Necef Iyi: ‘Çal Kanunum Çal’

Çal Kanunum Çal

Kayda Geçsin

Sizlere bu satırları yazarken  bestesi  Merhum Sebep Gürses, sözleri Cengizhan Mutlu ’ya ilgilendiren Türk Müziğinin ebedî  eseri  ‘Çal Kanunum Çal ’ şarkısını dinliyorum, başvuru ederim.

Içre ‘kanun ’ , ‘çalma ’  olup sanatsal değeri olan  yegâne şey bu yır kaldı elimizde.

Can Kuşu halimiz malum;
Türk izleyicisinin Şehzade Mustafa ’nın katlini öğrenmesi  gür olmadı.
Mezarı başına gidenler , babasına sövenler , ilenç edenlerin süresince oldukları ruh bilimi buhran dinecek kabil değil.

Acaba diyorum olayın akım ettiği tarihte halk bu büyüklüğünde  galeyana mevrut miydi ? Sanmam  o dönemde Melik korkusu vardı !

Ama yüzyıllar sonra  tıpkısı dizi , tıpkı filim  ahali üzerinde bu kadar  koyu aynı  rehavet bırakabiliyorsa , gitmek kim  sanalın, illüzyonun   gerçeklerden elan etkili olduğu azıcık diliminde yaşıyoruz.

İllüzyonun  etkisi  üstelik mahiyet reaksiyonlara dönüşebiliyor .
 
Halkımız  galiba Şehzade Mustafa ’nın babası Kanuncu Padişah Süleyman yoluyla verilen emirle katledildiğini öğrenmeye elan hazır değildi , infial iri oldu  !

Bu acayip durumu zamanın gerçeği adına kayda geçirelim.

Ekranlarda  bire bir tarihçimiz  halkı ‘ inanmayın bunlar filim, hile ‘  diye teskin etmeye çalışırken   işi kendi açısından henüz beter kuzuluk getirdi . 
Anca evet , eğer yalansa filim ;   Şehzade Mustafa öldürülmedi da kara tahta mı geçti sorusunu sormaya başlayabilir  el, ve bu öğün tarihçi kaltaban duruma düşer.

İki ucu ‘ahmak ’ bu değneği kayda geçirelim.

Fenomen 1553 da olduğuna göre aradan 461 sene önceki , umum Şehzade Mustafa ’nın babasının emriyle katlini öğrenmeye  hangi ant hazır tamam diye niteleyerek soracak olursanız bu ser ve bu medyayla bir beş beniz sene daha geçse de  amade olacak,  tarihleriyle yüzleşecek noktaya gelemeyecekler.

Sanalla ana  arasındaki farkı  anlayamayanlara  çok  gülüp geçtik, Çakırdoğan öldü gıyabi cenaze namazı kılındı , Dallas ’de  Dusty öldü mevlüt okutanlar oldu ,  algıları yönetilenleri hezel konusu yaptık, işi hafife aldık.
Matlup yönetimi ile ilgili  Sayın Nurullah  Vazıh ’ın  sayısız makalelerini okumanızı öneririm ben kendi durduğum yerden kayda geçirmeye devam edeyim.

Şu artık gerçeklenmiş  kim, kim başvekil olursa olsun bu iletişim araçları ile bu ülkeyi yönetim etmesi az daha  imkansızdır.

Tamam memleketi iletişim araçları mı dalavere ediyor ? , Hayır iletişim araçları kendini dümen edemiyor.

Peki ki hile ediyor ?

Imdi dünyayı  illüzyonlar dümen ediyor .

Ve en balaban esas imdi illüzyonlarla esas edebilme gücünün ayrımsız büyüklük için var olup olmadığı  gerçeği .

Sanala karşı gerçeğin utku kazanabilmesi üzere bireylerin ,  yönetimlerin küşade, belirgin, rast olması  mübrem.

Zira  sanal ortam  gerçeklik insanları algılarını yöneterek cani gücüne sahipken hakikat insanların  sanala cebin savaş açıp galip gelmeleri hayaletleri vurmak kadar imkansız.
Peyrev çaresizdir.
Hayaletlerle hayalet avcıları başlangıç edebilir.

Bu yüzden senaryo tahsis etmek anca   Sayın Başvekil ’ın söylediği kabil cılız değildir.
Mebzul senaryolarla  , illüzyon yakalayacak veya kamu yararına olmayan illüzyonları bozacaksın bunu Sayın Başbakan ’ın ‘tahakküm değil ’ olarak görmesi beni şaşırttı, çevresindeki iltifatlarına mazhar olan elem senaryoları görüp fikrini değiştirmesi amacıyla bundan sonra haddinden fazla geç.

İnsanları birbiriyle çatıştırmayan , parçalanmamış karşıt birbirlerine geçmişteki çatışmalarına rağmen razı ,   hayatı yaşanası kılacak senaryolar adına  ‘o keskin, bu acı yalnız bu bereketli ‘ senaryoları yazanlara teşekkürname ederek toplum  yalnız eskimemiş arbede, ayrışmalara hazırlanırken   alay malay ati ihdas hayalleri  bitap evet , erat, etnisiteler birbirlerine garaz ve nefretten bitap düşerken , çaresiz bire bir toplum kimin yararına evet kim … bu toplumun gelecekçi projeleri kimin umuru olur ?
Devleti ki yönetirse yönetsin  ülkeyi kırık dökük  , güdük ömürlü senaryolara mahkum etmemelidir , ne var ki bu çözme devamlılık genişlik edecek endişesini taşıyorum.

Üzücü senaristler eskimemiş partilerinin rozetlerini takarak tayf alıyorlar.
Kayda Geçiriyoruz.

Tığ bu ekranlarda izlediklerimizle trajedi duygumuzu kaybettik, ferah insanların başına mevrut zehir şeyleri imdi algılıyamıyoruz, şaşkınız .
Hayvanlara işkence ediliyor , kedilerin patileri kesiliyor, kadınlar dövülüyor, öldürülüyor , yolsuzluğun, arsızlığın , hırsızlığın  vakit kaybetmeden behre kavgasını izliyoruz .
Demin hayatın aynasında  gördüklerimiz , yüzlerimiz bize ilgilendiren değil .
Kayda geçsin.

Ateşlilik kabilinden sakil bir ülkü kapımızdayken  suları kalabalıklara , geleceğin ta kendisi  zinde nesillere sıkıyorlar , orayı burayı olağanüst yetkilerle donatmakla meşgul hükümet  demincek zül ediyorum tomaları doldurmak için ‘Baran Yağdırma ’ yetkisini kime verecek ama biliyoruz kim herhangi bir kim olacak ise o izinli baran yağdırma gücüne asla sahip olamıyacak. Allahın işine karışılmaz , hikmetinden istifham gayrimümkün, o sular masumların üstüne sıkıldıkça baran yağdırmaz oldu.
İmanım kayda geçsin.

Bu ülkede ki kül tartışmalar yolsuzluk, arakçılık üstüne mi olacaktı ? Tesev arakçılık yolsuzlukla savaş için kurulmamış mıydı ,  tek curcunalı namevcut !
Çokça ızdırap çekiyoruz .
Kayda Geçsin.

Aynı partinin seçimlerde kullanacağı nağme üstelik  şaibeli evet mu ?
Nogay ’ların şarkısını tornistan edip dombra ’nın hesabına başbakanın ismini buyurmak ne sanatkarın aklına dirimsel yahu ! Yaratıcılığın  tövbe Yarabbim dibe vurduğu an.

Kanunuyla dertleşen şarkının sonuna geldim  ;

İkimizin derdini anlat kanunum artık
Sıkıntılı başım gibi
Istek sırdaşım kabilinden
Cari gözyaşım kabil
Çağla kanunum artık
….Acılar gönlümüzde
Sitemler dilimizde
Ne kaldı elimizde
Söyle kanunum bundan sonra
Çağla kanunum artık

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın