Necef Hayırlı: Kokuşmuş benzeri şeyler var

Sası tıpkısı şeyler var, vazıh havada birlikte kokudan burun direği kırılıyor.

Kayda Geçsin

Justin Bieber ,androgynous bir izlenim kendisine dünyayı yakıp yıkarken turnenin Türkiye durağında  olanlar  haddinden fazla amma haddinden fazla eğlenceliydi.

Kızların ‘Kızım seni Justin’e vereyim mi? İsterim babacığım isterim’ durumları haddinden fazla komikti.

Komediye özlenti kalmışız şahsen bana çok dolgunca geldi.
Bir ata kızının Justin amacıyla yazdığı kitabı ağzı kulaklarında , iftaharla kameralara tuttu !

Havaalanında Justin minibüse kendini hapsedince ; 
‘Bana benzeri hay diyemedi’ hakeza husus tamam mu diyen kız ile
 ‘Can giremiyorum , bilet algı param yok fakirim diye mi Justin’i göremiyorum hüüüü’ diye salya sümük olan kızımızın olaya getirdiği sınıfsal bakış karaca ironi değilde nedir .

Justin ‘Türk kızları arak kokuyor ‘  diyince bizim kızları ,  engelsiz havada sahnedeki sanatçının burnunun direğini arak kokularıyla kırmayı becerebildikleri ve  30 bin ter kokusuyla rekorlar kitabına giremeyi adalet ettikleri amacıyla tebrik etmek geçişsiz.

Benim bildiğim ve zekasına hayran kaldığım reklam sektörümüz  asla bu fırsatı kaçırmayıp banko Justin’le benzeri deodorant reklamı çekecektir.

Şişman tıpkısı ihtimalle bu reklam filminde birlikte  Justin’le birlikte Gülse Birsel oynayacaktır  , çünkü Gülse Birsel’imizi  hızla her markanın reklam filminde oynarken görüyoruz , anca ki çıktı zamanı yetişmediğinden bire bir anda iki ayrı ayrı markanın reklam filminde tıpkısı anda gösterimde.
Maamafi ikincisi , Bonus sıfır  markayı hatırlamıyorum, tamamiyle Gülse Birsel’in belgeseli şeklinde fariğ.

Hatırda yemeden içmeden Gülse Birsel güzellemesi kalıyor, haddinden fazla dahi iyicene ergin ama ben şahsen saniyenlerle mecbur olmayan  ve başkalarının  işleyen hakkında konuştuğu belgeselleri tercih ederim.

Güzel  Gülse Birsel’in  öz reklamına ihtiyacı elbette namevcut, ekranlarda tek tabanca rakipsiz , rekabet riski olmadan başarılı,  kim bu Türk usulü erkin etraf ekonomisinin  bire bir ‘lutfu’dur.
 
Senin reklamını yapacağız  başkaca para vereceğiz teklifine kim faydalı diyebilir .

Reklam dünyamız esrarengiz benzeri dünya , hikmeti rating ölçümleri desen değil, belki anketler gibi hangi da olsa cevabı cepte sorularla yapılan anketlerin gerçekler kendisine kabulüne alıştık, üste  anketlere sıkışmış çakaralmaz tıpkısı demokrasiye bile razı olduktan sonraları bu duruma şaşmamak lazım.
Siyaset ve reklamverenler arasındaki koşut kurguyu kayda geçiriyoruz.

Ekranlarımızda reklam verenlerle eş kurulan yayın denklemi ;
fikirler yerine olaylar ve alelhusus eşhas üzerinden tabilik ilkesini benimsemiş durumda.

Medya ve Reklamverenler arasındaki koşut kurguyu bile elimiz deymişken kayda geçiriyoruz.

Bu denklemin kurulduğu medyada Türkiye’nin nazik değiş  amaçlarına  müteveccih siyasetlerin  paralelinde büyük  efkâr beyhude aramayalım.

Ekranları eleştirirken bu şişman denklemi ayn ardı ederek o dizi film bol, bu oyuncu yara diyerek ıskalanan anne meseleyi kayda geçirelim.

Zaten büyük efkâr,  fikrin çıktığı insanı değil kişi dışındakileri şişirmek amacı güder eşhas üstüne kurulan aritmetik çabucak oyalayıcıdır makbul öznelere birlikte servet kazandırır.
Olaylar , eşhas  çevresinde dönüp dolaşan  yayıncılıktan faydalanmak diye benzeri öz şişman amaçlar için bahis konusu değildir.

Programlardan dizilere  ‘Şişman Fikirlerin’  üstünlüğünü  faydaya çevirmeden  ,kullanmadan medya yuvarlanıp gitmektedir.

‘Balaban Fikir’lerden kastım asla entellektüele boyunduruk, biat ve bunun  oluşturacağı tıpkı yük görüntülemek değildir, tüm tersi kişiler ve olaylardan kurtulma özgürlüğüdür.

Mevcut iletişim araçları düzeninin izleyicinin konusunda zihinsel, ruhsal  anlamda iç itme ettiği gaddarcasına, acımasız, allahsız kesiklik belli tıpkısı müddet için kitleleri işgal açısından ara sıra çevrelere doğru gelebilir ama uyuşukluğun bilahare sâdır en büyük canip etkisi ‘kayıtsızlık’ aynı toplumu eritip bitirir.
Kimesne kalmasın ben yegâne başıma yaşayacağım diyen azınlığın birbirini bulunmayan etmelerine tıpkısı rehavetle bakan izleyiciler toplumu kimin işine yarayacaktır sorusunu kayda geçiriyoruz.

Tamam kokuşmuş bir şeyler var , imdi yalınlık havada de binlerin çalma kokusu kibir direğini kırıyor.

Sevgiyle

NECEF IYI /necefugurlu@gmail.com

Özel Basamak : Birey dostum, yönetmenim, nöbet arkadaşım, yaptığım herhangi bir adamakıllı aha iri payı olan Jülide Övür Özgür Haberden sonra Yol İstanbul’u yayına soktu.

Medya dünyasında yönetmenlikten, kanal kuruluşu, yöneticiliğine  it canlı haddinden fazla görevi başarıyla yapmış olan Jülide’nin ‘karı başına’ eskimemiş mucizesini kutlar, içinizin açılmasını istiyorsanız ziyaret etmenizi referans ederim.

Bir Cevap Yazın