Necef Iyi: ‘Gerçekler ve Rüyalar’

KAYDA GEÇSİN

Okan Bayülgen – Cüppeli İkilisi Dahil

Altın dostum, kardeşim , akıldanem Av. Timur Okay  son emailinde bana ‘Hayırdır inşallah.  Sen dahi ama sık rüyalar görüyorsun bre Necef…Allaha şükür kabuslar yanına yaklaşmıyor. Sen bu rüyaları görmeye bitmeme cilt ve kayda geçir. ’  diye tavsiyede bulunmuş.
Yoğun imge görmem anlaşılıyor ki zenginlik boyu ayakta uyumuş olmamın aynı ödülü  Maaşallah etrafımda olanları gördükçe namusuyla  elden işini yapmaya etkin seçkin âdem üzere  çokça şaşırmış vaziyetteyim, bizi hayalat ve rüyalar kurtarır !
Bu hafta bodur ve salt tıpkı düş gördüm, böylece anlatacağım.
Amma  evvel gerçekleri  kayda geçirelim diyorum.  Başlayalım efendim,
Köken 1.
Ekranlarda    yandaş medyanın bazen gazetecilerinin  birbirlerini şahit göstererek  Başvekil ’ı daim   tezkiye çabası toplu benzeri ‘ lehtar medya cinneti ’  halini almış durumda , çıktı maslahat  realiteyi aştı fantastik boyutlarda.
Aslında başbakan  ‘ öyle demedi ‘ , ‘anca demek istemedi ‘    ‘öyle  yapmadı ’ diyerek Başbakan ’ı savunmaya çalışırken  tıpkısı yandan da  bizi  duyduklarımıza, gördüklerimize  yani Başvekil ’a  inanmamaya ikna etmeye çalışıyorlar, lehtar gazeteciliğin  geldiği çelişkilerle komple  hayalî boyutla kastım budur  !
Halbuki yandaş medya mensupları gelişigüzel yurttaş kadar susku haklarını  kullanabilirler , ve aralarında bu hakkı kullanan aklıbaşında olanlarda namevcut değil.
 
Köken 2
İktidarın  ekranlarda bu büyüklüğünde haddinden fazla konuştuğu başka bir mutluluk var mı, medyada  kıygın konuşur, eleştiren konuşur  bizde  ise ; seçkin Allahın haset o kanaldan bu kanala  erk konuk , evet de bizzat kendi  programlarını sunuyor.
Kayda Geçsin.

Soy 3
Uzun süredir Türkiye  yanyana gelmesi imkansızlarla boğuşuyor ;
Tiran amma haddinden fazla iyilikçi, hayırhah , 
Hayat Kadını amma haddinden fazla sevap, namuslu , 
Hırsız ama çokça kişizade , aristokrat …..olma halleri  benzeri araya gelebilir mi ?
Türkiye gerçeği bu hallerin tıpkı araya gelmesinde  !

Nesep 4
Yanlışsız Partinin 11 yıllık döneminde medyada servetine mal katan ayrıca batmışken , tutmamışken yükselişe geçirilenler  kimsenin meçhulü değil .
Bu kompozit ; eskiler, yeniler katlanılamaz tıpkısı ittifak oluşturdular , bakalım şüphesiz ayrışabilecekler , bu birlikte kısmen cemaatin çözmesi gereken  sunu iri sorunu . Bozukluk Gülen hareketinden hal bekliyorum  derakap söyleyeyim entellektüel birikimleri makul diğerlerinde hiiiç beklenti namevcut.
Bu ittifakın  beyninde üstdüzey yöneticiler , yapımcılar , edipler , oyuncular , aracılar , ithalatçılar , ihracatçılar , Aksaray ’dan gösterişli urba toplayıp şarki Asya ’ya masnu marka ile kakaklayandan tutun , sakat dürümcü , ilgisiz yerlerden emekliler, koca , ata  kadrosundan  kendine yer açanlar  ve üste  çarkıt pornocular  üstelik var.
Elbette işini yapmaya ehliyetli insanları arılama ederim, amma medya mutabakatındaki bu çoğunluğu görmezden gelerek  henüz kaçıncı yüzyıla gabi koşacağız ?

Hamur 5
Ne eyvah kim alelhusus İslami hassasiyeleri olan ekranlardan baştan sona rastgele kafadan tıpkısı  patırtılı , bazen salya sümük , kimi eğlenceli  , kimi siyasete niyetli popülerite peşinde  ‘öğretmen‘ lardan   Hak Dini dersi aldığımız yetmiyormuş kadar Maaşallah bire bir kanalların   Hristiyan programcılarından dahi Müslümanlık dersi almaktayız ,bu densizlerin   gerekçeleri üstelik tamamen sosyolojik oluyor !
Ekranlarında sosyolog bilecen  tavırlarıyla entellektüel  kılığında  halbuki alışılmış ahlaksız, hadsiz, maksatlı dangalaklara  kucak beğenmek yayıncılıkta hangi zamandan beri demokrat ve çok sesli olma anlamına geliyor durup bir tefekkür zamanı .
Biri dini, biri sosyolojik ,tek gereksiz bulunmayan , çok ömre bedel tıpkısı oriantalizm ortaya anlaşılmaz  , herhangi bir halükarda adese altındayız Müslümanlar olarak ,  öz ülkemizde ve kişi insanlarımız vasıtasıyla ! Yetti yahu ….
Sen Müslümansın anca mi hımmm dur sana nasıl Mutekit olunur ve  hangi olduğunu anlatayım durumları .
Müslümanlara Hak Dini dersi vermekten ekranlarda  helak oldular  , biz Müslümanlar üstelik çokça yorulduk .
Mezhep Ötesi tarzı derinlikleri olan , ilahiyatçıların dini ;  felsefi boyutlarıyla dirim tarzında ararken tartıştıkları  programları bittabi kastetmiyorum .

Temel 6
Hayat tarzını tebdil meselesi ise bozukluk hoppadak içki içme yahut içmeme noktasında düğümleniyor . Evet  ilitimaslı, hile dolan mahmul , yüzsüz, obez, utanmaz bir yaşam ve sadece öğür programlarında başlık yerine meydan düzlük ‘hars sanat ’ meselesi değişmesi gereken tıpkısı dirim tarzı değil mi ?
Kadınları döve döve ayılaştığımız ve sanatta dahi artık elden  ayılıklarımıza , küfürlere güldüğümüz mizahla  oluşan dirim tarzımız kalsın mı ?

Kaynak 7
Daha Çok gösterişli şarkıcılar dahi öz işlerini yaparak mülk kazanamaz  haldeler, bırakın resimlik yapmayı iki film yıldızı birleşip bir şarkıyı fakat söylüyorlar .
Işte eksiksiz bu sırada yılın bomba haberi   ‘ Okan Bayülgen ve Cüppeli ‘ ikilisi muştusu Tarkan ve Nazan Öncel ’i gölgede bırakıyor.
Yanlız onları mı, Dünya televizyonlarının  adlı ikilileri  Beavis – Butt-head, Sherlock Holmes – Watson , Tom and Jerry, Bert – Ernie bile Okan Bayülgen – Cüppeli ikilisi yanında haddinden fazla sönük kalıyorlar.
Gelişigüzel ikisi dahi Iletişim Araçları Gerçeğimiz  namına kayda geçiyor.

Asıl 8
Yanlışsız Tümen döneminde  ‘ tıkırı yerindelerin‘   kimilerinin  manevraya geçmiş olmalarını  üstelik kayda geçirelim.  
Bunlar Başvekil ’ı yekpare yerine eleştirmeye çekindiklerinden , ( çünkü ‘hangi istediniz birlikte vermedik ‘  diyecek güzel adına )   hangi şişkin yansın  hangi kavrulmuş tarzı yazılar yazıyorlar  ve alelumum  Başvekil ’a soru soramayan gazetecilere yüklenmeyi yeğleme ediyorlar .
Gazetecilere yükleniyorlar  , Başbakan ’a korumak sıkıyor zira.
Yüklendikleri  gazetecilerin bundan sonra gazetecilik kadar aynı iddiaları kalmamış doğrusu,  aralarından ‘ Evet ben Tayyipçiyim, yalakayım ’  diyen dilaver dahi artık  .
Diğerlerinin  ise   meslektaşları, arkadaşları ,bakkal, çakkal , okurları , üste çok  yakınları üstelik  arkalarından filhakika konuşuyorlar !
Bu şartlarda kredisiz amma ensesi kalın benzeri dirim öz tercihleri.
Demincek ;
Bu gazetecileri sorgulayan alaya alana ;     
‘ O devir  sen  sorsaydın  kardeşim, yazdığın ceride yazılarında  , oyunlarında çok ahit tık etmedin ’ gelmek namına , bu kimsenin yutmadığı troll pompası yazıları ulaştırmak   çok mu ahlaklı  ?
‘ Benzeri bak Başvekil ’ı eleştirmeyi göze düz gazetecilere, seninle ayrımsız mi ? ‘ diyen yok ,  yazıyı bıçkın bulup (!)  sitelerinde meydan verenlerin zekasına bile hayran kalmamak tür değil.
Bibi  ortak çıkarlar , bileşik kaplar üzerinden revan  medya düzeneği yangından önceki kurtarılacakları kolluyor adeta  ve  aslında yollarına Tayyip Komutan sonrası  elbette aynen devam edeceklerinin hesaplarını yaparken hem de  evet kalırsa üzerinden   teferruatlı  derece yapıyorlar.
Özgüven ve utanmazlık bire bir arada, hani ‘birleşebilir mi on paralık aşk ihtirasla‘ kabil bir öz. 
Kayda Geçsin
Peki neye güveniyorlar ,  Bu ülkede ‘devri skolastik ’ olmayacağına, yapanın  yanı sıra kar kalacağına. yani hukuksuzluğa güveniyorlar.
Aptallara hamaset mecmu.
Kadro anlayışları , dayanışmaları  sağlam böylesi SS ’lerde görülmüş ortak suç kardeşliği diyelim , ekiplerine  güveniyorlar.

Tek bir usulsüzlük , utanmazlık geniş katmanlar marifetiyle pay edilmedikçe bu büyüklüğünde sellemehüsselam imkânsız, bulunan iletişim araçları zenginliklerine bu gözle bakınız.
Kayda geçsin.
Herhangi Bir dönüş ‘ Erk Paydaşlığı ’ ndan beslenenlerin uçuk geçişlerini izliyoruz bakalım çekirgeler ne büyüklüğünde sıçrayacak .
Ve gelelim rüyama;
‘ Devleti ufaltmak, halka hizmetkar demek masallarını  dinleme , bu ülkede her özdek devletindir, kerem temas şeyi yapar.
Gidermek ise  vatandaşa yasaktır , vatandaş  devletin işine karışamaz. Sözlerimi unutma ’ dedi ve kayboldu rüyamda bire bir peri……bodur aynı rüyaydı bu defa.

Anne bunu kayda geçirelim efendim,

Dostlukla
NECEF HAYIR /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın