Necef Hayır yazdı: ‘Semra Özal’ın dediği çıktı’

‘Love Maker Kanuni ’ sergisi dünyayı dolaşacak

Kayda Geçirelim.

İstanbul Exhibitions ve Tims Production eliyle ortaklaşa yerine gerçekleştirilen “Yetişkin Yüzyıl: ‘‘Tayin – Azamet” sergisi  Mimar, restoratör ve tarihçilerden oluşan ehlivukuf benzeri ekip yoluyla müstahzar ! 

Karı kıyafetlerinin zamanın gerçeğini yansıtmadığı eleştirileri doğrultusunda ise  bu faaliyet biraz gecikmiş tıpkı değişmeyen sekans çekilirken düşünseydiler.
Bu işporta  sonuçta, tarihi incitici titreşimleri olan ayrımsız  dizinin görünüş ve kostüm artıklarından Dizneyland tarzı bir ‘happening ’ yapılması,  bu kadar abartılması anlaşılır kabilinden değil.
Tırlar dolusu materyal elan ilk Kızılay ’a bağışlanmıştı.

Yoksul derviş Melik Süleyman, Hürrem Hükümdar kılığında gezemeyeceğine göre anlaşılan mumyalar giydirilerek değerlendirilmiş kostümler . Serginin adı bile dizinin  ‘Ala ’ ‘Bre ’, ‘Kamer Parçası ’ ‘Aslan Parçası ’ kurmaca diline uygun , ‘Teşhir-i Ihtişam ’ , vay , vay , vay !

Sonuçta, içre  amor, seks, uşak, cömert cinayetleri, bereketli kadın olan, da emperyal duyguları  zaman zaman gıdıklayan artağan paranın döndüğü kurgulanmış aynı dizinin sergisi küşade, miftah açarlar erkin piyasa ekonomisi bu.

Alelhusus İstanbul ’de yaşayanlar tarihin kök yüzünü müzelerde iletilmek  gezmek imkanına sahabe, şayet bu sergiyi yeğleme ediyorlarsa pop kültürün kurgulanmış dizilerle insanların  geçmişlerini yeniden biçimleme hevesi ve içtimai  etkileri üstünde tartışmaya başlama zamanıdır.

Fakat ‘Yıpranmamış Türkiye ’ diziler üzerinden kendisine  ‘Kullanılmamış ayrımsız Eski ’ arıyorsa işin süresince siktirici  TUHAFLIK   var demektir. Beni aşari.

Işporta yetkililerinden biri 9 milyonluk aynı sergi yatırımından bahsetti, tür 6,7 şem mumya sıradan pahallıya para ergin dahi tür, filhakika seri balaban paraların  döndüğü bir sıra, Kanuncu ’nin  belli Mohaç dahil 13 şişman seferine  bu sıra büyüklüğünde  harcama ettiğini sanmam, aşina  ganimetlerle döndüğünden muharebeleri tamamen hazineyi desteklemek amaçlıydı , karlıydı yani , masrafı yönetmek üstelik kesmezdi ….

Dizinin yarayışlı yanları olmuştur, kadınlar ne Hürrem ’in ne bile Mahidevran ’ın yerinde olmak istediler , bu haysiyetle empati yoktur bu dizide, ayrıca Kanuncu ’nin hükmünde olmak talip olanaklı mi, yahut temel koltukta saray koridorlarında dolaşan Pargalı’nın yerinde ?

Tarihi yinelenme ettirme sevdasındaki mazoşist beyinleri bu uzanım  bittabi öfkelendirmiş, amma bu tehlike ticari yansımasında diziye hayır olmuştur.

Deminden yekpare  bu noktada  esas konumuza girelim:  Güzeşte hafta sergiyle ilişkin bahsetmek için Insan Bilimci Prof. Tayfun Atay; Mirgün Cabas ’ın konuğu oldu. Mukavim haddinden fazla madde söyledi  diziyi yücelten bu birlikte anlaşılabilir, pop kültüre methiyeler uyum, tahlilller özne benzeri antropolog sebep olmasın , pop kültürle barışık talim üyelerine alıştık ! 

Demokratlık kırıntılarıyla avunduğumuz  bu günlerde hocanın istişare özgürlüğüdür. Prof. Atay  dizinin ‘referans ’ olduğu ve  Osmanlı ’yı laikleştirdiğini söylediği ahit adi dilimi yuttum.

Beyaz saçlı ama zihayat, ekranlara yakışan tıpkı koca Prof. Atay, kendisinin  henüz evvel söylemiş, yazmış olduğu münakaşalı ‘söylence sözleri ’ var , elkızı beni alıntılayın, karşı size gündem dedirtecek sözler gibisinden söylenmiş, söz gelimi :
‘AKP toptan sermayedar sisteme dost aynı politik cereyan… O tıpkısı liberal İslâm hareketi. ’

‘Mehabet Beşikçi ’yi cezaevi edeceğine DPT ’de müsteşar etmeliydi. Britanya olsa yapardı söz misali‘

Mevcut evcil dizilerimizin yer haddinden fazla izlenenlerinde ağırlığı oluşturan unsurlar mahsus. Coşkunluk, korkunç, sürat, hıyanet ve çatışma, tematik motiflerin başında geliyor. Ama anne (hadi cinsiyet demeyelim) “seksapel”, çıktı bütün anlamıyla ayrımsız olmazsa olanaksız…

O halde hangi beklenirdi kim “Mefret Yüzyıl”ı yapanlardan, cemi bunları 16 ’ıncı yüzyılda sabık tıpkısı diziye taşımaktan başka? Tutup üstelik sıvırya püriten, ahlâkçı ve idealist aynı paradigma yapacak değillerdi ya!.. 

Ha, anca yapsalardı, ihtimal, cümle diziyi beğenecekti. 

Ama tek kimse onu seyretmeyecekti! 

” ……..Demincek da “Büyük Çağ”de “Hürrem Padişah”ın kullandığı kolonyanın kapışma kapış gittiğini ve onu piyasaya sürenlerin günde 4 bin civarında aynı satma rakamına ulaştıklarını öğreniyoruz. Fakat “Hürrem”i canlandıran kimdi yahu?.. Tallahi, onu bilmiyorum ‘
Gibi …. Prof. Atay dizinin pinti takipçisi ama Meryem ’i bilmiyor, Cenabıhak Cenabıhak bu olmadı işte, ilmî değil.

Amma bence Prof Atay ’ın genişlik makro yazısı ‘Diva ’nın Denizciliği ve Devrimciliği yazısıdır, Bülent Ersoy ’un Bahir Gezmiş ’le tanıştığını anlattığı ve başkalarının savaşına evlatlarımızı feda etmemiz gerektiğini açıkladığı  akıbet evre sahih sözlerinden Ersoy ’u ‘ihtilalci ’ çıkarttığı abece.

Mamafih 27 Nisan ’da benzeri anlamda Cemil Çiçek‘te alın duruşuyla ‘devrimci ’dir  Prof Atay ’a bakarak .

Çok renkli aynı zihin adamı Prof. Atay magazinin siyasal olduğunu düşünenlerden, bence arşiv niteliği politik analizlere hassaten finansal, polisiye araştırmalara çırağ hacim niteliktedir magazinin ama siyasal tıpkı amacı var mıdır şüphedeyim, belki araçtır ama amacı bu değildir, masumdur !

Ayrımsız ekin âlim diziye dolaşık kaptırmış de benzer o dahi aynı herif sonuçta kol manyaklığı kültür dinlemez, amma Mirgün Cabas ’ın  programında diziye bu büyüklüğünde övme adeta aynı kurmacaya  fasılasız nefes nefese taşıyabileceği yükten fazlasını yükleyerek değer yaratmaya çalışması filhakika garibime gitti.

Prof. Atay birbirinden ayrı hatır, inanış, öğreti ve disiplinleri kaynaştırmaya çalışırken aşure pişirdi, senkretizm dümdüz iş değil ve burada olmadı.

Değerli Prof. Atay Hocamızın bu ağdalı sıra düzeneğinde ne işi var, ha uysa dahi Çorum uymasa da Çorum diyorsa eksantrik .

Devam edelim ‘Sergileme – i Ululuk Sergisi ’yle, sekans yayınlandığı ülkeleri gezecekmiş. Azamet teşhir etmek bu günlerde ülkemize dayanabilen hayır getirmiyor mevhum ihtişamın hayrı kime dokunacak benim alanım değil bunu bakmak üzere devletin birimleri var.

Hatırlarsınız  yıllar ilk ‘Oylumlu Süleyman Sergisi ’nin açılışında yaptığı  konuşmasında Semra Özal dili sürçüp ‘Law maker Süleyman‘ yerine ‘Love maker Süleyman ’ diyince Prenses Diana kıkırdamış bütün talih eleştirmiştik Semra Özal ’ı.

Hangi var ki, Hanımefendinin dediği oldu ve demincek gülme sırası Semra Özal ’de , devletin Kanuncu sergisi hesabına demincek gönderilecek işporta dizinin içeriği itibariyle kül aynı ‘Kanuni Love Maker‘ sergisi olacak.

Ayrıca bu posta İngilizler kıyafetleri görünce Tudor ’larla Osmanlı Sarayı ’nın akraba olduklarını  zannedip  bu kat ölmek hangi lafız yerlere yatabilirler gülmekten, yanlız  galiba İngiltere ’de gösterime girmedi maatteessüf mahrum kalacaklar demeyin hala üzerinde tarih batmayan ilhanlık orası, bir yerde izlerler nasılsa.

Bizimse bire bir nöbet elan alaya alınacak halimiz kalmadı.

Durumu dostlukla kayda geçirdik, elimizden gelen şimdilik budur.

NECEF HAYIR / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın