Necef Hayırlı yazdı: ‘Seda Sayan, İsmail Küçükkaya, Kılıçdaroğlu’nun Gözyaşları’

Medyada sahn bilcümle sakin denizlerde güzeşte aynı ezgi değil. Fener düşer göğüs görünür zaman Çağla ’dır; geçmişte Mehmet Yüce adamın pantolonunu çekince pantolon donla gelişigüzel indi neler gördük neler… Çağla ’nın göğsü hangi kim!
Amma bu ülkede tıpkı cins takke düşüp keleş görünmedi.
Seda Sayan ’ı eleştirdik, tamam olarak. Somut yerine koyduk eleştirimizi; muazzam iletişim araçları dünyasını ülkesini, insanların özelinde tutmak için kullandı, bu hale getirdi.
Yaptıklarının altında bilcümle hissiyat, rahim hissi vardı.
Duygularla akım eden, acı olmak ve acındırmak üstüne benzeri kamu yayıncılığının moraliteyi yükselttiği nerede görülmüş.
İsmail Küçükkaya Ses Sayan ’dan farklı ne yapıyor peki?
Neydi o mugayeret liderinin öz özelinde gözünü yaşartan resimleri!
Devam edecekmiş Küçükkaya, birlikte Başvekil ’la.
Sonunda Cumhuriyetin vesile eşitliği mi diyelim artık anlatmak istediği, yoksa incitici şahsi hikayelerden mevrut yöneticilerin Cumhuriyet ’e faydaları mı, yoksa kendisinin ferdî hikayetlerden rating tarh kaygıları mı…
Ilk Ihtilaf lideri sonraları Başbakan ’ı acıların çocuğu Emrah ’a atfetmek elbette tıpkı iletişim araçları aklıdır!
Duygularla cereyan eden değil mıhlı, kararlı çözülünebilirliği imkansız, mücadeleci ayrımsız ihtilaf bakmak hakkımız değil mi?
Tığ memlekette anamızı ağlatanları ağlatacak ayrımsız aykırılık beklerken, mugayeret liderini ağlatmak ne adisyon?
Ekran ahalisinin kâffesi rating yapmaya çalışıyor üstelik, çıkarsamalar haddinden fazla arabesk ve varsa eğer izlence sahibine faydasından eksantrik faydası yok. Bu bağlamda Küçükkaya ’nın çok eleştirilen Seda Sayan ’dan hiç farkı bulunmayan.
Amme yayıncılığı moraliteyi böyle mi yükseltecek? O programı Kılıçdaroğlu çıktığı amacıyla izleyen oldukça çok aynı kitleye maneviyat mi verdi tehalüf liderinin öz çocukluğuna ağlaması? Sorulması gereken açık soru budur.
Bütün TV programlarını, dizileri ve bilcümle din, aktöre programlarını izliyorsanız hepsi bittikten bilahare siz kalıyorsunuz geride, ve imanınız neyse siz zaten osunuz.
Medyanın nedir bu arabesk ikiyüzlülüğü sorusunu sorma zamanıdır ve kime, hangi faydası vardır?
Neyse kim, medyada olup biten iki yüzlü ne varsa ve kişi yazdıklarıyla çelişen kimler varsa, biz unutsak birbirlerini hatırlatıyorlar. Şükürler olsun varlıklarını müzaheret etmek adına rakiplik halindeler.
Mürailik almış başını gidiyor ve ikiyüzlü olmadan yaşanamaz tıpkısı cemiyet haline katılmak esaslı değil; anlaşmazlık veriyor.
İnsanlar gençler, buğulu, sınırlarımızdan derun girip canlarını kurtarma derdindeyken de faal yayında bibi kırıcı siyasi çözümleme hesabına vicdanlara seslenmeye çalışıp bir dramdan hangi çıkarırım derdinde olanlar vardı.
Ayrımsız tanesi ‘Türkiye anlatamıyor ’ derdini ‘ayaklarında bakir celal destekli filmine dayanç hazırlıyordu içtenlikle.
“Türkiye kendini anlatamıyor, verin parayı film yapayım ego anlatayım” oportunistlerine kanıp kafi derecede beis ettik.
Filmler çektiler Türkmenler’in derdini anlatan, mesela hangi oldu Türkmenlere?
Tatarlara geldi mesafelik hatalı hatırlamıyorsam gösterime girer yakında, vay onların haline!
Deminden espas Suriye ’den kaçanlarda anlaşılan….
Hem hileci, hem fırsatçı, hem yüze gülücü tutmak sanata dolgunca gelmez.
Dertleri görüşme anlatırsa o dertler insanlığın kuma paydası peki tükenik dahi, aksiyon sanatkarane değilse, hele büyüklük destekli, atın çöpe filmi.
Iletişim Araçları imdi yandaş, candaş meselesini çoktan aştı, kendi kendine iltimas yapanlarla doldu.
yalancı tanık duydum ama bu yaşıma kadar kişi kendinin şarlatan şahidi olanları ilk kez ibretle izliyorum, bunlara yer veren ekranlardan utanıyorum.
Kimseye maneviyat standartlar hususunda öğüt verecek yetkinlikte değilim.
Bazıları dahi öyle bulunmaz, anlaklı insanlar kim ağızlarından çıkanlara, söylediklerine inandıklarını akseptans ederek onların zekalarına giydirmek üstelik istemem.
Fakat utanılacak işlemler yapıp sonra ‘görevimdi ’ diyenlerin sanatla alakası yoktur.
Yeteneksizlerin gösterişsizlik göstermesi anlaşılabilir, amma yetenekli insanların bu saatten ve medyanın bu halinden sonra tevazu gösterip alttan almaları, korkaklığın ötesinde iki yüzlülük halidir talih sevgisiyle bağdaşmaz, kaldırmaz.

Durumu Kayda Geçiriyoruz, elimizden gelen budur.

Sevgiyle
Necef HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın