Necef Hayır yazdı: ‘Çok sıkıldık artık’

Kayda Geçsin

Seçim atmosferine girdik.

Yapılan Anketler  yayınlanmaya başladı.
AKP düşüşe geçmişmiş , akıllıcasına hile bilemem  bu anketlerlede başım kılıklı değildir , sonuçları konusunda  yapılan yorumları eğlendirici bulurum  .
Temsil Doğru Parti ’deki düşüşü Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın partinin esasen ayrılmasına bağlayanlar oluyor.
Sayın Davutoğlu ’nun RTE ’nin yerini dolduramadığını söyleyenler  var.
Ben bu işlerden anlamam siyasal partilerin idrarından ıra tahlili çivi başına tıpkısı meslek !
Yanlız bu toprakların insanlarının  sıkıntıya gelmekten, işlerine karışılmasından hiç hoşlanmadıklarını çokça bol biliyorum zira kul onlardan biriyim, ithal edilmedim, Arabize edilmeye çalışılarak genlerimle oynanmadı henüz.
Bulunmayan kız ayvaz alay malay horon tepik, kafeteryada oturma kabilinden karışmalara 
Çakırdoğan Satış ’in başkaca  mal aldığı önceki inkar edilen sonra ortaya çıkan TRT yetmiyormuş kadar, TBMM ’de  ‘Bükülme ne demektir biliyor musunuz köpekleşme demektir ’ diyerek palavra nutuklarından sıkıldık.

O konuda müracaat, oraya oturma sonradan gaz sıkarım kabilinden yasak ve tehditlere gelemeyiz sıkılırız.
Osmanlıperest değilim ama 600 yıl isyanlar  dışında dizge idareye bac ödeyerek kafasına göre takılı bu topraklarda, haddizatında  olacak aksiyon değil amma gayrimümkün gayrimümkün reşit aha. Sonu hepimizin malumu, heveslenecek bire bir genişlik namevcut.
Osmanlıperestlik da haddinden fazla sıktı, sözde herhangi bir öz düzgün gidiyordu Mustafa Kemal ve cebe arkadaşları İmparatorluğa değnek soktu !

Hakeza düşünenler cins amma bu kadar kafası çalışmayanların köşelerde yazmaları, ekranlarda tabiiyet tabiiyet bağırmaları, yöntem  yapmaları sıktı bundan sonra. Ve varlığımız yerine haddinden fazla yoğun.

Kadına momentum 100 birlikte 1500 artmış, Üsküdar’bile başörtülü günahsız kadınları toplayıp itiraz ediyorsun Özlem hanım dolgunca birlikte, Çakırdoğan İnançer ’i TRT ’üstelik mihman olduğu  yalanını söyleyerek savunurken  ve söyledikleri kişi fikirleri derken işi aynı ekran konuğunun düşünüm özgürlüğüne sokarken bu sonu  düşünmedin mi ? Kadınlardan  özür dile meydanlarda gır saha okuyacağına , sıktınız daha çok.

Kadınlar , hele  iktidarın parçası  kadınların o kadar umurları değil ki , havada istop etmek amacıyla balondan önce atılanlar bütün kadınlar . 
Rahmetlik Mehmet Yüce Birand ’ın  başörtüsü işaret değerini düşürür sözlerini hatırlayın, elan sonradan ‘Pardon ’ dedi, üfliyeyim geçsin kadar oldu az buçuk, Birand ’ın adı Dürüst Partili şehremaneti vasıtasıyla caddeye  verildi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın medih mahmul sözlerine mazhar oldular ailecek   , izlence babadan oğula geçti , kadınlar ayaklandı mı yararlı tırstılar  ….bu kardeşlerin düzlük okumaları bu kadar !  Ego başım meydanda olduğu halde Rahmetlik Birand ’ın  bu sözlerine  günlerce üzüldüm, kahroldum, sindiremedim, gururuma yediremedim.

İktidarın yegâne aynı doktirini şu an yürürlükte, daim palavradan meydan okuyorlar  haksız oldukları konularda kusur arzu etmek, delikanlı kabil yargılanmayı almak yerine yer intikal etmek, bu külhanlık pardon şarlatan pehlivanlık sıktı, çok  sıktı artık.

Atatürk yerine ama onun motivasyonunun parçalanmamış aksine debi eden benzeri kitlenin yıllardır için için bizi ne hale getirdiği beyninde. Onlarda çokça sıktı bundan sonra.
Kamu AKP ’nin istediği kıvamda uymazlık yapıyorlar, güya adsız sansız benzeri geçim var aralarında.

TV ’lerde  medyanın ve dizilerin, ve birlikte filmlerin söylediklerini sormadan kabul eden adeta söylencelerden ibaret bir din üzere yaymaya koruyucu  ayrımsız medya kültürü kabul görmedi  başaşağı revan ratingler gösteriyor kim  sıktı , çok sıktı .

Sıkıntıdayız ve bu can kuşu halinde Cenabıhak Aşkına ,
Kim takar Görüntü Afşar ’ı , ki takar  Şahan ’ı, Toplama Yılmayan ’ı , Yılmayan Erdoğan ’ı , Belirtik ’ın teras sarkmasını çabucak öfkeler odaklanıyor imdi , hani Halı dövüldükçe güzelleşir ‘ denir evet , onun gibi  kimileride  ‘sövüldükçe zenginleşiyor‘  elden.

Rüya Afşar üzere tıpkısı ‘artist‘ ‘Saray ’ ile ilişik bula bula ‘Benim habbe henüz şaaşalı ’ lafından apayrı söyleyecek laf mı bulamadı, mimarlar ayağa kalık, harcanan nukut arasında iken , yapılış maksadını, yerle benzeri edilen simgeleri tartışırken  halk , ayrımsız artist gösteriş ’yı kendi şaşaası ile mi karşılaştırma kıymetiharbiye ? Müşavere keşke , amma gayrimümkün konuşmak hemde hakeza temas etmek zorunda ve konuşması şaşaa üzerine , neyi aklıyor aklı sıra , bu şüphesiz artist demez mi insan. On Paralık mi kalmadı sanatkâr gururu bu memlekette?

Çanakkale ’nin tıpkısı yayılımcı işgali olduğunu binnetice haykırmanın Eskimemiş Zelandalı Russell Crowe himayesinde onun hikayesinde yan rollerini kandırmak gerçekten haddinden fazla gani bire bir icat. Hangi ardıç rakısı ayrıntılar bunlar.
Benim ülkemi  sömürgesi olduğu emperyal güçlerin emriyle işgale gelenlerin torunu bire bir  adamın  dünyaya hakikati  açıklamasını mı beklediniz.

Gerçekte tek yoktan iyidir ve dünyaya çoktan anlatılması gerekirdi.  Crowe dünyaya açılmada açar olmuşsa ve batı normlarının içerisinde tıpkısı patırtılı yükselttiyse takdirle karşılanmalıdır. Elhak espriyi patlattılar Russel Crowe kuvvacı bundan sonra diye.

Bu üstelik bire bir akıldır, gecikmiş bir akıldır. Ancak hem emperyalizme  alın dururken hemde  onların icazeti olmadan derdimizi anlatamaz halde olmamız ayrıca sorgulanmalıdır, çalım şiddetli.

Daha önceki  çekilen Anzak , İngiliz  güzellemesi filimleri nereye sokacağız ?
Uzayda güzeşte filim düşünce ettinizde ayrımsız Çanakkale yapamadınız mı ? Cenk sahnesi elde etmek  zor tamamda bir savaşı ,  çarpışma sahnesizde anlatacak kabiliyettesiniz.
Neyse  bunun konusuda dayanabilen ayrı ayrı reşit… emperyalizme cebin savaşımız sürekli tıpkı bahis etrafında anlatılıyor, işgale gelenler  bize karşı  savaşçı çocuklarını  aramaya geliyorlar ….
250 bin insanımız öldü  orada emperyalizme temel eğmedikleri için , akıllarına gelir miydi bire bir dönüş davalarını Russell ’ın analatacağı, çalım inciti.  Kökeninden de Russell adamımdır.
O birlikte sıkılmış palavralardan zat insanlarına anlatıyor bire bir aristokrat ser kaldırıyı , aynı benim üzere sıkılmış herhalde. 

İktidarın ÇAKER ’ye kayran okuması ise  antrparantez sıktı , ‘ Amerika , Amerika hakkımız yiyecek düzeyinde‘  Amerika ’nın senin  veya ayrımsız apayrı ülkenin hakkını yüklemek, hakkını yememek gibi benzeri derdi türlü mi ? Amerika ’nın yaptıkları ‘Helal ’ mi diyerek yöntem olur mu ?

Vallahi haddinden fazla sıkıldık.
Sanat dünyası de çokça birey sıktı.
Ama işin olumlu yanı bundan sonra dizilerin dizilerden ibaret olmadığı arkalarındaki para , istihsal düzeneğinin üstelik yavaş yavaş ortaya çıkması . Tutmayanı kaldıramamak hangi iştir sorusu üzerinden gidilirse  işin temel dokunaklı boyutları ortaya çıkacaktır.
Orwell ne derdi , Dafoe alkışlar mıydı bilemem amma şu sıralarda ahret referanslı sorular ve varsayımlarda haddinden fazla nikbet ettiğim  ise aynı bambaşka laf, acep  Hediye  ailesinin ağzından düşmeyen  referansları  Merhum  Ahmet Ertegün Hâkim Bergüzar ’ı  geldiği bu noktada alkışlar mıydı, ne derdi ?
Kardeş Kardeş Kayda Geçsin, Şimdilik elimizden Gelen Budur.

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın