Necef Hayırlı: ‘Televizyonlardaki derin işler’

TELEVİZYONLARDAKİ IŞLER, DİZİLER, BUNLAR SIĞ KADAR HASIL DIP IŞLER…

Imdi dizilerin,göstergeç programlarının içeriklerini, estetiğini, tekniğini, dilini, önerdiğini, aktörlerini tartışmanın balaban az buçuk kaybı olduğunu kayda geçirelim.

Bunların nesini konuşacağız. Apartmadıkları, esinlenip uyarlamadıkları bire bir Amerikan Şimal- Cenup Savaşı kaldı. Cast Ajansları sokaktan, restorandan oyuncu keşfediyor hangi mesleksel ahlak, yönlendirmeden (conduct) konuşacağız onun amacıyla geçelim bu palavraları. Bu saatten sonraları o dizide don iyiymiş, bu dizide senaryo buymuş temas etmek düzenlemek esas meseleyi karartmaya girer.  Odaklanılması müstelzim medyada kurulmuş olan düzenektir.

Iş artık ‘Kol ’ tuttu tutmadı meselesini de çoktan aştı. ‘Destekleme ’ Kriterleri izleyicinin takip edemeyeceği kadar muğlak, farklı aynı münasebat ağıyla yürüyor, bu bariz beyan beyninde. Bin ekonomik  fakat  gösterişsiz ,  amma dokunaklı destekli, arkası kuvvetli, yıllardır bir nev  çözümlenemeyen  çözülemeyen bir düzenekle karşı karşıya  bu operasyonu yapanlar, nereye kadar gidecekler sorusu ise  ne efsus ki içime hançer kabil saplanmış  bire bir kuşku.  Bu operasyonlar bari kalburüstü olsa  ve  iletişim araçları yeniden yapılansa,  bari  yaşamları pahasına medyada  stabil sınavı veren, katiyen diz çökmeyen  kök  kamu yayıncıları, üdeba, haberciler, yönetmenler, yapımcılardan sağlıklı kalanlarla yeniden başlayabilsek.

Bu işi halletmek üzere himmet edenlerin yolu sarih olsun, Tanrı yardımcıları olsun. Bu azılı  düzeneği kuranlar zekalarından, güçlerinden  bütün emindiler ve bibi eminler.  Bu ülkede  onlardan henüz anlaklı  ve ahlaklı insanlar olduğunu benzeri saniye da düşünebildiklerini sanmam.

Fakat  düzenekleri tıpkısı saatli tıpkı bombanın zararsız ağıl getirilmesi kadar namevcut edildiğinde anlayabilirler. Bu operasyonlar rating ölçümleri, reklam aralıkları  meselesiyle mecbur değil, mahdut on paralık değil.

Şimdi meseleye okuduklarımız, ekranlarda duyduklarımız çerçevesinde bakalım.

Bin misil yazdım diziler izlenmez izlettirilir, fakat bununda kuralları vardır. Rekabet gündeş ekonominin en önemli değeri, erdemi zira firmalar rekabet ederek üründe kaliteyi, bakım kalitesini yükseltir. Bizim televizyonların dünyada eşine rastlanmayan uzunluktaki ‘Türk Dizleri ’  ise yeniden ,  aynı nevi   kartel oluşturarak rekabeti,  çeşitliliği ve muhtemelen firmaların haricinde kalanların  önünü doğrusu kesiyor, bu belirsiz değil.

Böylece sistem  dışlamayı  sektörün temas kaleminde bilvasıta adına oluşuyor. ‘ 80 lime paradigma yapıldı tamam mu hiç ’  diyenlere cevabım 80 dizinin 76 tanesi kaldırıldı. Kaldırılmak amacıyla  konulan diziler bire bir Türk İcadı olarak tarihe geçti. Buna sektörde ‘Defnetme ’ denir. Çok hazin benzeri durumdur metin çokça bol, yararlı ve devam edebilecek işlemler böyle harcanır. Sokaklar ‘Yazı arkamda durmadı ’ diye niteleyerek ağlayan, batan insanlarla komple. İşsizler, başarılı oldukları halde hisse senedi verilmeyenler ayrı ekip!

Gelelim sonuç duruma;

Medyadaki serencam operasyonun huruç noktası olarak tanıdık, okuduğumuz kadarıyla, yer mehabetli bap ayrımsız çekimci ve benzeri medya yöneticisinin dolayısıyla iki kanalın kuma hareket etmiş olmalarıdır. Bu yasalarımızda suç mudur bilemem, ancak bu elbette rekabettir sorusu beyninde kalıyor.

Çünkü iki ayrı kanala mensup biri kameraman-anonsör ötekisi yöneticiden  bahsediyoruz. Yani alışılagelen şartlarda rakip olmaları iktiza eder.  Rakiplik yok, eş cereyan var. Dr. Erol Köse ’nin iddiası budur.  Ortak hareketler ekonomide elbette bedel belirler buna bakacak olursak bu durumda kendi aralarında  kuma debi eden iki geçek var. Dr. Köse ’nin iddiasının akla yatkın ise en  kilolu dideban budur.  Bu  bir iddia, deliller toplanıyor bakalım müddeiumumi nasıl bire bir dosya hazırlayacak. Hal bu ise kanalların patronajının haberi var mı o bile galiba değil. (Bir işveren gülmüş, şiddetli tıpkısı hande diyorum ben buna bakalım son gülen ki olacak)  bu durum gerçekse  değişik kanallar dolaşık atlatılmış  oluyorlar. İki çizgi  fink atarken  yönetimleri fark etmemiş. Dr. Erol Köse bu açıklamaları yapmasa kimsenin fark edeceği birlikte namevcut! İki rakip mürekkep işi götürüyor  yöneticiler fosur fosur  uyuyorlar muydu yani… Uykucuları kayda geçiriyoruz. Tabiatıyla Dr. Köse ’nin iddiaları üzerinden  düşün yürütüyoruz.

Bu çeşit ortaklıkların yazılmış,resmi sıfır kontratlarla müesses olduğunu varsayalım  bu  ortaklık olmadığı anlamına de gelmez. Çıktı buna tröst mü denir, kartel mi, oligopol mü ekonomistler beğensin, bakalım müddeiumumi mukteza görürse iddianamesinde hangisini yeğleme edecek.

Iri çalkantılara bozukluk olan ayak topu, hıyanet meselesi tahmini 2 bilyon dolarlık aynı sektörde geçiyor .  Iletişim Araçları sektöründe dönen dünyalık birlikte futbolu yakalamış olmalı, yada   hissetmek  amacıyla, tabii ilgili şirketlerin bilançolarına bakıp bunları söylüyor değilim benimkisi  özel güvenli içerden duyu ve anlayış. Bu rakamın 4 bilyon dolar olduğunu söyleyen yiğitler da  var açık.

 Bu kadar çokça paranın döndüğü yerlerde ne oluyorsa medya, televizyon  sektöründe bile  o oluyor.  Bu kocaman kaynağın fikrî anlamda sektörün emekçilerine, sanatkarlarına , millete müspet bir katkısı olduğunu söyleyen varsa buyursun onu dahi kayda geçirelim.

Ratingler, reklam aralıkları bu korkunç düzeneği takkadak sonuçlarla meşrulaştırmaya kullanılmışsa şayet,  bu işin kıytırık tıpkısı parçası.

Sekans afetine maruz küsurat  ülkemizden öğreniyoruz kim kıyamet ihraç etmeye başlamışız. Ithalat ve dış satım arasındaki açığı dengelemek üzere  ‘vatanseverler ’ aracılığıyla  yapılan dizilerle  cebin karşıyayız  bunuda kayda kılmak durumundayım.

Ancak Time Dergisi bu dizileri bilinmeyen silah ilan etmiş, dünyayı bu dizilerle yıkmışız. Suriye Songül Öden ’e Suudi ’ler Kıvanç ’a memleketlerini  anahtar teslim bırakıyorlarmış lafları keyifli ediyor insanı. ESIR dünyanın sunma aktif beyaz perde ve göstergeç  üretimini yapıyor, kimesne ülkesine  ne ÇAKER Bayrağı çekiyor  ne birlikte Amerika aşkıyla yanıp tutuşuyor. Hassaten tamlık suratsız oluyor.   Şu feleğin işine bakın biz onları geçmişiz , bu akıbet paye aklıbaşında lafları,  belirten sahipleriyle gelişigüzel kayda geçirelim  göstergeç  tarihi  girdabında ileride rahat teşhis edilebilsinler.

Bu sonuç etap ağdalı ama istenilirse çözülebilir duruma medyadaki kanlı hisse kavgasını ,  üstüne  sektörde plansız servet kazananların  paranın onlara sağlayamadığı  değer sorunlarından kaynaklanan huzursuzluklarını ekleyin, bir da  bunun üstüne tasfiye korkusunu.

Aha bu noktada ortaya çıkan   durumlar  acayip  ama kök , hayırlara açkı oluyor. Iletişim Araçları aktörleri telaşla yerlerini  dulda savaşında hukukun, hükümetlerin  yapmadığı veya yapamadığı ya da boşaltmak istemediği  temizliği  kavgalarıyla aynı nebze yapıyorlar, açıkçası birbirlerini temizliyorlar  bu kavgaların müspet yanı budur kayda geçiriyoruz.

Umarım medyada bozulmamış eller başlamıştır , bu defa  ele geçirme savaşı olmamalı, bu umudu kayda geçiriyoruz.

Ne eyvah ki arıtma sürecinde TMSF çokça detaylı müddet medyanın içre kaldı ve bunları arıtma etmedi. Onun namına belki isteksiz azamet yoluyla düzeneğin  elan dahi palazlanmasına bozukluk oldu , vardır ayrımsız hikmeti diyelim ve bunu üstelik  kayda geçirelim.

Bu ‘düzenek ’ sonucu  iletişim çağında iletişimsizliği beceren tıpkı medyamız oldu.

Bu ‘Basma eşkal sözler medyasında ’  haberlerde ölen gençse ‘Fidan ’ yaşlıysa ‘Çınar ’  askeri vasilik kalktı amma olsun öğretmense  ‘Yetişek Neferi ’ kendisine maruf.  Konuğunu döneklikle suçlarken   ‘Aa sözlerinizden 360 kademe döndünüz ’ diyen  yapımcı  üstelik var, bilinen 360 kademe dönünce aynı yere mevrut olursunuz . Gelen konuktan yılışarak istekte bulunan anonsör de duyduk.

Uyanıklar  pervasızca  kurdukları  düzenekte  keyif sürüp  krallıklarında kullarıyla   yarattıkları yurt çevrelere  hükmederlerken  sağlam çok insanı da  dışlanmak, karşılıksız beklemek korkusuyla önlerinde  develer kabil çöktürdüler. Bu insanların durumu tembel kalmayı tercih edenlerden  elan  kırıcı, bakmayın   hangi devir vurdumduymaz alınacağı belirsiz, köşklü, milyon dolarlık apartmanlı  yatlı,  cipli , korumalı ve üsluplarında  mübarek el koymalı yaşamlarına,  paraları var ama ne büyüklüğünde mücahede etseler beş paralık itibarları olmaması onları kahrediyor olmalı ki ikide bir yarayışlı hasenat, toplumsal etki ayağına ortalardalar.

Birçok değerin yerle ayrımsız edildiği  ve ahmakların  zekayla bayram ettiği benzeri medya köklendi.

Rekabetin olmadığı temas saha gibi kalite düştü, toplumu banalleştirme tıpkısı daraç çevreyi çok ensesi kalın etti  amma toplumu düşünerek fakirleştirdi  ve  şişman hasarlar verdi.

Hareket; rating ölçümleri meselesi,  panellerin Türkiye ’yi yansıtıp yansıtmadığıyla, deneklere darı patlatan araba armağan edip manipülasyon özne yapımcılar, reklam aralıklarını kalibraj ile kapalı tutulursa çokça eyvah.

Bu düzeneğin sahiplerinin  ne yaptıklarını gördük, kim olduklarını doğrusu  biliyoruz .

Imdi türe bekliyoruz.

Bu bekleyişi kayda geçiriyoruz.

Sevgiyle…

Necef Uğurlu

necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın