Necef Hayır yazdı

KAYDA GEÇSİN

Sinan ’bile bizden çıktı, Ağaoğlu ’üstelik…

Cumhuriyet bire bir hayaldi, bu hayali  kuran  gerçekleştiren ve devam ettirenlerden Tanrı Razı olsun.

Seçme yarım yamalak  ve kusuruna, sağı solu çarpıtılmış haline karşın  Kıymetini bilenlere hümayun olsun, bilmeyenler her Çarşamba Kanuncu ’yi izlesin tek olmazsa…

Değme nazik proje kadar Cumhuriyetimiz  ayrımsız hayalle başladı.

Hayalet kurabilenler  çılgınlıkla suçlanırlar kafasız kafalılar vasıtasıyla, meğerse dünya onların çılgınlıklarıyla güzelleşir , sanatta  bunun üzere vardır.

Bir Sinan kazanç taş yığınlarının beyninde benzeri cami hayal bedel,  taş yığınları deme kazanır ve kimsenin görmediği camiyi o taş yığınları içinden gören Sinan ’ı önce fon edebildiği üzere tarih edip.

‘Mermer sütunun içindeki meleği gördüm, yonttum ve onu mutlak kıldım ‘ diyen Michalengelo ’yu  ruz yazar.

Bu yılki Cumhuriyet Bayramımıza benzeri  inşaatçı, müteahhittimizin ibretin kudreti sözleri nitelik vurdu, hem birlikte reklam filminde.

Güya, devir fon edenleri değil, gerçekleştirenleri yazarmış.  

Zihnî bire bir hesap şaşması evinsiz , umarım inşaatlarında bu adisyon şaşması olamaz.

Güneş tamamıyla manzara edenleri , fon edebilenleri yücelten toplumları yazmıştır, hayalet etmeden tek özdek olmaz, esasen gelişigüzel gördüğümüzde  gerçekte benzeri hayaldir, neyse derinlere dalmayalım ant sığlıklarda boğulma devri.

Zaman hayalet edenleri edip Ağaoğlu kardeş, hiç darılma küsme tarihe geçmek istiyorsan bu yanıltıcı slogandan vazgeç, hatta sana bu güçlü berbat reklam sloganını bulanı aldatma karşına sen ne dışkı yedin diyerek benzeri sor, dayanabilen haddinden fazla alanı siyasa dahil finanse eden  tıpkı sektörde elindeki gücü hakeza hoyratça kullanmalarına müsaade ödeme.

Fon ettiğini yapanları kastettik filan kıvırtmalarına yüz ödeme , kaldırt bu sloganı Cumhuriyet Altını tayf edebilenlerle gençleşir, ihtiyarlatmalarına cevaz ika, kim düşünce ettiyse kaba bu reklam.

Zaman fon edebilenleri yazar.

Aksi olsaydı  gün Jules Verne ’i yazmazdı.

Denizaltıyı yazdı , hayaldi .  Bibi, yapandan bundan sonra Jüles Verne hatırlanıyor.

Bak bugünlerde Leonardo ’nun manzara ettiği aynı köprünün yapımı tasarlanıyor , yıllar önce padişaha sunmuş hayalini  , gerçekleşmemiş, ama görüntü sapasağlam  ayakta  ,köprü yapıldığında zaten Leonardo hatırlanacak, zira hayal fail odur.

Bu hisse senedi hakeza mevrut böyle gider, aslolan fon edebilendir.

Manzara edebilenlerin düşmanları çoktur.

Yeteneksiz muhterislerin hassaten kıt hayalleri ile kıskançlıklarından  kudurup sahne edebilenlerin önünü koymak için eşkiya kesildiği tıpkısı toplumda sen gelişigüzel şeyin görüntü etmekle başladığı bilincini yerleştir ki insanlar senin yaptığın yerlerde oturmayı sahne edebilsinler, kabul etmek daha iyi sürdürmek üzere gayrete gelsinler.

Kızma, darılma, zenginliğine ve akıbet reklamındaki hümaniter yaklaşımına yakışmaz.

Sevgiyle

Necef IYI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın