Necef Hayırlı yazdı

KAYDA GEÇSİN

N.Ç olayında odaklanma sorunu

Çocuklara musallat sapıklarla uğraş gösterişsiz benzeri iş değil. Ve daha tığ bu mücadelenin başında bile değiliz hangi yazık kim. ‘
Koca değerini bir numara plana çıkaran bire bir düzene, değiş sürecine geçmeliyiz. Burada sanırım cümle oydaş.
 İyileri müdafaa eden kötüleri ortadan kaldıran tıpkı değişim olacak bu, fakat çok zorlanıyoruz.
Çünkü değiş stratejimizdeki nekais, çelişkiler tıpkısı yana bu değişim sürecinde itici, avangart  görevi üstlenecek olan iletişim araçları hangi eyvah ki amme yayıncılığı bilincini yitirmiş haliyle işi özlük çıkarlarına akla yatkın ağıl getiren gazeteci diyemeyeceğim ‘görüntülük personeli ’ yle elan de ağdalı kuzuluk getiriyor.
İşi öz çıkarlarına akla yatkın kuzuluk sokma çabaları  derken maksadım tabiatıyla sapıklardan yana gurur koymaları değil, asla.
Medya  mamul ve 10 yıldır mahkemesi devam eden bire bir suçun cezai sonuçlarını beğenmiyor ve hemencek herkesin üzerinde oydaş olduğu suçu melamet ve sadece cezayı birkaç bulma noktasına odaklanıyor.
Sapıklar üzere ölüm cezası getirse meclis onları bulunmayan edebilecek miyiz, yarayışlı öldür öldür bitmezler.
Söylemek kim esas konulması ve çeki akort verilmesi müstelzim nokta ÖNLEMLER ve ÇOCUKLARI NASIL KORUYACAĞIMIZ. Benzeri zaman evvel  bu noktaya odaklanırsak  elan bol peki.
 Elbette bu korkunç fiilin hukuki boyutu çokça oylumlu  önlemler açısından da  amma unutmayalım ki ‘Kanunların çokluğu çok devir ahlaksızlıklara kusur dokuma ayar. Halbuki sayısı güçlü birkaç ancak mukavemetli varyemez kılgı olunan kanunlara sahip tıpkısı devletin teşkilatı henüz muntazamdır ’.(Descartes ) Bu nedenle akademia ’nın yapacağı Hukuki  ustalık tartışmaları ekrana taşımanın anlamı bulunmayan, ekranlarda mütekellim hukukçularımız  bu tartışmalarla ayrımsız hukuk mücadelesi filan vermiş olmuyorlar , tam münasebetsiz izleyicinin dikkatini dağıtıyorlar.
N.Ç Olayını tartışırken focus bozukluğu, bulanıklığa sebep olan meselenin temelinde yatan  medyanın kişi içre ki  hesaplaşma  dili, bu sürecin bitememesi .
Bu çatışmalar ideolojik olsa saygı duyacağım, ama ne eyvah kim medyanın okunamayan zir yazısı kamu yararlarından çokça uzaktır ve  şudur ;
‘Gerçekte ben kişi çıkarlarımı , yetkilerimi yüklenmek istiyorum  konuşmalarımı ben merkezli  yapmak, arkama şürekâ keşfetmek ortamında referanslar gidermek durumundayım, bunu yaparken alakasız saptırmalarım olacaktır şimdiden bacanak ve müşterilerimden bozukluk dilerim ’ .
Altyazı budur, ayrımsız altyazı hangi eyvah ki siyaset ve bürokraside da var. Fikri anlamda aheste tıpkısı eş suç paylaşıyorlar. Son pop  teşhis toplumun ikiyüzlülüğüne gelene büyüklüğünde bu vurdumduymazlık, vurdumduymazlığı, ortak suçu  sorgulamak gerekiyor.
Örnek verecek olursak  Zeki Müren eşcinselmiş, ancak bunu saklarmış, toplumda bu oyunu bozmamış. Bu iki yüzlülükmüş. Rahmetlinin cinsî tercihini açıklayıp açıklamaması, veya kamu önünde  olduğundan ayrımlı görünmesi ve toplumun onun sanatına saygılıca bu konuda üstüne gitmemiş olmasının neresi iki yüzlülük ?  Saniyen N.Ç olayı ile Anlaklı Müren örneği hangi taalluk ?
Belagat sıkıntıları yok, N.Ç olayı özelinde odaklanmamız gereken Bala Tacizi, İstismarı noktasını  Zeki Müren ’mağara eşcinselliğini açıklamamış olmasından toplumun ikiyüzlülüğüne dayandıran zihniyetle  , Yargıtay benim vicdanımın namına karar veremez noktasına (dini referansla ) mevrut  arasında hiçbir fark yok. Hepsi ana konuya  odaklanmayı karşıcı yukarıda anlatmaya çalıştığım halı altına süpürülen ortak suçları bastırma çabası haline getiriyor  tartışmaları , ihtimal  maksatları bu olmasa de.
N.Ç olayı özelinde bu soy saptırmalara kaybedecek zamanımız bulunmayan , kızlara hücum ediliyor, kadınlar öldürülüyor.  Halının altında fare var , berduş kokular temas tarafa yayılıyor. Bunu çok ayar  verdiğim  ayrımsız hukukçunun (İstanbul Baro Başkanı Sayın Ümit  Kocasakal ) toplumun değerlerini kaybetmiş olmasına  yorması tabiatıyla tartışılabilir, amma ayar kaybına tutamak adına sunduğu , toplumun çarkıt Türk filimlerine ilgisini kaybetmesi ise, orada namına karışmak türlü değil, o filimler teyze kızına aşırtı mecnunlarla doludur, yapmayın Tanrı Aşkına ! İstanbul Baro Başkanı kavisli beyyine sunarsa hangi yaparız !
Tabii Gülden Görgülü üzere konuya odaklanmış , focus bozukluğuna geçit vermeyen  bize doğruları nâkil bıçkın gazeteciler var, Medine Olayında olup  biteni anlatması aheste tıpkı fikri takip, gazeteciliktir. N.Ç ’nin   Av. Reyhan Yalçındağ Baydemir ’i dahi meseleyi makul ekseninde tutmaya çalışıyor , odaklanmış vaziyette ve focus bulanıklığına geçit vermiyor. Meselelere çözüm getirmesi umutla beklenen , ve böyle benzeri ağırbaşlı sorumluluğun altında olan  Sülale ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Mecnunca bu sakil yolda muvaffakiyetli olsun isterim, umarım bu büyük avda onun yanı sıra olması müstelzim avcı, mecnunca kadınları tespit ediyordur.
Üzülerek söyleyeyim Ertuğrul Özkök ’nam Sitcom Medyasına almaşık olması düşünülen kullanılmamış medya N.Ç olayında liyakatli olamadı.
Meselenin üstüne gidemedi, Siirt Olayında sus pus, 80 yaşında torunun torunu yaşındaki kıza sarkıntılık fail adama ızdırap yazılar yazan, yaşına hürmet talip amma N.Ç olayında sus parmak artan  avrat yazarlar N.Ç büyüklüğünde kendilerini ve gelecek nesilleri  kurban ettiklerinin ya  farkında değiller, evet dahi korkuyorlar.
Mütenavip yıpranmamış medya yapılanmaları medyanın mevcut durumunu ele kabul etmek yerine Ertuğrul Özkök ’le didişiyor. Ertuğrul Özkök belki dahi zihinlerinde farkında olmadıkları benzeri fikrisabit haline gelmiş durumda ,  ongun benzeri can kuşu doktoruna görüneceklerine adamı mihman yazar duruyorlar.
O da aynı mutlu aynı memnun, evvel moderatörlerin  kendisi karşı övgülerle yoğun  açım konuşmalarını dinliyor zevkle, 20 yıldır kuralları koyan ’ power broker ’  olarak hakkıdır, kendisini doğramak üzere davet edenlerin gücünü baştan kabullenmelerinden  kıvanmak ! Sonra başlıyor sunu sevdiği işi yapmaya, kendisini anlatmaya, karşısındakiler Ertuğrul ’u doğrayayım derken kendi parmaklarını doğruyor ve nefes revan içinde kalıyorlar.
Beyler, Ertuğrul ’un kurallarıyla oynamaya devam ederek  Özkök zihniyetini yenmeniz türlü değil, 4 zırh arkadaşıyla  ‘yer aktif 10 ’ listesi yapmış,  Time Magazine ’birlikte  dünyada sunu etkili 100 listesi yaptı, tek aklı doğru sahibi insanda   listede  Saad Mohseni  Tom Ford ’dan illet henüz önceki düz alıyor diyerek sormadı yahu, o listede Seyfülislam KAddafi bile var söz gelimi , Özkök ve Dava arkadaşlarının listelerine takacağınıza Time ’ın listesinde neden linç edilen Kaddafi ’nin oğlu var,  Amerikalı Senaryolarında  bu durumun Libya ’nın geleceğinde nelere aylı olabileceği ihtimali üzerine düşünseniz helal olsun diyeceğim, müfit siz hangi yapıyorsunuz, listede  Sayın Gülen neden Öcalan ’dan sonra diye niteleyerek sitem ediyorsunuz , Sayın Gülen bence sizin bu halinize ağlıyor diye niteleyerek düşünüyorum artık.
Özkök  değme devrin adamı, öyle olmayı seçmiş,  nail, demin de sizin sayenizde yeniden kullanılmamış  pozisyonunu  ayarlıyor.
 Imdi size ‘kollar ’ falanca diyerek hitap ediyor.
 Model onun modelleri, listeler , seçmelere meraklıdır, yetersiz çevreyi hatta zahir ayakta tutabilir , ‘ Zer Kelebek ’ armağan alanların  dışında daha çok kimsenin umu etmediği benzeri sıkı kasaba resepsiyonu olunca bu listeler başladı.
Siz hangi yapıyorsunuz mütenavip medya, gene Özkök modeli üzerinden mülaj  çıkarıp mevrut eski yer bereketli 100 Türk filmini seçiyorsunuz, ama önceki 350 modül kendiniz  belirleyip arasından diyorsunuz , genel ağ içre el erki hiç dahi edisyon değil,   ver mevrut esbak bütün filimleri bırak el seçsin, belirlesin  sende gerçeği gör. Ihtimal sosyolojik anlamda kocaman sonuçlar çıkar, ihtimal o ahit seksen dizinin 70 ’kayınbirader koparmak zorunda kalmazsınız.Ha siz kaldırılmak için saf imalathaneleri açtıysanız o ayrı tabii.
Ne var kim eleştirdiğiniz  Özkök modeli içinize işlemiş , kuşkusuz ki sunu iyiyi 100 ‘ü senin belirlediklerin arasından seçiyorsun  Ertuğrul Komutan ’bile  öz belirledikleri arasından yapıyor bu işi. Gayet birlikte düz, ego hakeza düşünüyorum diyor.
Siz ne diyorsunuz ,neden, neye karşı çıktığınız anlaşılan değil.
 Bu ortamda  26 kişinin dizgeli aynı şekilde tecavüzüne uğrayan , hemde imaretten kemirmek almaya eksikli ayrımsız yavrunun hakkını şüphesiz koruyacaksınız. Alın Siirt Dosyasını, daha beter 100 kişiden bahsediliyor , çokça eleştirdiğiniz Fatih Altaylı o listeyi yayınlarsa yayınlar, sizden ümidim namevcut.
Altaylı ’evet fotoğraf olayında kızdınız hususi hayatıyla vurmaya kalktınız ama mesleki ahlakı varmış ki bu olayların örtbas edilmesine gönlü razı olmadı, halıyı kaldırıverdi  insan. Velet, hele kız bala sahibi tıpkı babanın vicdanıyla akım etti , utançlarımızla yüzleşmeye çağırma etti, ego bu daveti aldım, onun utancı varsa hesaplaşmayacak bir âdem değil. Affediciliğine sığındığımız bizi Mucit Şişman Allah peyrev kalanları, susanları affedecek mi ?
Özkök ’le didişmeye bitmeme eden ihvan, bu misil  sokak sokak, değersizlikten şikayet ediyorsanız değerlerinizi kucak ortaya. Işte N.Ç , aha Siirt olayları. Biliyoruz bunlar ortaya çıkanlar elan neler var neler, amma tıpkı yerden temizlemek geçişsiz.
 Özkök Tanrı mülk versin öldükten sonra birlikte kendisine hesap verecekmiş kadar duruyor , size hiç vermez.
Ve ondan  aynı madde öğrenin, gücünün biricik dayanağı, ’yok saymak ’  bakın bunu çözememişsiniz bulunmayan farz edin adamı yenilmeye doymayan pehlivanlara döndünüz karşısında, çünkü meseleniz evet şahsi benzeri fikrisabit düzeyinde evet dahi sitcom medyasının ülkeye verdiği hasar karşı genişlik ufak bilginiz namevcut. Haddizatında Ertuğrul Düşünce bile namevcut , bilse yapmazdı bu kadarını.
N.Ç  olayı tıpkısı çocuk taciz, istismarlarını ruzname namına kullanan medyayla mı uğraşacağız, olup biteni  görmezden gelip Özkök sabit fikrine saplanıp kalanlarla mı.
Biz hangi çilekeş insanlarmışız.
Bu çileyi kayda geçiriyoruz efendim.

Sevgiyle
necefugurlu@gmail.com

Necef IYI

Bir Cevap Yazın