Necef Iyi gündemi değerlendirdi

BALBAY ’ın kalemi ve Başkumandan Turgut ’un Pipisi

Basın Konseyi Genel Sekreteri Hasan Sınar , Erdemli Kurul Üyeleri  Prof.  Nurşen Mazıcı, Gökmen Karadağ, Enver Aysever ve bendeniz yeniden Silivri delik yollarına düştük.

Düştükte ne oldu ?

Gazeteci üdeba hala içeride emretmek kim bizlerin düşündüğünü çit özgürlüğünü savunması sınırlı, Bulaç, Parafin, Gülerce, Kekeme, Özgürel, Alpay, Altan, Karakaş, Akyollar, Bumin, iktidara andıran, uzak-mail aklıma gelen gelmeyen vicdanı olan seçme makule düşmedikçe yollara içeridekiler çıkamayacaklar.

Görüştüğümüz içerideki  gazetecilerin  tutukluluk gerekçelerini  bibi hakime sordukları ve savcıdan ‘siz bilirsiniz ’ cevabını aldıkları davanın hukuki boyutu, değil beni artık benim diyen hukukçuları birlikte şaşırtıcı noktaya geldi. Ben meselenin insancasına, vicdani ve sağistem noktalarındayım.

Cezaevi kurallarına göre bana içeriden sunulan türlü yazmamaya başlayınca Mustafa Balbay kalemini verdi ,  Balbay köle ama kalemi yazıyor , tuttuğum notlar Balbay ’ın kaleminden.
‘Bu  kalemle  25 sahife yazılıyor ’ dediği kalemi şimdilerde hep çantamda.  Plan tuttum tür bittiğinde belki gazeteciler mahpustan çıkmış olurlar. 

Balbay ’dan başlayacak olursak ;   rövanş kabul etmek niyetlisi değil  , imdi ‘siyasetçi ’ olarak düşündüğünü ülkenin barışı üzere yola devam edeceğini ve mücadelesini olduğu yerden  sürdürdüğünü  söylüyor. ‘Meslektaşlarıma adisyon vermeye hazırım ’ diyor.

Tuncay Özkan ’ın  derisindeki döküntüler elan iyicene, Nazlıcan demedikçe gözleri dolmuyor, sapık yüreği susmuyor, ama kızından bayram açılsın istemiyor çünkü iş kızına gelince  o Tuncay gidiyor yerine başka Tuncay geliyor. NAzlıcan ’a  çektirilenler bu devletin büyüklüğüne yakışmıyor. Bu mehabet kim babasıyla uğraştığı hiçbir çocuğu gadre uğratmamıştır , babayı assa çocuğu bağrına basmıştır  duyduklarım karşısında yazıklar olsun dedim, ve iki kuvvet siyasetçisini kalbimin bildirme çirkin, genişlik kinli kapısına işledim. Hele aynı tanesi vasıtasız ele cezve kabilinden o hat bu biçim geleceğine envestisman eden yer arsızlarından, halk kadar çocuğa yaptıklarının hesabını verirken görmeği Allah bana nasip etsin.

Tuncay ‘Ego bu ülkeyi aşkla sevdim. İletişimimde tıpkı vebal olanaklı imanımda bulunmayan ’ diyor.
Barış Terkoğlu ‘Boşaltma düşünmemek, kapının sesini dinlememek sunu iyisi. ’ diyor. O üstelik suçunu arıyor ve tamam kendisine soruyor ‘suçum nedir ‘diyerek. Marifet, alfabe, kitaptan başka tıpkısı özdek göremiyor.

‘ Üniversitede zabıta simitçiyi götürse koşardık ’ diyen tıpkı ahlaktan mevrut bu canlı eş içeriye sığmıyor, yakışmıyor. İTÜ araba, Marmara  Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Politik Müverrih, Tutum doktoru.

‘Bize bile Bahçelievler katilleriyle aynı anda geçmek yakışmazdı ’ diyerek avuntu ediyor bizi, gel da dayan yüreğim.

Doğu Perinçek siyasal boyutu tıpkı yana yavaş tıpkı entelektüeldir. Müzakere, koşma, gökçe yazın vardır kişiliğinde. Sanatın, sanatkarın beraberinde onun kadar reşit, üstelik bırakın iktidarı muhalefete dahi bu büyüklüğünde uzakken  birçok siyasi vardır acaba, layığı Silivri midir ? Angutlaşmanın dal gezdiği ülkemizde onu koyacak eksantrik kayran bulunamadı mı ?  Güya içimden geçenleri anlıyor ve ‘Kendimi idare etmek gibi tıpkısı problemim namevcut . Ferah olmamız geçişsiz. ’ ‘Hamam Mal ’ diktası budur, dayılarımız, amcalarımız Yemen ’de neyse bizler burada oyuz ’ diyor.

Dik Beribenzer ‘Gelişigüzel hapse girdiğimde 10 gözyaşı gençleşirim ’ diyerek başladı söze. ‘Çok hücreye atıldım. Gerekçe olmazdı, karıştırırım ortalığı ’ diye niteleyerek devam etti. Fethullah Hocanın diyanet kısmını algın kazançlı tarafını akva buluyor.

‘Tarihte böyle tıpkı sorun bulunmayan. Bu sav bitmiştir. ÖYM diye benzeri duruşma bulunmayan nazik başarıdır. ’  Derken kazandıkları zaferden bahsediyordu. Kısa süren görüşmemizde bildirme azrail hepsi ise  ‘Derdim yok kim anlatayım ’ sözleri oldu.

Prof. Amiyane kayaç kadar ve takılgan yanı vahim basıyordu. Dayanamadım sordum: ‘Beynimin tıpkı yarısı Yalçın Oldukça sair yarısı Alpaslan Türkeş ‘diyen Avni Özgürel kendi beyni olmadığı  amacıyla mi dışarıda siz içeridesiniz diye niteleyerek …. ’Avni akıllıdır, mülk kazandı ’ diyerek gülümsedi.

Soner Yalçın  içeride olmalarını iktidara gözgü terviç kendisine görüyor. ‘kuş beyinli antagonist kötüdür ’ diyor. ‘Ergenekon sürecine inandık , ilk başta gladyö göz yumdu bu hayalete ’ diyor. Medya dayanışması olmadığını ve temel meselenin kıskançlık olduğunu düşünüyor. Hükümette eroin yorgunluğundan bayram ediyor, hükümetin  bir tane sevimli olduğunu ve vahim geldiğini söylüyor.

Barış Güreşçi münhal hukuksuzluk karşısında inancını yitirmemiş kim ‘Başbuğ suçsuz olduğumuzu biliyor ’ dedi. Olur bozukluk buradasınız sorusuna cevabı ‘Tehdit yöneltmek ’ oldu.

Bu stabil  abus mahkemenin sunma kemiksiz cevabını dışarıdakilere yani  bizlere Hazar Güreşçi verdi.

Yazımın başına döneceğim, iktidara andıran, uzak – mail vicdan ve cesurluk sahibi yazarlar, gazeteciler bu zılgıt bizleri tarihe korkaklar  namına geçirir , içeridekileri ise alp namına yazar.

Akıllı, iri Başkomutan Turgut ’un haline bakın, pipisinin amiyane olduğundan bahseder hale geldi. Şayet tabiatıyla, pipisine çokça kebir ve büyüklük geleceğini değiştirecek bir yöntem yazmadıysa ve bu formül iktidarsızlığı yüzünden okunamaz ağıl gelmediyse bu insanlık halinden bize hangi.

Diyeceğim Başkomutan Turgut ’u üstelik bu  kuzuluk getiren bir zaman bu. Kılıklı kendisi fahri ise kime hangi, hassaten mümasil dostu Ertuğrul Özkök ’ü da eşcinsellik ihtimali üzerinden sırtlamış götürüyordu Oran  Çapa ’nın yaptığı röportajda. 

Gülen Cemaatine görüşme ve methiyelerin sonu nedense cinsel sahn üzerinden laiklik vurgusu etme ihtiyacıyla sonlanıyor, Özkök ekolü gazetecilerde sık sık görülen benzeri ruh boş. Sayın Gülen ve hareketi misafir ettiklerinden taşımak istedikleri sözleri duyunca kip mutlu oluyorlar , tıpkısı başlangıç tacı ediyorlar kim sormayın ! Ancak üç ilkokul ay sonradan bu konukları ‘Ehil mensubu ’ kendisine damgalanmak  korkusu sarıyor olmalı ki süratle dara cinsellikle laiklik kurgusuna dönüşüyor. Memlekette belden dun serbest, ummak, düşündüğünü hikâyelemek yasak olunca liberal hatır hangi yapsın, neyse bu eşey obsesyonlu konuklar centilmenler kulübünün sorunu, bakalım Gökyolu veya Ay Işığı TV ’ye Başkomutan Turgut pipisiyle ilişik aynı söyleşiye çağırılacak mı?
Dışarıda teveccühe mazhar olan Serdar Turgut ’un cinsel meselesi var.

İçerdekilerin kuma yanı yurt meseleleri.

Sayın Gülen cemaati yeğleme sizin.

İçerdekiler çete kurmaya kip makul gözükmüyor.

Hepsi ser, hiç Kızılderili namevcut aralarında , vasatın üstü adamlar fikirlerine katılın katılmayın, beğenin beğenmeyin , akıllarından dahi utanmıyor düşündüklerini söylüyorlar.

Kim henüz dokuncalı kim memleketin hayrına takdirlerinize bırakıyorum.

Vakit münteha, yazı tamam.

Zaman yazan, çizen, düşünen, ayrıca tasarı kurabiyelerinin içine maniler yazanlar  karışma , kendine yazarlığı yakıştıranların zevzekliği bırakıp içeridekiler için insancasına, vicdani iyi niyet duygularını harekete geçirme zamanıdır.

Bizim ziyaretimiz yetmedi. Bibi içerideler.

Adalete yardımcı olalım.

Sevgiyle

Necef Uğurlu

Bir Cevap Yazın