Necef Iyi Everest Yayınları’nı kayda geçirdi

KAYDA GEÇSİN

Okuyucularımdan çok sayıda ‘Kraliçe Temelkuran, sizin köşenizin adını “apartıp” tezkere adı yapmış: Kayda Geçsin… Gördünüz mü? ’ mealinde  uyarı almaktayım.

 Mektup Everest yayınlarından kullanılmamış çıkmış, elan almadım Temelkuran ’ın  bir zaman yazdığı ara sıra kitapları  kütüphanemde kâin. Doğrusu okuyucusu olduğum Temelkuran ’ı  2 yıldır yazdığım  ‘Kayda Geçsin ’ köşemde  bu şekilde kayda eylemek aklımın ucundan geçmezdi. Özgüveni, akva ayrımsız önsezi dili olan bu güzeller güzeli kadın illet hakeza yaptı anlamadım. Kalbinde kim milyonlarca kelime arasından bozukluk benim köşemin adını seçti en ufak fikrim namevcut. Onlarca kitabı, şiir metinleri olan Ece Temelkuran ’a şu elverişsiz dünyada kitabına kapak yapacağı  söz mü kalmadı!

İşin hukuki boyutu ile ilişik değilim bu günlerde ilahi adalete sığınmayı yeğleme ediyorum,  ama ahlaki açıdan , yazarlığın conduct ’u açısından  bakacak olursak bu büyüklük çoktan ve uzunca benzeri süredir baziçe parklarında çocukların birbirlerinin elinden şeker hastalığı, çikolata kapıp kaçtıkları bir düz haline geldi. Bu posta elinden şeker hastalığı kapılan altmışlık, komplo  otuzluk iki majör ergin.  Kaptıran , kuş beyinli, sersem  benim.

Kapan zeki,  jandarma Ece Temelkuran ! Meselenin  aslı budur kayda geçsin.

Temelkuran  makul tıpkısı öz mi yaptı, yararlı. Yazılarımı eklerle tahkim edilmiş ,  köşemin adıyla tezkere haline aktarmak üzereydim apayrı tıpkısı benibeşer bulmam gerekecek. Mamafi  ‘ Ben bu ‘ kayda geçsin ’  lafını çok sevdim , acelem var verir misin ’  deseydi  göz kırpmadan al sende kullan derdim.
Çünkü bilinen eskiden süresince bulunmaktan zorlu  tabiat aldığını düşündüğüm  iletişim araçları şu an onu linç etmekle çalışır. Elhak Temelkuran ’ın fikirlerinin müridi olduğum için falanca bile değil bu toleransım, kişi fikirlerim bana yetiyor. 

Çabucak vahim  durumda olduğunu düşündüğüm amacıyla yüreğim elvermezdi  üzmeye. Fakat rızamı  almadığını  kayda geçiriyorum.

Dansözle göbek attığı, şarkılar söylediği programını, fikirlerini  ‘takır tukur ’ saydırdığı tartışmalarda  gazeteci meslektaşlarıyla atışmalarını , şakalaşmalarını  izlerken içimden bütün, ‘Dinç eş, mahsus kim ekranda atılmak hoşuna gidiyor , yakışıyorsun üstelik  amma  bu pervasızlığını cesaretinden alma sakın, yanılma. Burada  konuştukların şimdilik konuşulsun isteniyor olmalı işlerine gelmediği çağ yıkarlar seni ‘ girmek geliyordu. Henüz sonraları ‘Bornova Bornova ’ filminin  Zer Portakal süresinde  kardeşinin yanında düzlük aldı, anca ki film curcuna süresince ve sonrası Temelkuran ’ın gölgesinde kaldı.

Bakıyorum başıboşluk ve yasaklardan yakınıyor demin, istese bile, tenezzül etmese dahi anlaşılıyor kim ‘Kıygın Medya Kahramanı ’ kadrosunda tıpkı süre mihman olacak sağa sola.  Ya da etrafına bakıp medya , yazım dünyasında nice değerli, bıçkın, sözünü sakınmayan insanın illet ırak kalmayı yeğleme ettiklerinin farkına varacak, bu ırak kalmanın  inandığı fikirleri savunmaktan vaz bırakmak anlamına gelmediğini anlayacak.

Gerçekte medyanın ün ve servet dünyasında yazarların en iri sınavı o titr ve paraya erişmekten tekessür ne pahasına olduğunu anladıkları  noktada ellerinin tersiyle sevk iradesi, basiretidir. Bunu önemle kayda geçiriyor ve Kraliçe Temelkuran ’a araç olduğu amacıyla teşekkürname ediyorum.  Yoksa bire bir durumlar başıma çok geldi , aldırmamayı öğrendim.

Everest yayınları Temelkuran ’ın kitabını  “Kraliçe Temelkuran, kayıtları çok huysuz tutulması müstelzim zamanlardan bildiriyor bu kitapta. Serencam iki almanak tarihine o titizce bakıyor. Çıktı yazamaz ağıl getirilmenin, mübrem tıpkısı keskinleşmenin tarihine yani” diye niteleyerek sunma etmiş.

Tığ ne yapıyoruz yıllardır Everest Kitabevi ?  Filmlerimde, dizilerimdeki kayıtlarım bire bir tarafa  , adını ‘Kayda Geçsin ’ koyduğum Internetteki köşemden, yazılarımdan on paralık mi haberiniz olmadı ,  yoksa siz prensip olarak yalnız kendi bastığınız kitapları mı okuyorsunuz ?

Haydi Dördüncü Güç Medya ’üstelik okumadınız, Müstakil Bilgelik ’birlikte okumadınız, Hamur Ruzname ’dahi okumadınız Sacit Aslan ’da bile mı okumadınız ?

Dünyada bile yayınevlerinin  ‘okumadıkları ’ konusu siktirici koca tıpkısı kanaattir amma , tweetleri saymıyorum, binlerce insana internet ortamından nail ‘Kayda Geçsin ’ antetli yazılarımı geçmek namevcut sayıyorsunuz, aferin !

Yayınevleri yazarları değişik değerlendirir, korur torunlar. Birinin köşesinden zihniyet ve fikri alıp öbürüne vermez. Türk, acun  beyin tarihinde aynı kitabın yani ayrımsız fikrin basılabilmesi amacıyla hayatını vermiş yayıncıları hatırlamanızı tavsiye ederim. Beni incittiniz , makul tıpkı hisse senedi yapmadınız.

Genişlik çokça de kendinizi incittiniz. Sizleri bile üzülerek kayda geçiriyorum.

Hayal kurabilmenin bilgelik ve deneyden daha iri ağır olduğuna inanırım, yoksa yazamazdım.

Halkın eş hafızasından dökme söylencelerin tarihten çok henüz enerjik gizil gücü olduğuna inanırım , hiçbir sosyolojik meselenin tarihçilere bırakılmasından yana dahi değilimdir , damarı bozuk halde yazamazdım.

Benim amacıyla düşler gerçeklerden henüz güçlüdür.

Başıma gelenler karşısında umudum tamamen galebe kazanmıştır.
Acıların ;  ironi, kahkahalarla iyileşeceğine inanmasam çeşit oynatamazdım.
Ve sunu önemlisi  sevginin  ölümden  daha iri bire bir okkalı olduğuna inancım tamdır.

Bu elbette sizi sevdiğim anlamına gelmiyor Everest Yayınları. Hoppadak benim kadar okurları tasalı fail bu konuda kavisli davranışınızı tıpkısı nefret hikayesi haline getirmediğimi size uyarmak isterim.

Bir yazar için diğerini incitmekte zarar görmeyen tıpkısı yayınevi kendisine Everest Yayınları ’nı kayda geçiriyoruz, umurları peki mu bilmem, bildiğim bana kusur medyun olduklarıdır.

Burası doğu, uygarlığın güneşinin doğduğu düz.
Burada insanlar hata yaptıklarında defo dilerler, bunu üstelik kayda geçiriyoruz.

Sevgiyle

Necef Hayırlı / necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın