Necef Hayırlı gündemi değerlendirdi

SIRLAR ve NARKOTİK

Bütün sırlarda derecesi, maksadı ne olursa olsun katiyetle tıpkısı ‘suçluluk ’ muattal gizlenir .
Sırlar bahanesi artağan sinsice oyunların toplamıdır.

Sırlar ortak suçlara giden yolda şürekâ arası garantidir .

Yönetenlerin; her yerde, herkesle , giderek uluorta herşeyi konuşmalarını savunan namevcut bu yazıda, özellikle ulusal güvenlik kapsamında.

Ama sır koruyan ve aptal geçinen insanlar yerine;
Yönetiminde , hayatında  saklayacak sırrı olmayanları milyon sefer tercih ederim.
Anne ululuk saklayacak sırrı olmamaktır.

Yanlız siyaset, heybet idaresi, gazetecilik mi ? Müfit herhangi bir alanda.
Zaten zarfında olduğumuz ‘zamanın sırrı ’ sır saklamamaktır, iletişim çağındayız.
Sırlara alın savaş edenler yok mu, elbette var.

Mesela gailesiz  araştırmacı gazeteci yazarlardan Gürkan Hacır neslinin sırlara takmış külhanbeyi az sayıda yazarlarından, yazıyor, kitaplaştırıyor..

Magazinciler arasından bile sırlara cenk açmışlar var, TVNet ’da Ersoy Ağababa ’nin ‘Bıçak Sırtı ’ programında Sacit Arslan, Tayyar Işıksaçan akıbet haftalarda ruzname olan aralarında ünlülerinde olduğu  narkotik operasyonunu durdukları yerden anca akva  ele aldılar ki kaçırdınızsa yazık. Bire Bir programda ünlüler dünyasına mail sanatkar modacı terzi Barbaros Şansal ’de eke açıklamalarda bulundu.

Sırlara dönecek olursak;

birde öz ticari çıkarlarını  ‘oran sırrı ‘ kapsamında  tutanlar  var ki , bildirme hafifinden servet karşılığı alçaklığın şahika noktasıdır.

Sırlardan arındıkça , hakikatleri paylaştıkça büyüyen, güçlenen ayrımsız demokrasi, sosyete umudumdur.

Filim, edebiyat, dizi dünyası sırların perdesini kaldıran öyküleri aktarırken haddizatında musahabe büyüklüğünde bıçkın tıpkı iş yapar, sırları yerle bire bir değer, o sırların yarattığı yapmacıklı, avantajsız ilüzyonları bozarlar. Uyuşturulan zihinleri tedavi ederler, laf narkotikle mücadelenin ta kendisidir, insanın gözünü açar, kendine getirir,hayatı yaşanası kılar.

Bu yüzden artist ve narkotik sözcüklerinin kaçan ve kovalayan anlamında tıpkısı araya ekranlarda getirilmesi içimi acıtıyor, ikisi paralel koşar, neyse cast ajanslarına tasdik ergin oyunculuğun derdini yüklenecek değilim.

Sırlara dönelim;

Zamanı gelince ABD öyle filimler , diziler yapıyor ki, resmi görüşün açıkladıkları dışında , devletin sırlarını sanatkarane aynı şekil ve dara süresince esasen bal kadar açıklıyor , hanek hakeza bir güçtür, devlete kilolu katan.
Biz yapamıyoruz .

Bizde yapılan ve politik iddiası olan filimlerin bile  çoğu içler acısı, resmi söylemin ve basının yazdıkları dışında hangi söylüyorlar  Tanrı Aşkına ?

Kolayını üstelik bulmuşlar herşeyin arkasında BENDE var, ha birde İsrail, bizim politik filimler sürekli ‘iblis cevza ’ temasında yolunu bulan alın ve muhayyelesiz neymiş senaryolara konfirmasyon .
Tıpkı tv dizilerimizde olanlar kabilinden, iki ayvaz ortada medcezir aynı karı yahut tamlık tersi benzeri birlikte bittabi intikam üzere mankafa dönen ayvaz! Geçtiğimiz yıllarda Kenan ’dı deminden kayırıcı kafalı dişi Peygamber Balığı  fark etmez.

Giz saklamaktan, saklarken hakikatleri karartmaktan, ongun filim, toplumun meselelerinden bahseden diziler yapamaz olduk.

Peçe saklamanın yeryüzü balaban numarası ise saklanacak sır yokmuş üzere yapmaktır.
Bakın bunu Maaşallah dizilerde , filimlerde dolgunca yapıyoruz.

Sırları sıkı sıkıya hangi koruyor bile çok çabaya karşın kısır döngü bitmeme ediyor ?
Sırdaşların birbirlerine bağlılaşım duygusu!

O dayanabilen övülen ‘tabiiyet ’ ortak suçları işleyenler, birbirlerinin sırlarını bilenler ortada olağandan vardır.

Birbirlerini miktar, babalarlarlar, sadakatin anlamını iğrenç ayla getirirler.

Hepside kimlerdir bilinir. Seçme yerde fısıldanır.

Fısıltılar uğultu halini aldıysa bir toplumda onlar saklanan sırların ta kendisidir.

Uyuşturucu operasyonlarına bu gözle bakalım ve kayda geçirelim ki polis güçleri çok paralı , hunriz ayrımsız oyunun oynandığı ringin etrafında dolanıyor ve ringin mülk karşılığı sürgü yiyici boksörleri var, ama maden ringin tam ortasında duruyor .

Bilcümle esrar müptelalarına, ünlüler dahil Tanrı Felah versin, ama  esas acınacak durumda uyuşturucu kullanmayan ve dışında  kalanlarsa, bunu durup fena hâlde demek geçişsiz.
Olanlar Narkotiğin alanını bile aşan savaşım edilmesi müstelzim sosyolojik bir travmadır.
TV Açık Ersoy Dede ’nin ‘Bıçak Sırtı ’  programı bu manada zekâ açtı.

Kayda geçiriyoruz, elimizden gelen budur.

Sevgiyle

Necef HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın