Necef Iyi gündemi değerlendirdi

KAYDA GEÇSİN

Hz. Insan diyen Dücane Cündioğlu

Ekranlarda   ‘Minimal ücretlilerin ödediği rüşvet miktarı zenginlere ayırt atıyor ’  ast yazısıyla güne merhaba dedim. ünlü ekonomistler, gazeteciler hangi diyecekler  bakalım. 

Bazıları zaten kahkahalar atarak mı bu konuyu konuşacaklar acaba ?

Içten sıfır kahkahalar beni korkutur. Kayda geçirelim.

Alelhusus ekranlarda fikri düzeyde, politik tartışmalar esnasında neşeli görünmeler ve atık kahkahalar dile getirilen acılarla on paralık uyuşmayınca, acılara tıpkısı tarafı ile gülen adamlarla alın karşıyaymışım , anca olmasa de adamların umuru değilmiş hissi uyanıyor insanda , şahsen korkuyorum.
 
‘Yarım olmasınlar ’, ‘Bizi kırmadılar ’, ‘Lafınızı balla kestim ’, ‘Size misafir olduk ’, (Hassaten TBMM ’den yapılan naklen yayınlarda içimden ‘siz ’ ki ? ‘Orası neresi , eskimemiş stüdyonuz mu ? ’  diye sormak geliyor içimden )  ,‘Sizden dolgunca olmasın ’, ‘Evlerden Irak ’, ‘Üzerinize Sağlık ’ cümleleriyle derdim olmaz tabii ama bu tarzda mahalle karılarına taş çıkartan yayımcılık üslubundan da haddinden fazla sıkıldım.

Esaslı edep etmek iyidir, sıkılmadan değişim zahir olacak ?

Ben sıkıldım diyerek bittabi değişecek değiller ama ‘Tığ sıkılırsak ’ değiştirebiliz.
Değişim sözde halkın canı sıkılınca olacak benzeri husus mi , e biraz anca ve ne yazık ki bizler canımızın çok sıkıldığını güzel anlaşılan edemeyip  içimize attığımızdan değiş ayrımsız kalem olmuyor.

Değişim diyerek tıpkı yutturmacadır gidiyor, tabiatıyla buna ‘Onlarsız değişim olmaz ’ kadrosunu birlikte arttırma edince on paralık olmuyor.  1 Mayıs ’bile Taksim ’dahi ekranlarda  Okumuş Ayaydın ve Ercan Karakaş ’ı görünce bu hal aklıma düştü , Aydınlık Ayaydın ’ın iştirakçi ,  emekçiye zevcelik ettiği 1 Mayıs ’ın adını  ‘ Acı Şaka ’ bayramı kendisine değiştirsek  diyorum. Ercan Eş ’e lafım bulunmayan, Alba kulüpte Erim kafasına espri mahiyetinde giysi geçirmeden  geçmiş toplumsal demokrat ayrımsız adamdı, fakat aşk nelere kadirdir , aşka hürmetimiz vardır , süresince aşk yoksa içtimai el erki , sol  neye kazanım zaten.

Cümleler, kelimeler da anlamlarını yitirip ağzımızda  balon yapıp patlattığımız jiklet oldular, patlıyor ve yüzümüze yapışıyor, yıvışıyor jiklet balonlar.

Örneğin ;  ‘Birbirlerine çokça yakışıyorlar ’ hepsi dahi gıcık ayrımsız cümledir, tıpkısı kadınla benzeri eş birbirlerine heves gösterdilerse bunun yakıştı yakışmadı sı mı var, halk aleme madde aşındırmak düşer . Avrat koca ilişkileri elbiseyle  fiyonk kabil  mi  yakıştı yakışmadı diye niteleyerek değerlendirilsin. Şayet birbirlerine yakışmadı aslında yola çıkacaksak çiftleri dizip ‘Sen ayrıl kızım bu adamdan , sende oğlum başka kıza git sarışın olana bunun rengi tutmadı mı ’ diyeceğiz. Neye göre, kime göre. Bu rasist, mezhepçi dünyada distopyan düşünceler kılükal programlarında başlar bilahare polis güçleri devletine merdiven olur. Bunun için magazin deyip geçmem, çokça önemserim. Distopia ’dan korkarım.

Dangalaklardan birlikte korkarım, ‘ karım beni  infirak etti ’  diye niteleyerek ağlayan adama  ‘Yerinme seni elden hatır ayrılma etmiş, böylece ayrımsız kadın  ben bire bir çok kadınlar aracılığıyla tecezzi edildim bile on paralık birisi karım değildi ‘ diyerek teselli veren adamlardan dahi korkarım.

 Ezber geçenlerden korkarım  ezber bozanlardan değil. Söz Misali İskender Yaygı ’dan çokça korkarım.
 Ama Dücane Cündioğlu ’ndan  korkmam, on paralık korkmam. Sanatta muhafazakarlık konusunda yazdığı yazısı keşke, keşke sanatçıların manifestosu olsaydı. Sokaklarda cüzdan arar üzere ‘Konsensus ‘ aramazlardı.  Okumalarını kaynak ederim.

Hz. Kayırıcı (Kitabı hümaniter ulum dersinde pekâlâ yerini alacaktır bilmem Ingiliz Ingilizcesi ’ye çevrildi mi, malum bu ders bizde okutulmaz batıda okutulur)  diyen Dücane Cündioğlu ’a  ezberlerimi karmakarışık ettiği amacıyla bırakın korkmak minnettarlık duyarım şişman tıpkı yolculuğu paylaştığı için, Allah razı olsun.

Haa  ayrımsız de benzeri insanın yerine ayrıksı bire bir insanı koyabileceklerini zanneden ahmaklardan korkarım. O birlikte insan bu birlikte koca, onunda kaşı gözü var bununda, bu üstelik yazar o birlikte yazar , bu dahi sanatkâr  o dahi , çeşidinden düşünenlerden öcü üzere korkarım , bir davette rastlasam gaygur görmüş gibi olurum. Onun üzere akıbet zamanlarda davetlerde yokum, korkuyorum, tepke olarak omlardan elan beter öcüleşmekten korkuyorum.

Hz. Adam diyen Dücane Cündioğlu

1 Mayıs Şakası  Okumuş Ayaydın, ‘Muhafazakar Tekellüm ’ın  Işıltılı Yıldızı  İskender Pala , intihap sizin. Ego seçimimi yaptım.

Sadece kayda geçiriyorum.

Sevgiyle

Necef GÜZEL /necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın