Necef Iyi yazdı: ‘Diziler dolaşık çakılıyor’

DİZİLER FENA ÇAKILIYOR

KAYDA GEÇSİN

Dizilerin hepyek çakıldığını izliyoruz, balkı son değişmeyecek inatla yayınlanacaklar  zira arkalarındaki mekanizma izlenme payı, gusto, kamu yayıncılığı, kamusal avantaj falanca konusunda oturmuş değil, ongunluk denetimi  zaten tek tıpkı yerde yokken dizilerde mi olacak .

Milli Bando üzere olduk çakılıyoruz ama bitmeme, bozuk tas eski ısıdam.

Lakin sâdır köy ortada, cebren gösteriş olmuyor.

Ecnebi ayrımsız romandan ecnebi filmi yapılmış bilahare burada sıra haline getirilmiş benzeri senaryo çokça servet ediyorsa ve bunun yurtdışına satılma iddiası varsa, bu normal ayrımsız tv eleştirmenin sınırlarını aşan tıpkısı konudur.

Fena çakılıyor diziler, münteha tuttu gibi yapılacak, sonra nişane haset değişecek, araya bamyatarlası sahneleri konacak, olmadı yara kadın eklenecek, yanlız  Hatice Aslan bu yıl çoktan ittifak yaptı hapı yuttunuz zira açıkara yeryüzü iyisi!

Patronların on paralık mi gücüne gitmiyor, bu haddinden fazla pahallı prodüksiyonların; pert ergin çarkıt güneş kuşağı  Amerikan soap apartmalarını prime time ’a taşıyıp cast ajanslarının sokaktan topladığı kabiliyetler karşısında bar bar olması kandırıcı mu ?

Sorun yabancı film, anlatı, dizileri adapte kabiliyeti olmayan üdeba gelmek işin gösterişsiz yolu, geçiniz.
Ama onlarda kültürlü gençler hem okuyorlar, hem izliyorlar  .
Sav yazamıyorlar !
Pes, arabayı almışsın açmışsın kaportasını, değme şeyin yeri muhtemelen ego bunun yerlisini yaparım diyorsun, orijinale envestisman yerine bu çakma arabaya envestisman yapılıyor herkesler kazanıyor fakat araba yürümüyor, dizilerin durumu budur.

Bu düzeneğin içinde yer düzlük hep, görünenler görünmeyenler (Iletişim Araçları Şebbihaları – kelimeyi hortlak , hayalet anlamında kullanıyorum) bu düzenden kâmil besleniyorlar .

Deniz Boyu önünde  atık artıklardan beslenen, kuş olmanın haysiyetini unutmuş  ve şişmanlıktan uçamayan  yerde gezinen martı ve balıkçıl kuşlarına döndüler !

İşin dışında olanlar izleyiciler kayıpta, algı yönetiminde, özlük öyküleri, sorunlarından uzak kılınan bigünah izleyici zararda.

İşin süresince olup harcanan değerli yorumcular  zararda .

Yoksa işin içinde  olan diğerleri için katlanılamaz benzeri alacak zinciri var .

Güllabi antrenörler kabil oldular, her maç kaybedişinden bilahare kovulma riski olmayan, kendini garantiye almış zira, kovarsan ödenecek tazminat korkunç, neden kovuyorsun akim diye niteleyerek, o zaman bu kadar tazminat neden?

BENDE ile ilişkilere bu düzlemde yaklaşmak geçişsiz, geçenlerde  basketbol maçı izledim ufkum açıldı, MEMLUK karşısında Sırbistan, ekli da değiller önceki öne geçtiler sonra  anlaşıldı kim ÇAKER  güçlerini ölçüyor ikinci yarıdan bilahare BENDE ’nin antremana çevirdiği benzeri karşılaşma ve bulutsuz uzaklık yengi.

Aksaray’dan gösterişli kıyafetleri toplayıp düzme ayraç takıp yurtdışına kakalamaya benzemez sıra işi .

Bu ülkenin olan biteninden soru edecek çözme kalmadı, kimsenin de bu köşelerden sura borusu öttürmek hoşuna gitmiyor, özellikle benim.
Bunu bile önemle kayda geçirelim.

Kazancımız ise tek yanlı aşka dönen yurt, ulus sevgisi, ve yeni dünyada ati nesillerin akva basarak meydan alabilmeleri isteği.

Yoksa olursun bu düzenin parçası bilahare bu dizilerin çaputlarını doldurursun tır ’lara, törenle alıyor Kızılay, faydalı hasenata katkıları oluyormuş, 55 bin kişiye! Herhalde vergiden de düşülüyor … depolarıda boşaltmış olursun .

Kayda Geçsin.

TRT eski Genel Müdürü İbrahim Delice ise Samsun ’a ilbay atama edilmiş, 19 Mayıs ’a balya gelseydi henüz anlamlı olurdu, imdi ‘Eylül ’le hile edeceğiz.

TRT yüz adayım Nasuhi Koca TRT umumi müdürlüğüne yükseldiği an çocuğu kaymakam olunca sevinçten makamını ziyarete giderken enerjik tavuk götüren anneye döneceğim, kendisi sevimli benzeri insan, yükseliyor, yükseliyor, yükseliyor Allah insanı yükseklerden korusun. Ön yaltaklık, tedarik sanmayın beni tanır takdir kıymetiharbiye bildiğim kadarıyla, ama tövbe aksiyon vermez, tanıdık olupta anca leşker arkadaşı filan değiliz. Benzeri eş dostun evinde Ebebulguru Pilavı kaşıklamışlığımız var hepsi bu. Hassaten eş dostumuz belki unutmuştur kendisne Naaaasuhi diye ‘a’ları uzatıp hitap ediyordu .

bu arada Sayın Arınç ’ın TRT ’de yayımcılık nasihatları verdiği iftar yemeğinde çayının bulutsuz ve limonlu olması gerektiğini unutmadığı üzere işini dolgunca yapanlara gecede kuru verdiği bire bir gailesiz garson vardı o acep ne oldu, Samsun ’de mı yoksa Ankara ’üstelik mı beyhude merakım kayda geçsin.

Ülker Sarp arabasında çita gezdirirken ülkede olan bitenlere bakın, Ülker Yalçın ’ın yaptığında edebi aynı valör buluyorum aklıma Dürrenmattın meşhur ‘Ziyaret ’i geliyor … ki formatı TV dizilerinde arz haddinden fazla araklananlardan eserlerden biridir, aşkolsun Ülker Kıza edebi değeri olan tıpkısı eylemde bulundu!

Ve akıbet namına kayda geçireceğimiz gene balaban ayrımsız Türk Buluşu, Sayın Reisicumhur ve Sayın Başvekil ’ın gâh medya temsilcileriyle yani, basınla görüşmeleri oldu kim işin otantik yanı bu matbuat görüşmesinin basına bağlı olması!

Ülkede yabansı benzeri durum varsa bu bahis basının tümüne toplantıda bildirilebilir, takkadak ikidara mümasil medyanın ‘seçkinleri ’ çağırılmış anladığım kadarı ile aralarında hatun gazetecilerde namevcut muhtemelen, ancak Ocaktan ’ın derinti sonrası anlattıkları daha zaten anlatamayacağını söylediklerine göre ortada uyarılar yok fikir sorma var.
Sayın Başbakan sonradan beni muhatap cebin diye niteleyerek sitem buyuruyorlar 
Aldatıcı biz halka değil bu sitem, medyaya bile değil zira  muhatap aldıkları belli gerisi filhakika muhatabı değil, Sayın Kılıçdaroğlu ’na olayım senin muhatabın diyerek on paralık olmazsa onu muhatap almıştır Sayın Başvekil.  
Bizi , halkı doğrusu ipleyen bulunmayan.
Burada ayan kesin olan bu medya ekibinin ‘borazanlık ’la suçlanmalarının ötesinde danışılan bir konumda oldukları.

Bu çok sıradışı durumu iletişim araçları, basın, gazetecilik, siyasa açısından kayda geçirelim.

Yazımız burada bitmiştir.

Kayda Geçsin, elimizden mevrut budur.

NECEF UĞURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın