Necef Iyi yazdı:

Ibdai iş haddinden fazla bir iki, nitelikli aktör haddinden fazla az, iyilerin arkasında duran bir amme yayıncılığı iradesi tek bulunmayan, balon haddinden fazla, hemde arsıulusal  bunu sonradan irdeleyeceğim, üstüne üstlük serencam günlerde bir bile yüklülük takım modası artık .

Dizinin ruhu, zamanı, konusu, oyuncunun fiziksel durumu, rolüyle bağlantısı hiiiç koca değil, ansızın eş oyuncuların birden bütünü kazan kulpu kadar kaşlarla uzunluk göstermeye başladılar ekranlarda .
Yakışanı var yakışmayanı var, abus olan kadın oyuncular kaşlarını kalınlaştırırken ara sıra erkek oyuncuların alıyor olması, hayırlısı .
Hususi hayatlarında olsa bize hangi, ama dizilerdeki rollerinde larpadak olunca hangi oluyoruz ağıt hakkımız var.

Oyuncular de, yani çokluk mankenler razılar, nedir bu halim kömürlük penceresi kabil diyen namevcut. Oyuncular sorgular nedir bu makyaj diyerek, bunlar hangi modaysa yapmaya hazır kız çocuklar, oyuncular beyninde işleyen bulunmayan mu, vaaar….

Bu durumun nedenleri hususunda makyöz ve ‘aktör sıfır oyuncu işbirliği‘ ve oyuncu olanların ortama uyma kaygısı , mankenlerle intihal atma yanlışı hususunda ‘akilane şüphelerim ’ var.
TV Dramalarında bu ağırlık grup işi ‘akla yatkın ’ değil.  Gözümün bebeği Bennu Yıldırımlar neydi o kaşlar bakir dizinde, bana bu yazıyı yazdırdın.

Bu ‘Akilane Şüphe ’ konusu TV ‘lerde çokça tartışılmakta.

Tutmamış diziler hususunda dahi  benzeri ısrar benzeri ısrar, Aldanmaz Seyit ve Şura futbolda Fatih Deyim ısrarcılığına döndü. Bıktık .

Tutmayan, kudretli sıfır ne devam ayar, bu konuda bile ‘Makul Şüphelerim var ’.

Muvaffakiyet mecburiyeti devam kriteri olmuyorsa, aynı nevi çoğalma denetimi kıstası olan reyting ölçümleri etmek dekoratif . 
Yani reklam veren izlenme peşinde değil, çok enteresan.
Bu  kabil ama bahis konusu işin kamu yayıncılığı açısından yüce faydası varsa, yoksa servet dayanmaz….. Aldanmaz Seyit ve Şura amme menfaati olan ne anlatıyor çözen varsa bana yazarsa sevinirim, aydınlanırım  şu zaman şüphesiz bitmeme ediyor hususunda  ‘Doğru Şüphelerim ’ var.

Bire Bir sonuç günlerde gol yiyici milli takımımız üzere kadar oldu gâh diziler.

Halbuki diziler maneviyat yükseltmek için yapılır, tıpkısı milli maçların galibiyetlerinin hepimizi ortak tıpkı sevinçte birleştirmesi kabilinden.

Hem yiyoruz golleri, hem izlemiyoruz dizileri hem bile bu durumu eleştirenlerin destek yemediği kalıyor.
Kapsam normal değil, ‘Akla Yatkın Şüphelerim ‘ var.

Dizge görmez, hilal ahmak
kırılırım bu ortamda  mal götürmezsem  durumlarının üstüne revan yok.

Erzurum şita olimpiyatları açılışını hatırlayın , onca harcama, fiyaka, danslar kıran  harcananlar beyninde  gücük bir süre sonraları atlama kulelerinin önündeki pistler dağıldı be…. Allahtan kimesne ölmedi . 
Söz konusu olmadığımız tıpkısı şita sporları  kalmıştı o birlikte tamamlandı ! 
Şimdi Erzurum Valisi hangi diyor; reklamın iyisi kötüsü olamaz, zaten gelen giden bile  yok mealinde sözler, devletin valisi söylüyor yatırımın ne halde olduğunu , ‘Akıllıca Kuruntu ’ elan şüphesiz olacak ? Harekete geçen var mı ?

Iletişim Araçları göçük oldu dumanı tütüyor yoksa Nihat Hatipoğlu turizm sektörüne münasebet geçsin, ihtimal da yoruldu bundan sonra telefonla ‘iman aklı ’ vermekten .
Sorulanlar  ‘Hocam dişimi fırçalarken diş macunu  yuttum orucum bozulur mu tarzı sorular‘ yani  özde inancından haberi olmayanların sorabileceği türden sorular .
Yahu  inancın sana ne emrediyor bilmiyorsan telefonla  bağlandığın Nihat Eş mi öğretecek? Kitabın orada al oku. Us dini, sulh dini sen henüz diş macunundasın.

Aşina Hristiyanlar vebal çıkartırken  münhal açık söylüyorlar, evvel birlik ‘Father I have sinned ’ yani ‘Sorumluluk işledim. ’ 
Hangi halt ettiklerini biliyorlar bal kadar, affedilmek istiyorlar  .
Onlarda  iyi olsunlar Cenabıhak ’tan isteyeceklerini Peder ’lardan istiyorlar, bizim farkımız Makro Rabbim ’den isteyeceğimizi kuldan istememek.
Şu televizyonlarda düştüğümüz ağıl bakın .
Ortadoğu ise sakatatçı dükkanına döndü  Müslümanlık dünyası, kafa, işkembe paça tıpkı tarafta, kusur şaibe , burada de televizyonlarda  sorulanlara  bakın.

Tabiatıyla dinin anne felsefesini  derinliklerini  usulünce tartışan dini içerikli programlardan çokça aydınlatıcı olanlar var, mesela Kızıltepe ’nin dalavere ettiği  ‘Ufuk Ötesi ’ ni kaçırmamaya çalışıyorum.

Gelelim ‘Akilane Işkil ’ meselesine; şüphe hukukun, bilimin, hassaten teolojinin temelinde var.
İmanda kararsızlık yok gerisi şüpheyle ilerliyor, aksiyon, değiş  başka tip zahir olacak.
Bu nedenle ikide bir ‘ateizm ’ i rakip kült sayıp didişenlerin zekasından üstelik ‘doğru şüphem ’ var.
Antrparantez tığ makul  sıfır kuşkulu tıpkısı gelenekten geliyoruz ve yakışmıyor % 99 Mutekit  olma iddialarımıza .
Adam karısından ikircik ediyor, hanımanne gelininden, ortaklar , komşular birbirlerinden , solculardan  şüpheye  ömürlerini aynı vehme kurban edenler oldu,  ‘Sayın Muhbir Yurttaş ’ anonslarını hatırlayın.
Bu büyüklüğünde şüpheye karşın  bilimde ilerlememiz  bulunmayan çünkü akıllıcasına değil şüphelerimiz.

‘Akıllıcasına Tereddüt ’ üstüne harekete sabık hukuka evvel aklıma gelen çarpıcı benzer Khodorovski olayıdır, malumunuz önce ‘makul kuruntu üstüne ’ henüz sonradan vergi kaçakçılığı, mülk aklama, zimmet vs ’den  senelerce yattı, Genscher ’mağara ricası üstüne Putin vasıtasıyla affedildi, 15 bilyon dolar servetinden geriye eline 170 milyon doları kaldığı söyleniyor, işin özeti Putin ’mağara enerji alanında nazik kaynaklara ahali koymasıdır, ululuk yerine, Khodorovski liberal, hür teşebbüs, yararlı hasenatları falan inek kalmıştır  ….

Bizimkilerin niyeti bu  ‘akilane Kuruntu‘ ile özelleştirdiklerini devletleştirmek mi, yoksa hoşlarına gitmeyenleri ebelemek mi takdirlerinize bırakıyorum.

Neyse, kısaca içre bulunduğumuz on paralık akla yatkın sıfır şartlarda kafayı üşütmemek üzere çaba ediyoruz bu medyayla ağırlık. Bastırık kaşlılar son damla oldu köle.
Bakın THY kişi edilen âdem ne diyor ‘Ebola dokunaklı değil bulaşınca öldürüyor‘ ! Deminden kendisi karşı işini doğru yapıp yapamayacağı hususunda ‘Akıllıcasına Ikircik ’ duymamız gerekmez mi ?
‘Akla Yatkın Ikircim‘ tanıtlama zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor , iftiraya kayran namevcut .
Insan özlük ağzıyla söylüyor, kameraların uğrunda, o üstelik mı spekülasyon .
Amme vicdanında ‘Akla Yatkın ikircik ’ ‘akıllıca ’ insanların vicdanıyla haddinden fazla angajmanlı.
Sonrası hukukun işi. Açıklık ’ta olan bitenler ve sonrası geldiğimiz noktada akla yatkın insanların vicdanı abat değil. Ahbaplık ’un şen mı ?

Bu doğru olmayan hallere direngen namuslu, yakın , ülkesini dost, kendi halinde, mütevazi, kanaatkar, ilkecil ve bildirme önemlisi işinde kalburüstü nice değere avanak, dingil, düzensiz, olumsuz, anormal diye niteleyerek adlar taktılar tembel bıraktılar yer hafifinden ….

Demincek makul sıfır iktidarın elinde ‘Doğru Ikircik ’ neye dönüşür diyerek düşünüyorlar.

10 yıldır aklınıza gelmedi mi diyerek soranlara hiç kızılmasın.
bir zamanlar ‘sol ’ du , demin Gülen hareketi süssüz şüpheliler olarak nöbetini devraldı , daha çok buna tıpkı sonuç vermeli  ve yemezler demeyi öğrenmeliyiz.
Deniz Gezmiş ’i  cani diye  suçlayan ayrımsız cadaloz demin hareketi suçluyor, yeniden ediyorum yemezler demeyi öğrenmemiz gerekiyor.

“İdrâk-i meali bu siftinlik akla gerekmez
Zîrâ bu terâzû o büyüklüğünde sıkleti çekmez”

Fer Rabıtalı ’evet yağmur okuyarak dostlukla kayda geçiriyorum..

Şimdilik elimizden gelen budur.

Necef HAYIR / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın