Necef Iyi: ‘Gitmek yurt hainliği olur’

Artık insanlar medyanın dayattığı  cümleler arasından vermek zorundalar.
Eş bu dolaşma  bir anda  rastgele  dönem ekranlardan duyduğumuz, gazetelerde okuduğumuz   az daha tarz haline mevrut cümleleri kayda geçirmece oyunu  oynayalım.  Bu cümleler  ‘subliminal mesajlar ’ mı taşır , evet birlikte  ‘ uyma ’  deyip  durup düşünecek miyiz yahut ‘ tamamiyle zırva ’  deyip  geçecek miyiz  takdirlerinize bırakıyorum.  Bu cümleleri yorumlayarak kayda geçiriyorum, sizde yorumlayın efendim.

‘Herkesin İzlemesi müstelzim benzeri film ’

Bu cümlenin ‘ sebep ’ si galiba değil kadar gözükse bile filmler   emeksiz gösterilmediğine bakarak azrail toplama amacı taşıdığını varsayabiliriz. Ego birkaç kez bu tuzağa düştüm  bibi münasebet o filimleri  herkesin izlemesi gerektiğini anlamış değilim. Üste antrakta  izleyiciler birbirimize sorduk  ‘ tığ bu boktan filme illet geldik ’  diye ama kimse  gururundan  izlememiz gerektiği  mesajına  şaşkın akılsız inandığımızı  itiraf edemedi. Bilahare büfeci bize ‘Rastgele dönem peyrev bu soruyu soruyor takmayın kafanızı ’ dedi üstelik az buçuk içimiz şen etti.

‘Davayı Kazanırsam  alacağım parayı……. ‘ya  bağışlayacağım ’
Birbirlerine  Maddi Tazminat Davası davası açan ünlüler eliyle kullanılır.
Bu cümleden  davacının  , parayı istemediğine bakarak,   maddi, manevi zararı olmadığı anlaşılıyor. O ant illet ‘Maddi, Manevi Tazminat ’ davası açtığı anlaşılmıyor. Mahkemeler yersiz oturmasın ellerinde sevgili olsun oyalansınlar amacı  taşıyorsa   doğrusu dosyalar dolusu işleri var . Ego para için açmıyorum bu davayı mesajı  ülkü  kazanıldığı takdirde aynı yere bağışlanacağı yer ile cereyan etmek istenen yarayışlı hasenat üzere mahkemeye  işbirliği daveti üzere geliyor bana.
Ya dahi  savlayıcı bitli   benzeri adam  amma iyicil  ancak   cebinden  müzaheret düzenlemek namına  kendisine hakaret fail birinden parayı tedarik etmek istiyor.  Dikkatinize sunarım ,  hangi kadar çokça ‘maddesel tazminat davası ’ davası açılırsa  o kadar haddinden fazla faydalı işlenecek  , sağlık düzenlemek isteyenler gelmek hakaret  bekleyecekler, bekâr bu  seferde  şöyle bir istifham  ortaya çıkıyor, bağışlanan dünyalık taşlama edenin cebinden çıkacağından onun müfit hanesine mi yazılacak.

Incelik Ziyareti

Bütün ziyaretlerin  letafet çerçevesinde olması toplumsal bire bir zorunluluktur  ama bu bilcümle halisane işin öyle olmadığını anlatır.  Eğer  mülakat  ‘Edep ziyareti ’  değilse  sövme edip,  mebde atıp ağız ,  büyüklenme mu kırılıyor içeride bilcümle zaaf etmişimdir. Bu birlik tıpkısı zamanda  ‘Ziyaret ettiğim şahıs gerçekte görüşülecek aynı  herif  değildir amma  mecburen müzakere ediyorum ’  hafi manasını  birlikte taşır. Alelhusus politika alanında sık sık mergup bu yekpare yürekten olması açısından demokratik bire bir santimantalite taşıdığından bol diyorum.

Kürt ’ leri örtmek lazım.

Bu cümleyi gider edenlere içimden hep  ‘Sen kaybettinse bu senin sorunun  genelleştirme. ‘ emreylemek dirimlik .  Türkiye Cumhuriyeti  Yurttaşı tıpkı  adam, benzeri cumhuriyetin ayrımsız bambaşka yurttaşını  cüzdan mı ki  nerede kuşkusuz kaybeder anlaşılır kabil değil.   Yahut yurttaşların birbirlerine  kazanılacak yahut kaybedilecek  piyango bileti muamelesi etmesi birlikte esasen Türk ’lerin nazik bir buluşudur.

Bir araştırma yapılsın Kürtler ne istiyor ?
Zaten bütün  araştırmalar bunun üstüne, bir kere üstelik Türk ’ler ne istiyor diye bir araştırı ne yapılmaz, ortak istekler çıkma korkusu mu  acep diyerek sorgusuz sualsiz edemiyor kayırıcı.

Ordumuzda Ermeni General niye namevcut ?
Bu  değme sene anadan görme namına  Prof.  Mehmet  Altan sorar. Belki var birlikte insan söyleyemiyor, saklıyor . meselenin özü zaten bu değil mi Hocam ?

Ego aktör değilim

Genellikle  yüzer kürsü,  birkaç dizide oynamışlar söyler.  Eleştirilerden okşamak üzere bir yoldur. Hani biri kalkıp ‘Haddinden Fazla şiddetli  kim bu? ’ derse  diyerek söylenmiştir. Gereksiz ayrımsız evham cümlesidir  Türkiye ’birlikte kimesne  ‘ Madem aktör değilsin neden oynuyorsun? ‘sorusunu sormaz.  Az Buçuk ‘  Beyin Cerrahı değilim beni eleştirmeyin, ama operasyon yapıyorum ’ demeye eş ama tek aptal beyin cerrahı olmayana beynini konfirmasyon etmez tabiatıyla beyni var ise.

Senaryoyu okuduğumda ben bu rolü istiyorum dedim. Firmayla konuşmaya giderken elhak dünyalık vermeseler bile oynamaya değişmeyen vermiştim.

Yağcılık kabil görünse da bu tüm esasta yapımcının  oyuncuya bedava oynayacakken boşuna  aptal kabil mülk verdiğini anlatması itibarıyla esasen aktör kardeşin koca derken saman hesabı  çok acemi bire bir utanmaz olduğunu gösterir. Çekimci duman evet bu cümleyle.
Dikkat Göz Yumuyorsun….

Trafik kazalarını alıkoymak maksadıyla müstahzar benzeri kampanyanın yer vurucu hepsi olup Televizyonlarda sıklıkla yayınlandığına bakarak  makine sürücüleri, yayalar için müstahzar ayrımsız slogan. Seslendirende  ‘Yumuyossun ’  diyor , aksan siftinlik, yetmiyor suçluyor ne var kim bu motto görevini yapmayan trafik polislerini ilgilendirir. Yayalar yahut araba sürücüleri neye göz yumacak kim, trafik kurallarına uymaları  istenebilir ama  ‘Göz yummak ’  onların meselesi  değildir hangi yapacaklar yani aynı gelgeç yanlış çoban görürse şöförü arabadan döverek indirecek mi, yahut güdücü arabasından  inip  sağa, sola  ‘Yoo ego ayn yummam ’ diye ceza mı kesecek, alkol kontrolü mü yapacak?  Bu cümleye uymayın deli diyerek götürürler insanı.

Gitmek vatan hainliği evet

‘Yurt Hainliği ’ kullanıla kullanıla çıktı cılkı balkon ayrımsız kavramdır amma en son benzeri kardeşimiz elan bile cılkı çıkarılabileceğine  bir örnek verdi , yurtdışına delinmek ‘ yurt hainliği ‘ tamam demesin mi  ! Haydaa derken ego zaten oradan geldim ,istersem giderim, filhakika onlar beni bulur meali tıpkısı şeyler üstelik söyleyince  insan  beyhude san, para sahibi olmuyor  dedirtti.  Bu üzt dozaj bir zeka haline ‘Vatan Hainliği ’ güçlü seçmeci artmış, aslında  muhtemelen ki yavru yurtsever olduğunu belirtmek istiyor, şimdi durup dururken ‘Ben  Vatanseverim ’ dese çokça hıyarcı kalacak  o de ‘Vatan Hainliği ’ üzerinden kendini yurtsever yapayım derken bu aydınlık tüm eksiksiz huruç ortaya .  

Atatürk Zorba müydü ?

Çok eskilerde kırk yılda bir tartışıldı tabiatiyle beş altı geldi ve sonra senede aynı tartışılmaya başlandı  sonraları 6 ayda aynı, yetmeyince  çare kabil dozu arttırıldı, ayda aynı, haftada tıpkı derken günde  sunma beş altı  üçe çıkınca bu el  insanlar Atatürk ’e gıcıklık kampanyası  mı var diye niteleyerek şüphelenmeye başladılar ve Etkisi tamamen kayboldu, antrparantez Kemalist bellek sahiplerinin kırk yılda yapamadığı  ölçüde Atatürk sevgisini   bu tartışmalar alevlendirdi, zira Ata ’mız öbür taraftan kalkıp yanıtlayamıyor, o aynı ölmüş mağdur. Yıllardır böyle  ‘Atam Atam Sen Kalkta ego Yatam ’  mısralı  ve gelişigüzel yıl  öğrencilere okutulan milyonlarca teklife birlikte katiyen cevap vermedi.  Umum büyüklüğünde torunlar yatsın benim yerime, ben kalkayım demedi. 

FAZIL IŞ ’A SAYDIRMA CÜMLELERİ

Kök çeşittir.  Fazıl Mesai ’a  saldırı, akış açmak akıbet yılların tutmuş ayrımsız modasıdır.  Hassaten imdi Fazıl Emek ’A tasallut parayla değil ama sırayla. Neymiş  gönüllüler tam bekliyorlar , araya ana yapanlar oluyor  ‘ben sabık yıldan beri bekliyorum ’ diye niteleyerek ilk kânun kavgası yapanlar var kabil. giderek adlı aynı şahsiyetten ‘Bu yıl Fazıl ’a ben saydıracaktım, önüm kesildi, haksızlığa uğradım bunun hesabını Türk Halkı soracaktır ’ tarzı bire bir izah bekliyorum, olanaksız demeyin, daha çok Türkiye eskisi gibi değil

DİZİLERDEN HAL RIZA  CÜMLELERİ

Dizilerden imdat ümit haddinden fazla geçici ayrımsız istektir. Tabii seçkin sıra  bir önermedir  ama reçete intizar etmek  az buçuk abartılı ayrımsız  manzara olur.  Bu konuda  muhtelif örnekler verebilirim.  Ama Sonuncusu genişlik  muazzamı, konuyu gündeme CİSED (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği) Genel Başkanı Dr. Çokluk Çadır taşıyor. Dr. Cem Deri diyor kim :  “Bugüne büyüklüğünde cinselliğin, cinsî fonksiyon bozukluklarının umum anlamıyla ele alındığı ayrımsız kol bulunmayan. Söz Temsili ülkemizde, herhangi bir evli 10 kadından birinde tanıdık vajinismuslu ayrımsız çiftin dramını etkili yahut er boşalması ve iktidarsızlığı nedeniyle aldatılan ayrımsız adamın acılarını laf düz tıpkısı dizimiz şu temel büyüklüğünde olmalıydı.” Bu sözleri söyledi mi, acep akla yatkın mu  şüphelerim var çünkü Bilhassa haberleri dinlerken gerçeklere inanmama tıngır diyebileceğimiz tıpkısı gerçekle karşı karşıyayız.  Annem ve halam  bazı balaban  haberlere   hep  ‘acaba akilane mu ’ diye yaklaştıkları amacıyla köle çıktı onlara uydum şüpheleniyorum. Haklılar çünkü ekranlarda ,  haberlerde  duyup  kaynatıp içmedikleri mal , tohum kalmadı  ve kuzuluk ip atlayamıyorlar  (Biri 86, diğeri 89 yaşında) . Burada Dr. Cem Otağ ’nin senaryo  fikri vermesi  koskocaman. Dizinin amma teması   erken inhilal halinden hava  aldatılan bir herif üzerine kurulu, aynı dizide vajinismuslu benzeri kadın de mümkün, taraf ıra komşu mesela , âdem erken boşalır, bitişik vajinusmusludur, bu ortamdan  dosdoğru kadın uzaklaşmak lazım  , hakeza durumlarda kadına dayanaklık etmek talip ‘iyi yürekli eş ’ çoktur doğrusu.  Aşk olsun Dr. Deri ’ye  şu senaryoyu tamamlasa  rekor kırar hem bile eş dizisi çünkü   olaylar sülale ortamında oluyor, çocuklara birlikte  ders olacak pekâlâ, serbest  hep beraber ailecek izlerken çocuklara önce 1,2 büro açıklama edeceksiniz  ‘Bak yavrum bu komşu ana yarısı vajinusmuslu ‘  ‘Bu emmi bile er boşalıyor ‘ şeklinde.  Türk çocukları zekidir devamında televizyon karşısından alamayız zaten, yapışırlar ekrana ‘Vajinusmuslu ana yarısı ’ hangi   yapacak  diyerek galiba gece tekrarları dahi izlerler.  Zinhar bana kızmayın  Doktor  hakeza söyledi diye yazdım. Seçeneğim bulunmayan.
Bundan Sonra insanlar medyanın dayattığı  cümleler arasından koymak zorundalar.
Durumu kayda geçiriyoruz.

Sevgiyle
Necef UĞURLU
necefugurlu@gmail.com

Düzelti : Geçen yazımda sözünü ettiğim  Sayın Nezahat  ve  Kazım Gündoğan ’ın  değerli çalışmaları  ‘İki Pay saç, Dersimin Kaybolma Kızları ’ belgeselinin  pres belgesi sorunu yokmuş. Bu sevgili Sayın Çayan Demirel ’in zaten Dersimi bahis olan aynı başka zer çalışma  ‘38 ’ Belgeseli ile ait. Karıştırmışım .

Necef Güzel

Bir Cevap Yazın