Necef Hayır yazdı: ‘Çakma amor sendromu’

Türkan Şoray , Değer İnanır ’dan Serenay, Çağatay ’a çakma aşk sendromu

Kayda Geçsin

Serenay ile Çağatay paradigma bitince ayrılacaklarmış haberi sonuç damlamız, amor cins değil çalım icabıymış, dizinin illüzyonu bozulmasın diyerek!

Dizinin illüzyonu bozulmasın diyerek baş çalım oyuncularının amor yaşamaları şartı nerede ise kontratlara  vazolunmak üzere belki çoktan koyuyorlar, benim haberim bulunmayan.

Diziler dünyasının alternatif evreninde etkili olmak ile tatmin etmek ortada gelgitler yaşanıyor.
İşin güzel suyu çıktı.

Oyuncuların özel hayatlarında neymiş yaşadıkları yara aşklarla ayrımsız dizinin gerçekliğine yalancı tanıklık etmesiyle saf tutar mı?

Hayır.Bölüm başı hesabıyla aşk yaşatarak kurtulan seri yok  dünyada!
Pekâlâ tutar, tutturulur  meselesini yazamam benzeri kısmı patika sırrı özge kısmı korkulu.

Ama Sanatçıların meslek haysiyetine yaraşıksız bu günü geçmiş, faydasız numarayı bırakmaya niyetleri bulunmayan muhayyelesizlerin.

Hile dolanla hisse senedi mi olur!

Filimler süresince tıpkı öz yaşandı.
Sinemamızın tarihindeki arz kadim yara amor aşina Kırat İnanır Türkan Şoray ’ın aşkıdır.
Yıllarca aşklarıyla oyalandık durduk ve böylecene  aralarında amor maşk olmadığını öğrendik, utangaçlık olduk.

Fakat sunma acısı Porte İnanır ’ın filimleriyle  ilgili yanlız oyunculuğu değil sosyolojik, siyasi anlamda tahlil edilmesi gereken performansları bütün bu entipüften aşkın gerisinde kaldı.

Böylece söyleyecek sözü olan, Moretti gibi meydanlara yegâne başına yüzbinleri toplayacak güçte benzeri aktör, direktör, ‘Akiller’le turneye artık ve Oktay Vural ’ın ‘Bunlara kim inanır, Paha İnanır’ sözlerinin öznesi oldu, niyeti nasıl ülkesinde barışa katkıydı ama ismine zararı oldu barışa yardım ise tartışılır. Çakma Amor yaşatılmaktan  beter ayrımsız format ama biz ‘yara aşk’ lara dönelim.

Merly Streep onca Oscar ’ı dizerken raflara başarısını rastgele filimde başrolü paylaştığı erkek oyuncuyla yaşadığı aşklara mı verecekli? 

Yoo karı yıllardır tıpkısı doktorla evli  eşinin adını sanını birlikte bilmiyoruz.
Ama bütün yaptığı işlerle gündemde olmayı başardı.

Değerlerin çıban aşklarla ziyan edilmesi bir yana, maalesef  sanatçılar  bu tuzağa bütün düştüler ya da bu uygunsuz  sisteme karşı duramadılar!

Halbuki sanatkar alın durmayı bilendir ya birlikte ben kavisli biliyorum.

Ayar İnanır tuzağa düşmemeliydi.
Arasında Türkiye ’nin değiş, tekâmül, kriz, ileriye gitme, devletleşme, alın hayat akla ne gelirse bütün sosyolojik, politik macerasını filimlerinden çakozlamak olanaklı.

Eserler; film okulları, enstitüleri, sosyologlar, master tezleri, doktoralar, araştırmalarla incelenip kayda geçirilmeliyken, Boy Bos İnanır en son aptal lerle anıldı .

Hangi oldu, Boy Bos İnanır kaba kullanılmasına müsaade verdiği ismiyle bibi var, ama anılmayı doğruluk ettiği değeriyle değil, ongun mi oldu?

Sanatçılar; aşkı yahut mevki sevgilerini firmaların ticari kaygıları ya dahi politik partilerin oyunlarıyla  sıradanlaştırmalarına ve hususi hayatlarına, isimlerine dokunulmasına müsaade edebilirler, keyif, adam onların, bunun maddi karşılığı çalımlı gelebilir.
Ama bedeli doğruluk etmedikleri kadar sakil, çeki donör ve sosyal yansıması çokça zararlı gibi .

Neticede, aşk iki birey beyninde paylaşılan tek bire bir şeye alet edilemeyecek çok iri aynı anlamdır amma Vatanseverlik henüz yaban,
Vatanseverlik yanlız başına ve emeksiz yaşanır.

Dünya aşklarıyla, işleriyle, Vatanseverlikleriyle  tarihe sabık haddinden fazla zer  sanatçılarla meşgul, hayatı pahasına faşizme ser tutan hangisinden başlayayım, bizde  yazik kim olamıyor, oldurulmuyor, kahramanlara cevaz namevcut güya.

olsa olsa sığ ‘hatıra ’ kitapları biyografilerle geçiştiriliyorlar.
Evet birlikte Fert Dündar ’ın yasaklama, yakıştırma belgeselleri var, ona dahi razı haldeyiz.

Sanatçıların yeryüzü tecrübelileri üstelik  bu dalavere rüzgarlarla yelkenlerini doldurmaya razılar, gücüme giden budur, ne efsus ki bu düzende ellerinden mevrut bu herhalde .

Türkan Şoray serencam eş. 
Bölüt ‘Gavat ’ diye bağıran ve diğer marifetleri saymakla bitmez  tembel Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ’un elinden ‘Yılın Annesi’ ödülü alması imtizaç aldı mı?
Valinin kim olduğu üzerine düşün sahibi olmadığını varsayarsak ebat daha bile bati, ülkesinde olan bitenle alakayı kesmiş o devir.

Da Şoray törende ‘hayatının en düşündürücü gününü yaşadığını ’ ve hüngür hüngür viyaklamak istediğini  söylüyor .
Ağlasaydınız efendim, ne maniniz var haddinden fazla da uygun düşerdi.
Türkan Hanımın bu haline hüngür hüngür ağlayan anne el olmalı ….
Imla incitme için yazılmadı amma bu gidişe dur demeden, silkelenme vaktinin gelip geçtiğine şahit olup doğramak âdemiyet  onuruma  dokunuyor.
Hüngür hüngür ağlıyorum, ayn yaşlarım yara değil.
Olmuyor Türkan Şoray, Olmuyor Kadir İnanır bağışlayın beni ama olmuyor.

Sevgiyle Kayda Geçsin

NECEF HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın