Necef Hayırlı yazdı: ‘Tuhaflıklar’

Bu yazımda gitgide sayıları küsurat tuhaflıkları kayda geçirmek istiyorum.

1.Çocukları çokbilmiş tahtalar, bilgisayarlarla donatıyoruz derken larpadak can kuşu ve sinir hastalıkları hastanesinde internet bağımlıları bölümü açıldı haberiyle karşılaştık. Cenabıhak Tanrı nereden imdi bu epidemi derken , neyse kim müessis hekim gerçekte bu meselenin daha bilimsel yerine paradigmasının oluşmadığını söyledi. Güya efendim , ‘internetimi elimden alırsanız kendimi jiletlerim ‘ diyenler varmış ! Müslüm Cet konserlerinde internetleri ellerinden alındığı üzere mi jiletliyorlardı insanlar kendileri ? Bilahare efendim ortaöğretim 1 öğrencisi dersleri çok ferah iken patadak internete sarınca karne bakımsız gelmiş !

Lise 1 birlikte alışılagelen gelişigüzel yavru fay getirir bunun için hatır hastanesinde seksiyon açmaya ister bulunmayan , dersleri haddinden fazla iyi benzeri mektepli şayet interneti ,hikmet otoyollarına açılmayı keşfettiyse zinhar ekol müfredatındaki bilgiler ona belli belirsiz mevrut, ‘bize ne palavralar öğretiyorlar ’ demiş olmasın… olaya tıpkı de bu marifetiyle bakılsa diyorum.

Antrparantez internet bu büyüklüğünde zararlıysa oran neden o ahit bilgisayarsız ekol, yavru kalmasın gayretinde projeler hazırlıyor, memleketin çocuklarını tımarhanelik buyurmak amacıyla mi , saçmalığın bu kadarı ancak bizim medyamızın haberlerinde tamam.

2. Aynı başka yabansılık ise yılın ‘gerçeklerden esinlenerek şalter ’ modasının ‘1 dalga ki ’ sorusuyla bitmeme ediyor olması . ‘Bir Numara ’ dan misyon Türk Gladyösünün başı mı, Ergenekon ’un sonu mu o dahi tamam mahsus değil. Bazen gazetecilerin tarifi ünlü tıpkı iş adamı olduğu uğrunda. Şöyle bire bir nefis çiziliyor ; alelade ukala , rastgele işe maydanoz, seçkin özdek ona sorulsun istiyor, koruyucu pozlarda yakınlarını azarlıyor, korkutuyor kod adı ‘Bir Numara ’ ile sadık değil bir zamanda ‘Ejderha ’ , ‘ Baron ’ prospektüs bakarak ‘Öcü ’ elan yaraşık alır âdem kod adı koleksiyoncusu adeta. Gazetelerde yayınlanmış, söyleyeni muhtemelen bu tariflerden anlayış tüydürmek baskı değil, tamam bu esnada ‘Tuhaflıklar Kraliçesi ’ Nazlı Kadın ‘Birinci ’ olarak tıpkı paşayı belen ediyor , ama hangi kâmil umum mahsus değil, bu işi çözse çözse bizim magazinciler çözer amma onlar daha somut, delili, belgesi olan işleri kovalamayı tercih ediyorlar, haddizatında magazin aklı bildirme üstün gazetecilik aklı tıpkı yol henüz kayda geçireyim.

beraber , bence ‘Birinci ’ hiç üstelik sanıldığı kabilinden eş değil aynı kadın. Bu de benden benzeri yabansılık namına kayda geçsin.

Temas devir, konjektüre bakarak konuşabilen, degaje muhiti olan , tek zaman devreden çıkmayan , yıllara düzlük okuyan , cin kadar bire bir eş. Dünyalık pul sıkıntısı namevcut, hem nalına hem mıhına davranmasını biliyor , bütün mağdur ama hiç aylak kalmıyor , girdiği ortama eklemlenebilen, güdük sürede güven kazanan bulunduğu yeri etkileyen, ciddiye alınan ve idareyi ele alabilen vazgeçilmez ayrımsız karı . Oğluna çok baskısız , hareketli, bakımlı, takıp takıştırmayı seviyor, beğenilen müdahalelerden kaçınmıyor, Fransızca alim, zarif, tatlıca çıtır rakibelerine ayakkabı bırakmayan dul tıpkı avrat.

Olur kim bu avrat?

Ilk Oya Aydoğan üzerinde durdum , ama bilcümle bu özellikleri uymasına rağmen olmaz zira Oya 1 orostopolluk olsaydı ego bu büyüklüğünde tafsilatlı süre işsiz ve cezalı kalmazdım ! Ama mahsus da olanaksız tabiatıyla vatan için âdem bazı bazı dostlarına kazık atmak durumunda kalabiliyor !

Tamam ‘1 dalavere ’ Oya Aydoğan değilse , ki bu karı?

Alımlı Çalımlı ‘Bir Numara ’ yı bulsak hangi olacak, ‘1 Kolpo ’ şudur diyenler bu öğün ‘1 dümen ’ nın arkasında kim ‘ 2 Dolma ’ temel ‘1 Dümen ’ dır diye başlayacaklar. Bizde temel yorduğumuzla kalacağız.

Biz tuhaflıkları kayda geçirmeye bitmeme edelim,

3. Son günlerde minik yavruları okullarda mikroplara karşı bilinçlendiriyorlar ,elbette mı ; mikroplara ‘timsah ’, ‘Polip ’ benzetmesi yaparak ! Çocukları efsanevi, tabiat düşmanı yapmaya adeta yeminli benzeri terbiye anlayışıyla cebin karşıyayız .
Dallar televizyonda mikropları bir anlattılar gördüklerime, duyduklarıma inanamadım, korkunç timsahlar, bakımsız ahtapotlar gibiymiş mikroplar. Zavallı ahtapotları evin evin yiyenler mikrop mu yiyor yani, evet dahi derileri yüzülmüş timsahlardan mikrop çantası mı takıyor kollarına 2. Bap güzelleri .

Tabiata, hayvanlara, dünyanın o ilahi dengesine düşman yetişen aynı nesilden hangi yararlı dirimlik, isterseniz 12 değil 120 yıl okutun. Böyle yetişen bire bir çocuk tek devir bize dünyamızı anlatan o muhteşem belgeseller çekemeyecek demektir , adamakıllı memlekette doğrusu belgeseller RTÜK ’ad cezasıdır.

Kitabı mahsus sıfır, ne öğretildiği hiç muhtemelen olmayan ‘Medya Okuyucu Yazarlığı ’ kabil aynı tuhaflık hesabına ‘Hümaniter Bilimler ’ dersi okutulsa dallar hem bu tuhaflıklardan korunur, hem vatana millete hoş evet diye niteleyerek yıllardır yazıyorum, ihtimal kurulmuş nizamın kolladığı yetkilendirilmiş yeraltı, mağdur tıpkı yazar bu fikrimi ayırtı o antlaşma onun fikri diye kullanırlar diye imge ediyorum.

4. Tuhaflıklar devam ediyor , değme cins fikir, konuşma eseri apartmasının azade bölgesi adına ün salmış olan ülkemizde , meclisimizde bilgisayar programlarının uzlaştırma hakları üzere sıram sıram kürsüye çıkıp söylev atan milletvekilleri gördük evvelden, arşivler orada. Amma kişi insanlarının , entrika ettiklerinin ibdai işleri , fikrin , eserlerin korunması amacıyla korkulu tek geveze söz konusu olmadı, olsa göstergeç kanallarının dizileri çöker, daha çok araklanmayan tayf, bahis, hikaye kalmadı ve bu çözme Ferdi Tayfur ’un söylediği üzere bu maskaralık ‘Ayyuka ‘ çıkmışken kimse erinçsiz olmadı, hatta monitör eleştirileri neredeyse ‘Iyicene apartamamışlar ‘ veya ‘Haddinden Fazla sunturlu apartılmış ’ düzeyine geldi. Hakları amacıyla sokaklara düşen yazarlar, sanatçılar hep bekledim geçmiş bu meseleyi dile getirsinler diye niteleyerek, şimdi abus olan bu isyanın düşün, bellek dünyasından değil acıları yol yapmış tıpkısı adamın dünyasından gelmesi. Ferdi Tayfur yıllarca acıları şarkılarla dile getirerek dünyalık kazandı, yazarlar ise acıları yaşayarak süründüler ve sustular, hapislere girdiler, yasaklandılar, öldürüldüler ve şimdilerde ‘apartma yazarlarla ’ pazarları daraldı ve bulunmayan sayılıyorlar yani kendi aralarından çıkan işbirlikçilerle savaşım zorundalar. Ferdi Tayfur bu kere çalınan düşün ve düşüncelerin şarkısını söylüyor, bol da yapıyor. Acılarını dindirmek üzere Arabeske muhtaç aynı bellek dünyasına görklü geldi Ferdi Tayfur ! Bu çatışmanın ileriki safhalarında ihtimal işe Silvester Stallone ’bile karışma olursa evrensel bire bir boyutta nail oluruz.

5. Tuhaflıklar AB ’ye özellikle gireceğiz iddiasını bitmeme ettirirken ‘ohh 1453 ’de İstanbul ’u birlikte aldık canımıza değsin ’ hamasetiyle devam ediyor, Yunanistan ’la futbol maçlarında statta açılan pankartın beteri bilmem kaç milyon dolarlık bütçeyle dünyaya açıldı !

6. Bir evvel tedrisat müdürü vatana millete hoş olmayacağı hesap edilen çocukların henüz yürümeden yok edilmesini yani bire bir nevi ‘ırk ıslahı ’ projesi önerince bile abus olduk, gazeteciler işi ciddiyetle ele alacaklar mı diye baktım, hisse senedi Nazi öncesi Amerika ’de kim çalışmalara dayanınca laliepkem oldular! Aynı ayrıksı gazeteci ise meseleyi Darwinizm ile karıştırdı , bu kabil çalışmalara Viktorya Döneminde 1863 dahi başlayan Sir Francis Galton Charles Darwin ’mağara kuzeniydi ama bildiğim kadarı ile evrim teorisi apayrı eugenics başka.

7. Medya vakit kaybetmeden belli kesimin, muhtemelen kişilerin hakkını korumakla gazetecilik yaptıklarını zanneden ve bir defa ki bilim vermeyenlerle tuhaf davranışlarına bitmeme ederken  The Topluluk adını The Zümre adına değiştirmesin mi !

Karşı size tıpkı gariplik daha. Ego bizzat onlara  ‘Centilmenler Kulübü ’ adını  daha yakıştırıyorum , (‘Gentlemen ’s Club ’  İngilizcesi) . zira çabucak erkeklerden müteşekkil duruyorlar ve üstelik ekranlarda gördüğümüz  bütün  temsilcileri bilcümle rical . Tuhaflık ise yıllardır  hikayelerini  anlatacak yazarlarını  arıyor gibiler, bu sene Gün Doğusu Ergil, arkadan Nazlı Ilıcak yazdı. ‘Onlar meramlarını ifade edemiyorlar, durun ego anlatayım ’ tarzı garip çalışmalar, bu kitaplara  benzeri küme  bulamadım, abus  kitaplar diyelim.

Bu dahi doğrusu başlı başına çokça yadırganan aynı çözme, Centilmenler  zat hikayelerini  yaptıkları işlerle anlatırken edebi değeri olmayan bu iki pusula neyin nesiydi on paralık beliğ kabilinden değil. 

Muhtemelen, anlaşılmayan tuhaflıkları kaydetmeye bitmeme edeceğiz..

Son dakika tuhaflığı ise CHP Kurultayında Küçük Asya Ateşi raks gösterisi haberi oldu. Çıktı Truva ’yı bile öteki kongre ’üstelik izlerler, arkadan Erzurum ’bile eylem eden Ciritcileri için CHP ’den özel aynı kurultay bekliyoruz, biliyorsunuz Erzurum ’dahi kim olimpiyatlarda yer flaş, yer estetik ciritcilerdi. Birde hususi ricam CHP ’den kongre ’de kadınları pataklamamaları, eksiklik oluyor. Aşina CHP ’nin kurultayları bitmez  Sayın Mustafa Erdoğan yıpranmamış showlar alıştırmak zorunda kalabilir, beklenir kurultaylar için eskimemiş temalarla  hazırlıklı olacağına kuşkum yok.

Sevgiyle efendim

Necef Güzel / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın