Necef Hayırlı yazdı: ‘Gülben-Imge namına Cem-Şahan’

Iletişim Araçları dünyamız bizi senelerce Rüya Afşar ve Gülben Ergen polemikleriyle oyaladı, yıllar su kabil aktı biz izleyiciler öööyle baktık.

Tarifeli katar kabilinden muhtemelen zamanlarda önümüzden akıp gittiler, düdük öttüre öttüre.

Gülben Akil Baliğ ’in ruhani dünyaya makas değiştirmesi, yaşadığı ayrımsız nevi Yaşar Alptekin sendromu tıpkısı ‘Hacı anne’  durumu, ‘manzum twitter ’lara  dalması, Hayal Afşar ’la polemiği sonlandırdı.
Hülya mı canını kurtardı yoksa Gülben mi Görüntü ’dan ayrılmak üzere böyle aynı kere seçti; yoksa bütünü baziçe muydu onu balaban ihtimal özge tarafta öğreneceğiz. Çünkü baziçe bozan gazeteci sayımız beş altı, hangi biriyle uğraşsınlar?

Şimdilik bu cesarette Güvenli Çölaşan ’ımız ve Yılmayan Özdil ’imiz var, bilcümle angarya omuzlarında. Ve gerçekleri arşivleyen magazincilerimiz haddinden fazla yaşasınlar.

Amma Görüntü Afşar polemikleri, hakkını verelim tek beş on Gülben Akil Baliğ ’le mecbur kalmamıştır.
Tarkan ’a ödülünü almaya gelmemesi üzerine söylediği ‘Ben kalkıp ona hakeza benzeri jest yapıyorsam, gelip ödülünü matlup. Tarkan kim pardon? Pekâlâ böyle tıpkısı havaya soktular? Vergide bir numara mi oldu? Meslek mu yaptırdı? Kendime kızıyorum o saygısıza ödül vermeye gittiğim amacıyla’ sözleri Türk görüşme ve iletişim araçları dünyasına geçerli Afşar kriterleri koymuştur.

Rembrand ekol yaptırdı mı; Wagner, Makarov, List, bizden Fikret Yüksek, tablosu milyon dolar ederken ben milyon doları görmedim diyen dünya çapında Hisse Senedi Doğançay, yakınlarda kaybettiğimiz Iştahlı Apaydın ve hakkın rahmetine kavuşmuş birçok değerlerimiz vergi birincisi miydiler, hakeza aynı hedefleri olmuş muydu, para dercetmek bitmiş de ülkenin hisse senedi adamlarını, sanayicilerini geride bırakıp evet de onlarla aşırılmış atıp bu büyüklüğünde algı ödeyecek kazancı hangi yaparak kazandılar sorusu önemlidir, benzerinden koca düşünceye dalıyor.

Imge Avşar bu, düşündürür insanı; arpacık kumrusu yapar.
Bunlar Afşar kriterleri, kriterleri koyuyor ve oturtuyor itiraz namevcut… Gündeş cumhurbaşkanımızı ‘Güre Kedi ’ye benzeten Hayal o… sıkıysa sor!

Ama Gülben Akil Baliğ üstelik bir iki değildir. Pahal gitmeye gelmez, hırçın gidenle evleniverir.

Perihan Mağden, Nuran Kader bu ihtimalin imkansızlığına güveniyorlar herhalde; akıbet günlerde takatli damarı bozuk gidiyorlar nasılsa bizimle evlenip bala yapamaz diye.

Gülben Ergen Hayal Afşar ikilisinin boşluğunu şimdilerde Şahan Gökbakar ve Çokluk Yılmayan atışmalarıyla doldurmakta.

Sen mi şalter yaptın henüz aşkın, ben mi, sen mi artık kazandın ego mi kavgası ivme nail durumda.

Hep çekişme mal üzerinden, medyanın asıl kavgası maalesef budur, mülk, mal, mülk…
Olur tükenik bile, nedir bu felaket, kanıt, gözü karalık?

Prof. Dr. Orhan Kaide ’ımız çatır çatır filimlerdeki bilinmedik reklamlardan birçok servet aldıklarını hak kendisine sorgulamakta, Prof. Kalça doğru yerden girdi, aksiyon sigaradan dahi ötedir.

Sevgili Prof. Kalça, senelerce böyle dizi yaptılar TRT ’de meçhul reklamla, veren dayılandı, sorumlu nazır suçtur dedi ama hepsi bu. Bu işi ortaya çıkaranlar, aktöresel değildir, haksız rekabettir diyenler şiddetli oldular, yıllarca yasaklarla çekişme dur.

Yolunuz kemiksiz olsun, doğrudur itirazınız hangi var ki özellikle finansal suçlara müteveccih bürolar bu soruyu çoktan sormalı bu işlere el atmalıydı.

Eriyoruz bu paragözler karşısında… Bihakkın Çokluk Yılmayan ‘Cumhuriyet Rejimi yapıyorum, özlük kendini eritiyor, ha ha ha ’ diyerek nükte patlattığında sağlam hoşa gitmişti. O büyüklüğünde ki Cumhuriyetin en muhteşem eseri, onca yan iştirakleri, assetleriyle Gelişim Bankasının de bu Cumhuriyetle şakası imkânsız nükte hoşuna gitmiş olmalı ki Cem Yılmayan ’a reklam kampanyasını yaptırdı.

Hangi düşünce, hangi reklamcı, ne dümen çivi başına araştırı konusudur.

Demincek bilcümle bunları kayda geçirme zamanıdır, çünkü 10 küsur yıllık Selim Öğür iktidarında zengin olanlar rüzgarın nereden eseceğini kestirip fonda ‘Oy dingala dingala, ateşte düştü mangala, Ayşe bile Fatma dostun var çalkala yavrum çalkala ’ eşliğinde hava almaya çalışıyorlar.

Meğer verilecek hesap nazik, kazandıklarıyla sınırlı değil, sanattan spora, edebiyata heder edilen değerlerle ilişkin.

Susmayı dahi bilmiyorlar, Cem Yılmaz kendisini Türkiye ’da bağımsız milletvekili hissetmediğini söylemiş New York Soho House ’üstelik buluştuğu Öz Saygı Baştürk ’e.

Telaki yerleri New York, yurt geliyor Türkiye. Hadi geçelim bunu aynı makule, Gazeteci soramamış ‘Kardeşim sen bu işleri, kazandıklarını kafana cebe dayadıkları için mi yaptın? ’ diye niteleyerek.

Hani böyle ayrımsız husus varsa havari olalım çünkü içine düştükleri durumdan kendilerini ne paraları, hangi medya düzeneği çabucak bu ülkeyi dolayısıyla onları düşünen ‘azınlık ’ kurtarabilir ancak. Ben azınlık falan birlikte olmadığımızı görenlerdenim, çoğunluğuz yemeden içmeden öööyle trene bakar üzere sustuk senelerce .
Amma röportajın genişlik vurucu noktası Cem Yılmayan ’ın Central Otopark ’birlikte hastalık Toma namevcut esprisi. KÖLE ’ye bol yağ çekmiş, yerlerse, sanmam ama benzer bile. KÖLE rastgele şeyi anlıyor diye niteleyerek tıpkısı öz yok, Koskoca Donanma komutanıyla İspanyol Bahir Feneri bekçisinin konuşmalarını dinlemenizi tavsiye mektubu ederim, haddinden fazla versiyonu olan eski aynı espriden (İngiliz, Kanada kaynaklı) yenisi türetilmiş.

Cem Yılmayan ‘Sebep Toma bulunmayan?‘ sorusunu sorabiliyorsa yanıtını anlaması yıllar alır, izansız sarıp 4 yaşında alıp eğitmek lazım… Etraflı hareket.

Ama şöyle tıpkı emare vereyim kendisine: ’70 lerde 110. Sokaktan bire bir blok önceki halk otobüsleri durur pencereleri kapatırdı. Zira 110. sokaktan bilahare coşkunluk muslukları başındakiler otobüsleri sulardı, ben dingil olduğum amacıyla şöförün takiben pencereyi açıp ıslık sıçanına dönmüştüm.

Afro-Amerika ’lılar uğraş ediyorlardı, sana pahal gelebilir Cem Yılmayan amma sivil savaş ıslatır insanı, buradaki mal rekabeti içindeki ‘Tuzu Kuru ’ları aşar.

Demincek MEMLUK Başkanı bire bir Afro-Amerikalı, hani kendini dinlemekten öğrenmeye çatlak bulamadıysan hatırlatayım.

Yer iyisi sizler için biraz kırpmak.

Bildirme yoksun, kısır günlerimizi aratacak yozlaşmanın hesabını güneş sorar, şu zaman ara sıra gazeteci, aydınlık geçinenler ve bulaşıcı ünlülerin doğruluk statüsünün sarsıldığı kortej konusu olduğu günlerdeyiz.
Yazdıkları, yaptıkları tabii kayda geçiyor dünya çöplüğü tırı vırı adamların üçüncü dershane işleriyle mahmul.

Sen Nabokov falan dahi değilsin, bu ülkenin göçmeni hiç değilsin, bu toprakların çocuğusun az buçuk sus, söz misali ‘Behişt Dip ’nda dinlen, orada de sağlık bulamadın mı, komşular bile yetkin magazinden izlem ettiğimiz büyüklüğünde.

Yoksa adı ‘Behişt ’ olan gelişigüzel yeri behişt mi sandın, cehennem böyle bir özdek işte kendini cennette zannedersin.

Hangi diyeyim, Tanrı Kurtarsın Cem ’i üstelik Şahan ’ı dahi, bizi bile.

Başımıza gelenleri sevgiyle Kayda Geçiriyoruz. Şimdilik elimizden gelen budur.

Necef GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın