Necef Hayır yazdı: ‘Riski hücre almak’

Riski Göze Almayı Kayda Geçiriyoruz

Oscar (Academy Awards ) ödüllerine çeşitli dallarda aday filimleri elkızı birlikte değerlendirelim , kayda geçirelim.

Gelişigüzel hatır yürütürken ‘RISK ’ i göze alalım.

İzlediğim filimler beyninde gördüğüm  kadarıyla  Amerikalı Filim endüstrisi  2012  filimlerinde siyasa boşlama edilmemiş, tehlikeli düzeyde belgelere raci , çelişkiler üzerinden yola sâdır amma  çelişkileri ortadan kaldıran filimler yapmışlar. 

sosyal hayat, ruz anlatılırken  emperyalist düzenin perde arkasını açıklama etme gayretleri özen çekimli .

Spielberg ’in  Lincoln filmi olağan tıpkı  biyografik düzentileme değil  yasalarda köleliğin kaldırılması ile ilgilendiren siyasi mücadelenin proses ve taraflarını anlatıyor. 19. yüzyılın bildirme nazik aşaması olan köleliğin kaldırılması sonucu  toplumsal ve ekonomik değişim, iş herkesin malumu.

Jargon filmi  ABD ’nin  İran 1979-80 rehineler krizi esnasında büyükelçilik baskınından sonra  Kanada Sefaretinde saklanan  ÇAKER görevlilerinin  Holywood işbirliği ile şüphesiz ülkelerine gabi kaçırıldığını,  yurt üzere icabında ihsas  ve yönetimle çalışmaya amade  bir filim dünyası olduğunu  anlatan ; film endüstrisinin vatanseverlik görevini lacerem duraksamadan namına getirdiğinin hikayesi, alp Holywood vatanseverleri.

Zero Dark Thirty filmi ise  tenkidî bakışına  rağmen ‘terörle uğraş ’ bağlamında tartışmasız bir  duyu , CIA güzellemesi. Ne söyleyeceği çok mebzul mutasavver, düşünülmüş ve sanatlı yanları bati basan filimlerden bildirme iddialısı.

Tarantino filmi ‘Django Unchained ’ ise Amerikalı iç savaş öncesini seçmiş gün dilimi adına, aynı şaheser.

Filimler siyaseten eleştirmeli bakışı , tarihi, ferdî ilişkileri  anlatırken  devlet çıkarları doğrultusunda koşut bantta koşmayı beceren hanek eserleri.

Kısaca Oscar adayı filimler şöyle  diyor ;

‘Iyi filim tahsis etmek amacıyla suya sabuna dokunacaksın amma şişman hedeften sapmayacaksın , sanatlı değeri olacak, derdini anlatan hikayeler yazanlar, yorumlarını sinema dilinde rastgele filminde az daha yeni tıpkısı vasıta buluş fail yönetmenler, kurdukları bu ifade dilini konuşabilen oyuncular  ve elbette tıpkı siyasi alanda olması gerektiği kabil  riziko düzlük yapımcılar olacak‘ diyor .

Muhtemelen  Oscar ’a namzet olma niyeti olanların   bu kriterleri  mebzul düşünmesi geçişsiz .

Oscar kime gidecek sorusu ise ; 

Bire Bir apayrı  ser yayın olan ve ihtimal sanatsal açıdan hepsinden üstün Anna Karanina ’ya gitmeyecek, onun payına düşen kostüm dalı !

ABD filim endüstrisinin Oscar ’a aday olamayan  metanetli çokça iyi filmi ayrı laf.

Bu jürisi abus aynı sektör, haddizatında çoğu jüride olduğu gibi ; kafası karışıklar, zevksizler, sanattan anlamayanlar, anlayanlar, erkinci bereketli niyetliler, siyasal yenirce yaşayanlar , tam hırçın uyanıklar, umursamazlar, akıllılar, fırsatçılar , mankafalardan bir kompozit ansambl olduğundan ne değişmeyen verececekleri hep sürpriz taşır, ayrımsız siyasal seçimler kadar.

Muhteşem olan ne filimler beyninde seçimler yapacakları. Ve ne filimler arasında yapamayacakları.

Ama sonuçta  namzet olan, olamayan haddinden fazla gani filimler  özne ayrımsız sanayi  KÖLE filim sektörü.

Elimizde Oscar ’ı kimler  algı sorusu kalıyor.

Galiba Oscar ’ı it canlı haddinden fazla dalda  KUL devleti , CIA alacak !

Bunda sıkılacak benzeri molekül yok , siyasi ve sanatlı yerine  kısıtlamaları olanların dahi ongun filimler yapabildiği tıpkısı endüstriden alay ediyoruz. 1950‘lerin ABD ’si ile şimdilerin farkı bu olmalı.

Süper güç tevessül etmek hakeza tıpkı  molekül.

Dizge kendini rapor edebiliyorsa, filmini yapabiliyorsa varsın Oscar ’ı bağlanmış olanlar alsın,

Nasılsa sıra artistik değeri efdal olanı kaydediyor.

1950‘lerin  KÖLE ’si ile 2012‘lerin arasındaki fark bu olmalı, ve küçümsenmeyecek benzeri adım.

Kâin konuşu , içtimai  düzenin çatısı altında başkaldırmadan eleştirmenin senaryosunu yazmayı, filmini çekmeyi becebilenlerin sanatı Oscar kabul etmek.

Bizim filim ve kol dünyamızı takdirlerinize sunuyorum.

Keşki  Sayın Başbakan büyüklüğünde riziko almayı göze alabilen yapımcılar olsa üstelik koşut bantta koşabilseler, malum ‘Başbakanınız nesi meşhurdur? ’ diyerek sorsalar bana duraksamadan ‘Korkmadan Risk alması derim ‘  güzel sinema ve paradigma sektörü, cevaz verilseler yapabilirler mi bundan de sanatlı, fikrî açıdan çokça tehlikesiz değilim.

Zira risk alamıyorlar, riziko ahzetmek sanata ve siyasete özgüdür ve belki bu yüzden paralele bantta koşmaları bana sürpriz ve yeraltı gelmiyor.

Iletişim Araçları sektörünün yeryüzü büyüklerinden  biri  kendisiyle yapılan röportajda ‘korkak ’ olduğunu söyleyebiliyor.

Yöntem riziko almayı hücre alamayan, prime-time soap zihniyetiyle   aksiyon kotaran soy ve sanatla paralel bantta koşmayı nasıl göze alıyor şaşıyorum. Iletişim Araçları dünyasının  merkezindeki ülkü bu üzere geliyor bana.

Yeryüzü şişman riskin arada sırada ‘risk almamak ’ olduğunu siyasetin bildiğini fikren bu yadırganan , çatışık durumu kayda geçiriyoruz.

Esasen Risk ’den dingildemek anlamsızdır, tabiata, doğaya, aykırıdır. Avlu  tehlikelerle doludur ve yaşamayı göze düzlük cesurların işidir sürdürmek .

Otlardan yürekli koca çıkmasını özlemek arpa tarlasında enjeksiyon aramaktan daha beter benzeri durumdur.

Filim ve dizi dünyasının içerik meselesini halledecek tutarlı üstü akıl ve beceriye ihtiyacı vardır, halledilmesi müstelzim sunma majör meseledir.

Medya oyun kurucularından en büyüğü zat ülkesinde , kişi kalabalıkları ortada yürüyüşe çıkamayacak haldedir, Paris sakat iletişim araçları oyuncularının telaki yeri olmuştur , yeniler  öğüt almalıdır zira

RIZIKO büyüktür .

Kardeş Kardeş

Necef HAYIR / necefugurlu@mail.com

Bir Cevap Yazın