Necef Hayırlı: ‘Üzülmekten bıktım’

Üzülmekten bıktım.

Üzülünce günlük dirim akışı değişmeyenlerden değilim, boğazımdan geçmez, kendimi sorgularım, izleyip susamam , savruk acımasız yüreğime çıkarlarım doğrultusunda ‘dur ’ hiç diyemem . Bu yüzden işim giderek zorlaşıyor. Üzül, sıkıl bakalım nereye kadar gideceğiz.

Mir mahrem, vazıh Eşşek sudan gelene kadar patak yiyen kadınların haline üzülüyorum , beğenilmeyen oluyorum.

Sınavda bu sene bile sıfır çeken 50 bin çocuğa kahroluyorum. Efdal meslek cingöz hesap tezkere aritmetik nedir bilmeyen ve temas ağzını açtığında bu yüzden saçmalayan yöntemli tartışamayan amma harita usul defterleriyle yetişmişler haddinden fazla üzüyor beni, dünya sıralamasındaki yerimiz ise milliyetime dokunuyor.

Yakında kanallardan birinde popüler hars ayılarından biri evini gezdiriyordu , resim çerçeveleriyle öğündü içlerindeki röprodüksiyonları koltukların rengine akla yatkın seçmiş , habbe bire bir tarafına ika çiçeklerden bir bostan yapmış, esasen eğleniyordum bilahare bu dekorasyon sizin fikriniz mi sorusuna ‘ mimara ben söyledim ’ demez mi bilcümle keyfim kaçtı . Savmak parası uğruna bu adama ‘he ’ emreylemek zorunda küsurat mimara acıdım, üzüldüm. Kim bilir ne hayaller, fedakarlıklarla okudu, okutuldu .

Anonsör namı altında sahnelere ekranlara salınmış parçalanmamış sonlarına makul bağırmaya başlayan , konu olsun husye dolsun konuşan, ve yanı sıra ki partnerine ikide bir ‘di mi ? ’ diye soran kızlar ortamında bunların sonu ne olacak diyerek üzülüyorum. Kendime da kızıyorum, bu kızların esasta tıpkısı madde olacağı bulunmayan tıpkı dingil bulup evlenecekler.

28 Gücük Ay ’ı sorgulmak için , neden olanlarla mağdurların elele adisyon sorması kabilinden benzeri izansız zekalılıkta beni üzüyor. Müsebbiplerin yüzsüzlüğü beni o kadar üzmüyor alıştık ama mağdurların aptallığı ruhumda yoğun yaralar açıyor.
Yaşlı konuklarına ‘Maşşallah sizi ferah gördüm bu yaşta, şaşırdım, ayaklarınız filan birlikte gayet gür durumda ’ diyen görüntülük kızları var, nemli mihman salim olduğu için kusur arzu etmek durumda kalacak neredeyse , ben bu dangalaklar süresince üzülüyorum.

Sorutmak, başarıları kutlulamak için toplanılan armağan törenlerinde konu oyulgalamak sözde mecburimiymiş kabil sözde cebin çıkışlar fail canım sanatkarların düştükleri hallere üstelik haddinden fazla üzülüyorum.

Bu cebin çıkışları işlerinizde , seçimlerinizde , duruşunuzda fethetmek hesabına bergüzar törenlerini mi bekliyorsunuz ? Bu törenler yapılmazsa hangi olacak, cebin çıkışlarınız sponsorlara mı sadık ? Sponsorlu esas kaldırı ayrımsız bu ülkede var , ayaklanma edeceğim bana müzahir peki musunuz durumları.
Ya da iki konu edeceğim ancak müzahir bulamadım halleri.

Bilhassa canlılık sektöründe gelişim yaparken tevakkuf modası ise ağızlarda sakız oldu. ‘Paradigma kuşkusuz gidiyor ? ’ sorusuna karşılık hazır ; ‘Keyifli ’ , ‘eğleniyoruz ’ . Doktorların işkembe muayenesinden sağlık aldıklarını sanmam , yahut nisaiyeci taharri esnasında herhalde eğlenmiyordur, evet de kulak burun boğazcı kibir karıştırırken afiyet almıyordur sadece işini ciddiyetle yapıyordur ve seviyordur. Bu moronluklar , işini hafife almalar üzüyor beni.

Dünyada gelişigüzel diyanet, her sekt birbirini sansürler amma laik rejimlerde birlikte zihayat insanlar birbirlerini sansürleyerek linç etmezler. Fazıl Düzentileme neticede bizim bağın üzümü, hasım görüyorsanız sitemini anlamamak Dindar ’a uygun zerafette sitem imkânsız mı, gelişim öyle tıpkı raddeye geldi ki hani utanmasalar Fazıl Mücahede ’a mütenavip piyanist çıkaracaklar, bu birlikte ‘yandaş pianist ’ diye niteleyerek ! Manzume Bilgi ve Necip Fazıl ’ı hakeza ayrımsız ‘Aksi Kardeşler ’ ikilisi yaptılar yıllardır bu de antrparantez sinirime dokunuyor, üzülüyorum.

Istifham süresi kadar yanıt hakkı bilinmeyen monitör programlarına durumu düşünülerek çıkıp iki üç an daha temas etmek üzere yalvar yakar olan konuklara birlikte çok üzülüyorum.

Sorusunu başkalarının üzerinden soran gazetecilerde beni üzüyor, efendim neymiş ‘ecnebi gazeteciler, diplomatlar soruyorlarmış namına, Kılıçdaroğlu sebep anca yaptı ? ‘diyerek. Kılıçdaroğlu ’ üstelik ‘Illet bana değil size soruyorlar ’ demiyor bu beni elhak üzüyor.

Bakir Esas yapılacak ya, ellerinde Kanunuesasi ağzından köpükler saçarak Türk isminin geçtiği her satıra saldırıya geçen ama nedense ‘Ego Türk ’üm ’ demeyi boşlama etmeyenler beni üzüyor, cemaziyelevvel Kürt ’lere, bu dönme Türk ’lere saldırmayı kınıyorum , üzülüyorum.

Tabiatıyla devletin sırlarını anlayabiliriz ama çetelerini asla .

Etkili bir azamet sivil, çeri kimse o çetelere hesap sorar, sormalıdır.

Kendisini en akıllı , en arkası gravite, dokunulmaz , devleti ise sarsak , aptal zannedenlerin görüntülük pervasızlığı ise beni üzüyor.

Elinizi sıkarken eksantrik tarafa bakanların samimiyetsizliği var bu insanlarda , üzülüyorum.
Medya yularımızı elinde tuttuğu sürece , içine fahri girdiğimiz benzeri koşum takımı takımında hapsolmuş gibiyiz. Ekranlara meleke bağımlılık bizi hep özgürlüklerden uzaklaştıran cebri ayrımsız bati olacak kabil görünüyor, ihtimal oldu dahi , buna üzülmemek elde değil.

Bu hafta bunları yazdım.

Kayda Geçsin.

Sevgiyle
Necef Hayırlı/
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın