Necef Iyi Beren Saat’i kayda geçirdi!..

KAYDA GEÇİRELİM

Diziler  üzerinden cemiyet mühendisliği hangi büyüklüğünde liyakatli  izlenme paylarını ayn önüne alırsak başaramadılar.

Fakat , kadına hız, ensest, çocukların tensel istismalarındaki artışlara bakınca durup düşünmemiz geçişsiz.
Akıbet yıllarda prime-time soap-opera tarzı (kim müstacelen , aceleten hepsi öyle) dizilerde ‘yavru-karı ’ imajı başrollerdeydi, ve bu rollerin  evvel akla mevrut  oyuncusu Beren Saat ’ti.

Tipi haddinden fazla elverişli, tertemiz, çocuk görünüşlü tıpkı kâhil kız çocuğu.

Yavru- kadınlar bilindik toplumumuzun azgın tıpkı yarası ve dizilerde bile tıpkısı apayrı biçimde istismar edildiler ,  dizileri kamera memnuniyetine göre tasarım edenlerin stabil istem ettiği roller oldular  !
Beren Saat  oyunculuğu  mağdur ‘çocuk-eş ’ görünümlü rolleri üzerineydi bütün .
  
Fikri manada bin türlü yasağın konduğu akıbet 10 yılda ekranlar  Alev Alatlı ’nın tabiriyle  en ‘Fahişe ’ eş erkek ilişkilerine açıldı . Onlara haram yoktu.

Beren  Saat rolleri  söz misali hep eşey merkezliydi  birinde  aylı kaldı, hamile bırakan kayırıcı bilmiyor , hay Allah Inkılap oldu ayrı düştüler , ihtilalin savurduğu hayatlar (yersen) ….güzel politik sos işin haddinden fazla ateş komedi yanıydı tabiatıyla bu süreçte kıymet ödemiş insanların itirazlarını dahi unutmayalım ….

Beren Saat benzeri bambaşka rolünde bir takım vasıtasıyla tecavüze uğradı ,aralarından berceste  tecavüzcüsüyle evlendi  uzattıkça uzatıp   saldırı işini  adamakıllı evcilleştirdiler,  sunma iri afet ise  Aşk-ı Memnu ’dahi yaşandı .

Romanın derinlikleri  başlarda yakalanır kabilinden olduysa de  gelişim hızını alamayıp paçozlaşınca canım işaret çocuğu yaşındaki  eşini evdeki yeğenine kaptıran ahmak Adnan , nişanlısını az daha öz yaşıdaki üvey annesine  kaptıran babasından  elan sersem kızı, kendisini damadına müstahak gören terbiyesiz hanımanne  ve vamp yavru -elkızı hikayesine döndü.

Selim Tümen İktidarının ona haram, buna yasak koyduğu sonuç 10 yılının eseridir bu amme yayıncılığının  utançları ve Beren bütün başroldedir. 

Demin ihraç ettikleriyle övünüyor, böylesi dünyada yapılmıyor meraklısı bittabi sizden algı .
Lolita ’nın bir numara hava Oscar alırken ikincisi  (remake ) gösterime sokulmadı , siz ne diyorsunuz !

Realist olalım, tersaneler, hapisaneler, okullar , hastaneler , adliyelerimiz, barolarımız, siyasal hayatımız ,sendikalarımız  öykülerimizle  dolu ama tek biri son 10 yılda gerektiği üzere yazılamadı .
 
Allahtan  monitör  tarihimizin beniz akları var, sonuç 10 yılın basit tabloları gibi değiller günün şartlarının zorluklarına, maddesel ve maharet imkansızlıklara  karşın haddinden fazla mağrur işler yapıldı.
Sesli çekimler, ibdai hikayeler , edebiyat eserlerinden uyarlamalar , bize ilişik orijinal program formatları , gömlek programlardan  anlaşılan Beren Saat ’mağara haberi yok  , bir röportajında atıyorda atıyor ve bakın neler diyor ;
önceki ünlü çekimi özne 
önce vakit kaybetmeden köpoğluluk yaparak hayatını kazanan oyuncular 
sektörü serencam 10 yılda var eden
Beren ve ‘Onlar ’.
Esasen ‘onlar ’ la kimleri kastediyor metin anlaşılan değil, hadsizliği paylaştırma isteği birlikte tür.
Ya birlikte arkasında güvendiği  birileri bu kızı dolgunca kafaya almış bak sektörü ‘karşılık olmak erişmek örüyoruz ’ diye esasta amme yayıncılığını,  özgün   olmayı tuşe etmek isabet etmek çözdüklerinin farkında değil, mamafi Halit Aydın ’yı yaşıyor zannedip katkılarından dünya teşekkür eden   neyin farkında olacak !
Beren Saat  salladıklarına  bakarak Ekranların Miladı !

Türk Televeizyon tarihinde  BÖ (Beren ’den Önceki ) BS (Beren ’den Sonradan ) var.
Bu elbet tıpkı ben şişmesidir, şüphesiz tıpkısı yüzlü yüzlü güvendir kendine , vallahi alçalma ettim neye kime güveniyor diyerek.

Değerleri değersizleştirerek , kızıl olunamayacağını bilmesini beklemiyorum, yoksa Hintli Hellen Keller ’i taklit etmezdi filhakika ! Fakat çenesini tutabilir , amma tutmuyor .

Hep söyledikleri gençliğine, cehaletine, yetersizliğine verilebilir ama şu sözleri yenilir yutulur kadar değil;
‘…Aşkı Memnuyu benzeri henüz çekemeyiz . Alelhusus Hatırla Sevgili ’yi tıpkı elan anlatabilmek gibi değil. Zira aynı cemiyet mühendisliği yapılıyor . Şu izleniyor, bu izlenmiyor diyerek benzeri özdek dayatılıyor bize…Tahammül kalmadı . Bu yapımlar yemeden içmeden Ortadoğu ’ya değil dünyanın mukavim çokça ülkesine satılıyor. Müslüman ve bağımsız kadın figürü satıyoruz biz…şimdi bunu yapmamız üstelik engelleniyor. Bu gidişle yurtdışına birlikte bu yapımları satamayacağız… ’

Balaban Türk Düşünürü Beren Saat Hakeza diyor.
10 yıldır  sosyete mühendisliği yapılıyor zaten, kendisinin dahi bu  mühendislik harikasından ibaret  olduğunun farkında değil herhalde.  
‘Mutekit ve bağımsız milletvekili ’ kadın figürü satmaya gelince kamu yayıncılığı güçlükle dışına kadın feda etmek amacıyla yapılmaz, saniyen  ayrımsız oyuncunun  ağzına yaraşıksız sözler bunlar.
Bizim kültürümüzü, öykülerimizi satın siz….kadınlarımızı değil.

Beren Saat ’mağara  oynadıkları  ve benzeri yapımlar 10 yıldır   Yanlışsız Tümen  İktidarında  on paralık  engellenmediler , eksiksiz pahal var oldular , Sayın Başvekil ’ın tabiriyle  ‘Hangi istediler dahi verilmedi?
Demincek onların  esasta Medyamızın Kralı Başbakan ’a teşekkür etme zamanı , vermiş olduğu destek, imkanlar amacıyla !  

Çekicilik dönüyor, sosyete  mühendisleri  bozuk bebekleri labaratuarlarda yeniden kurgularken  bakir dizayn ve tadilatlar esnasında  cipler değişirken, bazılarının ağzıları berrak unutuluyor  ya da  bu konuşmalar  eskimemiş stratejilerin parçası kıygın edebiyatı , Sayın Başbakan düşünsün .

Üzülecek halim yok.

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın