Necef Hayır yazdı: ‘Diziler Illet Tutmuyor?’

Önsöz :
Mukavim kıymetlim Nevra Serezli, Oya Aydoğan ve Pakize Suda ’ya bu yazı ayrımsız zamanda cevabım olsun. Sinan Özedincik ’in üstelik antrparantez gözlerinden öperim, önceki tanıdığım günlere nazaran çokça yetik!
Geçtiğimiz haftalarda ‘Söylemezsem Olanaksız ’ ünlü programlarından bana yolladıkları iltifatlar ve yeniden TV ’lere dönmem hususunda ‘beni sevdikleri amacıyla ’ yapmış oldukları çağrılara öncelikle teşekkür ederim, benim ‘moskof kurallarım ’dan bahseden Pakize ’ye de hele, durumu izah namına  geçmektedir bu yazı.

Diziler Bozukluk Tutmuyor?

Kayda Geçsin

Ne Acun, ne diziler, hangi medya içinde düzlük alanların amor, aksata, hamilelik haberleri hangi birlikte yarışmalar daha çok avuntu etmiyor izleyiciyi.
Madende geceler gündüzlere karışmış su içindeler .
Sular altında eksik oğulcuğu için hangi diyor nemli avrat
‘Oğlum yüzme bilmez ki

Kavuşum yedi bitirme dibinde yüzme bilmeyen aynı adamın  ölümü, yoksulluğun, yoksunluğun dilinde  böyle çarpıyor, utandırıyor koca olanı.
Ve onlar öyküleriyle ekranlarda yoklar.
Madenciler, sendikacılar, demiryolcular, çiftçiler, işçiler, savcılar, bankacılar, serveti umum değiştirmiş hüsran etmiş yatırımcılar dahi  ekranlarda öyküleriyle yoklar .

Yeni zenginlerle çarkıt zenginlerin düz değişiminin öyküleri de bulunmayan .
Kocasının, iflası sonra intiharı üzerine feda etmek zorunda kaldığı evine kahya olmayı kabul fail benzeri kadınla lüp yıpranmamış varlıklı sahibi ortada başlayan, aristokrasiyle, bakir Anadolu burjuvazisi arasında imkansız üzere görünen ama  bal gibi filizlenen ayrımsız amor hikayesi üstelik bulunmayan .

Kanunlar öyle diyor diye niteleyerek  almak zorunda olduğu karara başkaldırıp hakimlikten  çekilme yazar  avukatlığa başlayan  hak peşinde bir hukukçunun mücadelesi de namevcut ekranlarda.

Kardeşiz diyoruz ‘Kürt , Ermeni tamam, akseptans ‘ demekle olmuyor amma.

Iş evliliğe gelince aşk yaşadığı Türk genci adına Ermeni aynı genci yeğleme eden Hayguş ’un evlendiği aktarılma Üç Horonlar ’ı basmaya koruyucu, arkadaşları marifetiyle zar print durdurulan Mustafa ’nın yağız sevdası üstelik bulunmayan, ya da gönlü irade dinlemeyen Mine ’ye kafası kızınca Sen Hermine ’gömüt, Mine değil diyerek bağıran kaynanasına ‘Ego Mine ’yim ’ diyerek karşılık veren kadının amor uğruna nelerden konma geçtiği dahi namevcut ekranlarda. Yekpare tersi da yok, onca adam kapısında köle köleyken Parseh ’i tercih eden  Cahide ’nin hikayesi var mı?

Düzgüsüz yürek torununa bahis anlatamayan bir Giritli Büyük Ana var mı ekranlarda Pakizeciğim ?

Ezidiler kimdir var mı bir tane dizilerde, ki bilmeyen öğrensin.

Pastaneyi kapayıp Yunanistan ’a göçen ailesine rest çekip ego gitmiyorum diyen, mütenakıs  cemaatinden yaşına akla yatkın  kısmeti çıkmayan, İstanbul ’birlikte yaşlanıp  evde küsurat, ego bu şehirle evliyim diyen Angiliki da yok ekranlarda.

Evet kibutzlardan elan ilk haftası disiplinsizlikten kovulan İstanbul ’lu tıpkı Hileci kızın Beki ’nin hikayesi var mı, o da namevcut. Ne çokça öykülerimiz var anlatacak amma tek biri yoklar !

Onca yemek tarifi beyninde düdüklü tencere tencerede patlıcan çorbası tanım fail birlikte var ekranlarda , müzahir düdüklü tencere olunca patlıcandan çorba bile yaparlar , amma soframızdaki Fattuş, Babagannuş tarifi nadirattan.

Ne var kim patlıcan çorbası hayatımızda namevcut amma fattuş, babagannuş, humus var , amma ekranlarda yoklar, topik üzere.

Tarihi dizilere gelince; Kanuni Şehriyâr Süleyman vardı, bir Safevi eş aklını alıp gitti sonra  ne oldu aman özen girmediler konuya! 
Deminden temcit pilavına dönen Mahpeyker ’i anlatacaklarına, Çetin Hükümdar, Selim Safevi mücadelesini , koşut kurguda iki sarayı anlatın hadi  kostümlerde zengin olur seversiniz ensesi kalın prodüksiyon  ve o dönüş  Rum ’yu anlatın, İdris ’i Bitlisi meselesi nedir anlatın, kökeninden olsun Asporça falan, haremsiz yapamazsınız olsun, ama anlatın şu Safeviler ve Osmanlı çekişmesini, korkmayın hangi var bunda. Benim moskof kurallarımdan biri korkmamaktır.

O dahi bulunmayan.

Yaramazlık işleyen torunlarına kızınca ‘Aşağılık Türkler, sayıyla mı verdiler sizi , Karaköye küfeyle mi indirildiniz diyerek bağıran Çerkez anneannenin işi yüzsüzlüğe vurmuş torunlarının nenelerinin öfkesinden kahkahalarla kaçışmasının hikayesi birlikte bulunmayan ekranlarda.

Efsane Hekim Prof. Agop Kotoğyan ’ın hanay hikayesi var mı söz gelişi?
Annesinin  ‘Ciğerim Agop , bilesin ki anacığın seninle iftihar ediyor‘ dediği Agop !
Yoksullukla savaş fail, ve ilkokuldan daha mezun olmuşken yazın sıcağında o minimini kolunu harçlık çıkartmak üzere çalıştığı atölyede  prese kaptıran dünya aleme övüncümüz dermatolog ‘Kolsuz Agop ’ la doğduğu, emanet yine dirildiği ve sonra hocası olduğu Cerrahpaşa Hastanesi ile  doğumundan , emekliliğine başlayıp devam fail  öyküsü birkaç buz hikaye mi, o de namevcut ekranlarda.

Şu canım ülkede var olan hangi varsa ekranlarda bulunmayan.

Benim yokluğumda böyle aynı şey canlarım Nevra, Oya, Pakize .
Yokum ama bulunmayan edilmeye rağmen inatla kendimce uğraş ediyorum hala varım ve yazmaya bitmeme ediyorum .

Ekranlarda tığ yokuz, öykülerimiz namevcut , içimizi döküp , hesaplaşacağımız , rahatlayıp kucaklaşacağımız ne varsa  bulunmayan.

Diziler hastalık tutmuyor bilmem anlatabildim mi?

Bilcümle söylüyorum gökçe yazın torunlar imdi kişi öykülerinizi yazın diyerek, Mayk Hammer ’e döndü diziler , orjinalinden daha aşkın devir yazanlar var aralarında .
Özlük öykülerimiz var bizim , özlük  öykülerini anlatan halklar basit kafaya alınmaz  kendilerine yabancılaşmaz .

Yabancılaştırmaya kalkarlarsa, halk küser ekranlara, dizilerin haftalık ratinglerine bakın terk edilmiş diziler göreceksiniz.
Ondan sonraları bütün abra Asena, Caner, Berkay ’ın üzerine kalıyor, ee sonra? iyilik sağlık.

Çocuğuyla ile metrukiyet edilmiş bire bir karı hikayesi edebiyat desen bizimkilere, ayartan eş islam gizemciliği erbabı olur, geride kalanda çocuğun operasyon parası amacıyla patronuyla yatağa girer bunların bu mantıkla yazacağı senaryolarda!  Işte bu mir yüzünden izlenmiyor diziler bilmem anlatabildim mi?

Diziler  kaşınan ayağı, ayakkabı üstünden kaşır haldeler, onları mugaddi ayrımsız sosyete bulunmayan detaylı süredir.

Amme Yayıncılığının dibe vurduğu anlardır bu zamanlar.

Ya ego ne diyeceğim, yazmam gereken, yazdığım, yazmazsakta olduğum senaryolar yasaklıyken?

Canım Oya Aydoğan, Nevra Serezli, Pakize Suda, ego istemez miyim gene tıpkısı araya gelelim artık para kaldırmak amacıyla serencam demlerim ve üstelik paranın sunu lazım olduğu anlar benim yaşlarım , ben istemez miyim hiç, ama maslahat benim kaskatı kurallarımdan ibaret değil Pakize, iş dizilerden dahi  ibaret değil. 

Lan Soma, Ermenek ’teki Ölü Kardeşim seni tanımıyorum amma madende sular altında kaldığın ve öldüğün üzere üzgünüm mü diyeceğim .
Tıpkısı verimsiz çocuğun gülüsemesini alıp yüreğime yapıştırırsam belki seçme şeyi yeniden  gözden geçiririm …bana yasak, anladım de, komedi neden  yasak ?

Hiç tıpkı şey katlanılamaz değildir siz öyle düşünmedikçe ve tek benzeri öz zevk vermez elindekiyle yetinmiyorsanız  derler ya, hadi tığ payımıza düşeni yapalım dayanalım acılara  ama elindekilerle yetinmeyi bilmeyen medya oburlarına  kim ne yapacak?

Hangi demeliyiz bu durumda ;

Rumi ’ye sığınıp matem tutmayın, kaybettiğiniz değme şey ayrıksı bire bir formda gelir mi diyeceğiz

Bunlar bin iletişim araçları kursalar  kökeninden tıpkı formda geliyorlar  Ey Rumi , uzanım budur bilesin.

Ben alperen olmaktan uzağım, işini makul yapan benzeri koca , yazar  var olmak istiyorum .
Kıskancı, haseti, para hırsı , kumpası bol  ayrımsız güya üretim  düzeneğinin  iftiralar yalan dolanla  bir ülkenin  ekranlarını  ne arkaç getirdiğini   gören ve akilane savaş  eden siyasetçiler istiyorum tabiatıyla kim , işimi yapabileyim . 

Haddinden Fazla azlar ve ekranlarda onların öyküleride bulunmayan, Aniden ’ı kalemi kırılan kıygın gazeteci zar etmişler CHP ’liler pes! Etyen Mahçupyan ’ı üstelik umarım ihmal etmediniz 22 Mayıs – 9 Haziran arası etkisiz kaldı , 20 dönüş mü hangi !

Sizler  siyasa yapanlar , bırakın ekranları  kusura bakmayın on paralık yoksunuz. Sizi yazan birlikte namevcut.

Yapmış olduğu göstergeç dizileri üzerinden aynı ülkeyi ihata etmek mümkün.

Önce Türkiye ’yi okuyalım. Bu dizi sektörüyle  elbet okunursa, biz bu anlattıkları mıyız bir düşünün .

Bizim  günümüzde geçen prime time  dizilerinin kip çoğunun kahramanları genellikle  hırsız .
Ayrıksı prime time bize anlaşılan ‘Kişmiri Seri ’ dizilerimizde buut şöyle :
Kızı babasının bittabi benzeri koca olduğunu  ölümünden sonradan anlıyor, kız açık ağızlı.
Tıpkı diğerinde eşinin şapadanak ölümünden sonraları elbet tıpkı ailenin parçası olduğunu kadın çözmeye çalışıyor karı üstelik açık ağızlı.
Geberik doğan çocuğunun esasen  yaşadığı evde çaker yerinde olan eşinin imam nikahlı  teyze kızına bırakılmış olmasından on paralık haberi bulunmayan. Söylüyorum eş mecmu ayrımsız ahmak.
Oğlanı babasının  önder nikahlı eşi büyütmüş çocuğun   on paralık bire bir şeyden haberi bulunmayan , çocuk dediysem aldatılma büyüklüğünde olmuş bile  mankafalık anadan geçme herhalde amma ana yoluyla  sersem olduğunu bilmiyor.
Amcası babasını öldürmüş bundan kimsenin haberi namevcut.
Bu dizilerin hikayelerinde kimsenin kimseden haberi namevcut , seyircinin olan bitenden  var bu kendimizi zeki hissetmemize yardımcı oluyor herhalde bambaşka maksad aradım bulamadım.
Bire Bir bambaşka dizide  ise  kiralık  hamal annenin gerçekte hamal ana değil kendi bebeğini taşıdığından haberi  bulunmayan  !
Saniyen adamın ve eşininde bundan on paralık haberi yok  ! 
Dizilerde kimsenin kimseden haberi yok !
‘Soyları kurumasın ‘  diye niteleyerek bu işleri tevhit fail  vale tarafının annesi 40 yıllık ve ‘Mir ’ diyerek hitap ettiği eşinin de haberi yok ve adamcağız eşiyle varlık boyu birbirlerinden  on paralık bire bir husus saklamadılarından sakıncasız , dizide bütün ayran budalası tıpkısı bu nemli karı jandarma !

Hızla seçkin dizide mutlaka  bakıma kadın cömert veya kardeşleri  için fedakarlık yapmaya amade  ablalar var  ve bu ablaların sürekli yararsız işlere bulaşması  bilcümle kardeş sevgisinden.
Her dizide ayrıca  yaşlı bilge anne, kayınvalde figürleri hep  bozuk işlerin içindeler ve eğer düzen çevirmiyorlarsa anca öküz kabilinden seyrediyorlar olup biteni, biilaç bilge kadınlar.

İnsanın  başına gelebilecek ‘artık bu kadarı de gayrimümkün ki ‘ dedirtecek felaketleri bir araya getirilip dialog boşaltmak edisyon tabii, bu yüzden seri karakterlerimiz sık sık kişi kendilerine konuşuyorlar bu dahi onları zat kendilerine mütekellim  manyaklar  yapıyor.

Pakize ’ciğim ego sersem , edilgen kadın kahramanlar yazmam, işi aptala vuran kurnaz Cangül peki , adamı  önüne katmış götürücü  sapık Münevverin  kızı Hadiye yazarım amma yol yordam aptalı ergin kadınlar müfit. Benim kahramanlarım başlangıç kaldırır bilmem anlatabildim mi !

‘Cömertlik ’ raconları bir vakitler doğu, güneydoğu ağırlıklıydı bugünlerde gün batısı ’ya de püskürtme durumda, ağaların  ‘halkla bütünleştikleri ’ düğünlerde haz gösterip oynadıkları folklor yöreye göre değişiyor fark bu .
Dizilerimizde  memleket  törelerle dümen ediliyor Cumhuriyet Altını neymiş lavabo.
PKK el kesiyorsa , diziler bile  görüntülük kesiyor.
Bu durumda  ‘Güldür Güldür ’ü öpüp başımıza koyalım, hem metinler, hem satirik yönü, hem alaya alınacak şeyleri atlamadan tığ buradayız dedikleri için .
Aktör olan oyuncular kötü, oyunculuğu oynayanlar öykündükleri oyuncuların  haraketlerini imitasyon ederken rolleriyle  non senkronlar,  herhangi bir cümleye tıpkısı mimik, luzumsuz  hareketler yapmaktan dayaklık haldeler .  Evet masadaki elmayı atıp tutuyor, ya anahtar çeviriyor…bu manasız hareketleri karşılığı beribenzer  aylı paralar alıp oyuncu olanları bile sinir ediyorlar.

Diziler bozukluk tutmuyor , saksı tekellüf oyuncuları birbirlerine bozukluk önceki olsun diyorlar ve ben neden yokum  bilmem anlatabildim mi?
Yoksa sizleri özlemediğimi mi sanıyorsunuz ?
Nevra ’nın bu kemirmek bana yetmez diyip iki dönme iki nefis yemek yiyip bilahare üç devir gözleme çorbası içtiği setleri, Behişt mekan olsun Haklı Naşit ’in tekstini saklayıp ondan umulmaz benzeri muzırlıkla   bu fasıl mahrum diye adamın yüreğine indirdiği günleri.
Pakize ’nin gözlüğünü kaybedip Genco ’yu başı yerde bulup ,azarlayıp bilahare üzerine oturduğu okuma gözlüğünü bulduğu anları hangi haddinden fazla özlüyorum tıpkı bilseniz.
Oya ile ikisinin  yönetmen ve yazardan daha aşkın ilgi gösterdikleri  makyözlerle muhabbetlerini , ve katılmadığım luzumsuz yönetmen değişikliği toplantıları böylece seçtikleri bakir yönetmenin boktan ışıklarıyla kendilerini 15 yaş elan geçmiş gördükleri  bölümü izlediklerindeki yüz ifadelerini  birlikte  özlüyorum.
Ve  Osman ’la şifahane konuşmalarımızda  tamamıyla  ona şenlik  olsun diye verdiğim sözü tutup Pembe Patikleri yeniden yazmaya başladığımı bilmenizi isterim.
Trabzon ’luların  adlı hemşehrileri   üzere  çıkarttıkları biricik ciltlik  ansiklopedilerinde Osman Yağmurdereli ve Pembe Patikler var !  Ankara ’da tesadüfen bire bir kitapçıda bulup Osman ’a getirmiştim, hangi kadar sevinmişti anlatamam Ansiklopediye geçtiğimize !

Dram yazarları , yönetmenleri   üzere oyuncular göz bebekleridir. Akamet olduğu devir  hatayı onlarda değil kendilerinde ararlar, işin dinsiz kurallarından biri budur Pakize ’ciğim .  Neymiş  çağa müktesep  yavru üzere tamam oyuncular , başarmaları amacıyla sabahlara büyüklüğünde oturursun arada bir, yeryüzü azından yazdığın , çektiğin  rolü için oyuncuyu seversin , korursun .  Bakılmamış tıpkısı haleti ruhiyedir  ve oyuncunun bunu anladığını varsayarsın  , bu korkunç durumu  üstelik özlediğim oluyor.
Setlerde tezvir gazetelerini Jülide ile ellerinizden toplamamız ve tekstlerinizi okuyun bunların adına  bakın ünlü çekiyoruz diye gâvur kavait koymamız bu yüzdendir .
Hangi haddinden fazla sevdik sizleri ve ne haddinden fazla incitici çektik .
Diziler dizilerden ibaret değildir , öğrendiğim bu oldu.

Sevgiyle kayda geçiriyoruz, şimdilik elimizden gelen budur

Necef GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın