Necef Iyi: ‘Medya saçmalamaları’

Atlama Beygiri izinin köpek izine karıştığı şu günlerde ekranlarda ardarda hezeyan etmek çıktı ʻmedya marifetiʼ ve hayatımızın tabii akışı haline geldi.

Medya dünyasında ʻto do the right thingʼ makul olanı açmak, nakletmek kusursuz bildiğimiz insanların üstelik artık zorlandığı ayrımsız intizar noktasında.

Neşet Ertaş üzere halkın kucakladığı bir sanatçının ardından söylenenlere ayrımsız bakalım altını üstelik tığ yorumlayalım ;

ʻKıymeti bilinmediʼ

Ne bilinmesin, bu çığlık kayıp karşısında el daha şüphesiz bağlılık ve muhabbetini belli etsin,sesi ve çığlığı olduğu insanların gözyaşı hâkim oldu , kıymeti meçhul mi tek, fakat sizinnormlarınız talih parametreleriyle örtüşmediğinden meseleyi çözemediniz, anca evet NeşetErtaş dünya malına tok tıpkısı adamdı, araba koleksiyonu yoktu, uslu apartman, yaka peşindekoşanların yalan dünyasının adamı tek değildi maddesel dünyadan haddinden fazla manevi dünyanınderinliklerinde yol aldı, ilhak araçtır eke olan sözdür diyen bire bir sanatkardı. Nefsini Cenabıhak sevgisinde eritmiş aynı feylesoftu.Halkın parametreleriyle on paralık ayrı diğer düşmedi, siz kıymeti bilinmedi zannetmeye devamedin.
ʻÖzalʼın mezarının açılması olayı bile böyleʼ

Neşet Ertaşʼın keder kaybı ile Özalʼın mezarının açılması ortada deste bina etmek amacıyla TürkMedyasına seçilmiş tıpkısı gerzek olmak geçişsiz. Bambaşka çeşit açıklama edemiyorum.

ʻKendi işini yaptıʼ

Başkasının işini yapacak değil, geleneğin üstüne müesses ayrımsız öğretinin disiplinindesanatını icra etti. Nabekâr , harabati özellikle ʻkendi işini yapanʼ suya sabuna dokunmayan birezik tek değildi . Bozkırın derdinin çığlığıydı.

ʻKonservatuarda okuyanlar arasından bire bir Neşat Ertaş çıkmadıʼ

Siz birini övmek üzere diğerini fitnelemek zorunda mısınız ? Yoksa sapı samana karıştırmayeteneğiniz yüzünden mi medya dahi düz alıyorsunuz ? Rahmetlinin onayı ve isteğiylekonservatuarda bilgili tıpkısı profesörün yardımıyla o canım türküler notalara dökülerekyüzyıllar boyu söylenmesi , kalıcı olması sağlandı, fena mı oldu ? Girmek kikonservatuarlar lazımdır.

Neşet Ertaş ve Konservatuarda ki profesör birbirini tamamlar ve dünyamız henüz güzelleşir,ikisi da lazımdır.Ama sizler bu dangalaklıklarınızla tek geçişsiz değilsiniz.

Bu sözler medyamızın iki gözde haddinden fazla bilmişinin ekranlarda çapraz konuşmalarındanderlenmiştir. Esasen niyetleri acı değil, ancak cezve kabil o kanaldan bu kanala gitmektenyorulunca saçmalamaya başladılar.

Bu medya öyle bire bir ağıl geldi ki ; gidene yazık, ancak emri haktır, ama geride kalana dahada eyvah.

Kardeş Kardeş…

Necef HAYIRLI

 

 

Bir Cevap Yazın