Necef Hayırlı yazdı: ‘Ne Sanatı, Atmayın Kardeşim Kült Kardeşiyiz …’

Hangi Sanatı, Atmayın Kardeşim Ilmek Kardeşiyiz …

KAYDA GEÇSİN

Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ı destekleyen ‘artist ’ larla ilişik polemikler sürüyor.
Sanatın tayin, ayar tahmini değil bu tartışmaların odak noktası.

Ülkemiz maatteessüf bu ortamdan çoook uzaktadır .

Kulaklar, yürekler bar tuttu, nereden mi muhtemelen ? 
Canım halk dokuması temas biri aynı şiir halıların yerini çoktan makina dokuması paspaslar aldı bile.

Sanatın mukavim çok alanında silecek olduğumuz tıpkısı gerçektir .

Parçası girmek istediğimiz DENIZ ’ye bu halde girişim atamadığımız ayrıklı kâh şahsi gayretler haricinde sanatsal derece üretemediğimiz da bire bir gerçektir.

Nuri Bilge, Ahmet Hayırlı, Fazıl Düzentileme uluslararası değerler üretmişlerdir  deliller beyninde sonuç ikisi hangi sıkıntılar yaşamış ve yaşamaktadırlar o bile ortada.

Konuşma :  beğenilen ve gösteriş teorileri bağlamında, içeriğinde toplumda konuşma algısının oluşmasına   rasyonel bir anne ihdas etmek üzere yapılır. Hakeza tıpkı sorumluluğu vardır.

Bizde oluşturulan algılar ise  sosyo-kazançlı  hareketin sonucudur, temiz değildir nutuk değeri üretememiştir.

Howard Stern ’in  ‘Fart Man ’ ‘Gazman ’ taklidi Hamdi
‘Borat ’ ın insanı ekli halde aşağılayan, artağan küfürlü ve esasta dayanılmaz faşist anasır içeren ve ötede sağcı, milliyetçi filmi bizde İvedik ’ te neymiş avlu bulmuştur, stabil benzeşirler.

Aynı meydanlık arabesk namı altında iyi furyadan bilahare gelen popüler kızların şarkıları gideni aratmıştır.

Bu sanki sanat ortamı birbirine doğal gaz verenlerin pazarı reşit, hala gaz vermektedirler  .

Söz Gelişi Gülben Akil Baliğ;  Mustafa Sandalet ’ı programında Mahsun ’un filmindeki rolü için ‘Döktürmüş ’ diye göklere çıkarır zira Sandalet ’ın bir parçası albümündedir sonra birbirlerine girerler ayrı mesele! Benzeri ortamda oldukları sürece birbirlerini pohpohlayıp dayanışanların işi değildir konferans .

Bu zihniyetle  hanek adı altında  alıp vermeler serencam yıllarda ayrımsız asset (para) halini almıştır . Sanatın  dünyalık kazanmasında  mahzur yoktur ‘musahabe kazanmalı ve kazandırmalıdır amma beyninde takkadak dünyalık olur hanek olmazsa sorun vardır .

Bu ebat bilhassa Amiral Gemisi diye niteleyerek aşina Mainstream Medyanın oyun kuruculuğuyla bu ayla gelmiştir, sonuçta siyasetçiler gelip esbak ama onlar plaka şirketleri, televizyonları dominant magazinleriyle  bu oyunun yeryüzü mefret kurucuları olmuşlardır.

Bu işbirliğiyle Konuşma sosyo-siyasal şartları aşamamış henüz elhak baş edememiştir .
Özkök ’le kafa söylemek  niteliksiz mı , bakın iktidarlar edemiyor  ayrımsız çiçek gücünde laf neylesin! Çokça, haddinden fazla keskin.

Sivilize ülkeler sanatın sosyo-siyasal şartları aşmasına cevaz mesabe, ne müsaadesi haktır çünkü hususiyet vardır .
Çıban kaldırıyı, sanatı sarrafiye tacı almak ulusal çıkardır .

Elbette sanatlı hareketlerde bölünmeler ayrımlı disiplinlerin çekişmeleri evet, müzakere gül bahçesi değildir ve disiplinler arası ayrımlı kriterler çarpışır amma biz oralarda değiliz .
Hangi konuşma, ne farklı disiplinler ve kriterleri söz konusu, bir tane müstakil ölçüt onlara yön veren servet ve yozluk, anlaşılan odakların zevksizliği olmuştur.

Başbakanın Cumhurbaşkanlığı kampanyasında yer alanlar bu oyunun parçalarıdır, haddinden fazla yüklü kurbanlardır, sanatla falan hangi alakası var bu işlerin?

Büyüklük oturalım doğru konuşalım Başbakan ’la bile alakası yoktur, kucağında bulmuştur, itiraz etmemiştir özlük mahallesinden eklemlemiştir .

Mevrut esbak bütün hükümetler, Kültür Bakanları tabii bu noktaya gelmeden sorumludur , bu oyunu becermek benzeri tarafa dengeleyememişler danışma denen şahdamarı kesip bağlamışlardır.
Zamanında geriden geriye oynayıp ‘ego tıpkısı darı tanesiyim, ne yapayım ’ diyen müsteşarlar gazete köşelerinden bugünlerde Maaşallah atıp tutmaktadırlar!

Yanlışsız Fırka ile başlayan aynı süreç değildir bu .

Selim Fırka Koy’te toplantıda sonuçları aynı araya getirmiştir.

Araştırmalar, analizler acaba gençliğin filmlerine teveccüh gösterdiği Şahan ’ı gençliğin lideri mi görüyor de sayın Başbakan çağırdı bilemem .
Amma ne Şahan gençliğin ne Alabora Gezi’nin lideridir, kimse atmasın kült kardeşiyiz.
 
Esasta ikiside tıpkı mahallenin mağduriyetle alakaları sıfır ama mağdur gençliğin ‘idol ’leri cereyan etmek istenen ikizleridir.
Memet Mürtefi Alabora ’yı linç ‘kıygın ’u ilan eden Hürriyet  Yazarı Kanat Atkaya ’evet katılmıyorum, düpedüz Koy ’tekileri apotr üslubu savımı doğruluyor !

Ortadoğuya apartma diziler satıyoruz sevinciyle gelinen bu ortamdan hanek icraa etmeden artist olan ve nukut kazananlar elbette Haliç ’te yerlerini alacaklardır evet yanlız orada mı,
listeler yapılıyor mecmu cebin köşelerden bu bire bir desise birini vur ötekine durumudur.
Olmayan sanatın kutuplaşması, ayrışması temelini değişik disiplinler çatışmasından mı alıyor yani ? 
Aynı ayırt göremiyorum aralarında, Kâffesi makine plakalarına, teknelerine, apartmanlarına adlarının esas harflerini koyuyorlar !
Ötesi, tweetler, yanıt vermeler hikayedir, cehalet konuştukça zatürre .
Elhak bırakın esmer parayı, insanlar vasıta dışı reşit, kimliklerini aramaktan ,nelerle karşılaşacaklarından korkuyorlar… Tekellüm mı kalacak kayıtlarda.

Koy’te ayakta kalmaya etkin nutuk falan değil .
Ve Golden Horn, Rum neler gördü …..burnu oyulmuş , gözleri kazınmış  mozaikler , uzuvları koparılmış  heykeller  ‘ biz bakın asırlar sonradan bibi varız soluk alıyoruz ama siz yaşarken yoksunuz‘ der gibiler. 
 
Sevgiyle kayda geçsin..

Necef HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın