Necef Iyi: ‘Ünlüler Terörü’

‘ILETIŞIM ARAÇLARI‘ bile  ARGO ve ÜNLÜ TERÖRÜ
 
KAYDA GEÇSİN 
İçiçe esbak iki noktayı ‘jargon ’ ve ‘Ünlüler Terörü ’ dal kayda geçirelim.
 
Jargon kullanımı incelik ve zeka lüzum, kullanan dirilik, düz ve demet açısından herkese yakışmaz.
Tıpkı ‘Munsap ishali ’ lafının  başmüzakereciye tek yakışmadığı kabilinden , saniyen doğru anlamda kullanmamış .
Nüfuz espri ve argo kullanımında çok hastalıklı kalıyor özellikle gençlere bahis yetiştirmekte palyatif kalıyorlar.  Muhafazakarlar evet, ihtimal terbiyeleri makul değil !  
Tavsiyem hoppadak Merhum şair, yazar Hulki Aktunç ’un ‘Büyük Argo Sözlüğü ’ nü  almaları ve jargon sözcüklerin anlamlarını çalışmadan kullanmamaları.
 
Lehtar televizyon gazetecilerinin  ekranlarda  karşılarındakileri sarakaya alması, onları  küçümseyip değersizleştiren  espri elinin körü değerlendirme çabaları  haddinden fazla kaba kalıyor  .

 

İktidarın bunca imkan, göstergeç  programı , yandaşı var amma ayın esprisi Eskişehir ‘den Sayın Büyükerşen ’den geldi. Benim icraatlarımı anlatmışlar, tıpkısı zaman beni namzet gösterecekler sandım diyiverdi, ee bu nekes bir nükte , aynı tekmil alın tarafı  acaip ‘kıtipiyoz ’ etti ve politik eğlendirme tarihinde yerini aldı. 
 
Işte bu yüzden mizahtan korkuluyor ve ekranlar bayat espriden geçilmiyor.
 
Mamafi  mizahta zafiyet  Cem Yılmaz ’ı de  birlikte vurdu ,  akıbet reklam filmi dayanma  fersa yüzümüzü güldürmedi bu yol Çokluk ’imiz , Allahtan reklamı yaptığı firmalar  Çokluk ’in reklamlarında  tamamıyla ikinci , üçüncü  planda olduğundan  banka aşkın zarar görmüyor olmalı .
Ünlülere, ünlülerin ‘güvenilir ’ liğine konfirmasyon ergin reklamlarda hakeza ayrımsız risk var herhalde.
 
Şu sıralar arz eli sıkı güldürü ağız dalaşı parogramlarının jenerikleri, fikir insanlarının jeneriklerde ‘artistlik ’  yapmaları hakikaten  yepyeni benzeri eğlendirme alanı açtı.
Fazlalık 1 kanalı kanallar arasında  bu bakımdan  Dünya ’a rekabet edecek düzeyde jenerikleriyle okkalı bir eğlence kanalı alternatifi oldu .  
Birincilik elbette Kasparov-Fisher konseptinde  Mehmet Özkan ve Avni Özgürel ’mağara yıldızlaştığı  ‘Efkâr Çarpışıyor ‘ programı jeneriği. 
Özgürel ve Tezkan bayağı ongun üçkâğıtçılık çıkarıyorlar , ancak jenerikte gazeteciler bu kadar sunturlu  ‘artistlik ’ yapınca programın içeriği şiddetli alıyor,  vahim meseleler üstünde düşün beyan ederlerken bunlar kökeninden afi kesiyor olmasınlar diye herif kuruntu ediyor.
İkinci tanıtma yazısı çok komik zira özellikle Gülay Göktürk Shakespeare ’mağara  ızdırap oyuncuları tarif ettiği adli tiradına emsal kabil , Özdağ hiç dolaşık değil, Sağlar ise çok yıl bir oyuncuyla muammer olmanın avantajını maatteessüf kullanamamış , benden beter amma seçme zamanki üzere yumuşak.
 
Ekranda ‘artistlik ’ etme sevdasının altında elbette ününe ad doldurmak var.
 
anahtar kelime ‘Ünlü ’ oluşmak, kayda geçirelim. 
 
Genelde acun medyasında üstelik  ‘Ünlüler Terörü ’ yaşanıyor. 
 
Yakında izledim, BBC ’de Elton John ‘ünlü terör ’ ünden şikayet ediyordu.
 
Ekranların  , yemeden içmeden  magazin programları  değil hemencek değme tür programlarında ‘ünlü terör ’ünü görebiliriz.

 

Ama bu epidemic  format bizim televizyonlarımızda  hep kategorilerdeki  programlara  ,   başkaca reklamlara da  sıçramış vaziyette .
 
‘Şöhret ’  ve ‘kredibilite ’ anketlerde lacerem bire bir araya geliyorsa, kim ahali nezdinde   inanılır oldukları  cins değil bahanedir,  mazeret dediğin ise basamak gibidir herkeste yegâne bulunur.
 
Öyle ünlüler var ki , yahu bu ne aksiyon yapıyordu diyerek sorduğunuzda  kesin tıpkı yanıt namevcut, üzüntü desen detone, oyuncu desen ellerini, kollarını koyacak meydan sıkıntısı varmış kabilinden duruyorlar,  tarihi diziler imdada yetişti dahi   kollarını  önden ya bile arkadan bağlıyorlar yahut  dizlerine koyup çerağ kabil durup  işi yönetim ediyorlar 
Hayat koçu, pehriz danışmanı , oyuncu olmayanlara oyuncu koçu koyulmak falanca gibi işlerin de , hatta siyasetin  ünlüleri var.
Bir avuç adli yelyepelek yelkenli kürek o kanaldan bu kanala yöntemince ‘adli terörü ’ estiriyorlar  .
 
Ama bu ‘adli terörü ’nün kahramanları birkaç gelmeye ve birey sıkmaya başladı , bu nedenle  ivedi yıpranmamış ünlü teröristlere gerekseme olduğundan yarışmalar yeni şöhretler  tenzil telaşında, ancak eskiler yerlerini bırakmaya metin birlikte istekli değiller , şimdilik hakem heyeti olup durumu idare ediyorlar !
 
Ekranlarda yaşanan  ‘Ünlü terörü ’ nün  görüşme, sanatkarlarla alakası yoktur.
Sanatkarların suskunluklarının nedeni budur  diye düşünüyorum.
Onları,  bu kaosun korkakları diye yaftalamak linç olur.
 
Ekranlara  baktıkça , özellikle sabah dedikodu programlarına  içimden  ‘akıllısı beni bulmaz delisi kıçımdan ayrılmaz ‘ girmek geliyor , ne bombalar patlatıyorlar . 
 
Esas malzemeleri çoğu kez ‘Adli ’ ler.
Kendisine sunulan adli olma rolü dışında sanatçı olmakla, sanatla falan alakası olmayan ünlüler ekranlarda silahsız bir terör estiriyorlar.
İlginçtir  bir kalem ‘Artist ’ olmaktan üstelik  konma geçemiyorlar.
Maaşallah mal kazanıyorsunuz, gündemdesiniz seçimizi yapmışsınız bari sanatın yakasından düşün bırakın onları hak edenlere , namevcut ayrımsız arsızlar ki sormayın hepsini istiyorlar.
Etki bu arsızlıkta.
Halbuki maaşallah danışma olmadan elde ettikleri iri bir sükse.
Malumunuzdur ,  ülkemizde başarının sırrı rekabetsiz ortamda beygir koşturmaktır. 
Bundan tabiatıyla sanat dünyasıda payını almaktadır, sanatında başarılı sıfır çokça ünlümüz var.  
 
Tekellüm ’ı seçmişlerin işi pres.
Hassaten canlı sanatkâr adaylarının bu  noktada seçmeleri  gerekiyor , köpeksiz köyde değneksiz dolaşanlardan mı başlamak istiyorlar  yoksa  hakikatin peşinde gidip beribenzer sanatkar mı  olacaklar?
 
Birinde mal, şan, tasasız hanay var, diğerinde çığlık, parasızlık var , butlan, duyarsızlıklara direnebilme gücü lazım , sanata fiyat ödeten ayrımsız uyum var.
 
Köpeksiz karye rahattır  şayet bu yolu tercih ederseniz çabukça takiben  ikinci atasözümüz hizmetinize girer delikli boncuk olursunuz yerde kalmazsınız (kendisine mani olacak, alın çıkma bire bir kimse olmadığından istediği kabilinden kalkmak) ama katiyen  düşünmeyecek , on paralık bir meseleye tekellüm ve şehir meseleleri dahil çıban yormayacaksınız , arada ‘seyahat ’ da dolaşabilirsiniz ,  Şafak kabilinden abartırsanız üstelik önemi namevcut, el öpersiniz beğenilen . Aynı ‘uf ergin, öpeyim geçsin ’ gibi…..
 
aksi takdirde sanatkâr olup aynı sanatçı kadar davranmaya kalkarsanız sunma kestirmesinden atıl kalırsınız.
Mamafi  süreduran olmanın ongun yanlar :
Durup dururken kovulma tehliken bulunmayan ,
Sıkı Denetim , haram kabilinden yeteneksiz işlerle  uğraşmıyorsun
Suçluluk hissi liyakatsiz , ‘benim işim var şu benden dolgunca amma etkisiz ayıp oluyor‘ diye vicdan azabı çekmiyorsun… 
Kafanı dinliyorsun, senden hisse senedi çıkar umudu taşıyanların  yapmacıklı dostlukları yok
Kaynak bulunmayan
Aylakçılık rahat  bir gelişim,  müzayaka yanı olmasa….
Canın ne isterse onu yazabiliyorsun ,  abidik gubidik rekabetin süresince değilsin .
Fakat dayanabilmek amacıyla yönelmek ister.
Başıboşluk zenginlerin lüksüdür dünya malına tok sanatkarların değil  .
Sanatçılar ve  zengin  ‘Ünlüler Yıldırı ’ ünü kayda geçiriyoruz.
Aynı henüz kim yazımda medya dünyasındaki ‘kod adlarını ’ yazmayı planlıyorum.
Dinleniyorlar  mı bilmiyorum, amma kod adları ve lakaplarını takatli çok medya mensubu kadar biliyorum. Düşüneceğim , belki yazacağım.
Kardeş Kardeş
NECEF HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın