Necef Hayırlı yazdı: ‘Ekranlardaki Rüküşlük’

Ekranlardaki Rüküşlük- Hanımlar

KAYDA GEÇSİN

Zamanının kurallarına yolsuz benzeri göstermek sıkılmaz, antrparantez edepsiz addedilebilir .

Zamanından haddinden fazla bilahare giyilmişi demode, matrak evet birlikte romantik kabil.

Ayrımsız kadının giydiklerini yakıştırma meselesi fikrini betimleme ile bağlantılıdır diye düşünüyorum.

Bilhassa ekranlarda duruşlarda önemlidir.

Entellektüel kadınların rüküş olduğu avrat olmalarının dal planda olduğu de akilane değildir, sadece giyecekleri ilgi çekimli kostümlerle fikirlerinin önüne geçmesini istemezler, yoksa bütün kadındırlar.

Hele veri sunan, politik muhtevalı izlence yönetim eden moderatör hanımların kıyafetleri imdi domuzuna dalgın, rüküş bire bir hal aldı.
Tabii yanlışsız giyinenleri var amma çoğunda nedir o kıyafetler?…

Alelhusus birkaç tanesi beni çok şaşırtıyor, geçmiş herhalde haberleri sunup nişana yetişecekler ve üstlerini değişecek vakitleri bulunmayan kabil geldi  amma baktım sabahın körü allı pullu, kollarda danteller arada straslar, yöntemince abiye kıyafetlerle haber sununca, rüküş oldukları sonucuna vardım.

Bile sundukları haberlerde ülke yanıyor, takmış takıştırmış, kulaklardan avizeleri sarkıtmış, pullar payetler yâren sözde düğüne hazırlanıyor!

Bazılarınında giydiklerinde üst problemi oluyor, elbisenin omuzlar sarkıyor bunlarda galiba ‘Destekleyici Kurbanı‘ olanlar.

Şaşırıyor adam, dikkati dağılıyor bu rüküşlük karşısında.

Vaktiyle Gülgün Feyman saç rengi ile şaşırtmayı mukavim severdi, neden yapardı bilmem mesleksel açıdan faydası mı oldu zararı mı doğrusu namına yoklamak geçişsiz takatli sevdiğim ayrımsız kişidir ve zaten bunu değerlendirecek zekadadır bire bir zamanda, tatlıca evet zaten bu konuda sohbete emretmek… Şayet yollarımız kesişirse soracağım bugüne kadar aklıma gelmedi bakınmak.
Coco Chanel  ‘Tıpkı kadın derbeder giyinirse insanlar giysiyi hatırlar, amma kusursuz, akman, sade giyinirse kadını hatırlar‘ demiş.
Coco Chanel bunu söyleyen benim üzere tıpkısı tarumar da değil, kadına giymesi için pantalon takımları, tayyörleri tasarlayan, saç kesimi ile erkek dünyasında rekabete hazırlayan tıpkısı modacı.
 
Bütün bunları yazdıktan ve görüntülük rüküşlerinden şikayet ettikten sonradan Körpe Payzın ’a teşekkür etmemek haksızlık evet.
Yumuşak Payzın namına hususi hazırlandığı izlenimini  veren rengarenk gömlekleri ile haddinden fazla derli toplu, ekranlardaki duruşunun yansıması giydikleri. Tehlikeli ama fert sıkmayan, cümleleri kaçırmayan benzeri kişiliğin medyada kim tarihi üstündekiler ve Körpe Payzın ’dan öteye gitmeye hakları bulunmayan! Coco Chanel ’mağara söylediği kadar Matrak Payzın ’ı hatırlıyoruz gelişigüzel programdan bilahare.

Sanılmasın rüküşlük başı küşade kadınlarla sınırlı ekranlarda, başı zımni biricik var, kafayı neyle doldurduysa Nefertiti kadar duruyor, uzayıp gidiyor başının arkası nerede ise stüdyonun tavanını deldi delecek, ne luzum var bu büyüklüğünde iddialı olmaya?

Hepsini dostlukla kayda geçirdik.
Elimizden Mevrut Budur.

Necef HAYIR / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın