Necef Iyi yazdı: ‘Garipçe Köprüsü’

Garipçe Köprüsü

Kayda Geçsin

Üçüncü  Köprünün inşaatının küşat töreninde  köprünün adını açıklanan Sayın Cumhurbaşkanı bizlere şaşırtı yaptı.

Köprüye bu ismi çevirmek üzere Cumhurbaşkanımızın   ‘arkadaşlar’ , ‘hükümet’ , ‘biz’  düşündük mealindeki  sözlerini  ekranlardan  izledik  duyduk.
 
Sayın Cumhurbaşkanımız çoğul konuştu,  tamam yerine kimler anlayamadık . Anlayabildiğimiz milyonlarca  Alevi  ve benim kadar düşünen Sünniler , değişik akide gruplarındaki İstanbul’lular bu pluralizme dahil değil.

Hiç birimiz yokuz yahu.

Bize fikrimizi soran olmadı.

İstanbul üzere Rum’nun değişik budunsal, inanç gruplarının oluşturduğu  ayrımsız dünya kentinin oturanlarına soran namevcut, beniâdem önerisi düz namevcut, hatta plebisite gitmeyi düşünce eden yok hop beşer konulmuş.
Kimler koymuş, ‘biz’ kimler ?
Cumhur Reisi ve Hükümeti anladık, fakat  insanoğlu babası, önce kanı eden kimdir , onu ismen öğrenelim ve kayda geçirelim.

Güreşçi Köprüsü üzere  eş bir  sevinci kabusa döndüren aklın gitgide adını dönme peki uygun bir yere yazar bu kavim.

Köprüye Çetince Melik Dürüst adının verilme sebepleri ise bin çeşit tartışmaya yalınlık,  Safeviler’e ( 1501 – 1736 ) başkaca Memluk’lara (12 yy ) Selahattin Eyubi’ye dayanmış bulunuyoruz.

Bu dozu kaçmış ‘sıra bilinci’ nin ivedi tedavisi gerekiyor.

Sigaradan, köprüye , üniversitenin   durgun Melik’a verdiği onursal doktoraya rastgele konuyu gündüz üzerinden götürmenin anlamı bulunmayan , geçmişperestlik  geleceği tahrip ayar arkaç geldi.

Bundan fütürist projelere yönelen Doğru Tümen uymazlık görmeyecek mi sanki ?

Halkımızın emperyal duygulara düşkünlüğü dünyaca bilinmektedir.
Hatta yabancı istihbaratların malumu olduğunu da duymayan sağır şehriyâr kaldı.
Siyaseten kullanıma kilitsiz küreksiz tıpkısı alan içeride ve dışarıda , ancak bu kadarı olumsuz tepecektir esasta bu üstelik bereketli bire bir şeydir.

Gün bilinci ayrı, esbak üzerinden rövanşist ati bina etmek  ayrımlı şeyler .

Köprüler, barajlar, kanallar , albeni limanları , santrallar kadar  şişman projelerin   hepsi fütürist işlemler , gelecek vardır  hepsinde geçmiş değil.

Bu durumu önemle kayda geçiriyoruz.

Bu soy  anıtsal yapılara verilecek isimler halka  bırakılmadığı amacıyla çıkmaz, bulvar isimlerinin dursuz duraksız değiştiği bire bir büyüklük olduk, süreğen tıpkı hastalıktır bu.

Ama halkın verdiği esame çokça henüz hakkaniyetli olduğundan hiç kesin.
Örneğin Sivas’birlikte , İzmir’de Halil Rifat Paşa’nın ismi verilen yerler durur, zira nesilden nesile kalplere esbak hizmetleri vardır.

‘Mehabet dedeme aldatılma attı servet havale etti  bilahare  konma geçti almadı köle şimdi iktidarın parçasıyım bakın görün’ rövanşizmi ile tarihden intikam alınarak bırakılmış isimlerin silinmesi mukadderdir.

Halil Rifat Rabıtalı’nın adı okullara verilmiştir , spor kulüplerine verilir çünkü  halkın  içinden  gelmiştir ve elan hoyrat eller dokunamamıştır, çünkü o ‘Gidemediğin Ye Senin Değildir’ sözünü söylemekle kalmamış arkasında durmuş kayaları delmiş yollar açmış  ayrımsız büyüklük adamıdır.

Demin olanlara bakın; köprümüz olacak diyerek seviniyoruz,  borçlanıyoruz amma olsun kemerleri sıksakta değecek ati nesillere yatırımdır diyeceğiz  henüz temel atma töreninde burnumuzdan geldi.

Tartışmanın derinine girmeyelim, ama Sedir Başkanımız’ın buram buram siyaset ve propoganda kokan konuşmasına ne diyelim,  hassaten günün ehemmiyetine uymayan ‘para’ konusuna vurguları umarım ecnebi konuklara çevrilmedi.

Allahtan bu iktidarın çeviri yapmama, yapamama kabilinden ayrımsız özelliği var, Sayın Başvekil’ın Beyaz Zehir Saray ziyareti sırasında yaptığı konuşmaların bırakın keder çevrilmesi, çevrilememesi üzere özelliği olduğunu kulaklarımızla duyduk.

Hassaten bir iki yerde Sayın Başbakan yardımcı oldu, Sayın Başbakan İngilizceyi söktü bunlar adamın söylediğini çeviri etmekten acizler.

Neticede tıpkı köprü yapılıyor, memleketin ortak sevinci olacakken burnumuzdan geldi.

Evet sonrası ; akillerin tok namzet kadın Prof.’u Bahir Mutluluk Arboğan ne yazmış; ‘Eğer hakeza tıpkı ortamda Çetin Şehriyâr Dosdoğru şuurlu ayrımsız seçimse ide kesin ‘kavgaya hazırız’ şuurlu benzeri intihap değilse mülahaza yine kemiksiz ‘bir iki akıllıyız’.

Hükümetin seçtiği akiller hükümetin aklını sorgular kuzuluk geldi, elan önceki Avni Özgürel’dahi ‘Tayyip Erdoğan’ın aklı  olsa bu büyüklüğünde beyinli seçmezdi’ demişti .

Benzeri apayrı  devir ahkamcısı henüz ilk ‘kuyucu Murat’ ın isminin Alevi katliamıyla ilişkin olmadığını kendisinin vezir olmadan önce kuyu açtığını söylemişti Maaşallah henüz bilahare ‘Akil’ oldu.

Aynı uslu kendisini eleştirenlerle mahkemelik, gayr Sünni’likten çıktığını açıkladı.
Muhalefet üzere çalışıyor akiller, aşkolsun! aman görev süreleri uzasın .

Ağır Melik Yakınlarında’in birçok Alevi katlettiği hususunda  rakkamlarda  uyuşma sağlanamaması  noktasına gelinmesi ise ayrımsız apayrı balaban şaibe.

Tıpkı Ermeni Meselesine döndürdüler.
Ne oldu sulh diline, hangi oldu Selim Parti’ye ?
Yoksa her siyasal partimiz kabilinden yarattığı yetersiz çevresinin kubanı mı oldu ?

Kullanılmamış köprünün adı Küçük Asya  yakasında başladığı yere atfen keşki ‘Garipçe Köprüsü’ olsaydı.
Hem elem , hüzün veren birbirimize yabancılaşmamızın  hemde acaipliğimizin simgesi olurdu.
Her şeye rağmen ‘Garip’liğimizi  ayaklarımız altına alıp batıya yolculuğumuzun  simgesi.

‘Garipçe Köprüsü’ nü kayda geçiriyoruz , geleceğe tutunuyoruz ve batıya doğru yürüyoruz.

Sokullu Mehmet Kâmil marifetiyle Vişegrad’bile  Drina ırmağı üstünde yapılan köprüye ‘Sokullu Mehmet Vakur Köprüsü’ adı verildi da hangi oldu ?

Güreşçi Köprüsü dünyada  İvo Andriç’in Nobel yazın ödülü kayran ‘Drina Köprüsü’ romanı ile tanınır.

Biz ‘Garipçe Köprüsü‘ cavlak ayrımsız dönme yazabiliyor muyuz, adı o antlaşma konur ve aslolan budur.
Şimdilik sinirlerimizi bozmayalım, bu bile gelir bu üstelik mazbut.

Sevgiyle

NECEF HAYIR /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın