Necef Hayır: ‘Tuğrulizm ve TRT’

TUĞRULİZM VE TRT

KAYDA GEÇSİN

Çakır İnançer TRT ekranlarından  atış başıboş formatında programıyla ruzname olurken siktirici düşündürüyor , anne garaz   zaten bu mudur bilemem.

İnançer’in  sosyal cinsiyet düzenimizin değişime engelsiz olup olmadığı sorununu dile getirdiği ayrımsız soy.

Çakır Us sözleri  ayvaz tahakkümünün   toplumumuzda  bundan sonra sakınılması , kınanması gereken ayrımsız vakıa olduğunun anlaşılması bakımından  haddinden fazla faydalı.

Kadını okkalı ve sorumluluktan  , belirleyici olabilecekleri sanayi, mal ve politikadan ırak tutan ve erkeklerin  ağırlıklı düz aldığı bu alanların namına verdiği toplumsal , geleneksel avantajı mukavemetli adamakıllı kulanıyor Çakırdoğan Satma , ve nezakettente aşağı uzak tıpkısı dille .
 
‘Ben’ kitap diyor ayrıksı özdek demiyor , ada vapuruyla yarışan Homongolos misali , asrileşme ve değiş çabalarında  Türkiye’ye çıban tutuyor , yarışıyor  ve bunu  çok bayağı biçimde yapıyor ,eş üzerinden ki bu kendisinin ‘entellektüel karizma’ sını yerle ayrımsız etmiş durumda .

Kadınlarla rical arasındaki hiyerarşik mesafeyi hatırlatıyor Tuğrul Satma , amma inanç referanslı konuşmalarında kadınların hala sunu riskli ve geçiciliği sunu yüksek işlerde çalıştıkları hakikatini hiç olmazsa vicdanen dile getirebilecekken ,  heyhat hangi gezer .

Konuşmaları ‘ben’ merkezli ve özlük aile yapısından örneklemeden ibaret olduğu üzere esasen  çokça ciddiye almamak geçişsiz fakat bizzat ciddiye alıyorum zira TRT ciddiye almış program yaptırmakta  , bu buut  serencam yıllarda bakış açısı özne TRT kurumuna tek yakışmıyor , ya dahi tahammülfersa bir akılla bu konuda tartışma açılsın stratejisiyle  akıntı ediyorlar  ama görüntü  hadi bu üstelik kontenjandan olsun , konuşsun kadar duruyor.
Çakırdoğan İnançer ayrımsız nevi  TRT’mizin prime time soap operası halinde.

Erkeğin yükünü kabul etmek üzere , çocukları üzere kurban olmayı seçmiş iş hayatının  içindeki , dışındaki kadınlar , erkeklerden farklı yerine ara sıra bedelini hususi hayatlarında ödemekteler.
Buna boşanmalar, evlenmemeler, geç evlenmeler, torunlar ve eşleriyle yaşanan mesail, hareket hayatlarında ki mücadeleler ve uğradıkları ivinti, yaptıklarının değersizleştirilmesi dahil.

‘Tuğrulizm’ mağara bu hizip umuru değil.

Eşine insan demezmiş, eş dermiş, bize  ne, ne derse desin ‘tatlışko’ ‘tontinik’  dese kamu yayıncılığı yapan TRT’nin itirazı mı olacak , ya da kamunun ?

Aslında İnançer haddinden fazla yüce değil  , kimleri  neler söylerken dinlemeye alıştık, aynı İnançer mi çok diyebiliriz  amma Kamu Yayıncılığı ve TRT çokça heybetli.

TRT’nin paradoksu ;  değişimini  İnançer’mağara bu kök söylemleriyle  ‘bağıl değiş’e feda  etmesi oldu , hala kadınla eş arasındaki anadan görme ayrıma prim veren konuşmalara tek yönlü meydan vererek , ve İnançer’in buyruk cümlelerine itiraza fırsat  vermeyerek .

TRT’mizde Çakır Bey’mağara  fikirlerine itiraz edilmeyen , tartışılamayan İnançer programları  izliyoruz , niye ?
İnançer’in karşısına ‘Eril toplum ‘ çalışmaları olan haddinden fazla kızıl insanları koyabilirlerdi , Tanıl Sağanak, Keleş Türk, evvel aklıma mevrut isimler, Iye Üniversitesinin birlikte bu konuda çalışmaları var eminim gayrı üniversitelerimizde  vardır  , ve bu  müzekker  , ayvaz, maço  toplumu tartışmanın tamlık üstelik zamanıdır  , özellikle  eskimemiş Kanunuesasi hazırlanırken.
Çakırdoğan Satma’in  konuşmaları duydukça herif  eskimemiş hazırlanan Anayasa’dahi avrat var mı sorusunu sormadan , kuşkusunu duymadan edemiyor.
Malum  İnançer ayrımsız zamanda  benzeri  hukukçu , lakin düşünceleri itibariyle mebzul kim Temel hazırlıklarında  kayran almıyor, yoksa Eskimemiş Anayasa’nın dibacesi  şöyle başlayabilirdi,
‘Kadın erkeğe eş değildir , zevcedir.  Hamileler sokakta gezemez. Arabada eşinin beraberinde oturur.
Bunu yazan Çakır , TRT’dahi oturtur.
Allah için maçoydu falan ama Kadirizm tamamıyla kadından yanaydı , filimleri beyninde .
Amma  Tuğrulizm   çokça korkutucu, ürkütücü  , Sayın İnançer  matrak olabilir amma söyledikleri gır gır değil.

Sevgiyle
NECEF IYI /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın