Necef Hayırlı: Sayın Nabi Orion!..

KAYDA GEÇSİN

Hipnotizma  insanın hep yayınlara, cümlecik, yönlendirmelere bulutsuz olma halidir.  Ama bu etkileşim yani çapraz yerine birbirini tesir tıntın değildir, hipnozda kişinin iradesi bahis konusu olamaz, üçüncü eş veya kişiler aracılığıyla yönlendirilir.

Hipnoz tırı vırı Medya özellikle ekranlarla ilişkimize it canlı benziyor.

Mavera yandan el erki, hazar  isteyen uygarlıkların kendilerini hipnotize edilmekten korumaları  gerekiyor.

Zat attığı yalanlara kimilerini  inandırdığı yetmiyormuş üzere  kişi halkını bile inandırıcı toplumların başı dünyayla dertten çıkmazmış.

Bunlar benim sözlerim, buluşum değil tabiatıyla, nerede kul o akıl, dünya entellektüelleri  söylüyor .

‘Dünya’ kelimesini burada kayda geçiriyoruz.

Gerçekte heybet, hükümet  bu iletişim araçları hipnozunun farkında ki Iletişim Araçları Okur Yazarlığı’  dersleri koydu  amma  bu gelişim  medya kari yazarlığı dersleriyle   halledilebilecek üzere değil.
İzleyici ;  iradesinin yitimi, aut etkilere cebin duygunluğun ortadan kalkması ve akıntı organına sunulan her durumun olduğu kadar sürüp gitmesiyle beliren katalepsi sendromuna girmiş durumda.

Yerel nâr haberlerinde ehliyetli düze bulunamazsa  mahdut dışından ithal tehlike haberleri ekranlarda. Ehliyetli kıyamet konusu bulunamıyorsa hangi zarar başından daraç dışından kıyamet dizilerine  bizden  isimler verilerek yola bitmeme.

Medyanın toplumu münebbih  eleştiriler  yansıtacak  ‘imajlar‘  gerçekleştirmek  haddinden fazla majör aynı görevi , özellikle kamu yayıncılığının  esasi görevi, tabiatıyla tek tük yapılıyor amma,
yeğin hipnotize etkisi artistik  ve evrensel değerler bilinci oluşturmaktan ırak , döküntü işlerden ibaret , şimdi birde bu döküntülere saygınlık kazandırmak üzere filim ika modası artık. Matruşka üzere biri diğerinin içinden çıktığı üzere bire bir program kabusunda dönüp duruyoruz.

Medya kimler vasıtasıyla, sebep modellendiğini bilmediğim  hipnoza alın koparmak adına nida çıkartıyor.

Ekranlardan hipnotize olmayanlar ise evet nısıf dökülmüş haldeler evet da hipnotize fail saflara geçiyorlar, bükemediğin eli öp hesabı.  Şaşırıp kalıyoruz.

Üs yaşamda ise insanlarımız kazaları izliyorlar, öyle kim izlerken müzaheret unutuluyor , âdem hayatını kurtaracak ivedili usçu kararla alınamıyor, Vapur iskelesinde denize düşen bire bir vatandaşımız sudan çekip çıkarılabilecekken öküz kabil seyretti kalabalıklar ve kayırıcı göz bakarak bakarak öldü.

Kazaları kalabalıklar izliyor bundan sonra, hipnotize reşit gibiler, çünkü  izlence dedin mi bu felakatler belletildi.

Tıpkısı resmi, benzeri heykeli, bire bir mimarlık yapıyı izlerken beğeni almaktan mahrum hale getirildiler.

‘Medya Okur Yazarlığı’ üzere eşi menendi görülmemiş abidik gubidik aynı öğüt  namına daha çok ‘Humaniter Ulum’ dersini  bire bir dakika evvel  etap kademe okullarda  hayata geçirmenin zamanı geldi .

Milli Yetişek Bakanımız  Sayın Nabi Avcı şayet  ‘Hümaniter Ulum’ dersini müfredata yerleştirirse hem da eğitimin gelişigüzel kademesine düze doz , Cumhuriyet Altını Tarihimizin sunma iri eğitim devrimini yapmış olur.

Sayın Nabi Cebbar Partisinin lideri üzere riski hücre alabilen tıpkısı siyasetciyse  şayet düşünün  bakir nesiller  ‘Insancasına  Ulum’ derslerinde  insana dayalı hep  akademik disiplinleri öğür olacaklar, hem dahi  üniversite eğitiminden çok önce.

Insanca Bilimler; kült, bozuk ve modern diller, literatür, hikmet, küresel icraat, ekin, ruz, batı, doğu medeniyetleri , laf tarihi, görsel, plastik sanatlar ve  henüz neleri kapsar derseniz saymakla bitiremem, insana dayalı bütün akademik disiplinler diyelim.

Insancasına bilimler koca olmayı öğretir , ama zahir bire bir kayırıcı ? Ziyalı, dünyadan haberi olan, güzelliklerle duru  aynı koca olmayı öğretir.

Hakeza benzeri insan olmayı hep okullarda öğretmeye  er yaşlarda ahzetmek ve konuları yıllar içre genişletmek tabii olanaklı.

Tıpkısı ders düşünün ki  Sayın Nabi Orion, ikmal sonrası öğrencinin hayatı boyunca beğeni alacağı benzeri hayat sevincine dönüşecek hem üstelik seçkin patika dalından öğrencilere  Önder Hatipliler karışma  .
 ‘Bavulları Toplayın’ sizi daraç dışına yolluyoruzdan mavera aynı vaad bu ders,  dünyanın zenginliklerini çocuklarımızın ayaklarına sereceksiniz.

Ve tıpkı zaman dünyaya açıldıklarında kendilerini on paralık yanlız hissetmeyecekler, bulundukları toplumların değerlerini paylaşabilecek birikimleri olacak ve zat değerlerini anlatabilecek, köprüler kurabilecek birikimleri.

Zevk alacaklar hayattan, âdem olmaktan  ‘batsın bu dünya’  diye niteleyerek dövünmeyecekler.
Hipnozdan on paralık olmazsa ati nesilleri  kurtarın.

Hipnotik hastalar böylece kendilerinden üçüncü kişi adına bahsetmeye başlarlarmış  oldukça torunlar kadar , birkaç kaldı kendimizden üçüncü can olarak bahsetmeye ….

Siz büyütün çocukları insani değerlerle, büyümelerinin önlerindeki engelleri kaldırın, haddinden fazla müfit duası alacaksınız, belki görmeye ömrümüz yetmez ama dualar devir ve mekan tanımaz.

Ve o torunlar aynı gün Scala’birlikte garipsemeden , garipsenmeden opera dinlerken, evet bile mesela  ‘Bruegel’in Körler Körlere Misil Gösterirken’ tablosunu seyrederken benzeri müzede, ya üstelik nida edilirken kişi suret ,filim, dilleriyle  müzikleriyle  dünyaya, Bir Milli eğitim bilimi Bakanımız vardı , bizi dünya vatandaşı yaptı adı Nabi Avcı’ydı diyecekler.

Özgür kılın çocukları ‘Insani Ulum’ öğreterek kim  hazar eş dilleri olsun hepsinin.
Kolay değil, bu bire bir devrimdir.

Devrim sizin ellerinizden öper.

Sizden işsizim, bana aksiyon bulmanızı istemiyorum, yasakları kaldırın falan birlikte demiyorum yemeden içmeden devrim yapmanızı irade ediyorum.

Sevgiyle

Necef IYI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın