Necef Iyi yazdı: ‘Korkularım’

KORKULARIM

Son günlerde idam cezasıyla ilişik yorumları duydukça içimi eskiye  çağ korkuları sarmaya başladı.

Bu adamlık ayıbını aşmıştık ne oldu bile ’sallandır ikisini bak bakalım yapıyorlar mı ’  ilkelliğine idraksiz dönüşe heves başladı.
 
Korkuyorum.
 
Naçizane kanaatim  bu iş ;  kimliğini kişmiri çarşaf, sır arkasına gizlemeyi fideist gereği olduğuna kani  veya inandırılmış kadınların üzücü durumuyla kıyaslanamayacak büyüklüğünde dehşet verici.  Birinde kaygı var   diğerinde  istinkâf etmek.
 
Bu bağlamda kara bürgü içimi acıtır , beni  kadının kimliğini saklaması , kendiliğinden  vaz geçişi hüzünlendirirken ve bu tükenmez aldanmaz masalının ortamında  sunma safiyene duygularımla fideist  arayıp bulmaya çalışırken  keder çekmekteyim.
 
Aynı öğretim üyesi olan  Hidayet  Tuksal Hatun ’ın fikirleri ve sözlerinden dolayı ki
bu sözleri beğenin beğenmeyin  eş hakları , ülfet devleti, demokratlık  konusunda düşünceleri ve tespitleridir,  ’Kadın hatun başörtünden utan ’ tarzı maruz kaldığı taşlama  bana meselenin kadınların başörtüsü üzerinden çevrilen politik müptezellikten ibaret olduğunu gösterdi.
 
Korktum, Hasan Ihtişam Iyicene ’den haddinden fazla korktum çarşafıda yoktu, kadına durduğu yerden kımıldamamasını ikaz fail bu tavrı beni çokça korkuttu .
 
Çoktan başörtüsünde inanç aramaktan vaz geçtim  ama siyasilerin insafından dahi ümit kestim.
 
Daha örtünmüşlerden payanda yemedim, amma hakaret gördüm, kakıldım  bal kadar rövanşist hallerine tanık oldum amma neticede yemeden içmeden üzüldüm .

Ve aynı sefer daha gördüm ki Hidayet hanımla paylaşacağım , alay malay korkmamız gereken  çokça öz var hödüklük  elden bunlardan biri .
 
Bu tükenmez kurt masalı  sürecinde   gördüklerim karşında  elden  örtünmenin  benzeri  kadını dindar  kılmaya ehliyetli olmadığını   ahlakını iyileştirmediğini , arsızlıklarını bulunmayan etmediğini anladım .
 
Bire Bir dekolte giyinmenin, içmenin , çap davranışların laikliğin güvencesi olmadığını yıllar geçmiş anladığım gibi.
 
Kadınları bölerek yok etmenin kime ne faydası oldu arasında,  bu bölünmüşlüğün zarfında ,işin gülünesi boyutu  ise  ithal  eş kontenjanında medya dünyamızı şereflendiren İvana Sert ’in kadınlarımızın  nereye kadar ’açacağını ’ bilmedikleri uyarısı oldu.

Ne var kim kaderin cilvesi  İvana ’birlikte nereye büyüklüğünde kapatacağını bilmediği üzere bu ülkenin medyasında dolanıp duruyor ve kadınınlara  tavsiyelerde bulunacağı bir konuma getirilmiş bulunuyor.
 
Bu de ürkmek verici tıpkı durumdur.
 
Mamafi zırva girdap götürmezmiş , amma ego bundan sonra ipin ucu kaçmış ekran zırvalarından dahi korkuyorum.
 
Ama  Milletvekilimiz Sırrı Süreyya ’nın işkencecisiyle helallaşma isteği şaşırtı aynı utanmak oldu benim amacıyla , olağanüstü verici buldum .
 
Ülfet devleti işkencecisiyle helallaşsın diye niteleyerek encümen kurup ezinç gören milletvekiline  görev vermemeli.
 
Azap ayrımsız âdemiyet suçudur affedilemez, işkence görenin affı , helallaşması hukuk devletinde olacak iş değildir.
 
Esasen Sayın Sırrı Süreyya ’nın bu çelişkilerin farkında olduğunu düşünüyorum  amma uygulaması ,  helalleşme isteği  kaçınmak donör.
 
Konumu  işkencecisiyle helallaşmak isteyen tıpkı adamın hikayesinin  anlatıldığı    filmin  senaristliği  değil ,  kişi ifadesiyle milyon dolarlar kazanabileceği filimleri  reddedip meclise müessis ruhla geldiyse görevinin  gereğini işkencecisiyle helallaşarak yapamayacağını tabiatıyla biliyordur.
 
İşkenceciyle helallaşmak eziyet gören açısından yaşadığı travmalardan çevre  bireysel bire bir maslahat kadar görülebilir  , benzeri sendromları çokça gördük amma bire bir saylav bu vebali  taşıyamaz , gereğini düzenlemek zorundadır.
 
Henüz ilk ’metin münevver ’larımızdan birinin yazmış olduğu bir kitapta işkencecinin  bebekliğinde hasis kundağa sarıldığı için işkenceci olduğu hususunda düşüncelerini  okumuştum . Nerede ise işkenceciyi kucağına alıp vah yavrum diye niteleyerek avutacaktı satırlarında. Neyse  aynı pusula sonuçta yazılan ama bu temiz fikirlere sağda solda  değer verilip danışılırsa onuda kayda geçiririz….
 
Derdimiz hukuk devletinde işkencecinin ruh halini fasletmek değil.
 
İşkencecinin çocukluk koşulları, kundağının çok mıhsıçtı olup olmadığı, veya annesi tarafından dövülüp, dövülmediği kıçına fasit aygıt sürülüp sürülmediği hiç değil, işkenceyi sistemli ayla getiren sistemin taa ucuna kadar gidip kökünden kazımak.

Çünkü eziyet ferdî tıpkısı olay değildir , bunu bu şekilde algılayan , ekranlarda işkencecisiyle helallaşamadığına üzülen ayrımsız milletvekili fakat Türk usulü demokraside olur diyeceğim yâren Kürt Partisinde !
 
İşkencecinin kötülüğünü kisel ayrımsız husus yerine sunarak  istemeyerekte olsa Sırrı Ülker Alemdar maatteessüf o kötülüğü gizleyen sistemi yoklamak sorgulamak namına helallaşmalara girdi birlikte refüze oldu. İyide oldu, evet işkenceci helallaşalım deseydi hangi olacaktı ? Öpüşüp barışacaklar mıydı ?
 
Abi sen bozukluk dile ego affetmeye hazırım helallaşalım tarzı tıpkısı yaklaşım işkenceyi sözde iki delikanlı arasındaki tıpkı koca erkeğe iş haline getirir kuma açkı haddinden fazla maşist evet, tıpkı solcuya yakışmaz yahu.
 
Hoşuna gitmeyen laflar söyleyince başörtülü kadına ’eş bayan başörtünden utan ’ diyen muhafazakar sağcı , işkencecisiyle helallaşmak talip solcu, Türk kadınlarına nerelerini açmaları gerektiğini anlatmaya hazır  sakat Belgrat Güzeli, çarşaflılardan korkan artist, ve daha neler  neler  kayda geçiyor bir bir…

Kaostan akort kazanç derler ya…ama gayesiz tıpkısı erke akışı pekâlâ tamam da ülkeye  maltalık verir  temel büyük korkum budur.
 
Sevgiyle

Necef IYI /necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın