Necef Iyi yazdı!..

TV Kanallarımız Simit Sarayları kabilinden oldu. Menü  kırk tuhaf olsa ne ayırt paha, kâffesi  simit çeşidi. Geçenlerde eşim tıpkısı yandan sudokunu çözer, köle yanında, elimde uzaktan kumanda  zaplayıp dururken dönüp  bana ‘Rica ederim değiştir şu kanalı ‘ demez mi!

Ahmet ’ciğim doğrusu  zaplayıp duruyorum , değiştiriyorum ’ diye karşılık verdiğimde  ‘Nedir bu yahu, bütün kanallar bir şeyi mi oynatıyor, kuma yayına mı geçtiler ’ demez mi. Eşim sudokuyla çalışır olduğu için izlemeyip sesleri dinlediğinden  elan acele saptadı durumu.  Hep kanallar ayrımsız dizinin devamı gibiydi.

Eşim haklıydı bütünü eş yayına esbak gibiydiler. Nereye zaplarsam zaplıyayım ( Görüngü  prime time ’de  hareket etti ) seçkin kanalda birileri zır zır ağlıyordu.  Kıyamet öncesi veya sonrası maksat kusma, niyaz,   ağlama, bağırmalar, kötü içindeki suratlarla ve birbirinin çok aynı cümlelerle komple sahneler  ben zapladıkça  tıpkısı başka kanalda  devam ediyordu. Tıpkısı kabus   filminin parçası gelmek kabilinden tıpkı ihtisas , neymiş  aynı umum çıkacak  televizyondan  bizi içine çekecek  ve eşimle sıradanlığın içinde kaybolacağız, tıpkısı elan çıkamayacağız üzere geldi apansız.

Hangi var kim;  herhangi bir bakir kol öncesinde   kesinlikle ‘Bu proje üzerinde 2, 3  yıldır çalışıyoruz ‘ tıpkı sözler işitiriz. Dizilerin birbirine benzerliği  göz önüne alınırsa bu ‘proje kotarıcıları ’nın  2, 3  sene bir şeyi eyitmek amacıyla değişik gruplar halinde   çalışıp sonraları    ayrımsız şeyleri  yazmaları üzere bir sonuç ortaya çıkıyor.

Değişik gruplar değişik  televizyon dizileri  beğenmek amacıyla toplanıyorlar. Bu 2, 3 yıl sürüyor, düşünüyorlar, yazıyorlar  ancak ibretin kudreti  diziler ekranlarda  oynamaya  başlayınca  ayrımsız zümre ‘Etkileşim  uza duyum ’ vasıtasıyla  bu değişik proje gruplarının ayrımsız şeyleri düşünüp yazdıkları ortaya çıkıyor. Bu sektörün zarfında olduğu aynı kabustur.

Evet de, ‘Sır  Dünya ’ sında Türklerin icadı tıpkı kerametle  karşı karşıyayız. Veya bunlar bigavr (sığ, ansız)  akıllarına birbirinin aynı konular, sahnelerden bambaşka benzeri şey  gelmiyor, kim buna asla inanmam. Mukavim çokça yetenekli insanın sınırlandığını biliyorum, üzülüyorum, içim acıyor.

Türk Göstergeç yapımcılarının  birbirinin benzeri  dizileri bundan sonra az daha bire bir  kadrolarla yapması  ve Türk Halkının birlikte  bu dizileri bire bir anda veya gelişmemiş aralıklarla   değişik dizilermiş kabilinden seyretmesi  ise   sosyo-ruhsal anlamda  bir bambaşka ‘kabus filmi ’ senaryosudur.

Dizilerin havadan bu. Evet üretim organizasyonu hangi durumda? Sanatçılar sokaklara düşüp ortamında bulundukları  dokunaklı koşullar yüzünden  ‘ aman ’ ‘ insaf ’ ‘vicdan ’  karışma  ama türe, ünsiyet hariç,  ricalarını   ortaya koymuşken ve düzentileme koşullarının seçkin türlü cihanşümul  ölçütlerin  dışında olduğu ayyuka çıkmışken (BU düzenin yıllardır hâkim baziçe kurucuları olanlar dahi artık nedamet gösterirken, hatta  sözcülüğe soyunmuşken )  Başvekil ’ın bu duruma  halk koyması  ekli benzeri husus mi ? Bence serencam merhale yerinde, fakat pres bire bir gelişim. Elinden hiçbir şey kurtulmayan Başbakanımızı bile zorlayabilir.

‘Bili Abla ’ (bu ismi şahsen namına   koymuştu yıllar ilk)  Ayşenur Aslan bu duruma bire bir sinirlen, sinirinden hande krizleri geçir ekranlarda. Efendim Başvekil  dizilerin süreleri ile pekâlâ uğraşırmış… Hangi efsus ki konuğu  Gazeteci Sayın Faraç ’dahi  meseleye ‘aksiyon dizilere düştü ’ mantığıyla yaklaşınca ve bu durumu  Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ı eleştirmeye bahaneye dönüştürünce bu iki görmüş geçirmiş gazeteci beni çok şaşırttı. Yakıştıramadım.

Epey emekçi, artist sokaklara döküldü. Sere Serpe, üzücü bire bir istihsal organizasyonu ortalığı kasıp kavururken  ve bu zihniyetle yapılan işlerin maddesel manevi zararını yalnız sanatçılar değil koca zihinleri, üste  azamet   öderken bu duruma  Başvekil  bigane mi kalacaktı?

Başvekil tabiatıyla bu konuya halk koymalıdır. Saniyen, siz hani sanatsever, sanata duyarlıydınız  Ayşenur Aslan,  muhtemelen tekellüm merakınız ‘cansız sanatlar ’la sınırlı.

Hangi var bunda gülecek, bir haberciden işin siyasi,  iktisadi, sosyolojik yanının derinine inmesini beklerken bak şu  ‘Olgun Abla ’nın ve Faraç ’ın  yaptığına.

Yoksa, TV Dizilerine incitmek tabu mu? Tasalı olanlar mı var ve onca reviş, protestolar dekoratif miydi? Deminden  bakalım zer sanatçı kardeşler  teşkilatlanma çabalarında kendilerinin sorunlarına  ilgisiz kalmadı diye niteleyerek Ayşenur Aslan ’ın gülme hışmına uğrayan Başvekil ’ı ve zımnında türe hukuklarını koruyabilecekler mi? Merakla bekliyorum.

Bu diziler bahis konusu olduğunda  tıpkısı duman perdesi sarıyor ortalığı. Yarım, küm, gak, guk… Sonuç gık namevcut gık.

Yoksa Mehmet Altan ’ın ne zaman mesafelik ati Medya bacağına diye sorduğu  Ergenekon ’un kırk ayağının aynı bacağı bu diziler mi?

Başbakanımızın konuyla ilgilenmesi pek telaşlandırmışa benziyor birlikte, eyitmek lazım.

Vazıh konuşalım, güçlü devletlerde sinema, alelhusus saf  sektöründe  istihsal sistemini yaratıcı devletin uzantılarıdır, bunun dengelerini baştan kurmak, veya dönmek bittabi Başbakanın elindedir.

Bizde birlikte ihtişam  yıllar önceki al çizgileri kesim üstünde  belirledi ve bu uzantıda sektörün yapılanmasına izin verdi. Ancak bu bina tafsilatlı vadede  kendini  sürdürebilirliği , sosyete sağlığı, cemiyet gelişimi, değişimi açısından mıhlı aynı noktaya gelmedi.  Ayar gerekiyor.  Müsaade verilen kişiler demincek  varlıklarını temdit mücadelesi veriyor. Ne var kim büro ‘ gelişim kotarıcı ’larla artık  yürüyecek durumda değil.  Oligopolistik yapı işin dengesini bodoslama  bozdu, bozmaya bitmeme ediyor. Bu uğurda eğreti işbirlikleri, mutabakatlarla uzatmalar uzatmaları strateji ediyor.  İşin ucunda maddi, manevi vahim, yarar var. Gözler dönmüş vaziyette.

Kıvanma ’ın Ortadoğu ’bile çokça sevilmesi, çok bilet sattık ötesidir maslahat… Başbakan ’ın işe ahali koymasının kül zamanıdır.

Temel bu hal antidemokratiktir Ayşenur Aslan. Oligopolistik tıpkısı yapının elinde nalan sektörün zer sanatkar kadroları, emekçileri  ve halk  uymazlık görmektedir.

Rastgele alanda olduğu kadar bu alanda birlikte, nahak yere yere itibarsızlaştırılanlar büyüklüğünde türe etmedikleri halde itibarlılaştırılanların vebali  dahi büyüktür. (Ahmet Tezcan ’ın kulaklarını çınlatalım bu bütün mealen ona aittir.) Umarım Sayın Başvekil ’ın duyarlılığı devam kıymetiharbiye, setlere gönderilecek 2 müfettişle bağlı kalmaz.

Aşama : Simitçilere karşı değilim haddinden fazla severim yanlış anlaşılmasın.

Necef Hayır

Bir Cevap Yazın