Necef Hayır ‘sıcak gündemi’ kayda geçirdi

Cumhur Reisi adaylarını gözden geçirelim ve …

KAYDA GEÇİRELİM

Gürkan Kısıt ’in adayı Imparator Stoper,
Ilhan Eş tamamıyla durur durur ve ortaya yarar aynı molekül vurur diyemiyeceğim , acep bu kez  baht verilirse ‘Turna ’ yı vurabilir mi bilemem. Gürkan ’ın bir bildiği var ki öneriyor.
Kesici beyinli, birikimli  Huma Kuşu Türküsünü söyler az buçuk Sevinçli Yılmayan ’ın kemençe çalması kabil ama olsun.

Gaye Dündar ’ın adayı Prof. Dayanıklı Feyzioğlu 
Hepimizi kedere boğan annesinin veladet esnasında vefatından bilahare büyükbabası ve büyükannesi aracılığıyla büyütülmüş bir yavru.
1969 tevellütlü amma doğum henüz çarkıt kabil duruyor , büyük baba ve büyükanne yoluyla büyütülen dallar hem dirilik hem çırılçıplak buğulu ve  haddinden fazla bilmiş dururlar , büyümüşte küçülmüş edası var olsun haddinden fazla bereketli ayrımsız aday arada öfkeleniyor bu de bol , şu halimize bakıp gaga kulakta gezecek zayi  bulunmayan.

TGF Başkanı Atilla Sertel ’in adayı Tasavvur Dündar .
Haddizatında mefkûre aday, temas konumda, durumda  öğüt cümleler çıkartacağım diye niteleyerek  nasihatları detaylı tutup bayabilir ama  neden olmasın talep ederiz bir iki nasihat çeker.
Cihan Ciddi ’evet ekranlarda verdiği söze uyarak evlendi, Cenabıhak Bağışlasın üç çocuklu ocak reisi.
Büyükanıt temelinden ekranlarda Maksat ’la hatıralarını tazelerken sabahlara kadar montaj yaptıklarını anlatmıştı,yanlız hangi filimdi , gösterime girdi mi söylemediler.
Kasıt askerleri sever mi bilmem amma askerler komuta düzeyinde onu seviyorlar, bu kapsam Patadak ve Rasim Kütahyalı , Im Karakaş açısından Kasıt ’a mesele gibi amma hepsinin hakkından dirimlik.

Okan Bayülgen ise ‘Sol ’un adayları karşısında gücünü ortaya koyarak  elan çok görüş alabileceğini iddia etti , bence benzeri imada bulundu , listemize Okan Bayülgen ’i  özlük kendinin adayı  olarak arttırma edebiliriz…
‘Kansız bükülme olmaz ’ üzere genel doğrulardan Seyahat ile ilgilendiren yanlışlar ihata etmek kabil başarıları var,  Kendisi ‘Taksim Turist ’  amma benzeri zamanda  ‘polis sever ’ gelişigüzel iki taraftan oyu  var mı yoksa kamu kontra mi seçme sonuçlarında galiba peki.
Şehir Kerhanesinin karşısında milyon dolarlık ocak yatırımıyla adlı  ve başlıbaşına aynı kent transformist bu da pozitif puan.  
Cumhurbaşkanlığı İstanbul Konutu  amacıyla  akla yatkın benzeri seçim mi bilmem, kabulleri Huber köşkünde yapar çözeriz işi, aksi takdirde ecnebi ziyaretçiler  yanlışlıkla cebin komşunun evine girerlerse şaşar kalırlar , belki dahi şaşmazlar hoşlarına gider .
Bayülgen saçlarını bir beyaz bırakıyor, bire bir boyuyor , saçlar benzeri kesiliyor ayrımsız uzuyor bu  şaşırtma açısından pozitif aynı boyut hassaten  Garp ile ilişkilerde ‘Fantoma ’ kabil olmakta avantaj var.
Bayülgen antrparantez dengeli tıpkısı eş , yıllardır   ayrı ayrı isimlerle aynı programı açmak kabil cinlikleri  birlikte var, hem tartılı hem düşüncesiz.
Muhiti degaje, herhangi bir kesimden eşi dostu var neden olmasın en azından Çankaya respsiyonları mülevven olacaktır.
Ayrıca Elmalılı Yazır ile akraba olması sık sık seslendirilir bu de manevi yanını kuvvetlendiriyor kim %99 durumlarında önemlidir . 
Milli duruşu ise hepsinden önemli , malum akıbet yıllarda çocuklara coğrafi adlar (Cezire, Keder, Baran, Rüzgar )  ve kent isimleri yapmak çok pop .
Okan burada Milli tıpkı duruş sergileyerek kızına İstanbul adını takmıştır , çocuğuna Paris ismini  takanları düşünürsek Konstantinapolis takabilirdi ama faydalı konuyu 1454 sonrasına sabitlemiş.
Yahu haddizatında Okan ’de Sayın Bahçeli ’nin istediği bilcümle kriterler mevcut , demin yazarken ayırt ettim, çocuk akilane söylüyor  kazanır  bence sağlam makul.
 
Beyaz Zehir ’ın başı kel mi , onu  ben ilave edeyim popüler kültürün  dominant değerleriyle bunu herkesten  çok türe ediyor, bir tane kusuru evli değil amma bu ayıp sayılmaz yasalarda ‘Izdivaç ’ diye niteleyerek zarif doğrusu gidip evlenerek  yasalara cebin geliniyor aslında .
‘R ’ leri basamıyor, olsun yiyecek değil hatta W ’yu zahir soktuysak  alfabeye ‘R ’yi bile anca çıkartırız.

Ak Parti Sayın Abdullah Gül, Sayın Recep Tayyip Erdoğan arasında bire bir seçim yapacak esasen aday belli bile bittabi olacağı belli değil derken Hüseyin Polat onların ‘Mütemmim Fasikül ’ olarak düşünülmesi gerektiği hususunda  bizleri uyardı , bunu geçkin söyledi sabahleyin görevinden alındığına dair elan izah olmadığına göre Sayın Reisicumhur  ve  Başbakan birbirlerini tamamlıyan tıpkı nevi ‘Siyam İkizleri ’ olmalarından şikayetçi değiller.
Sevgili şu ki , Hüseyin Çelik ’in tanımlasına göre  değme iki makamı yegâne eş yönetim etmiş oluyor ‘  Check ve denge sistemi  esrar oluyor. Mukavim ibret oldu. Şahsen Kaynak etmem.
 
Meral Akşener ’in adaylığı üzere bari derim, mecliste erkekleri dalavere ettiği kadar Cumhurbaşkanlığı yapsa Bakir Amazon Cumhuriyeti oluruz, kalbim onunla.
Devir yüksekte olduğu amacıyla eksik noksan kadar duran mütehammil haddinden fazla hareketi bütünleme imkanı da evet.

Emine Pervin Tarhan, çok kişmiri, kıymetlimiz bire bir hukukçu Catherine Deneuve zerafetinde tıpkısı eş, Çankaya  ve Başbakanlıkta  artık  demokrasi gereği eşarp tart sırası geldi , dolgunca tamam başlar albeni alır.

İlker Başbuğ ise tıpkı dışarda temel tacı, tıpkısı içerde , yeniden dışarda , illet olmasın dirim zigzaglarına uygundur .

Bahçeli gençlerin tabiriyle yeryüzü ‘Cool ’ namzet ve nükte yeteneği sunma faziletli olan , çoluk namevcut yavru namevcut, Türk ’leri seviyor itip kakmaz .

Mansur Kısık yöntemince serencam seçim mağduru, Çankaya  telafi adına düşünülebilir Ankara Seçimlerinde sizi üzdük  geçin ‘belen ’ye gibisinden. 
Şayet  Cumhurbaşkanı Mansur Alçak olursa Melih Gökçek ’i protokol kuyruğunda beklerken göreceğiz , hiç yapışık düşünüm değil. Uygundur.

Haşim Kılıç , son çıkışı muhteşemdi ama ilk ve son çıkışı cins . Tıpkısı bambaşka performanslar bekliyoruz.

Işıl Karakaş kıymetli benzeri kayırıcı, ekşisözlükte yazdığına göre derslere DENIZ amblemi taşıyan şemsiyesi ile giriyormuş, fakat onunda eşi sav  ‘Türk ’ allerjisi var, eşinin etkisinde eşkâl Türk ’leri haddinden fazla itip kakarsa körpe olmaz , ırk ayrımı körpe değil, Rağbet Komutan neymiş CHP ’den namzet olması için destekliyormuş, aday siz olun bence henüz bereketli Sayın Türmen .

CHP ’nin aynı diğer Namzet ihtimali  Büyükerşen , o bile tabiatıyla eşsiz ve olumlu ayrımsız insan, ancak onda üstelik ‘Boğa ’ problemi var .
Bizim Kadıköy ’dahi kim meşhur boğanın replikalarını polyester döküp döküp yontu diyerek Çankaya ’evet koyarsa diye aynı  endişem  kâin, Eskişehirde yaptı tıpkı henüz yaparsa diyerek korkuyorum düpedüz.
Hangi var ki  kimesne dört dörtlük değil  ancak  ‘kitsch ’ uğraşlar Çankaya ’da akla yatkın düşmez , amma feda edemiyorum Büyükerşen ’i , yeminine asla polyester statü seri imalatına girmeyeceğim hepsi eklerse hastalık olmasın.

İlber Ortaylı ise  çokça kızıl, birikimli, taşı cebinde gezen bire bir herif, fakat dünya ile dialoğumuzun sıfırlanma tehlikesi var, bilindik kendisi monolog üstüne tıpkısı dâhilik .

Kip Akpınar neden olmasın, devletle  haddinden fazla hisse senedi yapmış mekanizmaları gayet bereketli bilici aynı herif , devlete yabancı değil.
Tababet dünyasına ilgisi haddinden fazla müspet, biliyorsunuz bellek loblarıyla ilişik şanlı çalışmaları var fakat ‘Beyinsizlik ’ üstüne hala beklediğim çalışmalarını duyamadım.
Nusret Kaya başdanışmanı olursa yarayışlı olur. 
Yegâne sorun sahneden alışkanlığı karşıdan aksülamel bekleme zaafı ileride ülkü gibi mi , izleyicen gülme alkış istiyor, düşündürmeyi, dut ballıdarı bülbüle çevirmeyi beceremiyor,  ama bu tafsilat  düzeli , filhakika etrafından  ‘Sayın Cumhurbaşkanım güldürmek zorunda değilsiniz ‘ diyen bir emir subayı menfaat ve  haddinden fazla yerinde Çankaya ’evet , Turkuazlar giyinik Atlı Alayı önünden geçerken düşünün. 

Görünen o ki, Cumhurbaşkanlığına aday sıkıntımız bulunmayan .

Doğrusu dünyanın tek bir durumunda olmazmış, ‘mış ’ diyorum zira hep benzeri şeyin başı koyulmak icap, Kral oluşmak icap, prenses olmak ister, Cumhurbaşkanı kalkışmak ki istemez Mansur düşünce dediği kabil.

Ekseriyet insanlar Oliver Cromwell değil kim  ! 
Aşina kral  1. Charles idam edildikten ve Commenwealth of England kurulmasına öncülük ettikten  sonraları  namına yapılan kral olması teklifini  ‘Kendinize başında taçla gezecek bambaşka bire bir ahmak bulun ’ diye niteleyerek refüze etsin.
Tığ tabii Kral arayışında değiliz, zira  Arslan kabilinden tıpkı Cumhuriyetiz,  aramızdan arz mükemmelini bulacağız.
Aman harami olmasın, utanmaz olmasın, akrabalarını dostlarını kayırmasın bize yeter diyemeyiz , Cumhuriyet ’e sadece sıkılgan âdem aramıyoruz isteklerimiz bunlarla kapalı değil elbet . Bulacağız , ego bu milletin arasından çıkma  ne cevherle  olduğuna inanıyorum.
Atatürk baştan gelemiyeceğine bakarak onun umde ve devrimlerini  kalbimizde taşıyıp , atamızı fikirselleştirip  Ya Allah Besmele  deyip cihanşümul değerlerle  hoşgörülü , bizim değerlerimizle bütünleştirebilen, dost, soluyan, ülkesini yücelten birini bulacağız .
Bu Arada Atatürk ’ad çocukluk resmi diyerek aynı fotoğraf geldi, geçenlerde Zübeyde Hanım altını değiştirirken resmini yollayacaklar, bunu Atatürk sevgisi zannedenler varken Atatürk ’ad bambaşka alın devrimciye, düşmana ihtiyacı bulunmayan filhakika.
Kesme bu saçmalıkları bundan sonra , önümüzde seçimler var .
Bu günleri gelişigüzel şeye rağmen dostça kayda geçiriyoruz

NECEF UĞURLU /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın