Necef Hayırlı: ‘Beren Saat ve Kenan Şarklı’dan Asrın Eğitim Atılımı’

Beren Saat ve Kenan Şarklı ’dan Asrın Eğitim Bilimi Atılımı 

KAYDA GEÇSİN

Sabah ’fecir Bülent Cankurt ’un serencam basamak ‘sarsıcı ‘ haberine göre Beren Saat ve Kenan Doğulu Bilkent Üniversitesi zarfında ‘Bilkent Station‘  adıyla oluşturulan coşku merkezinin içre 600 metrekarelik aynı mekan kiralayarak Eylül ayında başarım bar ayırmak amacıyla kolları sıvamışlar .

Tıpkı misil öncelikle Bilkent Üniversitesini bu haddinden fazla cesim akademik atılımları amacıyla kutlarım. Açtıkları bu eğlence labaratuarında İnsanlığın hayrına kimbilir hangi  koskocaman  tetkikat, icatlar yapacaklar.
Eğlence kompleksinde, performans barda hangi akademik mücahede yapılır diye soranlar tür, köle bilmiyorum ilk defa duyuyorum.

Bu yıpranmamış coşku merkezinin var işleyiş nedeniyle ilişkin fakat tahminlerde bulunabilirim.
Bilkent ’mağara üniversite adına; öğrenciler burada oyalanır parka geziye filan çıkıp doğal gaz yemezler diyerek koruyucu aynı amacı  gibi .

Ayrımsız bambaşka ihtimal öğrencilerini  eğlenmesini bilici  insanlar, geleceğin amerikan bar müşterileri  namına yetiştiriyorlar, belki böyle benzeri felsefesi var üniversitenin, bu birlikte mümkün .
Âlem pezevengi yetiştiren darülfünun tamam mu diyerek aklından geçirenleri edebe çağırma ederim , kendim karışma.

Esasta Bilkent ayrıksı bir ekol, mesela bildiğim kadarıyla İngiltere Kraliçesinden ‘Sir ’ ünvanlı  profesörü olan ayrıksı darülfünun miz daha yok.
Prof. Sir Halman bire bir zamanda  ‘Sir ’ ünvanlı biricik Türk Edebiyatçısı bildiğim kadarıyla .
Sir Halman ’dahi ilginç adamdır , Bildenberg üyesi olup toplantıda neler olup bittiğini bize Ulusallık Gazetesinde 3 Mayıs 1993 tarihinde yayımlanan yazısında bir güzel anlatmıştı, yük çeneliği yüzünden herhalde,  Bildenberg ’e ileriki yıllarda ayrımsız elan çağırılmadığını görüyoruz . Bildenberg ’in  adsız sansız toplantılarında ne konuşulduğunu bilmezdik , sayesinde ‘Gelişigüzel tıpkı toplumcu ’ topluluk olduğunu dahi öğür olduk belki Bildenberg ’cilerde toplumcu olduklarını Sir Halman ’dan öğür  ve alışılmamış olmuş olabilirler.
Sir Halman ’ın antrparantez beyninde daha fol ve husye yokken Kuzey Irak ’ta kurulacak Kürt devletinin yararları , Kürt meselesi üzerine makalaleri da okunmaya derece Nostradamus kehanetleri özelliğinde yazılardır. (Bakınız ‘Türk Bildenbergleri‘ kitabı  –  Erol Bilbilik, kitabı  umarım bulursunuz ) .
Kitabın  Prof. Sir Halman ile ilgilendiren bölümlerini okuyunca  insanın aklından ne Aksungur , hangi Davutoğlu, Tayyip Bellek ilham kaynağı Sir Halman gibi mi diye niteleyerek geçiyor .
Bilkent akademiası Sir Halman özelinde görülüyor ki yoğun biçimde mıntıka ve çöz siyasetin içre.
Başkaca  iktidarla mukavemetli haddinden fazla konuda hemfikir, anlaşıyorlar doğrusu Prof. Doğramacının  TBMM Onur ödülü Dürüst Parti dönemine rastlıyor.

Başvekil ’ın bildirme rahat çalışabileceği Cumhurbaşkanı adayı Sir Halman bozukluk olmasın hem ‘sir‘ hem faik bakım madalyalı.
 
Bilkent ’mağara apayrı yanları çizgi tanımıyor , Merhum Prof. Doğramacı ’nın Bilkent Üniversitesinde ;  Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencileri ; 2001 den itibaren  Musa Peygamberin Tyndale House Publishers basımlı Tevrat ’ından Genesis antetli benzer parçaları  6 kredilik zorunlu öğüt adına okutmaları de beni aşan tıpkısı eksantrik akademik tutum.
Saniyen benim sabahları kalktığımda Bilkent bu devir esasen hangi halt karıştırıyor  diyerek tıpkı takibim olmaz,  ego bunlara yetişemem, cins değil !
Ama , örneğin bakım hareketi  destekli Üniversitelerden  birinin  mühendislik bölümünde   6 kredilik  ‘Zihin açıcı ‘ için Kuran okutulsa düzlük yerinden oynar mı ?  Bunu kayda geçirelim vicdanen mecburuz.

Merhum Doğramacı Darülfünun senatosuna kendisininde bu programı  (genesis) ABD ’da eğitimi sırasında aldığını (Çağ belirtilmiyor ama M.S  olduğu stabil) ve ufkunun açıldığı söyleyerek  başarısının sırrı adına gerekçelendirerek önermiş .
Biz Doğramacının başarısının  ve  sorgulanmaz gücünün sırrını 12 Eylüle bağlamıştık meğer Ahd-I Atik ’ın Genesis bölümüymüş, Cenabıhak bol dolgunca rahmet eylesin hani narin insanlara ‘ölüyü güldürür ’ derler ya ,  bu misil ölmüş beni güldürdü.
Doğramacının ufkunun açılmasıyla ait mi bilmiyorum amma  Spock ’un adlı kitabından bakraç (Araklama) yapıp Prof Hasan Muharrir ile karşı karşıya gelmesi ve nihayet  AİHM ‘mağara 15 April 2014 tarihinde açıkladığı kararla , Yargıtay ’ın 2006 yılında Prof Hasan Musannif aleyhine verdiği kararın yanlış olduğunu belirtmesiyle  Prof. Müellif ’nın 2006 yılında Prof. Doğramacı ’evet ezcümle ‘Kitabın araklama ‘   dediği amacıyla  ödediği manevi tazminatın Türkiye eliyle Prof. Yazıcı ’ya yasal faiziyle birlikte ansız ödenmesini kararlaştırmış bulunuyor. Merhum  Doğramacı ’nın hatasının bedelini Türkiye Cumhuriyeti ödeyecek.

‘Bilkent Station‘ Reina, Laila tıpkı  tıpkısı eğlence kompleksi gibi geldi bana , habere bakarak.
Beren ve Kenan çiftinin zaten habere göre ,açacağı takat sınırı amerikan bar ’bile herhalde cümbüş kompleksinin tıpkı  bölümü.
Bülent Cankurt ’u bu haberinden belde açık açık ayrıca kutlarım, bilgi sarsıcı ve ben şu dakika banal zıngır zıngır titriyorum  temelinden çağın antolojisine cesim tıpkısı belge magazinden çıktı.
Beren ve Kenan sayesinde bakın  neleri kayda  geçiriyoruz.

Bilkent ’mağara iletişim araçları gündemine mühür vuran adlı mezunları, okulu bitirmemiş mektepli mensupları arasında kimler bulunmayan kim, Serdar Ortaç, Cicişler Esra Ceyda , Şahan Gökbakar bazıları , üniversite sıradan medyatik öğrenci yetiştirmiş, faal bire bir tefehhüm yuvası.

Böyle benzeri üniversiteye, ayrıntı yuvasına ‘takat sınırı amerikan bar ’ eşya .

Aslında hep üniversitelere belki ‘takat sınırı amerikan bar ’ şartı ifham etmek geçişsiz ,gençleri dolaşık alışkanlıklardan yüklenmek üzere.
Sayın Nabi Cebbar bu soruna çabukça çözüm getirir umarım.
Antrparantez değişik hususi üniversitelerimizin mühendislik bölümleri   telakki açıcı özelliği zımnında  Tevrat – Genesis okutuyorlar mı  acep ?
Herşey karıştı bu Bilkent eksantirizmi yüzünden; 
Üniversiteler canlılık sektörüne girince , aileden canlılık sektörünün tarihine şahitlik etmiş ,ve kişi neslinde devam ettirmiş Sacit Aslan ’a birlikte darülfünun yazmak biricik merhem kalıyor.

Gerçekte dokuz canlı da yalabık peki .
Hayatı, insanları, hayvanları, dünyayı, eğitimi ciddiye düz tıpkı adamdır Sacit Aslan kuracağı üniversitede spor tesisleri, konser, tiyato salonları, sanat galerileri yapar ama amerikan bar açacağına ihtimal  vermem.

Sevgiyle Kayda Geçsin..

NECEF GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Not : Bilkent ’mağara altın öğrencileri sakın bu yazdıklarımdan  incinmeyin ve üstünüze alınıp kâh saçmalıkları size savundurmalarına cevaz vermeyin . Unutmayın paralı bire bir üniversitede tamamıyla almaç haklıdır, adisyon soracak olan sizlersiniz, yok şanımız yürüsün tığ üniversitemizden memnunuz diyorsanız sizin bileceğiniz iş , siz bu yolda bitmeme edersiniz , ego makaraya sararım geçinip gideriz.

Bir Cevap Yazın