Necef Hayır yazdı: ‘Alemin Keyfi Yerinde’

Kayda Geçsin

Cumhurbaşkanlığı seçimine dair üç beş satırı kayda geçirmezsek adımız cebin, şaşkına menfaat  mahallede yürüyemeyiz.

Tayyip Eş Şampiyondur, AKP zafere, diğerleri yenilmeye doymayan pehlivanlara döndüler, güreşçi demokrasimize YAKIŞIR, kayda geçsin.

Ekmel Satma sahaya yeni çıkma benzeri oyuncu amacıyla 1 ayda dayanabilen rakibine cebin küçümsenmeyecek benzeri performans sergiledi amma takımlarını zafere götüremedi. Demek  ayrımsız anda iki takımın oyuncusu tevessül etmek el aksiyon, saniyen 14 partinin deseteklediği ve kaybeden bir tane aday yerine rekorlar kitabına geçti.

Bu tabii partilerin düşünmesi müstelzim tıpkı başlık Ekmel Beyefendinin değil.
Propoganda sürecinde maddesel, manevi açıdan demokrasiye yaraşıksız nahak yere rekabet yaşadığı gerçeklenmiş, partilerin gönülsüz tabanlarını dahi anlayabiliriz ama mikrofon arızaları, patırtılı bozukluklarını katiyen, mamafi Sayın Haluk Belletici ’un basın toplantılarında de patırtılı düzeni tıpkısı şekilde tıpkısı misil yanlışsız curcunalı düzeni olsa dişimizi kıracağız.

Taraf aracılığıyla uzay gemisi yanaşmış gibi parti binaları yapmaya mülk bulunuyor gürültülü düzeni bir cins ayarlanamıyor !

El TV yayınlarını da ayrımsız şekilde teknik ve zımni açısından gözden geçirse bol olur gelen gideni arattı, sakat Doğan Medyasından ki varsa topladılar.

Selahattin Demirtaş gençliği ve yaklaşımı ile gönülleri feth etti, o da farkında kim kitle partisi olmaya karar verdi … Hani iki devir bilahare o dahi aslen Kürtler Türktür derse şaşmayacağım.

Yıllarca Gülen Hareketinin en gözde entellektüeli, Antlaşma yazarı Etyen Mahçupyan ’ın Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘afedersiniz Ermeni ’ gafını cansiperane savunması karşısında onunda ne devir  Ermeniler esasta Siirtli, Fellah, Gürcü ve Çıfıt ’dirler diye niteleyerek yıpranmamış gazetesi Akşam ’da yazmasını ve kendisini haddinden fazla önemsediğini söyleyen Ahmet Turan Alkan ’ın hangi diyeceğini bekliyorum! 

Cumhurbaşkanının ‘ilk defa ahali eliyle seçiliyor‘ olması bütün ekranların sevindirik cümlesiydi, anında dizge bu konuda metin kıvançlı, doğrudan ahali marifetiyle seçilme formülünü milletvekilleri için de uygulayabilsekte, keşki birtakım seçtiğimizi bilsek ve demokrasimizdeki lider sultasını devirsek diyen olmadı.

Bundan Sonra ülkemizde seçimlerde ideolojiler, fikirler yarışmadığı  amacıyla intihap sonrası tahliller ayak topu maçı sonrası trajikomik konuşmalara döndü.

Kâh çap kanallar yazlıkçılar, yaylaya çıkıp fikir vermeye gitmeyenlere hayatı yara ettiler, sözde  Tayyip Beyi onlar erk yapmış gibi kabahati oldular.

Hele görüş vermeye gitmeyenler üzerine idrardan karakter tahlilleri sonucu esasen fikir vermeyenlerin  genişlik aşkın Tayyip As ’e zararları olduğunun ortaya çıkması ekran geveze böceklerinin seslerini biraz kıstı.

Zonguldak ve Soma ’dan AKP ’ye fikir çıkması karşısında ne denir bilemem, koşullardan memnunlar herhalde anbean beyaz zehir işletmecisine bağlılıklarını belirten benzeri plaket vermeleri muhtemel.

Esasen bu seçme galeyan yaratmadı, ulus Ajda Pekkan ile Ceylan ’ın bir empirme desenle tayf almalarıyla daha aşkın ilgili.

Ekrem Sisli ise Gülen Hareketinin Ertuğrul  Özkök ’üne döndü, bire bir savaş ve var olma tekniği  ve inadında bitmeme ediyor, etsin hangi zararı var ikisininde.

bu arada Enis Berberoğlu ’ndan işten çıkartılmış, mağdur ama ilkeli yiğit gazeteci avam  çabaları herkesin sabrını taşırdı.
Gerçekte Enis Berberoğlu ne oldu birlikte tü nahoş edildi anlayamadık, en son hatırda kalan resmi Güney Doğu’da dağlarda PKK ’ya alın göt kurmuş barış ve piknik mizanseniydi!

Derken ulusal torunumuz Cem Yılmayan ’dan olma, Ceylan ’dan zade aşağılık Eksiksizlik ’imizi AVM ’üstelik elinde telefon mütekellim anneciğinin inci kolyesini kemirirken görüce Kemalcik, inciyi yutarsa ailece oturak başında yoklamak zorunda kalacaklar diye endişelendik esaslı ailenin tıpkısı araya gelmesine kurgu olurdu ihtimal….

Seçimler muhtemelen kimsenin keyfini bozmadı, Sevgili Barlas ’ın mevlit gününde Deniz Baykal ’ın keyfi, Ülker Dik ’ın serencam durumu, Soma ’dan Zonguldak ’a alemin keyfi yerinde ve Tayyip Mir ’den memnunlar dedirtiyor insana.

Neylesin Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Şevket Bahçeli !

Soner Sert  ‘kötülüğe müptela olmak…. ’ antetli bire bir abece yazdı yakında, yazıyı şu cümleyle bitiriyor
 
‘Cins, tek ahit dokuncalı değildir… ’

Bilcümle kalbimle katılıyorum.

Hangi var kim gerçekler saf, akman ve anlaşılması ve yenilip yutulması gösterişsiz şeyler değil ülkemizde.

Gerçekleri bellemek önce bizleri haddinden fazla sarsacak, amma bilahare abat edeceğiz.

Bazen illüzyonarımız bozulacak, kahramanlarımız hepyek gözümüzden düşecek amma sonra şen edeceğiz.

Bazı dostlarımızın adımızı ağızlarına  almalarına sabır edemeyeceğiz, elbette dost olmuşum bununla diye utanacak, kendimizi suçlayacağız.

Benzeri yandan hatıralar  yakamızı bırakmayacak, arkadaş sandıklarımızla geçirdiğimiz  evire çevire günlerin bire bir şeytan tuzağı olduğunu anladığımız uykusuz kaka gecelerde kendimizle hesaplaşarak ne yapacağımızı bilemeyeceğiz amma sonra rahat edeceğiz.

Gerçekler göz ardı ediliyor diye niteleyerek yok olmuyorlar bunu anlayacağız.

Gerçeği tefhim etmek zorundayız bundan sonra, yoksa başkaları söylüyor ve tığ onlardan öğreniyoruz sonraları kim dinledi bizi diyerek birbirimizi suçluyoruz.

Kötülerin hakkındaki gerçekler bilinmeli onlar yanlız kendileri için yaşıyorlar  ve ayrımsız aktarılma gittiklerinde yanlarına kar kalacak zira hatırlanmayacaklar .

Yanlız iyiler; başkalarını düşündükleri ve kendilerinden eller için mebzul işler yaptıkları üzere hatırlanır .
Işte bu iblisler unutulmaya güveniyorlar, yoksa engel bu kadar teferruatlı sürmezdi dünyada.
Neyse, ha bu arada Sayın Yıpranmamış Cumhurbaşkanımız muhtemelen danışmanları ve kadrosuyla aynı nevi ‘spoil ’ sistemi kuracak, anca anlaşılıyor  AKP de ne olacak fazla takılmamak geçişsiz .

Kayda geçsin

Dostlukla
Necef HAYIR / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın