Necef Hayır: ‘Yavşaklar Ekranlarda (Çocuk Bitler)

YAVŞAKLAR EKRANLARDA (BALA BİTLER)

KAYDA GEÇSİN

Hiç tıpkısı molekül oturmuyor hesabına, çivisi kullanılmış  sallanıyor.
Soma Madeni özelleşti mi, taşeron firma  kaç tane, ki kime  hisse senedi veriyor alıyor
sorumlular kim, bu şüphesiz  denetim ?
Sendikalar sakat küm, Kani Beko feryatları duymazdan ati insan değil onunda kulağını patlatmışlar duyumlara bakarak.
Iri işveren adeta plantasyonunda  arıza isabet koloni valisi gibiydi , esas aynasız olarak rapor üzere  çağırılması müstelzim vakitte,  hemde fenomen yerinde koymuş arkasına tıpkısı ‘Labirent Krokisi ‘ orostopolluk bedii gibi basın toplantısı yaptı.

Hayat hikayesini anlatmaya kalktı , bilahare  ‘ Ego elhak burayı bilmem arkadaşlar agâh ‘dedi, rüfeka personel mi yoksa taşeron mu ,açık değil   hukukçular  başkaldırı etti , avukatlar patak yedi !
KAYDA GEÇSİN

Işveren ‘Cemaat‘ sanki sömürgede, ölen köleleri amacıyla perişandı …. plantasyonda işlemler aslında dahi bitmeme etmeliydi, filhakika ‘Topluluk ’ işçilerin bazılarının cet hatta büyükbabalarını tanıdığını söyledi, ebat gösteriyor kim  çocukları ve hatta torunları üstelik tanıyacak , işçisin sen işçi laf durumları .
Fenomen neymiş 15. çağ Bolivya ’bile geçiyor, şehir Soma değil Potosi çıkışı olmayan eroin dehlizlerinin şehri, ve isyandan korkuluyor , Kul isyanından .

Bura Türkiye Cumhuriyeti kölemenlerin ülkesi değil , ve duuur diyeceğiz.
Ve yeryüzü acısı hayata beyaz zehir mühendisi olarak başlayan bu patronda bu düzenin düz üstündeki kurbanı , fahri kurban , kulesi bile var , onun için üzülecek değiliz aynı üstelik.

Ağıta izin var, duaya var, bedduaya bulunmayan, hakkını aramaya yok, sorgulamaya bulunmayan.
Demorasi aksırıyor, ‘Çok hoşnutluk ’ demiyeceğiz adisyon soracağız.

Büyüklük işçilerine , halkının çıkarlarına  sahip çıkma ve adisyon sormalı  diyen od karşısında  duyarsızlıkla , insan olmamakla  suçlanıyor iktidarın zeytinyağı özelliği var, bilcümle üstte. KAYDA GEÇİRİYORUZ.

Ve beraber yaratılan alacak; ölen işçiler ‘martir ’ hangi sunturlu , hassaten tıpkısı daha dünyaya gelip aslında madende martir olurlarsa daha dahi güzelce anca mi, zamanında muazzam tıpkısı Prof. bunu önermiş birbirimize girmiştik.
Peki  o devir ne çalışıyor hükümet çözüm, çağ dursun diyerek ?
Bu mantıkla parçalanmamış doğal gaz savaşa bitmeme, madenler patlasın, gidiş geliş kazaları  olsun, cehaletten sinek yutan âdem ekincilik ilacı içsin hep martir olsun, hassaten hayata bir henüz gelip  aynı henüz bu sebeplerle martir olsunlar .

Dini o eke Tanrı inancını afyon diye çekenler var ve çektirmeye çalışıyorlar, Müslümanların imtihanı uyuşup, uyuşmamakla.

Bilcümle bu arada martir olalım gitsin, bu mu çözüm ?
Faydalı değil.
Yazgülü Aldoğan ’ın itirazına tek kızmayın, kadın sanki ölenlerin elinden benzeri basamak, rütbeyi izansız alıyormuş üzere yorumlayıp  bibi  dini, inancı cihaz edenlere kanmayalım.

O işçiler  demincek hayatta olabilirlerdi beyhude öldüler, savaşlarda ölen insanlar kabil .
Dünya insansız tayyare yapıyor sebep, şehit olmamak üzere. Madenlerde makinaları çalıştırıyor insanlar , sebep martir olmamak üzere.

Seçkin savaşın  sosyolojik manada bir kıya olduğu kabil Soma de  cinayettir .
Cinayete kurban verilir martir değil , alık kafalar bunu anlamalı çıktı .
Özdil ’in dahi söylediği budur, ve herhangi bir ikisinin söylemeye başlamış olmaları umuttur , ilgilendiren oldukları medyanın hakikatleri örtmesine dur diyorlar dolaşık mı ?

Tıpkısı showa dönen yararlı hasenat , mülk toplamaların birlikte tıpkısı faydası bulunmayan , sanatkarlar toplumsal ülfet devleti amacıyla haykırmadıkça ömürleri felaket konserleri dizgi etmekle maruf.
Ve seçme ahit bu ayıpla AVM ’üstelik ahzüita ederken, deniz kenarında mayosuyla güneşlenirken, derbent kıyısında yemekten çıkarken, benzeri başı yerde kabilinden yakalanırlar.

Madenlerimiz elbette değerlendirilecek , yeryüzü verimli şekilde ve enerji savaşlarının olduğu ayrımsız dönemde sunma fikirli stratejilerle,  ancak işçilerin ölmesi gerekmiyor bize martir değil kafası çalışan ilkeli insanlar geçişsiz dinç, ve çalmayan ve insanlara insancasına şartlarda emek koşulları sunan müteşebbisler.

Hep ambulanslarda kağıt çarşaflar serilirken sedyelere ve bildirme muvaffakiyetli iş kollarından biri   ambulanslarken, işlerini bildirme iyi şekilde yapmaya müteharrik insanlar , zavallı iştirakçi çizmesini çıkarmayı öneri edince bayıldılar bu duruma, bak celal malını koruyor , ülkü iştirakçi falanca diyenler  oldu, gözleri yaşarmış, sizde göz var elbette açıkgözler, ama  kalpgâh mi  var ki yaşarsın be, birçok kişinin üstüne beton döküldü çizmelere şiir yazan oldu, Yuh.
BIRAKIN KAYDA TARİHE GEÇTİ.

Ellerde telefon, Ipad, Iphone, tabletler ekranlarda tartışıyorlar, bıraktırın aletlerinin hepsini dışarda,  stüdyoya almadan ilk . Bir yiğit yayıncı aranıyor bunu uygulayacak.
Ellerinde aletleriyle oynamadan bakalım hangi söyleyecekler.
Bilgisi fikri olmayanlar alır onları ellerine.

Yapıt esnasında bellek öğreten öğretene bu  kanı hocasız konuşamayanlara  .
Bunların karşılarında neyi tartışıyorsunuz beyinli olanlar ?
Ellerinde aletleri düşünce alıyorlar, ansızın azıp savunmaya geçiyorlar.

Kim veriyor akılları  fakat tahmin edebiliriz , savundukları menfaat grupları mı, partiler mi yoksa ‘dış mihraklar mı ’ …
En Son Halime Kökçe elinde makina hangi eğlendi hangi eğlendi, Soma hangi umuru gülmekten kırıldı elde makinası . 
Hem gülüyor hem önünde makina cırt cırt yazdı , aldı, verdi Ruşen Çakır ’ın konuşmasını kestirme kestirme programın idarecisi da  oldu bir yandan . Canım Ece Üner ’e programın yöneticisi yerine bok yemek kaldı !
Ve ekranlar sözde  eviymişcesine benzeri rahatlıkla  ‘Ahanda ’ dedi…ekranlarda vesile zerafetinde serencam nokta, ego köyde yaşıyorum dağda birlikte ‘Ahanda ’ diyen bulunmayan , ekranda var  ! TDK ’dan korkarım intiharlar olacak onlara da şehit diyeceğiz herhalde.

Ekranlar bu halde çünkü  ‘Baba, Mahdum, Mukaddes ruh‘  üçlemesindeki  kabilinden  üçüncü basamak oldu iletişim araçları .
Iletişim Araçları  teferruatlı süredir iletişim araçları değildir.
Olur Erke, Medya, Yapım  coşkunluk üçlemesi budur.
Müslüman ülkemiz  maatteessüf Ata, Mahdum, Şerif ruhun alternatifi adına bula bula Enerji, Medya, Inşaat üçlemesini buldu , utanıyorum. 
Ayrılamıyor üçüzler.
Nerede  ise Eroin çıkartmayan, Babil kulesi dikmeyen medyacı kalmadı.
Hangi yerde, hangi gökte, her yerdedir Allah, yararsız göğe çıkmayın sonu bulunmayan , anlayın bundan sonra.

Erke, Inşaat, Iletişim Araçları bu Bermuda ’nın değil Ülkemizin şeytan üçgenidir.

TRT da çorak aynı kayırma dizisi var, yapanlar dayanıklı tanıdık nüfuz yavşakları (Yavru bitler) biliyoruz üstelik  şirkete bakayım dedim, aaa ne göreyim İnşaatçı reşit onlarda,  kâffesi kuma inşaat şirketi kurup kol yapıyorlar şimdilik , yakında çekirdeksel santralci de yaparlar. 
Yaptıkları diziler kabilinden onu üstelik patlatırlar korkarım, haydaa bize gine  şehit almak düşer mi diyeceğiz ? 
Yararlı bu durumda hepimiz , Niyazi ’yiz  bu yolda , hangi yolda biliyorsunuz …
Bitlerden temizlenmek zamanı.

Feryatlar saha altından geliyor bu yol.
Zar örmekle susmaz ölüler .
Duyan kulaklar uykudan uyanıyor.
Kayda geçiriyoruz, elimizden mevrut budur.

Sevgiyle efendim
Necef HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın