Necef Hayırlı yazdı: ‘Toksik medya’

Toksik Medya

Medyamız devri daim motoruyla  benzeri suyu basan fıskıyeli havuz gibi.

İktidarlar geliyor, gidiyor, amma medya  havuz yosun tutmuş, suyu tütsülü, kokular saçarak varlığını sürdürüyor.

Ati umutlarını yok eden, kamu yayıncılığı ağırlık ve bilincini yerle bire bir etmiş, hayatımıza giren, çıkarken kapıyı degaje bırakan bir medyamız var.

Iletişim Araçları yüzünden ‘Güvenlik hislerimiz‘ zedelenmiş  bu yüzden asabiyiz çünkü gaflet uykusu tutmuyor karşısında.

Tuncay Özkan’ın aldığı mahkumiyet kararının gerekçelerini henüz bilemiyoruz , amma eğer keder  yayımcılık yaptığı içinse, öz kanalını açmadan önceki temel akım medyanın ayrı cinsten televizyonlarında en üst dozaj görevlerinde bulunmuş bu eş medyanın yazık keçisi miydi, nerede müsebbipler diyerek eş sormadan edemiyor , anca ya keskin  televizyonculuk, gazetecilik, yapmanın bedeli müebbedse eğer, bire bir tek o mu biberli tabilik özne ?

Orhan Miroğlu’nun Film Yıldızı Gazetesi 5 ağustos tarihli  ‘Antika zamanlar’ın gazetecilerine geçmiş olsun’ yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Avrupa’birlikte sevimsiz savaşın sona ermesiyle değişimi kavrayamayanların işlerinden güçlerinden bittabi olduklarını hatırlatıyor.

Miroğlu  kovulduk diye niteleyerek feryat eden gazetecileri servet beyanına çağırma ediyor ve servetlerini gazetecilik yaparak kazanmış olma ihtimallerinin olmadığını yazıyor, düşünülmesi gerekir çünkü arasında şişman servetler kazacak büyüklüğünde yüce  gazetecilik yapanların sayısı çokça beş altı.

Yıllar önce Maksat Dündar’ın Soğukoluk Baskını tarzı gazetecilik eden var mı?

Uğur da etraflı süredir yapmıyor.

Kadınların köle kabil fuhuş üzere satıldığını, çıplak alemlerin yapıldığını , kadınların saklandıkları yerlere büyüklüğünde göstererek kanıtlamış ve arkasındaki mafiozik yapıyı cesaretle ortaya çıkarmış bizlerin gözüne sokmuştu. 

Gerekenler bu gazetecinin açtığı yolda yapılabilseydi ihtimal bu periyot  kadınlarla ilgili tedricen yoğunlaşan yaşadığımız mesail facialar yaşanmazdı.

Şimdi bu adamla güya Guantanamo’ya duvardan atlayıp girmiş ortaya çıkarmış kadar kendini reklam fail embedded bön tıpkısı mı?

Yıllar sonradan yabancı filimlere bahis olan ‘Human Trafficking‘ meselesinin gerçeğini ekranlara  getirmişti Kasıt Dündar.

Halepçe olaylarını da iki Türk gazeteci dünyaya resimlemişti.

Var mı böylesi  içtimai  yaraları  cesurca selen veren gazeteciler, servetleri helali doğru olsun diyelim.

Alacak yönetmekten gazetecilik, televizyonculuk yapamaz halde olan televizyoncular, gazeteciler  kollarında taktıkları  saatlerin, satın aldıkları söylenen yachların, evlerin, yalıların, vilların hesabını veremez haldele, soru hangi gazetecilikle bu paraları kazandıkları sorusudur, Miroğlu sormakta nahak mıdır?

Muhtemelen  algı yönetim elemanı kendisine gazeteci kamuflajı ile işlemek haddinden fazla karlı benzeri iş,

Bu durumun Selim Tümen iktidarı ile başladığını ifham etmek butlan olur.

Ancak tansık olan bu durumun  Dürüst Parti iktidarı döneminde de bibi devam ediyor olmasıdır.
Miroğlu’nun yürekli yazısını kutlamakla beraber ‘eski olsun’ diyecek tıpkı durumun olmadığını kayda etmek zorundayım, ayrıca medya dünyasının üretim organizasyonuna baktığınız devir işlerin  daha birlikte genişleyerek  çarkıt düzeneğe eklemlendiğini kayda geçirelim.

Eski sıcak çarkıt tas, fıskıyeden aynı suyu bas!

Bu dokuya neşter alaşağı etmek değme yiğidin harcı değildir, pres iştir.

Toksik medyadan sıyrılmak, bu toksik düzeneği ve insanlarını hayatımızdan çıkarabilmek amacıyla sakat eş, akraba, tanıdık, lehtar, başkaca susturulması üzere gelişim verilecek çapraz demeden,  hangi çiviler yeriden oynar, irtical harekete geçip gereğini yapacak mekanizmayı bol bilenlenlere yolu anahtar kararlı bire bir buyuru geçişsiz.

Miroğlu yazısında  değme kovuluşunda servetine mülk katan gazetecilerle  birlikte dalavere esbak. Bu dahi ilginç, dikkat gururlu bire bir saptama.

Kovulduk diye yer  çok figan edenler ortada  kovulduğu hafta argıt sırtlarında familya alanla  , maaşını alamadığından sesini açıklamak üzere dama sâdır gazeteci arasındaki farkı görmeden toksik yapı temizlenebilir mi?

Sorumuzu kayda geçiriyoruz.

Sanırım meramımızı anlattık, kısa kesiyoruz ve kayda geçiriyoruz.
Miroğlu’nu ayrıca kayda geçiriyoruz.

Sevgiyle

NECEF HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın