Necef Hayır yazdı

Büyük Britanya Mürekkep Krallığı ve Yıldız İrlanda‘nın müstakbel kralı evlendi. Düğün semboller, ilahiler, dini nasihatlarla dünyanın belki de genişlik etraflı metrajlı etkileşimli filmiydi. Bu düğünün Türk televizyonlarındaki yan tesirleri ise bir esmer mizahtı.

Türk modacıların yorumları ve tabiatıyla NTV ’den Oğuz Hakperest ’in ‘Düğünde görmemişlik namevcut ’ sözleri kaydımıza geçmiştir. Hakperest sözlerinin devamında ayrıksı hanedan düğünlerindeki görkemi alaycı benzeri gülüşle kıyas etmesi  ayrıca dikkatimi çekti. Yılların Oğuz Hakperest ’i ayrıksı hanedan düğünlerinin üstelik takipçisiymiş belli… Birbiriyle karşılaştırma edecek kadar de deneyli. Ancak Zengin Türk düğünlerini mukayeseden affedilmiş tutmasını   günün koşullarında ‘biraz sıkar ’ durumuna bağladım. Bilindik zengin Türk düğünleri helikopterlerden atılan güller , Avrupa ’dan getirtilen sahra tuvaletleri, er servise çıkarıldığı üzere bozulan deniz mahsullerini yedikten sonra en hafifinden cır cır olan yahut midesi yıkanan davetlileriyle takatli anılmış oldu dünyada.

İngiliz Düğününü izlerken ‘Demokrasinin Beşiği ’ İngiltere ’ye bu yakıştırmanın yapılmasının nedenini ego şahsen bire bir başkilise dolusu başlangıç kafa kadını ayrımsız arada görünce anladım. Allah’tan şapkaların çoğu yana akla yatkın eğimliydi da kadınların kafaları tokuşmadı. Şapkalara baktıkça elime tıpkı bostan kovası alıp sulayasım geldi.

Ancak; vallahi bravo İngiltere ’ye. Isteyen istediğini kafaya geçiriyor kimsede bunlar kafayı yemişler demiyor. Birinci Sınıf demokratlık diyerek buna derim. İngilizlerin kapela ve başa çorap örme meraklarını keşki dernek vesilesiyle çocuklarımıza anlatabilseydik . Hangi efsus kim,   televizyonlarımız   punt bilip dernek yorumunu şöyle yakın tıpkı yorumcuya yaptıramadılar. Nerede kaldı Ortadoğu Liderliğimiz!

Türk zenginleri dahi gayritabii, entelektüel keyifleri on paralık bulunmayan. O büyüklüğünde ensesi kalın olmuşsun, temas şeyi satın almışsın, televizyonlar dahil,   şöyle tarihe geçecek , sonra DVD ’si çıkartılacak, pusula haline getirilecek çeşitli dillere çevrilecek edebi, tarihi değeri olan aynı dernek yorumu yaptırıp dünyaya sebep pazarlamazsınız. Bu ülkede zenginlerde hareket yoksa, fakirler neylesin.

Düşünün bu düğünü o allah vergisi kalpten gelen sözleriyle Nihat Taze ’mağara yorumladığını. Nihat Dinç öfkesinde yazın soluyan ayrımsız adamdır, bu yüzden sözleri derinliklerden mevrut aynı yalınlıkta beliğ ve tartışılmaz tıpkısı kalitededir. Dolaşık mı olurdu İngilizleri, hanedanı, bu topraklarla ilişkilerini dört saat süresince yorumlasa. 1838 ticaret imtiyazlarından girse, demiryollarından çıksa Cambridge Dükü Willam ’ın iri dedelerini, nenelerini anlatsaydı. Hadi olmuşken tamam olsun o zeka fışkıran gözleri, sözleri ve sorularıyla karşısında Gürkan Hacir; ki Gürkan sözünü sakınmayanları sorularıyla hem deşen, hem da onca çekişmeli sözden sonraları fert kaybı olmadan limana sokan tıpkısı istifham ustasıdır. Hem üstelik bildiği cevapları sormanın ustası (Mülakat demiyorum kip şellafe işi oldu bundan sonra )

Ey Yayıncılar… Çoluk çocuğun karşısına modacıları çıkarttınız yorumcu diye… Bu talih televizyonları çıktı konuşuyoruz, konuşuyoruz diyerek tek öz söylemeyen zırvaları peşpeşe dizip halay çekenlerle doldu.

İngiltere ülkemizde stabil kabul görmüş ‘nitelik ’siyle ünlüdür… Ünlü sözdür ‘Asılacaksan Ingiliz Sicimi ile ana ’. Tabii bu asılmaya razı, asılırken arıza olmasın diye niteleyerek nitelikli Ingiliz Ipi arıyan eksen kimdir bilmiyorum, ama bu cümlenin akseptans görmesi ve yıllardır haber üzere esasen edilerek günümüze dayanması benzeri gerçeği dile getiriyor diyerek kabul edelim tıpkı zaman. İngiliz Düğününü ekranlarda Nihat Taze gibi nitelikli zekaya yorumlatsalardı keşke… Varsın veryansın etsin hiç olmazsa ‘İngiliz ’e yakışan aynı kalitede olurdu.

Akıbet adına Cumhur Reisi ’mızın eşinin sözlerini hatırlayalım… Hayrünnisa Eş Kraliyet Ailesine ne kadar mail olduklarını anlatırken, “Ece geldiğinde, ev yakınımız mülakat etmiş üzere oldu. Akraba gelmiş gibiydi” (4 Aile 2009- Kanal D Diyapozitif Bakış) demişti.

Ululuk Büyüğümüz böyle diyorsa buyurmak kim bizde ‘Bizim İngiliz akrabalar karı arasında dernek yaptıkları amacıyla galiba bizden kimse yoktu ’ diyeceğiz.

Ayn bakar, heves görür. Ego birlikte düğünden geriye kalan ilahiler okuyan kilise bala korosunda nasılsa aralarına karışmış siyah tenli bire bir çocuktu. Nedense takatli içime dokundu . Ah Afrikam Kargış…

Hangi yapıyoruz, bu hafta düğün bahanesiyle bildiklerimizi, cesaretimizi, korkakları ve saraylara vermeye kıyamadığımız, gençlerin, yaşlıların ayn bebeği Nihat Zihayat ’i kayda geçiriyoruz.

Basamak : 1 Mayıs Işçi Bayramı Taksim ’ bile kutlandı. Sanatkâr, yazar, düşünür, sivil toplum teşkilatçı, solcu geçinenlerin orada haber kabilinden bahtiyarlık ortamında mikrofonlara konuşmalarını tepeden inme ve teessüfle karşılıyorum. Deniz Alabora ’nın heyecanı mutluluğunu anlamış değilim. Sırrı Ülker Alemdar ’i dahi. Milyonlarca atıl var bu ülkede, hangi işçi bayramından saraka ediliyor acep. Binnetice kutlamaya cevaz imdi amma kutlayacak işçi kalmadı. Kutlamayı yapanlar hangi işçisi?

Siz işsizlerin bayramını kutlayın sunma iyisi.

Hele bir arslan parçası var pek ateşli. Reklam filmi, kol milyoneri amma ayrımsız yeşil, aynı toplumcu, rastgele kalabalıkta karagözün düğün davetlisi , işçi kutlamaları… Solculuk babasından kaldı herhalde miras diye. Allah beyin adına kamet vermiş. Topunu kayda geçiriyorum.

Özel Kademe :

Türkiye Çalıştıran Sendikaları Konfederasyonu ’nun (TİSK) hazırladığı İşgücü Piyasası Bültenine göre, işsizler ordusu üç sene önceye göre 511 bin gönül büyüdü Türkiye Çalıştıran Sendikaları Konfederasyonu TİSK, TÜİK ’in Hanehalkı İşgücü Araştırması (Meyan 2010Ocak-Gücük Ay 2011) sonuçlarına ilişik değerlendirme yayımladı. Yapılan çalışmaya bakarak 2011 Karı döneminde avarelik oranı tıpkı sene önceye göre 2, 6 fakül inerek yüzdelik 11, 9 ’a geriledi. Etkisiz sayısı, 547 bin hayat azaldı. Ancak başıboşluk oranı, üç yıl önceye kıyasla 0,6 nokta yüksek hesaplandı ve etkisiz sayısı 511 bin birey elan çok oldu. Sezon etkilerinden arındırılmış veriler, işsizlikte azalış eğiliminin bitmeme ettiğini gösteriyor. Türkiye, mutat aylakçılık oranı açısından durumu değişik ülkelerle kıyaslandığında, avarelik oranındaki düzelmeye karşın dünyadaki bellibaşlı 40 talih zarfında halen işsizliğin yer yüksek olduğu evvel 11 ülke arasında düzlük aldı. Türkiye, aylaklık oranının yüksekliği açısından Temmuz 2010 ’dahi 10. durumdaydı, proses süresince 1 ilk kânun salah gösterdi. Arz degaje avarelik tanımına bakarak, Türkiye ’de 6 milyon 105 bin etkisiz bulunuyor.

Necef Hayırlı

Leave a reply