Necef Iyi: ‘Müyesser Hanım’ı ziyaret’

Müyesser Hanım’ı mülakat

Bu toprakların insanları için ‘HEZEL NAMUSTUR ’.

Senetten , sepetten çokça elan farklı boyutta tıpkı garanti , ahlaki aynı ıztırar anlamındadır sözün namusu . Alelhusus sözlerini yazarak ekmeklerini kazananlar yani üdeba, gazeteciler için bazı bazı taşıyamayacakları , bellerini kıran tıpkısı dara haline gelse üstelik .

Düşüncelerimizi anlatan söz dizisi , kelamın , sözün namusunun yerini yazarak kazanan insanlar için servet , yaka, makine, ölçüsüz hayat , heykel asla tutamaz. Bu vehme kapılanların çok ızdırap çekiyor olduklarını düşünüyorum, itiraf anıları, nedamet sözleri beyhudedir. Zeka oyunlarıyla başkalarını, yazdıklarıyla yıllarca kandırdıklarını kandırabilirler amma kendilerini asla, ne azaptır çektikleri kimbilir.

Zira bu topraklarda hala ‘ Meze namustur ’ .

‘Bayram Namustur ’ diyenlere bu ülkeyi cehenneme çevirenler azınlıktır.

Her yazan için hezel gerçek mudur, elbette müfit ama ;

Eleştiremediğini eleştirenlere on paralık olmazsa susarak çekinmek duyamayan , akıllıca devir kollayıp hoşa revan sözlerle , hiçbir iktidardan esirgemediği yalakalığı yiğitlik gösterisine dönüştürebilmek, alp başlamak adına yiğit yapılmaya razı ‘meze namussuzları ’ azınlıktır.
Ne önceki, hangi güncel , korkarım ne dahi gelecek iktidarlar bu küçümseme namussuzlarına doyamadılar, doyamayacaklar.

Matbuat Konseyi ’nin görevlendirdiği üç karı Pınar Türenç, Prof. Nurşen Mazıcı ve ben Silivri Cezaevinde kategorik görüşte tutuklu gazeteci Müyesse Baht ’ın karşısındayız. Habersiz misafire yakalanmış karı sahibi kadar bize izaz telaşında, eş infaz memurları dahi bu telaşa katılıyor alelhusus tıpkı madde amacıyla diyorlar, tutuklusu, uygulama memurlarıyla ayrımlı bir acun var orada. Tığ zorunlu kendisine elimiz gereksiz geldiğimiz için üzgünüz, kavait eli yersiz olmanın mahcubiyetini gidermiyor.

Onlar ve biz yüz yüze tuhaf benzeri durumdayız, bizim ellerimiz yersiz, onlar izzetüikram telaşında, beyninde hangi misafir var ne ev sahibi esasta.

Müyesser Bayan, avrat uygulama memurları , ve tığ. Hepimiz kadınız.

Kimimiz mapus görevlisi , kimimiz dışarıdan, birimiz tutuklu bir kadınlar topluluğu.

Bizi burada tıpkı araya getiren koca aklına ego hangi diyeyim, erkeklerin dümen ettiği, adalet dağıttığı ülkeme nüfusun yarısı kadınları namevcut sayarak, sille tokat, söverek hakeza kabak kafalı benzeri el erki yarattığı üzere teşekkürname mü etmeliyim?

Müyesser Bayan ’ı itaat etmek istiyoruz, şikayetlerini görmek muradımız , Müyesser Hatun tıpkı çetenin üyesi olduğu varsayıldığı ‘eş ’ larının yanından zılgıt edildiği üzere ayrımsız bambaşka koğuşa münfail biricik başına kalıyor.

Ayrımsız pisik kabul etmek istemiş müsaade vermemişlerdi benzeri yerde okumuştum , giderken oyuncak bire bir kedi alsam mı diye niteleyerek düşünmüştüm, hani elimden gelen budur misali lakin rüküş durumuna düşmekten çekindim konma geçtim. Mektup alsak, kadın elhak okumaktan yazmaktan burada. Ayrımsız tezkere yazmış yakında basılacak.

Bilgisayarına yerleştiren virüs ve uzman raporlarının kanıtlarını anlatıyor. Neden buradayım diyor özetle. Tutuklanmadan yargılanmaz mıydı acaba , eşi Inanma Müdürü senelerce kamu güvenliğine bakım vermiş tıpkı polis güçleri, eşinin kaçmayacağına dayalı kefaleti yetmez miydi ? Ülfet sistemi tutuklanmadan yargılanma, kefillik sistemlerini hangi ant gözden geçirecek , neyse ben işin türel, politik yanından bakmayacağım, beni işin insancasına, vicdani, iyi niyet yanı ilgilendiriyor.

İçimi en çok burkan Müyesser Kadın aşındırmak yemiyor, şikayet etmiyor yalnız kendisine bu muameleyi yerinde gören devlete küsmüş , yemeğini yemem diyor.

Prof. Nurşen Mazıcı ısrarla devletle iktidarı karıştırmamasına, yemek yemesine ikna etmeye çalışıyor amma boş yere küçücük karı ailesine dilek koymuş tıpkı kız çocuğu kadar küs ve aşındırmak yemiyor bisküvi, yoğurt kantinden hile ediyor ve illa ki ego iyiyim diyor. Gümüş Varak gibi incecik, ha uçtu ha uçacak Müyesser Kadın , amma karşımızda masanın özge yanından bizi kucaklamaktan korkmuyor , ben sarılırken ya aynı tarafını incitirsem endişesindeyim .

Oğulcuğunu özlemiş görüşü heyecanla bekliyor benimsemek istiyor çocuğuna. Eşinin kendisinin düştüğü bu durumdan ekolojik ortam çevresi yoluyla incitilebileceği ihtimaline ekli halde takılı durumda.

Silivri ’yi gezme turuna katılmış gazetecilerin vakfedilmiş meslektaşlarıyla görüşmekte ısrarcı olmadıklarından belde zarif aynı sitemi var , üzerinde kip aşkın durmadığı antrparantez anlayışla karşıladığını hissettirdiği.

Müyesser Bayan ’ın yüreği şikayetten feyiz sitemle dolu.
Bakmayın devlete küsüp kemirmek yemediğine , hani az daha uygulama memurlarına, bize , devlete verdiği rahatsızlıktan çevre defo dileyecek gibiydi.
Müyesser Hanım ’ın yazılarındaki fikirlerin kimine katılırım, kimine katılmam ama çıktı bunu tartışma hakkı görmüyorum kendimde.

Başbakan ’ın söylediği akilane bu dalgalar insanı boğarmış.

Zihinsel zavallılık hangi zayıflıktan hangi bile hayalleri ardı sıra koşanların , düşünen, yazanların yüzünden oluyor, insanı karanlık, zavallılık ortamında bırakan düşüncelere muteber şiddet.
Bu musahabe , murafaa ortada gördüğüm tutuklular aileleri perişan etti yüreğimi.

Çıktığımda hapishanenin çevresinde dolanıp duran kanayaklı bire bir kapik gibiydim Silivri ’birlikte , düşünceleri içeride hapsolmuşlara ayrımsız öz yapamayan nevmit aynı kapik.
Artık benim amacıyla işin siyasal, hukuki boyutunun önemi yok , Tuncay Özkan ’de yok , o Enjeksiyon ipliğe dönmüş Ihtisas ’nun eş, delik ziyaretlerinde büyüyen Nazlı ’nın babası, bir Mehmet ’mağara, Sınırlanmış ’ın babası , Şule ’nin eşi Maşrık Perinçek kadar.

Mahkumlardan milletvekili tahsis etmek, milletvekillerini hapsetmekten daha gani tıpkı demokrasidir.

Birinci Sınıf demokrasi ararken düştüğüm duruma bakın.
Ne yazık kim benzeri haddinden fazla dünya ülkesi özlük yurttaşlarına uyguladığı infaz, uygulamalarla kişi içinden mazlum, ezilmiş insanlar yaratırken biz bu kirlenmenin dışında kalmayı becerebilmeliydik.

Müyesser Bayan görüşmemizin böylece ‘Ben sizi uğurlamak isterim, siz beni uğurlamayın l ’ dedi.

Sevgili Müyesser Bayan ,

Ev sahibi sizdiniz , arkamızdan halk salladınız evet , ‘bıraksalar de ’ dedim içimden ‘Minnacık kalık şu kadını çantama koyup çıkartsam dışarı , oğluna sarılsa . ’

Razı gelir miydiniz bilmem , kaçmaya gitmeye hiç niyetiniz yok.

Çantama koyup fırlatmak istedim sizi, siz sığardınız da o bir nebzecik eksik halinizle yüreğiniz sığmazdı çantaya.

Bulak Türenç, Prof. Nurşen Mazıcı ile birlikte yaptığımız bu Silivri yolculuğunda Müyesser Hanım ‘ı geride bıraktık.

Çıktığı aktarılma belki kapıda araştırmak talih olur, zaten gideriz Silivri ’ye söz, kortej namustur.

Bu periyot üç gür kadını kayda geçirdim, Bulak Türenç, Prof. Nurşen Mazıcı ve Müyesser Eş.

Sevgiyle,

Necef UĞURLU

Bir Cevap Yazın