Necef Hayırlı: ‘El alem hangi der?’

KAYDA GEÇSİN
El  Ayça ne der ?

‘Amme Vicdanı ‘, ‘Kamuoyu ’  laflarını  kayda geçirelim hassaten didikleyelim.

Gerçekte bu  ‘Halkoyu‘  umum değişiyle ‘halk hilal hangi der‘ meselesinin ta kendisidir. 

‘Umum alem ’  cümle, el dönme, başkaları anlamına dirimlik.

Hangi atasözüdür, hangi değimdir amma bir defa kim vardır ! Ve haddizatında ‘ Halk ’  kimdir, ‘Alem ’  kimdir galiba değildir. Mahsun Kırmızıgül bile bu bağlamda ‘Alem Buysa Kral Benim ’ demekte dosdoğru çıkmıştır.

Tamam kimdir bu ‘kamuoyu ’ ?  Zahir  zuhur mesabe , veya ettirilir işin nirengi noktası!

Var olup olmadığı tartışmalı  tıpkı şeyin  genel fikri  yani ‘ kamunun fikri ‘  olur mu ?

Churchill  ‘ Esasen kamuoyunun  fikri mikri yoktur, onlar yayımlanmış fikirlerdir ’  diye niteleyerek kestirip atmış , Lincoln ’birlikte  eksiksiz aksi  ‘Amme bu mevki ’bile temas şeydir, kamu hassasiyetleri  başarının temelidir ’, demiş sonra  dangadanak  vurulmuştur.

Peki sözcüleri  var mıdır ?  Arada birileri ortaya çıkıp bu ‘Halkoyu ‘ denilen gizemli hayat yerine konuşur, kimesne dahi ‘Arkadaş sen kimlerin hesabına konuşuyorsun, kim bu kamuoyu ‘ diyerek sormaz, korkar. 

Buna birde ‘Kamu oyu Önderleri ’ eklendi , kâh hatırlı kurumlarımız istişari mahiyette böylesi kurullar tevlit merakındalar, gür güzelce üstelik  bazı bazı  seçilen üyelerin amme ile ilgilendiren olmadıkları antrparantez arandıkları ve bulunamadıklarını görüyoruz , eylemek kim  ‘Halkoyu Önderi ‘ titrine tıpkı nevi apotr kalkan olarak bakmak gibi. İadei  itibar mekanizmalarının bu kavramlara ihtiyacı var. Antrparantez ‘Halkoyu önderi ’ yerine sunulan zat tek dahi sizin önderiniz olmayabilir, o ahit siz amme değil misiniz ? Peki o kimin önderi, kim o birileri ?

Thomas Jefferson  bu  ‘Kamuoyu ’  meselesine  henüz ihtiyatkâr yaklaşıyor.‘ Kamunun sağduyusuna  haddinden fazla itimat ediyorsanız , önem veriyorsanız kendinizi  da  amme malı adına koymanız gerekir ’  diyor . Bundan  kamuya  mal ergin , kamunun var ettiği  bir sevimli  herkesin yani kamunun  kullanımına açıktır anlamını çıkarabiliriz. Magazincilerin bunun temel felsefesini gayet bereketli kaptıklarını görüyor ve önemsiyorum.

Jefferson Amerika ’birlikte siyahların hakları için çok çalışmış tıpkı adamdır lakin kölesi Sally Hemings ’den arz azından 6 çocuk sahibi  olduğu ve bu çocuklardan mevrut neslin  yıllar sonradan babalık davaları açtığı bilindik. Bu Sally Hemings meselesi epey ilginçtir,  yıllar bilahare yapılan DNA testleri  sonucu Jefferson ’un amcasının üstelik işe bulaştığını gösterdi, daha çok günahları boynuna.

Monticello ’ dahi  kim çiftlikte vazıh tenli, Jefferson ve amcasına benzeyen dallar olduğu söylenir. 1802 ’birlikte  James T. Calender ünlü bir gazeteci  Jefferson ’un  Sally isimli zenci aynı köle odalığından  saraka porte. Sally bire bir zamanda evde Jefferson ’un kızına bile  dadılıkta yapmıştır, çünkü Sally esasen Jefferson ’un ölen eşinin üvey kızkardeşidir yani dadılık yaptığı kızın aslında teyzesidir  zira babası  Jefferson ’un kayınpederidir. Dahası Sally ,annesi Betty Hemings ve değişik kardeşleri Jefferson ’un  eşinin ölümü üzerine Jefferson ’a karısından bırakıt kendisine kalmışlar ve hepsi ocak içi hizmetlileri ve zanaatkar kendisine yetiştirilmişlerdir.

Yani demin Sally Hemings  ‘amme malı ’ olduğu üzere mi bunları konuşuyoruz ya birlikte, Thomas Jefferson Amerika ’nın 3. Başkanı olduğu üzere mi,  bunu magazincilerin takdirine bırakalım.

‘Amme Vicdanı ’ ise yer korktuğum yanıdır bu ‘Kamu ’ nun, çünkü  bütün linç olaylarının arkasında ‘Kamu Vicdanı ’  daha zaten  ‘Kamu Vicdansızlığı ’ yatar.

Ortada  bire bir suçüstü olsa üstelik  Hukuk yerine vicdanını koyarak  uygulama eden bir topluluğa  barbar denir.  ‘Hakimler kanunları esas alarak karar verirler kamunun fikirlerine göre değil. Kamuoyunun hep baskılarına  aldırışsız kalmalıdırlar ‘ Söyleyen Burger, hamburger değil  Warren Burger  Amerika ’nın Supreme Court  bozuk kafa yargıçlarından.

‘Amme ’ nun linç alışkanlığı büyüklüğünde bakımsız ayrımsız ayrıksı yanı dahi,  umum tersi affedici yanıdır.  Çocuk tacizcisi yaşlıysa  ‘Günah buğulu herif ’ der.

Soyguncuyu, hırsızı, amme malını soygunculuk edeni üstelik ‘Benzeri henüz yapmaz saraka verdi ’ diye affetmeye hazırdır , bu utanmazları ekranlarda cır cır konuşurken gördüğünde kınamaz, acır. Oysaki acınacak duruma düşen kendisidir fark etmez. Böyle bozulmamış yanı vardır.

‘Amme ’ nun  bunlardan anlaşılıyor kim aslında ahbaplık ve adaletle pek ilgisi yoktur, hafızası on paralık yoktur.

Türlü kepazeliği yapmış bire bir kayırıcı ‘içtimai yük ’ ayağına söz temsili tekerlekli koltuk ödül boy bos, ekol yapar  ‘kamu ’ kafaya alınmaya , unutmaya  hazırdır, evet birlikte hazırlarlar ve bunu yutar , burada kamuoyunun bırakın fikri,  aklı olmadığını var sayabiliriz.

Oscar Wild ‘  amme haddinden fazla hoşgörülüdür, seçkin şeyi affeder,  dahiler ‘ aut diyor .

Aptalları , aptallıklarını affetmeye amade; ama çokbilmiş , toplumu elan ileriye götürecek vasatın üstü insanlara tahammülü sıfır kamuyu vermek, yönlendirmek  bu şifreyi çözen herkese talih  peki, amma bu durumu tahavvül etmek canevi lüzumlu. Kamuya karşın kamu yararına himmet mecburiyetini kayda geçiriyoruz.

Gelişigüzel liderin, akıbet günlerde kamuoyunu arkasına aldığını zannettiğini düşündüğüm  Mustafa Akyol ’un diline sukut riski vardır , bu sadece Atatürk ’ad başına mevrut ayrımsız felaket değildir. (Atatürk amacıyla ‘CHP ’nin lideri  benim liderim değil demişti  Habertürk ’üstelik , Atatürk sizlere hayat Mustafa Eş başımız sağ olsun, kimsenin lideri olacak anlamsız namevcut serili yatıyor )
‘Amme bire bir  canavardır evet zincirleyeceksin ya kaçacaksın ’  diyen ise eş Voltaire.

 Amma o tabiatıyla gazete çıkarmıyordu, dazır dazır mal kovalamıyordu, yer yazarlığından kovulursam kabil kaygıları yoktu. Burjuvayı etkisizlik, aristokrasiyi çürümüşlük, halkı cehalet ve batıl inançlarından hava suçladığında demokrasiye güvensizliğinin temeli olan kitlelerin akılsızlığını manipüle eden düzeni üstelik ortaya koyuyordu.

 ‘Halkın neyi istediğini bildiğini düşünmüyorum, mesleki deneyimimden  bunu biliyorum. ’ diyen   Charlie  Chaplin ise bildiğini okuduğu üzere  dünya müzakere tarihine geçti.

Yemek inanmaktır  , kamuoyunun ne düşündüğünü kermen almamak görevimdir ’  diyen ise Van Gogh.

Bütün bu düşüncelerden  ‘Kamu ’  denen masal yaratığının çok aklı olmadığını, manipüle edilmek üzere yaratılan benzeri illüzyon fehva olduğunu ayrıca halkın sağduyusu ile de tek akrabalığı olmadığını söyleyebiliriz.

Kamunun aklı olsa,  zenginlerin ;  ‘Tığ kazanalım harcayalım kim parayı tetikleyelim, bize akarken size üstelik damlar ‘  palavrasına inanır mıydı,

Onun amacıyla kamu üzerinden demokratlık nutukları abes laflardır.

‘İsrael ’mağara enternasyonel kamuoyunun düşünceleri umurunda değildir ’  diyen Beşer Esad acep İsrael ’i denk alıyor özlük kararlarına mı güveniyor, kulaklarını tıkıyor diye niteleyerek düşünmekten koca kendini alamıyor.

Bizim Başbakanımızda bildiğini okuyan bire bir herif, 

Etrafındaki bazı fikirleri görünce doğruluk katetmek elde değil.

Kemal Kılıçdaroğlu ise bildiğini okumuyor.

Etrafındaki bazı fikirleri görünce insanın içinden bildiğini oku be kayırıcı, kalbine güven etmek geliyor.

Liderler, sanatçılar , devrimciler umum ayça ne der hesabı olmayan  insanlardan çıkıyor gibi geliyor bana.

Dostça Kayda geçiriyoruz

Necef Hayırlı / necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın