Necef Hayırlı yazdı

Partilerimizin aday listelerini Bülent Ersoy ’un değişiyle olabileceğin arz ‘Fevkaladesinin fevkinde ’ buldum. Istem ettiğim cevvaliyet ve istikamette olmamakla bu arada divan değişiyor, darısı dizilerin, ‘Sıkı Kasaba Konsorsiyumu ’nun başına…

Benzeri oyuncular, ayrımsız hikayelerle bıktık usandık bundan sonra. Namzet Listeleri kökeninden İnönü ’nün Torunu, Bilgehan ’ın gelini , Türkeş ’mağara oğulları, Merhum Gündüz ’mağara damadı, oğlu, (çok uzatmıyorum unuttuklarım affetsin)   ‘karı ’ listesi ergin.  Maaile bir intihap olacak, bu seçimlerin güzelliği bu olacak, demokrasinin familya ortamında kalması…

Hangi luzum var yabancılara… Biz ev değerlerine inanırız elhak, dizilerimizde bile seçme özdek ocak ortamında tamam. Yıllarca genişlik izlenen dizimizde güveyi baldızını dümen etti zevkle seyretmedik mi? Bu ‘Maaile ‘ listelerinin bir güzel yanı üstelik bu aileleri tanımamız, çocuklarının ‘Demokratlık ’nin elinde büyümesi. Tanrı için bütünü saf sülale çocukları elhak demokrasiler saf aile çocuklarıyla güçlenir.

Fakat ‘mevrut babasını, dedesini, kayınpederini aratır ’ mı bilemem, hani atalarımız pek boşa konuşmaz bu haysiyetle içimde işkil namevcut değil. Saniyen babalarından, dedelerinden, kayınpederlerinden ahali memnun eskimiş olsa, Tayyip Bey ’in kuvvet üstelik ne işi var? Bu bile işin bambaşka yönü.

CHP ’li Melda hanımın İstanbul ’un profilini çıkartmış olduğu rengarenk minnoş haritasına bayıldım. Söz Gelişi Esenler ’birlikte mikro gelirli aynı mıntıka olduğu için ailelere bağlanacak paradan bahsedeceklermiş, Beyoğlu ’nda ise gençleri kucaklayacaklarmış. ‘Esenler ’dahi kahvehaneleri Beyoğlu ’nda barları gezeceğiz herhalde ’ diyerek attı kahkahaları Melda Kadın .

Bizzat ego 1. Mıntıka seçmeniyim beni kuşkusuz kafaya alacaklarını hesap ediyorum. Suadiye ’de üç katlı apartmandan iptal, girişi cılız çıkışı pres içtima yedi itmam dibinde (O büyüklüğünde kavuşum dibine inmişken koca kurukafa bulacakmış hissine kapılıyor) Katakomb Sinema Ruhsatı verdik diyecekler herhalde.

Bende gelişigüzel madde Beyaz Perde Sanatı üzere diyerek oy vereceğim. Kullanılmamış katakomblara müsaade versinler diye niteleyerek… Veya ‘Bak diyet tehlikede, şeriat gelebilir ’ diye beni gene korkutacaklar, bu durumda ben Katakomb Beyaz Perde ve Şeriat tehlikesi ortada sıkışacağım ve arayışa geçeceğim. Üçüncü alternatif bu ikiden beter cins mi? Onu daha çok intihap sonuçlarında göreceğiz. Sabahat Akkiraz ise ayağının tozuyla Londra dönüşü HaberTürk ’e bundan sonra ve ‘Aleviyim, Kadınım, Sanatçıyım Alevilerin, Kadınların, Sanatçıların sorunlarını çözeceğim müjdesini verdi. Bu kapsamın dışında kalanlar düşünsünler ego iki yerden Sabahat Eş’ın kapsama alanına giriyorum ancak seçin bölgemiz tutmuyor, ne yapalım devran değilmiş . Bambaşka benzeri konsere inşallah.

AKP ve CHP ’nin fikri manada birbirine yaklaşmaları ayrıca çöz içe girmeleri sözde aslında yegâne partiler ancak 2 değişik isimle seçime giriyorlar izlenimi veriyor . İpana ve Radyolin kabilinden oldular biraz tıpkısı tad değişik isim.

Amma AKP doğu illerinde bölüt oymak reisi, klanın başı namına Cumhuriyetin Saylav seçeneğini sunarak fark yarattı. Bunu önemsiyorum. Ahali “özellikle ben derebeyimi isterim” derse bilemem bittabi.

Listelerdeki eş adaylara gelince… Listeler az buçuk ‘Çek tıpkı Havva sorunsuz olsun ’ şeklinde ergin. Fırka başkanlarının işleri tabiatıyla edisyon, ayrımsız yandan ülkeyi mavera yandan partiyi vermek görgüsüz hareket değil. Nedeniyle ‘Biatettin Ümera ‘ her antlaşma tercihleri olacaktır. Aşina kafası müteharrik kadınların ne zaman nerede sigortalarının atacağı mütehammil muhtemelen gayrimümkün. Sahi Ayşe Böhürler ’mağara Bakir Şafak 9 April Günlü yazısı bu anlamda evire çevire aynı örnektir.

Gelelim mecliste düz almaya müteveccih ‘275 Avrat ’ dar kampanyaya… Zahirî o kim,   Mecliste 275 eş fakat aynı şekilde mümkün, yer edeyim…

Eş milletvekillerinden 275 ’i topluca ameliyatla kadın olmadan meclise 275 kadın yumruk girer. Erkeklerin göstereceği bu fedakarlığın kadınlara zaten faydası olmayacağı açıktır. Çıplak söylüyorum bu adamlar kestirip avrat olurlar amma 275 sandalyeyi kaptırmazlar.   Savaşım bunun amacıyla ‘ 275 parça üstelik bize versenize ’   değil hesap mücadelesidir ve fırkacılık üstü bire bir savaştır. Erkeklerin almak istemediği, kadınlarında elan odaklanamadığı kadının içindeki insanın savaşıdır. Kadınlar görüntülerinin içindeki insanın eşitliği için yola döküldüklerinde başörtüsünün dünyada hangi önemi kalır?

Şimdilik Türkiye seçimlere başından Havva ’ları uyutarak Gıyap ’lerle giriyor. Ne partiden aday olurlarsa olsunlar berceste kadın adayların bu ahvalde TV ’lerde fazla konuşup tembel olmamalarını öneririm. Onlar ayvaz dünyasının onayladığı kadınlardır, bunu akıllarından tek çıkarmasınlar.

Benim bu seçimlerden bilahare Başkanlık Sisteminden, Kanunuesasi değişikliğinden önceki beklediğim, kâh yıpranmamış bakanlıklar kurulması ve haricen atamalar yapılması. Ki kuvvet olursa olsun bunu yapabilirse bayındır meşgul. Mevki bile dem alır. İstediğim işinde ehil olanlara dışarıdan nasıp tarafından konfirmasyon edilecek bakanlıklar.

1. Zenginler ve Davetlerden Sorumlu Bakanlık: Böylece gelişigüzel icra vekili o açım bu açılış, o düğün bu dernek başvurmak zorunda kalmayacak işine bakacak. Kimi Zaman Sabahleyin şehit cenazesinde uluya uluya ağlayan bakan eşi akşam ezanı davette gülücükler saçıyor uhde icabı, seçmen namuslu olarak onu içtenliksiz iki yüzlü zannediyor.

2. TV Dizilerinden sorumlu Vekillik: Bu dizilerle hangi RTÜK, hangi TV Patronları saksı edemiyor. Getirin Dizilerden Sorumlu Bakanlığa Ertuğrul Özkök ’ü; zira dizilerle bozmuş vaziyette oyalanır, hem üstelik belki Aydın Doğan medyayı bırakıp gitmekten konma geçer akçe, çünkü Özkök dünyada patronunu kaçıran zat durumunda kalan tek gazeteci ünvanını almak amacıyla.

3. Oskar aday adayı filmlerle ilişkin bakanlıkta şart oldu, Oskar ’a aday adayı gönderdiğimiz ve ters yüz olduğumuz filimlerle hangi ulusal onur, çalım, ne de zihin kaldı. Berhan şu aralar boşta sebep olmasın.

4.MHP ’nin durumu baştan sona değme intihap öncesi nedense memleket meselesi oluyor. Ben bizzat MHP ’den sorumlu Azamet Bakanı yerine Avni Özgürel ’in atanmasını yürekten arzu ederim. ‘Hangi olacak MHP ’nin havai ’ diye niteleyerek yıllardır ona sorulur, tamamen o TV ’lerde konuşur, çözümleme yapar. Avni aslında bir ‘ MHP Bilenidir ’ bari resmi bire bir titri olsun, epey yıllık emeği boşa gitmesin .

5. Çerkezler Türkmen ’lerle bu arada doğmak istiyor mu? Ibıh ’lar Lazlar’la alay malay aynı mahallede oturmak gerek mi? Kürtler Bırakmak lazım mi? Rumelililer tükenik mı bitmeme mı? Resmi Kurgu Ingiliz Ingilizcesi olsun mu? Arnavut Dondurmacı Alevi mahallesinde dükkan açabilir mi? Aleviler gerek mi, Aleviler istese Arnavutlar ne der benzerinden demokrasinin, özgürlüğün icabı abuk sabuk soruların sorulacağı anketlerden sorumlu vekil olarak İshak Alaton ’un atanması bile güçlü yerinde olur.

6. Anide Alçı ve Rasim Saz Şairi Kütahya ’lıdan sorumlu ayrımsız bakanlık eşya oldu. Birilerinin bu çocuklara göz kulak olması geçişsiz. Terli terli su mu içiyorlar, cereyan derken ermin mı diyorlar düşünen yok. Salındılar çayıra Mevlam kayıra. Imkânsız, hakeza onlar de insan evladı birey taşıyor. Can Ataklı bu bakanlığa arz akıllıca hayat, sabrını zorlayıp Rasim ’i bu günlere sağ selamet getirdi . Bu el görevle ancak o başa çıkabilir.

7. Osmanoğulları ’ndan mesul Bakanlığı Garaz Bardakçı as akseptans buyururlarsa bereketli evet. Kabul etmezse adına Erhan Afyoncu falan dirimsel sonra beyninde Osmanlı Mosmanlı kalmaz. Kanuni ‘nin abes ortada.

8. Medyada desteklenmemiş atanları hizaya beyan etmek amacıyla kurulacak bakanlığa Sacit Arslan kardeşim ne güne duruyor.

9. TMSF ’nin gelecekte umum koyacağı, geçmişte el koyduğu, halen halk buyurmak üzere olduğu, umum koyup de satamadığı, halk koyup kıymak amacıyla olduğu, umum koyup satıp konma geçip idraksiz aldığı, almadığı antrparantez rey edip ahali buyurmak felek sıfır televizyonlarından mesul bakanlığa görev ağır olduğu için Ay Yapım, Tayfun Akgüner, Birol Yiğitlik, Mint Yapım, Asis Imal, Afşar Film şirketlerini şirketler birliği yerine öneririm elbette başlarında Ademiyet Gürses tevessül etmek üzere. Şeriklik sayıları arzuya bakarak artabilir.

10. Amerika ’nın ne gitmek istediği, bizim cevaplarımızın hangi büyüklüğünde akilane olduğu yahut olmadığı hususunda aydınlatıcı izahatlarıyla Amberin Antlaşma ’ın ‘ Amerika ’yı Açıklama Bakanı ’ olması ve bilcümle düet görüşmelerde bizzat vadi alması birlikte iktidarın yükünü hafifletecektir.

11. Aynı bile sonuç kendisine ne Bakanlığa el attıysa maalesef şansızlıklar yaşayan; ama bibi namzet olan Mevhibe Çubukçu ’dan sorumlu tıpkısı Bakanlık olursa gani tamam. Seçileceğine ve bakan olacağına değişmez gözüyle bakıyorum amma bu ayrımsız mutluluk sorunu değil tabiatıyla, AKP ’nin sorunu hadsizlik girmek istemem.

Demokrasimize naçizane katkım olsun diyerek yazdım bu yazıyı, hangi yapıyoruz ?

Hep beraber Kayda Geçiriyoruz.

Necef Güzel

Bir Cevap Yazın