküyor kim akıbet haftalarda meydan almadığı ekran yok , hangi antlaşma aşındırmak yiyor, ne antlaşma tuvalete gidiyor ara bulup hayretler içerisindeyim, ev dostu Ajda Pekkan ’dahi medyada hep yer aldı amma konserlere faydası bulunmayan !

Diziye dönecek olursak, beher sıra tıpkısı dert anlatır , derdi olan edip. Diziler töz değildir ama rahatlatır toplumu, sanal da olsa hak namustur.

Sorkin akil, namuslu aynı hareket yapmış.

Tasasız avlu Lahmacuna takılır.

Kardeş Kardeş

Necef UĞURLU /necefugurlu@gmail.com

 

 

 

Bir Cevap Yazın