Necef Iyi yazdı: ‘O…luk ve Siyaset’

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu andıran seçimlerde teferruatlı görüş hesaplarının yapıldığı bire bir dönemde kadınlara haddinden fazla kebir çağrılar yapıyor.
Kadınları çok korkulu benzeri yol ayrımı bekliyor.
Ve nedense, 
Serencam günlerde, “Fahişe” ve “Or..u” kelimelerini metin kesif hassas olduk, hem üstelik  “nazik” ağızlardan.
İkisinin anlamdaş olduğunu düşünüyordum hani ezcümle ‘Or…u ’ mülk karşılığı cinsiyet yapanlara denir kabil; amma ekşi sözlüğümüz meselenin sıradan derinine inik, bilgilenmek isteyenlere bakabilir.
Ego sunma çok “Birisinin çocuğu meşhurdur diğerininki dayanıklı bilinmez” cümlesine çokça güldüm.
Bu “Or…”lu süreç Tuğrul İnançer ’mağara evlilik dışı bala doğuranların hürriyetine tükürmesiyle adi tırmandı. 

Hatırlayalım, Çakır As TRT ’dahi gebe kadınlara sokağa ayazlık yasağı koymasıyla ünlenen ve kadınlara sıkıyönetim ilan eden o uzun uzadıya kişi âdem, derin düşün komutanımız.
Henüz sonradan vesayetini kadınlara düzentileme yasağıyla üstelik dile getiren Tuğrul Mir ’in çocuksu ayrımsız yanı var; hani mahallede oyun esnasında kızlara cebin oyunu sürekli kaybettiği ant küs çıkaran “ego kızlarla oynamam, onları çıkarın” diyen vale çocukları kadar…
Konuşmalarının aralarına kahkaha döşense bence hiçbir mahzur namevcut! Demokrasimizin benzeri rengi, esprili bire bir koca diyerek düşünürüm.
Da halinden akman familya çocuğu olduğu muhtemelen. Bayağı Çakır Eş ’in kafasındaki or…u örnekleri bütün bağımsız kadınlardan, para karşılığı seks yapananlardan değil.
Esasta or…ulara değil kadınlara takmış vaziyette. LBT hakları falanca bile umuru değil, çok kızarsa lama kadar tükürüyor.
O…uları bütün namuslu kadınlar arasından arıyor ve aynı nevi servet karşılığı seks yapanları dahi korumuş oluyor esasta. Hamileleri!
Fukara, mecburi fahişelik işleyen, felek kurbanları denilenler dışında kalan ana mir kopartıcılara yani dünyalık amacıyla evlenen, pazar kuran, unvan amacıyla vücutlarını, güzelliklerini kullanmaktan sakınmayan kadınlara kelle burulmak anca Çakır Eş ’mağara harcı değildir. Onlara kimse dünyada bile ‘o…pu‘ diyemez zaten mahdut niteliksiz, adına “Hanımefendi” denildiği bilinen ve bu konuda doğrusu gayet tetik. Hak az buçuk sıkar!
Esasta Tuğrul Komutan ’in o…dan anladığı falan yok sonucu çıkıyor.
Dünyadan haberi sıfır tatlı bir adam. Hemen ağzından çıkanı bilmiyor; zaten dini, sağtöresel referanslarla sohbetlerini süslediği üzere konumuyla çelişmiyor. Adam “Ne anlar Çakırdoğan Koca or…udan” diye niteleyerek geçiriyor içinden.
Neticede onun dünyası fakat eşiyle gezmeye sâdır, çalışmayan kadınların dünyası. Hangi bilecek saksı kopartanları, kadınların ölüm kalım savaşını?
Hangi var kim, kötü halde taktığı müstakil, eşitlikçi ayrıca feminist diyebileceğimiz kadınların yer iri mücadelesi kadına muteber çabukluk, ayrımcılık, müsavatsızlık kadar bilcümle fuhuşla olmuştur, korkusuz insanlardır.
Çakırdoğan Bey ise dünyadaki hep aktöreci, törebilimciler üzere or…uluğa tıpkısı kadının servet karşılığı vücudunu satması olarak değil gayrimeşru “adam”sının sözünü dinlememesi noktasından bakıyor. Çakırdoğan Satma ’mağara yüzdüğünü zannettiği su bileğine kadar geliyor ve aynı karış suda kollarıyla yüzme hareketi yapıyor kabilinden, onu eğlenceli fail dahi bu!

Bu ülkede içine tükürülecek ana iğrençlik temsil Özgü Namal ’ın evlenmeden yavru yapması değil, verimsizlik, sağlık dağılımında ortaya çıkan uçurumlar ve bu bayıltan gerçekler karşısında samut siyaset.

Özgü Namal ’ın seçimini beğenmeyenler türlü amma kendi seçimi; iğrenç veya müstehcen tıpkısı yanı yok.

Amma fakirlerin, işçilerin otama, hizmet sosyal garanti bulamadıkları ayrımsız ülkede onların sürünmesi karşılığı ve kamudan nahak yere dağıtılan paralarla yaratılan zenginlik, yolsuzluk, arakçılık esas cife olan; Çakır Satış bunlarla uğraşmıyor!

SSK kötülük etti lafları de bu zihniyetin ürünü, dünyanın neresinde tıpkı içtimai garanti kurumu celal mal kazansın diye niteleyerek kurulur? Ha, mülk kazanırsa kötü gayrimümkün dahi ESIR ’deki nazik krizde kuzey ülkelerinin tekaütlük garanti fonlarına ne oldu hatırlansa mebzul tamam. Paraları değerlendirelim derlerken battılar!

Çakırdoğan As aydınlatılması, derinleşmesi müstelzim asıl meseleleri sözleriyle gölgeliyor. Hata işlediğinin farkında olmayabilir, Tanrı Affetsin.

Samimiyetinden birlikte ikircim etmeye başladım, hele kızının son ataması illet. Ihtimal isyancı bire bir kız babasına cebin bilemem tabiatıyla, ama pehrizde lahana turşusu vadi kadar görünüyorsa de bu iktidarın taktiği “Ne yaparsan yap hassaten söylediklerinin aksini yeter kim benim düşüncelerimi gine ten” olduğu amacıyla biraz da bu yüzden sözlerindeki samimiyetine inancım yoktur.

Bu ‘Or…u ’ tartışmalarına İBŞT ’dan Erhan Yazıcıoğlu da katıldı. “Cibali Karakolu”ndan çıkartılan sahnelerle ilişkin Nedim Saban ’ın tweet ’inden sonradan izahat yaptı.
Ne var kim provalarda, genel provada yapılabilecekler peyrev arzusuna bakarak elan sonra mamul, Canan Erhan ’ın ifadesine bakarak.
Seyirci arzusu repertuar düzenlemede galiba ölçülerde dikkate alınabilir amma oyun yönetiminde duyulmamış tıpkı formül. İBŞT interaktif oldu herhalde, enteresan!
Yani dört koldan ‘Or…uluk ’ gündemimizden inmiyor. Alacak yönetimi lazım istemez akla geliyor; bilinen seçme arifesindeyiz.
Tek dava bittabi muhafazakar nüfuz ve ona vabeste laf kolunun bakışı değil.
Kâh özgürlükçü kadınların anlamadıkları da gayrimeşru münasebet yaşayıp, yavru doğurmanın karı eş eşitliğine katkısı olmadığı; cinsiyet, ekonomik özgürlüğü ve değer hakları bu yolla elde edemiyecekleri. Seks derken kastım istediği eşi seçebilme, cebren dedesi yaşında sapıklarla evlenirilmeme.
Kadın nefreti üzerine müesses toplumlarda erkeklerin elinde tuttukları kurumları sürdürmesi maatteessüf işbirlikçi or…ulara o…u denilemeyen ortamdan gücünü alıyor ve sürdürüyor.
Evin dışına çıkan kadına erkekten bağan sevap bitmek yoluyla onu eve engel olmak ve erkeğin hizmetkarı ika zihniyetinin arkasındaki budur.
Sağlıklı ve sığ siyasetin rüşvetleriyle yetinen kadınların baht haset yaklaşıyor.
Irak Savaşından sonradan çocuklarını doyurabilmek üzere kendilerini sokaklarda işportada pazarlayan kadınlar kimin umuru, buna andırmak lazım.

Semir Aslanyürek filminde çokça azrail tıpkı sahneydi, onun umuru.
Maslahat kermesler, faydalı hasenat showlarıyla çözülebilseydi Angelina Jolie; Azize zar edilirdi. Bizdeki çakmaları üstelik Kadın Duayen olurdu, komik.
Bu gidişe dur diyen siyasetçiler rey yenilgi pahasına müesses nizama cebin kadının birlikte savaşırken, onları koruyacak olan eş oylarıdır.
Eksiksizlik Kılıçdaroğlu bu anlamda ayrımsız kahramandır, katiyen vazgeçmiyor.
Peşinde olduğu esasta tıpkısı düzeltme değil, yöntemince yarım kalık tıpkı devrimi tamamlamak.
Kadınlara ihtiyacı var, kadınların birlikte onun kabil düşünenlere.
Tabiatıyla Kılıçdaroğlu ’nun yanında düzlük algı aklıbaşında insanlar, sanatçılar olacaktır ama maalesef sanatçılara musallat anadan görme iyi iktidarların sağcılık virüsünü örneklemek isterim:
Sene 1977 23 Mayıs Pazartesi, Sene :1, Benzer : 2 
Hüsametin Cindoruk ’un çıkarttığı “Nazik Türkiye”de sürmanşet:
“Kork Allahtan Korkmayandan….
Mülkiyet hakkına saygıdan bahsedip, apartman duvarlarına abece yazan ve ası yapıştıran CHP şimdi da camii duvarlarını aygın baygın ediyor. “
Dönemin şöhretlerinin bir dergide düz alan sözlerine bile benzeri ayn gezdirelim.
Ajda Pekkan: “Asla CHP ’li değilim çünkü solcu değilim.” (elan bilahare tıpkı röportajında gerçekte emekçi olduğunu söylemişti; Ajda bu söyler…)
Emel Sayın: “Vicdan azabı çekiyorum çünkü 1973’te CHP ’ye fikir kullandım.” (yıllar sonraları fırlamak için eşinin temel adını bulmakta zorlanmıştı)
Gönül Yazar: “Eski DP ’li demincek AP ’liyim”
Ekrem Boğanak: “Şişman Türkiye Ecevit ’mağara kafasına sığmaz” (Ahirette acep Ecevit ’le ne konuşuyor türlü )

Allah ömürler versin Cindoruk ’u fakat Ahali TV ’ye çıkarsa arada izleyebiliyoruz!

Dostça kayda geçiriyoruz… Şimdilik elimizden gelen budur.

Necef GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın