Necef Hayır yazdı

KAYDA GEÇSİN

Ne yapacağız biz bu gazeteci kızlarla?

Parafin TV ’da Film Yıldızı Gazetecimiz Patadak Alçı Seçilmiş Balkır Hatır sunduğu programlardan birinde  Balyoz Davası katma  iddianamesinden ‘Anekdot ’lar okumak isteyince programın konuğu  Hulki Cevizoğlu iddianamede hikâyecik  olanaksız, ‘hikâyecik ’ kanun maddesi demektir  diye niteleyerek reaksiyon gösterdi, meğerse iddianamede saha kayran bazen delillermiş Dangadak Alçı ’nın ‘hikâyecik ’larla  kastı ,  kelimeyi falsolu kullanmış kusur diledi. Ancak elan sonra  aynı şekilde kelimeyi kullanmaya bitmeme etti, güya falsolu kelimeyi ezberinden atamıyor gibiydi. Ee gazeteciden savcı bu kadar oluyor, halen bitmeme etmekte olan tıpkı davanın dosyasından iddiaları alıp görüntülük mahkemesi kurunca evet böyle vakalar ! Berceste Parıltı  dahi işi düzeltemedi.

Iletişim Araçları Mahallesi konuğu tıpkısı başka  star  gazetecimiz  Aslı Aydıntaşbaş ise gazeteciliğin tarifini yaparak bizi bilgilendirirken  ‘Gazeteci eşeğin altında buzağı arayan insandır ’  dedi. Daha bilahare buzağının üstüne kavisli hayvanı  koyduğunu  fark ederek çarçabuk  eşeğin adına öküzü koydu , Buffalo ’birlikte diyebilirdi Öküze amma demedi, hangi dahi olsa kökeni itibariyle bir Türk ’lük var kadında.

Aslı eş akıllıca hayvanları  doğru yere   yerleştirdikten sonraları  mesleğini tarife devamla  ‘Gazeteci kimsesizlerin kimsesidir ’ diyerek bu posta gazetecileri  Cumhuriyetin adına koymasın mı !  

Ihtimal onları üstelik ‘Uzun Kulaklı ’ ve  ‘Öküz ’ olayında olduğu üzere  daha sonraları  akıllıcasına yere koyar diyerek  programın sonuna büyüklüğünde  bekledim ama gazetecileri olduğu yerde bıraktı, birinin gidip gazetecileri  Aslı Eş ’ın  bıraktığı  yerden alıp ait  olduklara yere  getirmesi   gerekiyor , Gazeteciler cemiyetini uyarmış olayım güçsüz gazeteciler   orada hala bekliyor olmalılar.
 Bana mı düzgün ediyor bilmiyorum ama  ne ahit TV ’lerde  Aslı Aydıntaşbaş ’ı   görsem  genellikle  Amerika hangi buyurmak istedi  bizlere   açıklama ederken buluyorum. Bana  kendisini  Türk Amerikalı Dostluğuna  adamış  fedakar bir kayırıcı izlenimi veriyor  kavisli anlamaları menetmek üzere aynı yararlı cemiyeti  tarafından izahatçı kadrosundan atanmış üzere , temas halinden mahsus  hayırsever bıcır bıcır  bire bir karı.  Biz Amerika ’yı anlayamıyoruz ya , Tanrı  Razı Olsun  o anlatıyor. O büyüklüğünde gailesiz ve zaten bir iki  ağız dalaşı programında şahit  olduğum kadarıyla ülkesinin mail tarihinden  bilgisiz ki, esasen belki Amerika ne emreylemek istiyor anlıyor da  bizim bundan sonra Amerika ’nın söylediklerinden hangisini  duymazdan , hangisini anlamazdan geldiğimizin pek farkında değil üzere.  Aslı Bayan Amerika ’yı anlıyor de Türkiye ’yi anlayamıyor, haddizatında bizim üzere ‘No Mesele ’ bu tamamen Amerika ’lıların sorunu. Anlayamadığım ekranlarında Aslı Hanımı sıkça gördüğüm TRT niçin bu sorunu üzerine alıyor.

Didaktik bir gazetecilik anlayışı var, kendisini dinlerken ekol müdüriyetine çağrılmış , Amerika ’lı müdire hanımın karşısındaymışım  gibi  hissediyorum.  Ama herhangi bir hayta tilmiz üzere ki dinler müdire hanımı oluyorum tıpkısı ekol yıllarımda ki  kadar , beni gençleştiriyor Aslı Hatun , sayesinde eskilere  Miss Morgan ’ın odasına  dönüyorum, ha ego Üsküdar Amerikalı mezunuyum  11 yaşımda  eti senin kemiği benim yapıldım Amerikalı ’lara , amma dini inancımız de serbest bırakıldık ,bu yüzden bibi Allah ’fecir korkarım.

ÜAKL ’ üstelik okuduğum üzere  iki dilde ‘Atın ölümü arpadan olsun ’ diyebilirim. (Bedri Rahmi ’yi rahmetle anıyoruz, bu mısra eğreti alıyoruz)  60 yaşıma geldiğim üzere bundan sonra adım adım  at ile arpayı karıştırabilirim , amma Aslı eş henüz bu tendürüst yaşında  öküzle eşeği karıştırırsa tığ ne oluruz farkında mısınız ?

Aşina gazetecilerin memleketi idare etme  vahi  Cumhuriyet  öncesine müstenit bozuk tıpkısı  gelenektir  (Mamafi  Osmanlıyı dümen edelim derken bol mi yaptılar ayrı tıpkısı mevzuu, Cumhuriyet Altını için endişeleniyorum  )  bu lezzetli kızlar henüz ülkeyi dümen etmeye amade değiller, biri hikâyecik der, başkası  eşeğin altında buzağı arar , aynı gayr   ‘Başbakan ’ın ayrımsız ajandası var , onun dışına çıkmıyor ‘ diyerek öfkeli  bas bas bağırır,  hangi yapacağız biz bu gazeteci kızlarla ! 
 
 ‘ Be Balım, deniz dalgasız Başvekil ajandasız  imkânsız, kayırıcı sizin ajandanıza bakarak debi  ederse döküntü oluruz ,  eleştirecek başka husus bulamadın mı ‘  dedim ama duymadı, şu televizyonların teknolojisi hangi zaman izleyicinin sesini bunlara duyuracak  bilmiyorum, boşuna konuşuyorum aynı faydam olmuyor, ele güne namert oluyorlar özden söylüyorum üzülüyorum.
 Derken  kırıcı , aklı başında amma tamamıyla saç spreyini  biraz çok  sıkan ve saçları forma modeli   tıpkısı karı tv gazetecimiz  (ihtimal spreyin zarfında kim reçine aklın esasen uçmasını önlüyor ondan bol sıkıyor  )  iki eşli olduğu çıktı herkesin malumu  ayrımsız siyasetçimizle eşini  misafir etmesin mi, dur bakalım ayrım yapmadan ikisini birlikte mi  getirdi  diye niteleyerek iptila ettim  geçtim TV  başına , gördüm kim bir numara insan kaşkariko görevini namına getiriyordu ! 

İçimden  ‘Gazetecilik bunun neresinde  adamı ikisinin ortasına oturt kim senin gazeteciliğini görelim ’ dedim  .  Hiç olmazsa ikinciye  telefonla bağlanabilirdi , o da yok bildirişim fakülteleri Ses Sayan kabil tıpkısı düzgüsüz canevi yetiştiremiyor  eylemek, kulakları çınlasın Edibe Sözen ‘in Hocam talebelerin dökülüyor !

Neyse ‘ tarz esas ’  kızımız ikinci kayırıcı yokmuş kabil davrandı , bilmiyor gayrimümkün  biz biliyoruz  o ardıç rakısı gazeteci  bilmez mi demeye kalmadan   annem telefonla  aradı  , 90 ’lık benzeri Cumhuriyet Altını kadınıdır  kendisi   ‘Evladım adama helal olsun  ikinciyi almış, bu çekilir üzere değil ’   demez mi !  Işte o dakika artağan saç spreyinin zeki tıpkı kafayı örttüğünü anladım, yöntemince adama hak verir kuzuluk getirmiş  izleyiciyi. (Kusur dilerim  Edibe Hocam kızı mebzul yetiştirmişsin)
Alay ayrımsız yana ; Edibe Hocanın siyasa evveli  medyada işaret ettiği ‘Kişmiri Mapus ’ güzelce büyümüşe benziyor.

Bu kızlar yorgunlar, dinlenmeleri lazım , içre hızlandırılmış talimli tıpkı yaz okulu olan yaz kampı şart. Şükran Soner bunları iki ayda yetiştirir, bilemediniz üç ayda.  Patronların dikkatine sunarım  mevcut halde çok  saçmalıyorlar. 

Hakeza devam ederse; gözyaşı nane zayıf nane bunların sonu bu kafayla  çamaşırlık .
Deminden  star olabilirler, ekranlardan atıp tutabilirler  amma  Ahmet Kaya gecesinde celallenen Serdar Ortaç  yıllar bilahare kulakları sakıt tıpkısı şekilde hangi dedi ‘Starlık devletin iki dudağının arasındadır ‘ Kızların Başkomutan Ortaç ’dan alacakları dersler var, hangi de olsa sınama konuştu bunu önemle kayda geçiriyor ve yaşadığımız günlere doküman bırakan serencam yılların antolojisini yazan magazincileri bire bir sefer daha başarılı çalışmalarından kontekst antrparantez  kayda geçiriyoruz.

Bir gazeteci avrat henüz var o dahi aynı single çıkartmış amma bulup dinleyemedim, belki kaset dinlenilmemek için çıkartıldı, seyredilmemek üzere film, saf yapılıyor tarz hastalık olmasın, evet dahi kaset itlaf ekipleri amme kulak sağlığı açısından  toplayıp yok etti, kusur dilerim yazımı kesiyorum  Gürsel Tekin otobüsü bizleri nazikâne selamlayarak  geçiyor, King Edward üzere el sallıyor yersiz sokaklara, aa Kadıköy ’lüler nerede zinhar deniz seviyesinin altında  müsaade verdiği   sinemada başlarına  gelenlerin filmini izliyor olmasınlar ? 

Gürsel Tekin ’i birlikte kazı bilimsel, jeolojik çalışmalarını film sanatıyla birleştirdiği ve Kadıköy ’lülere  ölmeden içine girebilecekleri aynı çukur beyaz perde kazandırdığı amacıyla özellikle kayda geçiriyoruz.

Necef Uğurlu

Bir Cevap Yazın