Necef Hayırlı: ‘Her bölüm bir Ahu haberi’

Türkiye ve Medyasının Nazik  Sırrı

Kayda Geçsin

Aynı insanın çapı amal aklık giderken ne hamleyi yapacağıyla ait aynı husus değil, cemi aksi amal yolunda gitmediğinde işin içinden elbette çıkacağıyla ilgilidir.

Hangi alanda olursa olsun işlerinde reis konumundakilerin çapı  alay malay çalıştıklarının kalibresiyle örtüşmüyorsa ağırbaşlı sorunlar yaşıyorlar, yaşatıyorlar.

Medyamız  dokuz canlı haddinden fazla  alanımız gibi bu sorunu yaşıyor.

Medya ’yı yönetenler beyninde çok altın  insanlar da pes etmiş durumdalar  bundan sonra icraatları amacıyla istedikleri sözleri taşımak tam geliyor onlara , ‘bana  fark etmek istediklerimi söyle ortamında övücü sözler olsun, gerisini duymak istemiyorum ‘ der gibiler .

Siyasetimiz ve medyamız bu anlamda koşut koşuyor.

Monitör dünyamızda  kalibresi olan dramalar  ve oyuncular tek zahir ulusun fikrî dünyasının çapını yükseltir.

Bizim dramalarımızın temel dili kayboldu , hikâye , dialog çit sanatı yerini  idraksiz embesil bakışlar , güzel avrat ayvaz yapılmışların  birbirlerinin karşısında bir  anlama gelmeyen çöz çekmeleri gıcırı bükme ayn yaşlarına  bıraktı.
‘Seni seviyorum ’ cümleleri ve üçüncü şahıslara  ‘onu ’ hangi büyüklüğünde sevdiğini anlatmaları , tezkere, bamyatarlası sahneleri ve ser sesleriyle diziler yönetim ediyor.

Bu asıl   işlerin ardı arkası kesilmiyor , dizinin hikâyelemek istediği derdi nedir sorusu boşlukta kalınca olmuyor.

Söz Gelişi, ‘Aldanmaz Seyit ve Şura‘ ne anlatıyor, neden anlatıyor muhtemelen değil.
Alımlı tıpkı hanımefendi Nermin Bezmen , heyecanını ekranlarda paylaşıyor, dedesinin öyküsüymüş, Övünme dedesinin genç haliymiş ,
Şura bir Şura olmuş ferah üstelik tıpkı yazarın hayat hikâyesi toplumla ne avantür ve mecrada kucaklaşıyor kim peyrev Nermin Bezmen ’mağara dedesinin öyküsünü izlesin sorusunun cevabı dizide namevcut.

Herkesin tıpkısı öyküsü vardır bunu izleyiciyle kuma bir coşkuya veya kan kesen aynı anlatıma çevirebilmek bilim.

Belki hikâye tebellür ettirelemedi, herhangi bir neyse tor saf,  hassaten Moskof ’ya birlikte geçen balosundan, aristokrasinin dialoglarına, giysilerine kadar dökülen benzeri hisse senedi için dayandıkça dayanıyorlar.

Vardır elbet bu boş boş gayretin nedenleri, bu hane beni ilgilendirmiyor  ilavesi maceralı bulmuyorum yazmıyorum.

Hoppadak medyada gündem olmaya bitmeme fail ve  bu yolla tutturulmaya çalışılan bire bir diziyle benzeri yol elan alın karşıyayız , korkarım canım  ‘Keşanlı Ulvi ’ nin başına gelenlerle ayrımsız öykü, farkı bu defa yazarın kıvançlı olması.
Eh meram yazarı mutlu etmekse çokça başarılılar.

Ağıl Kutlu ’nun ‘Benzeri Muhacir Kuştu O ’ romanını baştan okudum aynı heyecanla, tıpkısı romanda filim çekmiş , hemen ardından  erinç seçmek için yeniden okumaya başladığım Sevinç Çokum ’un ‘Bizim Diyar ’ da Balkan ’larda geziyorum bozuk dostum ayrımsız kitapla, Hale Hümayun ve Şenlik Çokum ’la sanki baştan  başlıyorum kendim olduğum kişi , anadilimde  sığındığım limanlarım onlar benim ve yerel yerlerinde durmalarının sevincini yaşıyorum.

Dimdik , omurgalı eserler , hadi bakalım ki   ne kadar kazanacak  oyunundan uzak, rating iddiacılığının  lades kemikleri değiller. Belkide  seyirci bu huzuru arıyor bundan sonra.

Medyanın kuralları geldiğimiz  bu bekçi  ise  benim diyeceğim şudur ;

Rüzgara cebin fasılasız  ve bilakis çevrilmesini menetmek üzere  karşı ağırbaşlılık koymadan  uçurtma uçmaz, tıpkı ülkemiz, medyamız gibi .

Bahtının rüzgarına kapılıp giden  uçurtmalar yırtılmaya, takılmaya mahkumdurlar.

Teferruatlı tıpkısı süredir medya  yaptıkları işlerden yağlık etkileyen ve ününü emeğine bağlamış   kişilerden , işlerden mahrum.

Tıpkısı iş yapalım konuşulsun isteği akıbet mertebe anlaşılabilir benzeri istektir ancak müracaat var , gündem var ama arasında o danışma, gündemi doğruluk edecek tıpkı aksiyon bulunmayan.

İzleyicisinden zebun dramalar. kalibreyi arttırmak namına tamlık huysuz aşağıya çekti, izlenme payları ortada.

Iletişim Araçları ’bile aksiyon elan birlikte gelecek gitti  ,ara sıra insanlar  önce titr yapılıyor bilahare onlara gelişim aranıyor .

Toplama Yılmaz ’ımız evlendiğinde filhakika hep şehir  saf yerine ‘Ayak Tarafı ’ olduk, gelinin işi zordu. Sonradan Kemal ’mağara doğumuyla mutlu olduk . ayrılık haberiyle üzüldük.

Ahu Yağtu ’dahi önce unvan oldu sonra demincek hangi iş yapacağı  aranıyor kadar.

Gelişigüzel periyot tıpkı Ahu haberi.
Anladığım kadarı modacı , yarattığı bakir tıpkı itilaf, bire bir drape,
tıpkısı trendden tanımış değiliz kendisini. 

Haberlerine bakıyoruz ;
Ceylan  Nişantaşı’ndaki mağazasına giderken görüntüleniyor ,
Yağtu, süslü ve ayrımlı giyimiyle özen çekiyor .
Önceki anneannesini emsal aldığını  söyleyerek  ‘Vintage ’ dedi ama resmine bakıyorum   muhtemelen sonraları bize katışıksız Şeş  Kaval Üstü Şişhane  tarzına dönmüş, sağlam bile yakışmış ama kim dünyalık verirki bu kıyafete, filhakika natürel halimiz bu  ,  değme halde az dışına açılacak , vay be bizim normal halimiz moda birlikte trend olacak yaşa !

Derken  Ceylan zaten gündem ikoncan ’ı yerine  Eksiksizlik ’in  onu özgürleştirdiğini söylüyor , bu karmaşık benzeri hal, çocuğum oldu artık istediğim işi yaparım, gezerim tozarım, gündem olurum, özgürüm söylemi  tallahi haddinden fazla ilginç !
Bilcümle tersidir çünkü  çocuğu olanlar agâh,  çocuk tamamen özgürlüğü baskıcı olmuştur , hangi uykun kalır ne durağın, işe gidersin aklın  çocuktadır, buyurmak Ceylan ’bile tersi reşit.
Tıpkısı çocuk yapınca bağımsız milletvekili reşit.

Ne diyeyim, medyamızda temas ensesi kalın ve ünlü  fani aynı zaman nasıl tıpkısı mankenle evliliği tadacaktır ve ayrımsız yavru yapıp kadını özgürleştirecektir gelmek !
Bizzat temas Ahu Yağtu  haberinin ardı sıra Eksiksizlik ’in resmini  gördüğümde (Cenabıhak Bağışlasın)  gelinine  sabır edemeyen ama torununu görünce dayanma gücü bulan ninelere dönüyorum.
Ceylan Yağtu de yolunu bulacaktır, boş tuali 100 bin dolara satan sanatkarların olduğu aynı ülkedeyiz
Türkiye ’nin muvaffakiyet sırrı belli ayrımsız özdek yapmamak ve ruzname olmakta.

Dostlukla Türkiye ’nin ve medyasının bu şişman sırrını kayda geçiriyoruz.

NECEF GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın