Necef Hayırlı: ‘Cem Yılmaz ve pipileri’

Demokrasi ve Okan Bayülgen, Çokluk Yılmaz ’ın Pipileri

Kayda Geçsin

Biliyoruz kim demokratlık  seçen insanların hangi istediklerini bildikleri varsayımından ibarettir anca gül bahçesi falanca değildir.
Üstelik seçilmiş  hatalı bire bir kişinin dahi hep insanların, ülkenin   emniyetini riske atabileceği tıpkısı rejimdir demokratlık , ne dışkı yedikte bunu seçtik olursun, tabii ben seçmedim kim diye niteleyerek inkar edenlerde olur , sende  küçük seçmemiş olabilirsin .

O devir  ego seçmedim o seçmedi  bu dangalağı  ki seçti sorusunun cevabı demokratlık tarihimiz kadar eski bir cevaptır  , Amerika seçtirdi.
Ohh bire bir rahatlarız tıpkı rahatlarız kabahati eş üstünden atınca gani oluyor.
Ancak sonuç değişmiyor .

Rastgele sandık aslıda benzeri atom bombasıdır patlamaya hazır ve  devir ayarını bilmediğimiz.
Ne var ki demokrasiden daha iyisi daha icat edilmedi düşünün  halimizi.

Temas türlü olumsuzluğa rağmen dünya bibi  kendisini havaya uçurmayacak , uçurtmayacak   sağduyu sahibi insanların sebebiyle daha patlamadan  dönmeye devam ediyor .

Bu yüzden  medyamızın , aydınlarımızın, sanatçılarımızın , orgazm önderlerimizin  yazıları, konuşmaları  ehemmiyet taşıyor.

Onların arasından  uyaranlar   ego  size demedim mi lan buna kanmayın diye kafamıza kakmak  üzere lazımlar,
Kandıranlar ise  bizi uyuttunuz , yalakalar  cebinizi doldurdurdunuz  diye niteleyerek sitem etmemiz için şart .
Bütünü lazım . Doğrusu toplumun birbirini kucaklaması söylemek  bu dengedir.

Demokrasilerde ahali kabahati asla kendinde  bulmaz, bulduğu antlaşma elhak gerek demokrasi olsun lüzum ahali vasıtasıyla şamamaya çevrilmiş krallık  nüfuz halkın  evet .

Hakeza tıpkısı durumu belirleme ederseniz bana dahi bilgi verin.

Demokrasi her formülde bilcümle vardır birlikte var olmasına, kuvvet kimindir cesim olan.

Meclisler dahi elbette önemlidir ve devrimleri yaparlar, devrimler çapulcular işi niçin olsun, yararsız şüphelenilir , Duma ’dan  bir Kerinsky çıkmasaydı belki  Moskof halkı bibi ‘Little Father ’ yani ‘Kıtipiyoz Ata ’ adını taktıkları çarlarının peşindeydiler.

Kuvvet halkın olmaya ne büyüklüğünde yakınsa   seçilmişler  dönemleri  biter bitmez tıpkısı zaman geçmiş evinin yolunu sancımak üzere dört bakar, kimesne yıllar boyu gayr üzere harıldamak istemez, kök bu. 
Başkaca yeryüzü cıvıl cıvıl olduğu zamanda alınganlık çıkarıp incizap edenler birlikte vardır  Thacher gibi.

Bunun için sanatçılar, düşünürler, doyum önderleri, gazeteciler  ve politikacılar arasından çıkacak ayrıcalı otlarına ihtiyaç vardır, akseptans ediyorum cinnet halidir ve lazımdırlar.

Medyamızın sunu ünlülerinden bazılarına bu bağlamda aynı bakalım şimdi ne yazıyor, hangi söylüyorlar ona bakarak  kabahati 2014 birlikte kime yıkacağız karar veririz.

Özgürlük Gazetesi köşe yazarı  Ajda Pekkan  yazılarında söz gelişi  nelere meydan veriyor bir ayn atalım ;
Sayın Pekkan yazılarında  hayvanlara, kadınlara meydan veriyor ama idrak, yolsuzluktan , dolma dolandan  tek  meze etmiyor .

Yazılarında  yok namevcut, Bodrum ’birlikte ki evi var, ruhunu dinlendirmesi var  kim , mevki bu haldeyken gelişigüzel yurttaşa ruhunu dinlendirmesi amacıyla bodrumda ayrımsız familya lazım, içtimai fehamet bunun için araç ,  gidiş geliş var, telefonda haddinden fazla konuşanlar  var ama yöntemsizlik, vergi kara mal bulunmayan.

Hürriyet birtakım mehabetli  yazarlarının kuma huyudur bazen şeyleri duymazlar , görmezler  yok farz ederler dolayısıyla Ajda Pekkan ’üstelik kenar yazarlığının verdiği vurdum duymazlığıyla görmemiş, duymamış cins  ama andıran ‘eş dostu ’  Hâkim Bağış ’a sorsa alelacele öğrenebilirdi.

Haydi son günlerde Ihsan ’ın  zaman konfirmasyon, otobüs üzerinde  halk sallama kabil işlerinden  başını kaşıyacak vakti olmamış ve görüşemiyor olabilirler, amma OECD ülkeleri ortada kara dünyalık aklamakta 3. olmuşuz , Pekkan gibi   fevkalde Avrupai bir artist olan biteni burada duymasa oradan duymuş olmalı.

Aptal sanatçımız Hayal Koçyiğit ’kap ise berkitme gıdalarla ilacın farkını anlattığı yararlı, bilinçlendirici amme spotu kadar yolsuzluk, yağız para, rüşvetle ilişkin aynı değini herif bekliyor.

Görüntülük karşısında  uyuyanlara o adamcıl sesiyle ‘Hanımlar kalkın, aymazlık zamanı değil, soyuluyoruz, karapara aklamada  dünya üçüncüsü olmuşuz  özen ! Ebelenince fena yapıyorlar  paranız olmadığı için ak servet kara mülk arasındaki farkı bilmezsiniz size anlatayım;
Biri emeğe dair cins mal diğeri esmer mülk  gıda takviyesi gibidir  tedavi etmez  sadece semirmeye yarar ’ gibilerinden. Amma tık namevcut.

Gözümüzün bebeği, neşemiz Çokluk Yılmayan ’ımız ise son izlediğimde pipisiyle konuşuyordu.
Anlamsız  bekledim  şu kişmiri servet, rüşvet işini pipisine sorsun diye.
 
Bu konuda Toplama ’in  iki konu etmesini beklemiyorum , beyni olanın bu memlekette fikri olamaz, amma pipisine sorabilirdi, söylediğine bakarak pipinin fikri var ama beyni namevcut.

Sorsa beyni sıfır ama fikri olan  pipi  rüşvet kişmiri para karşı  fikrini söyleyecek muhtemelen kim , epeyde pervasız külhanbeyi bir pipi Toplama ’inki  amma  Cem izin etmedi, aşkolsun herşeyi yapmasına müsaade ediyor ama benzeri yurt meselesi üzerine konuşmasına müsaade etmiyor. Toplama uslu beyni var, pipisinin de bu konulara girmesini yasaklamış. Halbuki bıraksa fikrini söylese sonradan  pipisinin hesabını ondan soracak değiller, sorsalar bile ‘şeyimde değil ’ der geçer.
Kaldı kim  pipisini tutuklayıp kendisini başıboş bırakacak halleri olmadığına göre takipsizlik kararı cepte.

Düşünüm serbestiyeti olmayan yerlerde bu zümre espri ve eğlendirme siftinlik yaygınlaşır,ve iktidarlar  hangi kadar muhafazakar olursa olsun bu konulara son derece müsamahalıdırlar , ‘bordello show ’ ve bordellolar ağırlık dönemlerinin sonucudur.

Ama  ilk kez kamu yayıncılığında  ‘Us Meccani‘ programında Okan ’da tamamiyle pipi üzerine bilimsel bire bir  araştırmacı gazetecilik yaptı, ölçüler , ayrımsız erkeğin yaşamında kim rolü, birbirlerininkini kıyas ederken yukarıdan kendisininkine  bakanların  olduğundan elan güdük  göz yanılsamaları falanca derken sıkıldım.

Özellikle dirim koçu hanımın  şen kahkahaları karşısında  utandım  , pipi lafı geçince eş basıyor kahkahayı , tükenik pipiyi ciddiye cebin karşısında karalar bağlayın demiyorum ama bu kadar birlikte meze edilmez ki, neticede o birlikte kendi halinde ayrımsız organ.

Dokunaklı hakikat iletişim araçları hakimiyeti olan sanatçılar  rüşvetmiş, kişmiri paraymış, türe sisteminde olan bitenmiş  güçlü  ilgilenmiyorlar .

Her şeyi göze alıp bu devlet umurunda olanlar, fikirlerini  söyleyenler tabiatıyla var, Üzümcü, Şebnem, Suzan Aksoy parçalıyorlar kendilerini, ve elan niceleri  hemde taa esasen beri dahi demin birlikte değil.

Sistemin kendilerine yapacaklarını bilerek kafa kaldırmayı hücre aldılar. Unutulmamalılar.
Ve medyamıza gelelim ;
Yanlışsız Parti iktidarı  sürecinde  medyamızda  ‘Yorumcu ’ , ‘Gazeteci ’ , ‘Fıkracı ’ , ‘Çözümleyici ’ kılığında bazı  propogandistler zuhur etti , dizge hakeza midir, elbette hayır aralarında çok zer insanlarda  var ama alay ettiklerim maatteessüf çoğunlukturlar  ve medyamızı maskeli baloya çevirdiler.

Yolsuzluk, algı, kişmiri para meselesinde konuyla ilgili tartışmalarda ekranlarda öylesine çaresiz kaldılar ki , daha çok bugünlerde  kendilerini , anılarını anlatıyorlar, bir nevi Hasan Cemal olma tutkusu sarmış benliklerini ancak anılardan konuşmak amacıyla ilk daim olmak gerekir bunlar daha esbak kaşlarını alıp ego gazeteci değilim diye ekranlara paraşütle indiler .
Kimlerin  bunları sahaya attığını anlatsalar anılarının  tıpkısı anlamı  olacak amma anlatmıyorlar .
Tıpkı kısım bu konuyla ilişik sorular adına göğüslerine muallak olduğuna yetinme getirdiğim teyplere basıp dış odak diyor başka şey demiyorlar.
Alacak, kara servet meselesine maalesef karşılık veremiyor  konuyu dağıtmaya çaba ediyorlar .
Bazılarının lacerem bu kapsam onuruna dokunuyor , üzülüyorlar, hassaten yakında Alem Kaplan  namusu mücessem bire bir eş olduğunu kirada oturduğunu durup dururken beyan etme zorunda hissetti kendini.
‘Hırsızın ellerini keselim, ama katlanma yapanın üstelik  başını keselim‘ diye parça ise Beyinli Alem Kaplan ’a yakışmadı  .
Ortada benzeri inkılap bulunmayan bu hangi pazarlığı, kaldı ki hususiyet devletinde elini kes, başını kes olacak öneri mi, şakası  de olacak iş değil, ciddiyse hiç olanaksız elhak .

Bu garip insanları evlerinin mutfağında   de stoper aletlerden ırak tutmak lazım , bırakın ekranlara çıkarmayı.
Ekranlar tenhalık önerilecek yerler değildir .
Kimileri ise medya şöhretlerini, medyada varlıklarını  ‘Atatürk nefreti ’ hangi borçlular. 
ömre bedel Atatürk  gelse,  ‘Necef  bırak benden tiksinti edenleri yaşarken birlikte , öldükten sonraları de başıma hangi geldiyse beni sevenlerden geldi ‘ dese verecek karşılık namevcut.

Ekranlarda , medyada  o büyüklüğünde çokça  domates dolması var  ki, neymiş gelişigüzel öz hile kadar algılanıyor artık , bal yemeye da çekinir olduk.

Bakir İçişleri bakanımızın soyadının doğrusunu ki söylüyor o birlikte galiba değil .
‘Bundan alası birey sağlığı ’ cümlesinde ki  ‘ala‘ mı, yoksa mavi tüylü alakarga isminde ki ‘alabalık ’ mı, sayın Nazır ’ın kendisinden  önceki çalışmalar olarak ‘ala ’ kaosuna sonuç noktayı koymasını bekliyorum .

Bakir yılda yazmaya bitmeme etmeye çalışacağım, kalpten gelen  sesleri yazıya açığa vurmak derdim , kâffesi bu.

Bazı Bazı harfleri atlıyorum, haşiv meraklısı hiç değilim, yaşlandığım için yazarken  fikirlerimi unutmaktan korkuyorum, sözler benden kaçmadan çabucacık yazıya döküyorum üste çokça gözlüklüyüm , elinde al kalemle gezenler filhakika umurumda değil, beni anlayanlar bana yetiyor.

Bu halimle bana gösterdiğiniz ilgiye minnettarım, bazen öyle sayılara ulaşıyor kim okunurluk beni resmen dolduruşa getiriyorsunuz, akranlarım torunlarının öykülerini anlatırken ben bibi ülkemin öykülerinin peşinde dazara  dazar koşuyorum, umutlanıyorum, kızıyorum, öfkeleniyorum, gözden kaçanları paylaşmaya çalışıyorum.  
Ben sizden razıyım, sizde benden razıysanız Cenabıhak Afiyet verirse yıpranmamış yılda üstelik geçinip gideriz.

Kısacası feza boşluğunda koza yapmaya çalışıyoruz bu mecrada yazanlar, bire bir bando gözü zorlu  ongun insanların  gayretleriyle ayakta kalmaya  etkin sitelerde koku alıyoruz, içki alırken bulduğumuz oksijeni sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

Dayanıyoruz, işimiz umudu kesmemek, kestirmemektir.
Allah afiyet versin hepinize, hepimize  ve ülkemize.

Sevgiyle efendim
NECEF HAYIR /necefugurlu@gmail.com

DÖRDÜNCÜ KUVVET MEDYA

Bir Cevap Yazın