Necef Hayır yazdı

KAYDA GEÇSİN

Sayın Fatma Delice ’mağara Potiniklerle  işi var.

Popüler Kültür ’e karşı olmanın mantığı yoktur, esasta klasik üstelik popülerden yarar. Televizyonlarda pop kültür olması doğaldır.  Fakat detaylı zamandır  ratinglerde ki  tedenni örtüsüz gösteriyor kim (yaz mevsimi ile merbut değil )  televizyonlarda kim  yayınlar halkın istediği pop kültürden uzaklaşmış kim    medyanın  dayatmacı  mekanizmasıyla  izleyici beyninde   korkulu tıpkısı firak var.

İzleyici  izlemiyerek bu mekanizmaya cebin koyuyor, elan ne yapsın sonuçta medya  politik benzeri tümen değil kim halk sandıkta gömsün.

Burada enteresan olan  medyada   dayatmacı  sıra iflas etmiş  durumda ama hala yoluna  inatla bitmeme ediyor.  Eş verecek olursak tutmayan benzeri dizi film seksen kere gün,  saat değiştiriyor olmuyor, bu kez hat değiştiriyor olmuyor , karşısında ne varsa kaldırılıyor  temelinden olmuyor ve işin abus yanı temel cila oyuncusu nazik ayrımsız yüzsüzlükle çokça başarılıyız diyebiliyor.  Hangi dayatma değil mi ?

Türkiyenin kol gündemi diye niteleyerek tıpkı vakıa var, tutsun tutmasın, oyuncular liyakatli yahut değil  ara vermek yok yola bitmeme ediyorlar. İçerikleri  ise içler acısı,  konular Türkiye ’nin hamur gündeminden ırak  marifetleri bu ! 

Bu korkunç gidişe uymayanı  çizen benzeri medya  düzeni var , Müddeiumumi Ferhat Sarıkaya ’yı hatırlayın  adamı görevden ahzetmek bir tarafa avukatlık yapması da yasaklanmıştı,  iletişim araçları Ferhat Sarıkaya misali çizilmiş cins iletişimci, editör , edip, sanatkarlarla komple. 

Savcı görevine reddetme hakkını aldı ve Türkiye nereden nereye geldi amma ne efsus ki iletişim araçları dayatmacı  paradigması batkı etmiş  olmasına karşın  biri taarruz, biri çok eşlilik, gayr ailede herkesin birbirini vurduğu üç dizinin saçağı altında inatla bibi ayakta  noksan üç bacaklı masa üzere sallanıp duruyor .

Bu diziler de  olmasa  yani  ‘Patak ’ , ‘ Atak ’ , ‘ Çıyanlık ’ ,  çöktüler yahu !
Medyanın bu halinin nedenleri kazançlı, sosyolojik, politik,  bazı bazı de çok kişisel  nedenlere raci kısmen  polisiye tıpkısı konudur.

Medyanın  havadan  çıktı devletin, iktidarın  muhalefetin , hatta varsa  koyu devletin  kuma  sosyal aynı  meselesi , halletmek görevleri.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Delicesine kadına meri momentum üstüne  selim olarak  ivedili önlemleri alıyor  hükümetin  hazırlık gayretleri elbette haddinden fazla olumlu amma bu meseleye topyekün önlemi  bu zihniyette ki iletişim araçları ile elbette matlup zaaf ediyorum doğrusu.

Sonuçta maatteessüf  sokaklardan karı cesetlerinin toplandığı , yılda 7000 çocuğun tacize uğradığı  bire bir ortamdayız. 

Memleketin kadın nüfusunun hatırı sayılır tıpkısı bölümü  sürgü aptalı oldu, kalanları dahi moda ve takı tasarımcısı.   Buna etkin konumda ki  vurdum duymazları da ilave edersek  anlaşılıyor kim kadına hız kadınların biricik başlarına çözemeyecekleri  nazik tıpkı epidemi  haline geldi, zamanında  kadına halk kalkmayan şu canım  memlekette. 

Umarım mümasil bir vakitte ‘patak ballıdarı kadınlar yararına balo, kermes ’ kabilinden yararlı hasenat tacizi ile yüz yüze kalmayız. Bunu da yaparlar medyatik vurdumduymazlar.

Biz medya yüzünden  nasıl tıpkısı sosyete olduk ,  iletişim araçları ’da  kıymettar  sevgili karakterlere şöyle bire bir bakalım

Hanende değilim der terane söyler
Türkücüdür direktörlük yapar
‘Hukukçu değilim ama.. ’  der fakat  görülmekte olan benzeri sorun için söylemediği kalmaz.
‘Gazeteciyim… ’  diye niteleyerek başlar   savcılardan daha fazlasını tez  eder
Falcı değildir amma  kime hangi ant operasyon yapılacağını söyler ve henüz fenası söyledikleri  doğru menfaat.
‘ Komediden anlamam… ’  diye niteleyerek  espri yapar ,sözlerine  gülme döşer kişi söyler kendi güler esasen arkeologdur  lakin sistem onu münekkit  bilsin icap , haddizatında tıpkı haltı eleştirecek yüreği bile yoktur, program yapar.
Milletvekilidir dizide oynar
Tıp doktorudur TSM korosu yönetir
Tıp doktorudur   şarkıcılık yapar hangi açıklık züğürt bakar bilinmeyen amma doktorluğu katiyen aracısız bırakmaz  ….
Televizyon sunucusudur  Hariciye Bakanı olmayı planlar

Bu minvalde saymakla bitiremeyiz örnekleri.
Ben zat işini yapmaktan hoşlanmayan bu kadar kalabalık başka benzeri kayırıcı topluluğu Türk Medya ’sından  eksantrik yerde görmedim, duymadım.

Ve bu kişilerin  hepsi iletişim araçları de  takdir görür,  öz işini yapanlar ise  asla ölçüm  görmezler . Medya ’bile iltifata elbette  bilgelik zat işini yapmamak esasına göredir.

Burası potinikler ülkesidir,  öz işini yapmamak,  bilmedikleri işlerde  patavatsızlık incitmek ana işleridir.
Medyamız bilmediği işleri yaptırdıkları insanlara mülk kazandırır, destek verir haldedir, iletişim araçları marazı kişilerle dahi mecbur değildir.  

Politik Partiler üzerinde dahi oynarlar, en son  Kapitalistlerin desteğiyle sosyal demokrat, tıpkısı zamanda sosyalist, devletçi ama erkinci  hem ondan, hem bundan ortaya karışık tıpkısı  fırka yapmaya kalktılar , fırka özlük hariç temas öz oldu seçimlerde yere oturdu.

Dünyanın neresinde Türkiye ’den bambaşka  ‘ ne olacak bu  muhalefetin zifos ‘  derdine sakıt iktidar  görülmüş, bizde o da oldu, medya sebebiyle. Şu CHP ’nin haline DÜRÜST Öğür büyüklüğünde CHP ’liler üzülmedi be.

Kadına , çocuğa  meri şiddete alın tevakkuf,    bu diziler, bu monitör şahsiyetleri,  bu göstergeç zihniyetiyle mi olacak.

Acı nesep şu kim; anasının, , kız kardeşinin sürgü yemesini alışılagelen karşılayan, bunun sülale içre dal kırılır yen süresince kalması müstelzim  katıksız bir vaka yerine gören tıpkısı zihniyetle mücadele edebilecek bire bir medya  yönetimi yok ortada, tecavüzü üstelik evcilleştirdiler yahu, dizisini yaptılar.
Kadına muteber şiddeti alaya alan, fars malzemesi eden , meseleyi sulandıran , mizah haline sokan  cümbüş dünyasına cebin çıkıldı mı ? Ekranlarda senelerce   ‘Kakılmış ’  ‘ İtilmiş ’i dövdükçe gülündü.

Birlikte olduğu kadınları dövenler siyaset dünyasına atılmaya kalktılar, sopa yiyen kadınlar  payanda yedikleri adama tapınır halde karşısına sebilane   bardağı gibi dizildiler, adam dövdüğü küçüğe dövdüğü büyüğün elini öptürüp tevakki etmek dersleri verdi.   Iletişim Araçları bunlara   ‘siz ne gurursuz kadınlarsınız ’  emreylemek namına  ‘bili davranışları ’ nı  takdir etti. 

Medya payanda olaylarına  bilcümle ‘zatî iş‘ henüz beteri ‘ kişisel tercih ’ kendisine baktı.

Meğerse , kadına , çocuğa muteber şiddet ukubet gerektiren benzeri suçtur , ocak içi veya şahsi  tıpkısı maslahat asla değildir.

Suç dahi cezalandırılmamış kalamaz, kalırsa  o ant  ünsiyet devleti olmaz.

Aile ve içtimai politikalar Bakanı Sayın Fatma Delice ’mağara işi bayağı değildir , medyanın da beslediği benzeri zihniyetle uğraş çarpık çurpuk olur mu hiç.

Uğraş alanı aynı değil, bin.

Sayın Nazır ’a maiyetinde medyanın şifrelerini çok ongun bilen bire bir şifre çözücüyü katiyetle bulundurmasını  bütün bereketli niyetimle  öneririm.

Sevgiyle

Necef Iyi

Bir Cevap Yazın