Necef Hayırlı yazdı: ‘Çolpan İlhan’

Çoban Yıldızı Imparator

Elinde  ekşi kiraz reçeli kavanozu, dalgalara alın küçük benzeri kız…..

Kandilli Kız Lisesine daimi leyli verildiğinde kim agâh birçok yaşındaydı, seneler aklımda kalmaz benim, ama kıssalar kalır, sözler kalır, tamlık olsalar da hep kalırlar ve hafızam ateşi yeniden canlandıracak korlar tedarik etmek için çabalar.

Kanlıca ’üstelik akşam ezanı mıydı sabah mıydı, masadan kopmuş sahilde mi oturuyorduk, yoksa Çoban Yıldızı  işten dönmüş kemirmek öncesi menekşelerini mi suluyordu, Bayağı Sadri ve Orhan denize ne atıyorlar  diye niteleyerek sahile koşmuş çocukları dağıtmış öylesine rıhtıma mı çökmüştük, yoksa masada Sadri Abi ’nin büyük benzeri ciddiyetle birilerini makaraya almasından, gülmemizi  tahakküm tutmuş habbe taraf tarafına mı kaçmıştık hatırlayamıyorum.
Hakikat var mıydı, Cesur gitmiş miydi,
Nihal Sadri abiye üşüdünse gönül çıkalım diyordu da Sadri abi ’den ‘ karın çıkılmaz, girilir ’ diyerek papara mı işitiyordu, Hulki Eş son bestesini mi mırıldanıyordu hatırlıyamıyorum .

Hatırladığım Kervankıran ’ın bana anlattığı aşağılık kızın öyküsü.

Çulpan bana çokça sunturlu öyküler anlatırdı, bazen koygun kimi haddinden fazla gır gır içlerinden sunu sevdiğim bu öyküyü ısınmak isterim, zira bu hikâye Zühre ’a dair ve Zühre ’ı anlatır bana .

İzmir ’bile oturan ailesi yoz kızları Akşam Yıldızı ’ı Kandilli Kız Lisesine daimi leyli verirler .

Daimi yatılı eylemek hafta sonları dahi okulda tevakkuf etmek demektir.
Arada ağabeyleri ziyarete gelse üstelik okulun yeryüzü küçüğü bu kız çocuğu amacıyla için ailesinden uzak kalkışmak dümdüz değildir, amma eğitim için razıdır. 
Rast o ki, okulun Müdiresi ’de İzmir ’lidir, ailesi İzmir ’da oturmaktadır o üstelik öğrencileri kabil okulda daimi yatılıdır! Hasıl o ki, o da Venüs üzere familya hasreti çeker.

Günlerden benzeri çağ Müdire Hatun Kandilli Kız lisesinin bahçesindeki ekşi kiraz ağacından topladığı vişnelerle aynı kavanoz reçel yapar. Maksadı İzmir ’üstelik kim annesine reçeli bergüzar etmektir.
Fakat tıpkı cins fırsat bulup hangi götürebilir, ne yollayabilir.

Zamanın koşullarında Kandilli, İzmir arası yolculuk yahut paket solmak yalınç değildir.

Kış dirimsel, sömestir tatili hazırlıkları başlar.

Kışın  edisyon koşullarına  rağmen, Kervankıran ailesini öyle özler ki böylecene kışın ortası filan demeden  İzmir ’e revan  ayrımsız gemide bilet bulunur, küçük kız öyle kamara falan değil, geminin salonuna başka yolcularla yerleştirilir.

Ancak Müdire hanımın bir ricası vardır, vişne reçeli kavanozunu İzmir ’birlikte kim ailesine solmak amacıyla Kervan Yıldızı ’ı görevlendirir. Tenbih da ölçü  ‘Aman ha zinhar düşürüp kırma kavanozu ’ diye niteleyerek.

Çoban Yıldızı bire bir elinde bavulu, sair elinde Müdire hanımın emaneti vişne reçeli kavanozu, başında ekol şapkası, gemiyle yola yarar.

Lakin kışın ortası, sıkıntı, deniz dağlara çıkar.

Zühre reçel kavanozunu bir an elinden bırakmaz, yere filan koymaz, düşer falanca benzeri şey peki diye sıkı sıkıya tutar.

Yolcuları bahir miktar, istifra edenler, yerlere yatanlar ortada minik kız elinden bırakmadığı reçel kavanozuyla yola bitmeme ölçü.

Sefine aynı o yana bir bu yana sallanır, çatırdar, dalgaların üzerinde bire bir iner tıpkısı çıkar amma minik kız namına yaşama edilen kavanozu katiyen elinden bırakmaz.

Sefine sonunda İzmir ’e fırtınaların  içinden bir iki günce gecikmeyle  varır.

Amiyane kız reçel kavanozuyla sağ selamet limana iner ve henüz sonradan kavanoz sahibine verilir.

Çoban Yıldızı hayatı namına dirilik edilen o reçel kavanozu üzere tuttu .

Savaşımcı, kararlı, zeki, hayatı yaşanası kılan güzellikleri gündelik yaşamına taşımaktan katiyen vaz  geçmeyen ayrımsız kadındı.
Tekellüm hayatındaki çok korkulu ilkleri, başarıları  konuşma tarihçilerin işi.

25 Orak Ayı ’dahi sabaha alın elinden bıraktığı kavanoz şikeste olamaz.

Muhakkak çokça kıymetlisi Kerem ’e güç ettiğine inanıyorum.

Çünkü kırılmasın diyerek elinde tuttuğu o kavanozun ortamında hepimiz vardık .

Kırmadı, belki çok kırıldı ama hiç sitem duymadım ondan.

Demin nerededir acaba o alelade kız, bundan sonra elindeki kavanozdan kurtuldu .
Ihtimal elini kolunu sallaya sallaya fariğ bir bahir kenarında, belki deli dalgaların üstünde, kimbilir  ihtimal bile ekşi kiraz ağaçlarının, özlediklerinin olduğu behişt bahçelerinde Dualarım onunla.

Üzgünüm, yastayım, ve korkarım demincek ihtimal da ondan üzülmesin diye niteleyerek sakladığım çokça şeyi öğrendi.

Ben hala kavanozun içindeyim.

Sevgiyle
Necef IYI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın